مهران مدیری که بود و چه کرد؟
نگاهی به زندگی مهران مدیری به بهانه اکران اولین فیلم سینمایی اش

مهران مدیری که بود و چه کرد؟

نویسنده : الهام حبشی

مهران مدیری که این روزها با اولین فیلم سینمایی‌اش مشغول جابه‌جا کردن رکوردهاست، از همان روز اول برای من با دیگر طنزسازان ایرانی دنیا دنیا فرق داشت. هرچند که ساعت «5عصر» حسابی توی ذوقم زد اما دلیل نمی‌شود که کارهای پیشین مهران مدیری را فراموش کنم! او حرفش دو کلام حرف حساب است. حرفی که غمگین است و مدیری با مدیر بودنش، آن‌ها را در قالب طنز می‌آراید. درد و مشکلات مردم، سنت‌های غلط، رفتارهای نادرستی که برایمان عادی شده است و... سوژه‌های تلخی بودند که مدیری با همان‌ها ما را خنداند. او شخصیت مرموزی دارد چرا که کمتر حاضر به مصاحبه می‌شود و طرفدارانش می‌دانند که تا چه اندازه کم حرف است. آنچه در ادامه می‌خوانید، نکاتی درباره شخصیت و زندگی مهران مدیری است که شاید برایتان جالب باشد. 

 

مدیری و سیاست

اگر شما هم از ببیندگان همیشگی کارهای مدیری بوده باشید، حتما به این نتیجه رسیده‌اید که طنزهایی مدیری کمی متفاوت‌تر است. او از مشکلات مردم به شیوه و زبان خودش حرف می‌زند و تلویزیون را تریبونی برای مطرح کردن این موضوعات می‌داند، تریبونی که اگر مثل سال 88 مجبور به ترک آن شود، حاضر نیست از طریق دیگر رسانه‌های مجازی به فعالیتش ادامه بدهد. به هر حال سیاست هم گل بی‌عیب نیست و آن‌طور که مدیری می‌گوید: «من هر حرف بزنم و هر انتقادی بکنم، یک نفر به خودش می‌گیرد».

زندگی مهران مدیری


عاشق بیلیارد

سریال مرد دو هزار چهره که یکی از بهترین آثار مهران مدیری به حساب می‌آید سکانس‌های متعدد فراموش نشدنی بسیاری داشت. یکی از بهترین سکانس‌ها جایی است که مدیری روی میز بیلیارد چهار زانو زده و در حال بازی کردن به شیوه‌ای خنده‌دار است. اما برخلاف آن تصویر گمراه کننده، مدیری یک بیلیاردر باز قهار است و تقریبا هیچ یک از دوستانش حریف او نیست. فرهاد، پسر مدیری در مصاحبه‌ای گفته که هرگز پدرم را در بیلیارد نبرده‌ام. کیک بکسینگ دیگر ورزش مورد علاقه‌ی مدیری است. مهدی صفایی، کاپیتان و سرمربی سابق کیک بوکسینگ ایران، استاد مهران مدیری است و البته تنها کسی که بارها جرات کرده مهران مدیری را کتک بزند.

مهران مدیری بیلیارد

 

پسر بیل گیتس نبوده ام

برنامه‌ی دورهمی فرصتی ایجاد کرده تا مهرانی که تن به مصاحبه نمی‌دهد، گاهی یاد دوران جوانی‌اش کند. دورانی که نشان می‌دهد به قول خودش پسر بیل گیتس نبوده و با سختی‌های بسیار دست و پنجه نرم کرده است. سال 68 مدیری جوان اتاقی اجاره می‌کند که حتی در ندارد و به جای آن، جلوی ورودی خانه را پرده کشیده‌اند. فکرش را بکنید، مردی که امروز درآمد نجومی‌اش نقل محافل است، 28 سال پیش توان اجاره‌ی یک خانه‌ای معمولی را نداشته است.

 

جنتلمن طور!

خاطرات و اتفاقات زیادی وجود دارد که همه نشان از متانت، صبر و اعتقادات مهران مدیری دارد، اتفاقاتی مثل اوراق شدن ماشین جدیدش به دست گلاره عباسی، قطع شدن انگشت کوچکش سر فیلم برداری «قلب یخی» و سکوت کردن مدیری تا ضبط پایان فیلم‌برداری، اجرای نمایش طنز در جبهه‎های جنگ برای تقویت روحی رزمنده‌ها و نوشتن دلنوشته‌هایی خواندنی برای امام‌رضا(ع).

 

دردسرهای اخیر مهران مدیری

سریال «در حاشیه» دردسرسازترین تجربه‌ی مدیری بود، در حاشیه‌ای که با تمرکز بر روی واقعیات تلخ جامعه پزشکی، صدای پزشکان زیادی را درآورد و کار را به جایی کشاند که مدیری مجبور به عقب نشینی و ساخت «در حاشیه 2» با موضوعی کم محتوا شد. دردسر دوم در دورهمی با فشرده شدن کلید ماشین اصلاح و کچل شدن چند نفر آغاز شد و اگر این روند ادامه پیدا می‌کرد شاید دورهمی تا به حال بارها تعطیل شده بود. حاشیه‌ی دیگری که برای مهران مدیری پیش آمد، شایعه‌ی درآمد هنگفت او از دورهمی و سیگار کشیدنش در نشست خبری و جمع خبرنگاران بود.

 

سیگار کشیدن مدیری

 

همه‌ی آهنگ‌های مدیری

آهنگ «حیران»، «زعفرانی»، «بارون» و آهنگ دورهمی تک آهنگ‌هایی هستند که تا به حال از مهران مدیری شنیده‌ایم. مهران مدیری با گروه دارکوب همکاری می‌کند و آهنگ‌هایی مثل «بیا بریم کوه»و «اندر خم» را در این گروه ساخته و پرداخته است. اولین آهنگ از آلبوم « لیوا» به نام «یار تویی» با صدای مهران مدیری تقدیم به عارف لرستانی شد. گروه دارکوب با کمک مدیری و حامد بهداد با سرعت زیادی معروف و مطرح شدند.

آهنگ های مهران مدیری

 

اگر بازیگر نبود...

مهران مدیری که فعالیت‌های هنری‌اش را با تئاتر شروع کرده است، اگر به سمت هنر بازیگر نرفته بود؛ الان یک زیست شناس گمنام شده بود! مدیری علاقه‌ی ویژه‌ای به حیوانات دارد و به گفته خودش گاهی دلش می‌خواهد باغ‌وحش داشته باشد. اما به هر حال مهران مدیری هر ممکن بود هر شغلی را انتخاب کند به غیر از کاری که به ریاضیات ربطی داشته باشد. چون او رابطه خوبی با ریاضیات ندارد. 

 

مهران مدیری عاشق حیوانات

 

از خاطره‌ی سیلی خوردن تا سفر لیتوانی

یکی از بامزه‌ترین خاطرات جوانی مدیری خاطره‌ی سیلی خوردن او از رفیقش است. داستان از این قرار بوده که مدیری و رفیقش مشغول بازی با فوتبال دستی بوده‌اند که دختری از همان کوچه عبور می‌کند، آقای مدیری که کنجکاو شده بوده از رفیقش در مورد آن خانم سوال می‌کند. رفیقش هم همراه پاسخ یک چک آب‌دار توی صورت مدیری می‌خواباند، چرا که آن خانم خواهر رفیق مدیری بوده. اما یکی از بهترین خاطرات مدیری، خاطره سفر به لیتوانی است. در این سفر، مرد راننده‌ای که مهران مدیری را به جایی می‌رسانده، به مدت ده دقیقه در خیابان می‌ایستد، چرا که 15 متر جلوتر کبوتری روی زمین نشسته و دانه می‌خورده است. مدیری از دیدن این انسانیت آن‌قدر لذت می‌برد که همیشه از سفر لیتوانی به عنوان یکی از بهترین خاطرات عمرش یاد می‌کند.

 

خانواده مدیری

برخلاف برخی هنرمندان که فرزندان‌شان را وارد عرصه‌ی بازیگری کرده‌اند و یا آن‌ها را چپ و راست با خودشان همراه کرده‌اند تا شناخته شوند، مهران مدیری هرگر این‌طور نبوده. شهرزاد مدیری می‎گوید: «فرزند مدیری بودن بهترین اتفاق زندگی من است، اما خودم هیچ وقت به بازیگر شدن علاقه‌ای نداشته‌ام». اگر مخاطب سریال‌های مدیری باشید حتما متوجه انتخاب آهنگ‌هایی شده‌اید که گاهی خیلی باهم متفاوت هستند، از سنتی گرفته تا راک. کسی که این آهنگ‌ها را انتخاب می‌کند فرهاد، پسر 26 ساله‌ی مدیری است. فرهاد مدیری موزیسین است و هدفش از انتخاب آهنگ‌های مختلف، بالابردن گنجینه‌ی موسیقیایی مردم است. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید نابغه‌ی طنز ایران در واقع سید طباطبایی و بچه‌ی جنوب شهر است. سه سال از عمرش را در جبهه‌های جنگ گذرانده و مادرش بیش از 20 سال می‌شود که درس قرآن می‌دهد. مادری که حالا در واحد کناری فرزند ته تغاری‌اش مهران زندگی می‌کند. مهران مدیری 3 برادر و 2 خواهر دارد، همسرش هنر و ادبیات خوانده و گاهی نویسندگی می‌کند، اما هرگز دغدغه‌ی انتشار نوشته‌هایش را نداشته است.

فرزندان مهران مدیری

برچسب ها
مهران مدیری
زندگی مهران مدیری
آهنگ های مهران مدیری
خاطرات مهران مدیری
مهران مدیری کیست
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٥/٠٨
١
٠
بیوگرافی کاملی بود 😊 سپاس ولی من آخرش دلیل سیگار کشیدن اقای مدیری در جمع خبرنگاران رو درک نکردم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
١
٠
هر کس در این مورد نظر خاص خودش رو داره. ممنون عزیزم 😊❤💐💙
i_banu69
i_banu69
٩٦/٠٥/٠٨
١
٠
الهام جان مثل همیشه مطالبت عالی بود همیشه تووی نوشته هات یه چیز جدید هست به قول بچه مشتی ها دمت گرم به قول بچه پاستوریزه ها سپاسگذارم...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
به چه خوشحال شدم نظرت رو خوندم 😊💙💐❤ ممنو عزیزجان. شما لطف دارین. دم شما هم دو برابر گرم 😊
mahshid2
mahshid2
٩٦/٠٥/٠٨
١
٠
خیلی از خوندن مطلبتون لذت بردم :)))) ممنون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
خوشحالم که اینو می شنوم 😊 انشالله همیشه همینطور باشه 😊 خیلی خیلی تشکر ❤💐💙
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٩
١
٠
مهران مدیری مهران مدیریه دیگه. هرچند این سبک معرفی افرادو نمی پسندم چون معتقدم شبیه یه بیروگرافیه ویکی پدیاییه. نقدم به مطلبت و قلمت نیست چون قلم خوبت رو می شناسم. نقدم به اینه این دست معرفی ها یه خرده زردن و مناسب جیم نیست. شاید من خیلی سخت گیرم ، شاید رویکرد جیم تغییر کرده، نمی دونم..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون اکرم جان 😊💙 راستش من بیوگرافی که شبیه ویکی پدیا باشه رو دوست دارم به این شرط که اطلاعاتش از ویکی پدیا کامل تر باشه و با خوندن و دیدن مطالب مختلف و تکه فیلم ها بدست اومده باشه 😊❤💐💙
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٥/٠٩
١
٠
برخلاف همه ی بازیگرایی که پا گذاشتن به عرصه ی خوانندگی و اعصاب مارو ریختن بهم، اما مهران مدیری خیلی هم بد نبود تو این زمینه! و یه اعترافی هم بکنم اونم اینکه ایشون تو هیچ دوره ای از ادوار زندگی من نه بازیگر محبوبم بوده نه کارگردان محبوبم:|||
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
آره صدای خوبی داره و خلاف دیگر بازیگرا احساس خوبی به خوانندگیش دارم. 😊 راستی من عکس شما طرفدار پر و پا قرص مدیری هستم 😊💙💐❤
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/١٠
١
٠
دوتا کارگردان رو از ته دل دوست دارم یکی مهران مدیری و یکی حاتمی کیا... خیلی نوشته‌ی جدید بود درباره ی مدیری. ممنون:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
١
مدیری کلا یدونس 😀 ممنون عطیه جون ❤💙 لطف داری 💐💐
جالب بود، من مهران مدیری رو خیلی دوس دارم
جالب بود، من مهران مدیری رو خیلی دوس دارم
٩٦/٠٥/١١
٢
٠
مهران مدیری ی طنز پرداز عالی و خوب کشورمون هستش و احترام خاصی واسشون قاعلم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
دقیقا با شما موافق هستم 😊