روایتی تکان دهنده از بازار داغ قاچاق اعضا بدن
از قاچاق اعضا بدن در سوریه تا صحبت های جنجالی نائب رئیس حقوقی مجلس

روایتی تکان دهنده از بازار داغ قاچاق اعضا بدن

نویسنده : یاسین ناطقی

با شنیدن صدای گریه‌اش قلب آدم مچاله می‌شد. دوست داشتم از این سر دنیا، درست به موقع خودم را برسانم بالای سرش و از چنگ حیوانات آدم‌نما نجاتش دهم. صدای فریادهایش لحظه‌ای قطع نمی‌شد و آن‌ها بدون توجه به اشک‌هایش، سعی می‌کردند او را روی تخت بخوابانند. گاهی دوربین به جای صورت دخترک سوری، اطراف را نشان می‌داد. جنازه‌هایی که در گوشه و کنار افتاده بودند...

این چند سطر، شرح ویدیویی بود که اخیرا با عنوان قاچاق اعضا بدن در سوریه پخش شد. ویدیویی که دلم نیامد لینکش را اینجا بگذارم تا شما را هم برنجانم. اینکه قاچاق اعضا بدن چیست و چرا عده‌ای به سراغش می‌روند و اوضاع در ایران چطور است، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداختیم. 

 

قاچاق اعضا بدن یعنی چه؟

قاچاق اعضا، به‌ طور کلی به تجارت استخراج و خرید و فروش غیرقانونی اعضای قابل پیوند بدن انسان گفته می‌شود. تجارتی که با پیشرفت علم پزشکی سر و کله‌اش پیدا شد و با افزایش تعداد بیماران نیازمند عضو، رشد کرد. در قاچاق اعضا، افراد با میل شخصی و یا بدون اطلاع قبلی، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و عضو یا اعضایی از بدن خود را از دست می‌دهند. اعضا نیز پس از جراحی، در بازار سیاه با قیمتی بالاتر از حد معمول به فروش می‌رسد.

قاچاق اعضا بدن

 

تبعات یک جنگ... 

در سوریه قاچاق اعضای بدن انسان، به موضوعی علنی تبدیل شده است. بارها گزارش‌هایی از قاچاق اعضای بدن اسرا، آوارگان و کشته‌های داعش منتشر شده‌است. این وضعیت در عراق نیز دیده می‌شود. داعش بعد از کشته شدن سربازانش در موصل(عراق) و حلب(سوریه)، اجساد آن‌ها را به بیمارستان منتقل و اعضای قابل پیوند آن‌ها را خارج می‌کرده است. سپس از طریق مرز‌های شمالی، آن‌ها را به ترکیه فرستاده و در بازار سیاه، می‌فروخته است. به گفته بعضی منابع، آوارگان سوری در اردوگاه‌ها هم گاهی هدف قاچاق اعضا قرار گرفته‌اند. در مسیر پاکسازی مناطق مختلف عراق، چندین گور دسته‌جمعی پیدا شده‌بود که در آن‌ها، اجسادی با بدن های بدون اعضای حیاتی دیده‌می‌شد. تروریست‌های داعش می‌گویند آن‌ها در قبال تحویل هر جسد 10هزار لیره و برای هر زخمی 100هزار لیره سوری دریافت می‌کردند! 

اینکه چه کشورهایی در قاچاق اعضا بدن سوری‌ها دست دارند، هنوز جای بحث دارد. یک زن سوری در حلب می‌گوید وقتی یکی از اقوامش زخمی شد او را به ترکیه فرستادند تا مداوا شود اما پس از مدتی جسد او را تحویل دادند و آن‌ها متوجه شدند که جسد، کلیه ندارد. 

از آن طرف «برکات فارس» کارشناس ترکیه‌ای در این حوزه، چندی پیش گفته بود که نقش اصلی در این ماجرا را اسرائیل بازی می‌کند و باندهای اسرائیلی سال‌هاست کارشان خرید و فروش کلیه و کبد است. 

 

قاچاق اعضا بدن در ایران

مدتی پیش، نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس، در مورد گروگان‌گیری و خارج کردن اعضای بدن کودکان، ابراز نگرانی کرد. همچنین یحیی کمالی‌پور به این نکته اشاره کرد که گاهی این کودکان، کودکان خیابانی هستند. کودکانی که مدتی تحت تعقیب قرار می‌گیرند و وقتی قاچاقچیان از امن و امان بودن اوضاع اطمینان حاصل کنند، آن‌ها را گروگان می‌گیرند و اقدام به فروش اعضایشان می‌کنند. علاوه بر این، تعداد فروشندگان عضو در ایران کم نیستند. در قاچاق اعضا بدن اندام‌های حیاتی شان مانند کلیه، کبد، قرنیه چشم و شش‌ها، از بدن خارج شده و به فروش می‌رسند. 

چند ماه پیش هم فاطمه دانشور (عضو شورای شهر تهران) در گفت و گو با خبرنگار همشهری گفت که گاهی پای صحبت‌های مددکاران موسسه خیریه مهرآفرین که می‌نشیند، از آن‌ها می‌شنود که خانواده‌های کم بضاعت که اغلب سرپرستان دچار اعتیاد هستند، فرزندان‌شان هنگام بازی در کوچه ناپدید می‌شوند و آن‌ها حتی شکایت هم نمی‌کنند! او برخلاف آنچه رسانه‌ها منتشر کردند، هرگز این حرف‌ها را مستقیما به قاچاق اعضا بدن نسبت نداده است اما این حرف‌ها زنگ خطری است برای مسئولین! 

یکی از موارد پرسروصدای اخیر، قتل و تخلیه بدن کودکی هفت ساله در کرمان بود. خبری که خیلی زود در تمام رسانه‌ها پیچید و بلافاصله فرمانده انتظامی استان کرمان آن را تکذیب کرد و گفت قتل اتفاق افتاده اما بدن کودک توسط حیوانات وحشی آسیب دیده است. 

اما می‌رسیم به فروشندگان اغضا بدن در ایران... حتماً شما هم در خیابان، با دیوار نوشته‌هایی مانند "کلیه O منفی، بیست و پنج ساله" روبه‌رو شده‌اید. در حالت عادی، دولت و نظام پزشکی کشور، مشکلی با این مدل از اهدای عضو ندارند. به همین دلیل، قانونی مصوب شده است که هر کس بخواهد کلیه‌ای را در این شکل دریافت کند، موظف به پرداخت چهارده میلیون تومان است که بخشی از آن صرف هزینه‌های بیمارستان و آزمایش و مابقی، به همراه یک میلیون تومان هدیه دولتی(!) به اهدا کننده می‌رسد. شما حاضرید در ازای ده دوازده میلیون تومان، یک کلیه‌تان را از دست بدهید؟ به‌خاطر همین است که بازار سیاهِ خرید و فروش کلیه در کشور، بیشتر از بازار عادی آن، مشتری دارد. با کمی سرک کشیدن در دیوار نوشته‌ها و سایت‌های مختلف، به بازه قیمتِ 20 تا 50 میلیون تومان می‌رسیم. بهایی که خریدار، اهداکننده و دلال‌ها، برای یک کلیه سالم به آن رسیده‌اند. همچنین قیمت فروش بخشی از کبد، چیزی حدود 300 میلیون تومان است. 

خرید و فروش اعضا بدن

 

همسایه مظلوم...

در افغانستان نیز اوضاع قاچاق و ربودن کودکان، وخیم است. ثریا صبح رنگ، یکی از اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مدتی پیش اعلام کرده بود که در افغانستان باندهایی وجود دارد که کودکان را از سراسر کشور می‌ربایند و به کابل می‌آورند. سپس عده‌ای از این کودکان، انتخاب شده و برای برداشتن کلیه و کبدشان، جراحی می‌شوند. 

فیلم سینمایی «فرشتگان قصاب» به کارگردانی سهیلی سلیمی در سال 91 هم با همین موضوع ساخته شده است. این فیلم نیروهای آمریکایی را نشان می‌دهد که در مدرسه‌ای در افغانستان مستقر شده‌اند تا به درمان افغانستانی‌ها بپردازند اما حقیقت این است که آن‌ها اعضا بدن مردم را خارج می‌کنند و به باند‌های قاچاق اعضا بدن می‌فروشند. 

 

گسترده ترین قاچاق اعضا بدن در دنیا

پرسروصدا ترین نمونه از قاچاق و استخراج اعضای بدن، مربوط به چین است. کمتر از سی سال است که تمریناتی جسمی و روانی تقریباً مشابه به یوگا، به نام «فالون گونگ» در چین، برای آرامش روانی و تزکیه نفس، آموزش و اجرا می‌شود. بعد از گذشت چند سال، فالون گونگ به قدری محبوب شده بود که چندین میلیون نفر (نزدیک به هفتاد میلیون)، این تمرینات را در بوستان‌های شهری چین و به شکل گروهی اجرا می‌کردند. به دلیل نگرانی حکومت چین از رشد فالون گونگ، نیروهای مختلف حکومتی، به سرکوب طرفداران آن پرداخت. این سرکوب تا جایی پیش رفت که تمرین کنندگانِ فالون گونگ، دستگیر و زندانی می‌شدند. اعضای بدن برخی از این زندانیان، پس از انجام آزمایش‌های پزشکی، برداشته می‌شد و در چین و دیگر کشورها، به فروش می‌رفت. پس از افشای ماجرا، گفته شد که حدود شصت هزار نفر از پیروان فالون گونگ، طی سال‌های 2000 تا 2008، برای جراحی اعضا، کشته شده‌اند.

برچسب ها
قاچاق اعضا بدن
خرید و فروش اعضا بدن
قاچاق اعضا بدن در ایران
قاچاق اعضا بدن در سوریه
قاچاق اعضا بدن در افغانستان
تجارت اعضا بدن
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
قاچاق اعضای بدن! اون ی نیاز هست! در حالی که هیچ جای مطلب نیست و واقعا رو اعصابم بود :/
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
بزرگواران ترجیح دادند حذفش کنند :)