بنویسید فوتبالی ؛ بخوانید دلالی!
چرا در سریال هایمان روی خوش فوتبال را نشان نمی دهیم؟

بنویسید فوتبالی ؛ بخوانید دلالی!

نویسنده : محمدرضا ناصری نژاد

وقتی نگاهی به سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی ساخته شده با موضوع فوتبال می‌اندازیم، پی می‌بریم که سینماگران دل پری از پا به توپان محبوب و مشهور جامعه دارند و تا می‌توانند در سریالی که موضوع اصلی‌اش فوتبال است فوتبالیست‌ها و جامعه فوتبالی را به شکل ناپسندی نشان می‌دهد و البته ژانر اصلی آن را کمدی انتخاب می‌کنند که شوخی شوخی حرف‌شان را بزنند تا کسی دلخور نشود. اصولا هم کار خودشان را برای طرح کلی به این صورت راحت می‌کنند که یک دلال فوتبالی را می‌گذارند وسط و دور تا دورش یک داستان فوتبالی می‌نویسند که همه آتش‌ها از گور همان دلال بلند می‌شود و البته برای جذب مخاطبین غیرفوتبالی، به داستان اصلی فیلم چند موضوع خانوادگی یا عاشقانه اضافه می‌کنند.

 

کدام سریال ها را می گوییم؟

جدیدترین سریالی که وارد این مسائل شده «لژیونر» است که ژانری اجتماعی و کمدی دارد و قسمتی از فیلم به آن روی ناپاک فوتبال اشاره دارد. نقش فوتبالی آن را اشپیتیم آرفی بازیکن آلبانیایی سابق تیم‌های پرسپولیس، تراکتورسازی تبریز، پیام و ابومسلم مشهد برعهده دارد که قبلا هم در چند فیلم ایرانی دیگر ایفای نقش کرده است.

سریال لژیونر

 

 از دیگر سریال‌های ایرانی که موضوع آن بر مبنای شخصیت‌های فوتبالی بوده می‌توانیم به سریال‌های 2-5-3 و پژمان اشاره کنیم که هر دو سریال مربوط به حواشی فوتبالیست‌ها، دلالی، دادن پول‌های کلان بی‌حساب و کتاب، نبود دانش فوتبالی، سواستفاده از مشهوریت و... بوده است. سریال «در مسیر زاینده رود» هم یکی دیگر سریال‌های فوتبالی بود که شخصیت اصلی‌اش یک فوتبالیست از خودراضی و مغرور بود و طبق معمول یک طرف ماجرا موضوع دلالی بود.

تمام اهالی فوتبال و حتی غیرفوتبالی‌ها خوب می‌دانند که چنین مواردی در فوتبال ایران وجود دارد اما همه چیز دنیای فوتبال این موارد نیست. فوتبال سکه‌ای است که مثل تمام سکه‌ها دو رو دارد. اما سینماگران اصرار زیادی دارند که آن روی ناخوشش را به مردم نشان بدهند. 

در فوتبال ایران اشخاصی هم هستند که با دست خالی و با تلاش خودشان از صفر شروع کردند و به موفقیت‌های بالای فوتبالی رسیدند. بازیکنانی مانند رضا عنایتی، علیرضا بیرانوند و اشخاص زیاد دیگری که بدون داشتن پارتی و حضور دلال‌ها خودشان را به فوتبال کشور معرفی کردند و می‌توانند سوژه خوبی برای تهیه فیلم و سریال‌های فوتبالی باشند. اما حالا نویسندگان و کارگردانان کشور کمتر به سمت چنین موضوعاتی می‌روند وقتش رسیده که خود فوتبالیست‌ها بحث ساخت چنین فیلم‌هایی را مطرح کنند. اما اگر کسی به حرفشان گوش نکرد چه کنند؟

 

کاش وقت انتقام می رسید!

اگر روزی یک فوتبالیست جانش از دست این قبیل سریال‌ها به لبش برسد و کسی برای ساخت فیلم‌های مثبت فوتبال پا پیش نگذاشت می‌تواند دست به انتقام‌گیری از بازیگران و کارگردانان بزند. او می‌تواند یک تیم فوتبال تاسیس کند و از چند بازیگر و کارگردان ایرانی بخواهد تا به تیم او بپیوندند و خودش تیمش را با استفاده از فن انتقام‌گیری بچیند. 

پس یک سوپراستار سینمای ایران را درون دروازه می‌گذاشت تا فقط رو به عکاسان کنار زمین ژست‌های دلبرانه بگیرد و از دروازبانی غافل باشد. چهار بازیگر کمدی که همیشه دور هم جمع می‌شوند و همیشه احساس می‌کنند دارند فیلم طنز می‌سازند و کارهایشان خیلی بامزه است را به صورت خطی در دفاع می‌گذاشت تا باز هم فقط احساس کنند که دارند دفاع می‌کنند اما یک گوشه زمین فقط برای همدیگر شکلک در می‌آورند. هافبک راست تیم هم بازیگری با زیرپوش و قیافه ژولید بود که از بازیکنان حریف می‌خواهد نروند، حالا فرقی نمی‌کند سمیه باشند یا نه! هافبک چپ تیمش را هم یک کارتن یا مقوا می‌گذاشت و یک صندلی خالی، بالاخره یک منتقدی پیداش می‌شد و روی آن صندلی می‌نشست و با آن مقوا بازی می‌کرد. مجری ما خیلی باحالیم را هم به عنوان هافبک دفاعی تیم می‌گذاشت تا بعد از هر شکست رو به هواداران تیم بگوید ما چقد گل خوردیم؟ که جواب هم مشخص است.

 پست هافبک تهاجمی تیمش را هم می‌داد به همان پسری که کنار چشمش دکمه پاور دارد و کلا سر تمام بازیکنان را به نحوی کلاه گذاشته و به صورت علنی عاشق تمام تماشاچیان دختر داخل ورزشگاه است و اما باز هم همه عاشق هستند. مهاجمین تیم را هم با یک زوج عاشق پیشه پر می‌کرد که بزرگ آقایی می‌آید و پسر را تعویض می‌کند و پسر برادر خودش را به جای او می آورد که البته این تعویض بعدا تکرار می‌شود و محسن چاوشی هم از میان تماشاگران برایشان شعار هم تیمی کجایی، دقیقا کجایی سر می‌دهد.

سرمربی تیم هم آن کارگردانی باشد که در دقیقه 78  هر بازی از بازیکنان می‌خواهد بازی را رها کنند تا خود تماشاگران بقیه بازی را حدس بزنند. راستی خیالش هم از نظر تماشاگر همیشه راحت بود چون میلیون میلیون کشته مرده، ارتش سحریا و بهنوشیا صندلی‌های ورزشگاه را پر می‌کردند.

برچسب ها
سریال های فوتبالی
سربال های ایرانی با موضوع فوتبال
سریال هایی درباره فوتبال
دلالی در فوتبال
نمایش دلال های فوتبال در تلویزیون
نگاه تلخ به فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی
Somaye
Somaye
٩٦/٠٥/١٢
٢
٠
ب جز دل پر سینماگران از پا ب توپان تو هم دل پری داشتی از اهالی فیلم سازان😉، همینطور ک همه میبینیم و میدونیم دید نسبت ب ی بازیکن فوتبال و مشهور کمتر ب مهارتشه بیشتر جنبه ی مالی و لاکچری واری رو میبینن و اهالی فیلم و سینما چیزی رو شاخص قرار میدن ک عامه پسند و در راستای تفکر اجتماع قرار بگیره ک مخاطب جذب بشه . حالا شاید دل پرشون بخاطر اینه ک همین دید رو ب بازیگرا هم دارن و داشتن ک سوپر استار شدن یک شبه رو میشه گفت. اون با ی اشک ریختن و خندیدن ب اوج میرسه این ب ی توپ توی تور زدن و حرکات آکروباتیک ! شاید میخوان بگن ما لاکچری تریم 😎. بهرحال میشه کلا هزارتا دلیل آورد . قسمت دوم یادداشتت هم خوب بود مثل همیشه👌 تا بوده همین بوده مثل دندون من تیز تره ، دمبه ی من لذیذتره 🤔 یا دمبه ی من لذیذتره دندون من تیز تره 😁 ی همچین چیزی . موفق باشی منتظر یادداشت بعدیت هستیم
mamzi
mamzi
٩٦/٠٥/١٢
١
٠
نه بابا من فقط از طرف پا به توپان گفتم چیز زیادی تو دل خودم نبود :)) این چیزا بیشتر دید مخاطب غیرفوتبالی رو به فوتبالی ها بد میکنه وگرنه مخاطبین فوتبالی که از زیر و بم فوتبالیستا خبر دارن و دوس دارن فیلمایی هم ساخته بشه که در مورد مهارت بازیکنا و تلاششون باشه نه فقط دلالی. فوتبالیست شدن به مراتب سخت تره و یک دوران خاصی داره و از یک سنی دیگه تموم میشن. اما بازیگر از خردسالی تا پیری می تونه بازیگر باشه:D ممنونم :) یا هم دنبه من لذیذتره هم دندون من تیزتر و اینا :)) ممنون.شاد باشی