گزارشی از لغو کنسرت شهرام و حافظ ناظری در قوچان
وقتی به شاهنامه خوانی هم رحم نمی شود

گزارشی از لغو کنسرت شهرام و حافظ ناظری در قوچان

نویسنده : محمد حسین وکیلی

لغو کنسرت برای‌مان خاطره‌ای تکراری شده، قبح بی مسئولیتی‌اش هم ریخته است. شهرام ناظری و پسرش حافظ، به قوچان آمده بودند که شروع‌ تور کنسرت‌هایشان از شهر فردوسی باشد. قوچان شهر فردوسی نیست، اما خب نزدیک‌ترین شهر ممکن به شهر فردوسی است که می‌توان در آن اجرا داشت! این کنسرت با وصفی که در قالب موسیقی مقام ایرانی قرار بود اجرا شود و در حقیقیت فردوسی‌خوانی بود، لغو شد. یعنی کنسرت به سبک محلی هم ممنوع است! قبل از اینکه بگوییم ماجرا چه بود و چه شد، بهتر است کمی بیشتر از ناظری‌ها بدانید. 

 

شهرام ناظری

«اندک اندک» و «آتشی در نیستان» شاهکارهای نوستالژیک او حساب می‌شوند که بارها از صدا وسیما پخش شده‌اند. شهرام ناظری استاد موسیقی مقام ایرانی است و اولین کسی بود که اشعار فردوسی در با استفاده از موسیقی مقامی اجرا کرد. ناظری برخلاف چهره‌های پاپ امروزی، به عنوان چهره جهانی موسیقی شناخته می‌شود. تمرکز شهرام ناظری معطوف به شاعر مطرح ایران است، مولانا و فردوسی. از آن‌جایی که مولانا چهره‌ای جهانی است کشورهای دیگر از او تقدیر کردند و حتی فرانسه نشان «لژیون دونور» را به او اهدا کرد که به زبان فارسی می‌شود: نشان شوالیه ادب. اما از او برای فردوسی‌خوانی‌اش تقدیری نشد؛ خب فردوسی متعلق به زبان فارسی است و دیگر کشورها قرار نیست از او تقدیر کنند!

شهرام ناظری

 

حافظ ناظری

پسر شهرام ناظری است. او صاحب جهانی‌ترین آلبوم کشورمان است. «ناگفته‌ها» آلبوم بین‌المللی حافظ ناظری است که تهیه‌کنندگی آن را شرکت سونی بر عهده داشت و برای ساخت این آلبوم میلیون‌ها دلار خرج کرد. برای این آلبوم 4 سال و بیش از 4 هزار ساعت زمان صرف شد. خروجی کار هم تحسین‌آمیز بود. تمام رسانه‌های مطرح دنیا از این آلبوم تقدیر کردند و برای اولین بار عنوان پرفروش ترین آلبوم موسیقی کلاسیک جهان را برای اثری از خاورمیانه به ارمغان آورد.

حافظ ناظری

 

اما ماجرا چه بود؟

بعد از مد‌ت‌ها قرار شد در قوچان کنسرتی برگزار شود. کنسرت مقامی و یا به قول مسئولین، محلی که بر این اساس هیچ قانونی کسی نمی‌تواند جلوی برگزاری آن را بگیرد. بیش از 1000 بلیت فروخته شد و قرار بود در روز جمعه ساعت 18:30 کنسرت برگزار شود. 

علاقه‌مندان به کنسرت ساعت 18 در سالن کارگران قوچان حاضر و با در پلمپ شده سالن مواجه شدند! تصورش را بکنید 100 هزار تومان پول بلیت کنسرت بدهید، 110 کیلومتر از مشهد بکوبید بیایید تا قوچان، اما چند دقیقه قبل از شروع برنامه سالن را پلمپ کنند.

دو ساعتی مردم منتظر می‌مانند تا بالاخره خبر می‌رسد کنسرت قطعا تا یک ساعت دیگر برگزار می‌شود. یک ساعت می‌گذرد و اتفاق خاصی نمی‌افتد، چراغ سالن‌ها روشن می‌شود اما بسیاری ناامید شده‌اند و به مشهد برمی‌گردند. در همین وضعیت شلوغ، حافظ ناظری هم استوری و پست اینستاگرامی می‌گذارد و ناراحتی و بلاتکلیفی‌اش را نشان می‌دهد. 

 

بالاخره حوالی ساعت 11 در سالن باز شده و مردم پس از 5 ساعت معطلی وارد سالن کارگران قوچان می‌شوند. مجری اعلام می‌کند که به علت خستگی مفرط شهرام ناظری، فرزندش حافظ تا دقایقی دیگر با شما سخن خواهد گفت. حافظ ناظری می‌آید و می‌گوید پدرش به علت فشار و استرس زیاد در بیمارستان بستری شده است. خودش هم بالای سر پدر بوده که مطلع می‌شود اجازه کنسرت صادر شده و می‌توانند اجرا داشته باشند. 

حالا ساعت 12 شب است. حافظ ناظری روی سن عذرخواهی می‌کند به جای همه‌ی مسئولینی که باید پاسخگو می‌بودند. انتقاد می‌کند از دادستان که دلیل لغو کنسرت را نامناسب بودن سالن دانسته و یک طعنه سنگین هم به علی سرابی (مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی) می‌اندازد که خودش را این موقع به سالن برگزاری کنسرت رسانده است.

داستان کنسرت تمام شد اما خجالتش بازهم برای مسئولین این استان ماند. البته بعید است مسئولین شرمنده باشند احتمالا دیشب پای کانال‌های تلگرامی نشسته‌اند و بعد از خواندن هر خبر گفته‌اند «خداکنه زودتر خوب شه استاد ناظری» و «مردمم تا قوچان اومدن یه آب‌وهوایی هم عوض کردن» و شب هم راحت خوابشان برده است.

نمی‌دانم برای حل این معضل چه باید بکنیم؟ کمپین راه بیندازیم؟ اعتراض خود را مسئولین مربوطه برسانیم؟ به رئیس جمهور و وزیر ارشاد پیغام دهیم؟ یا چه؟! شاید هیچ‌کدام از این راه‌ها تاکنون جواب نداده باشد اما نباید مطالبه‌گری را در خود بکشیم. طبق قانون کشورمان، طبق سلیقه همشهری‌هایمان این کنسرت‌ها باید برگزار شود، حتی اگر بازهم این بی‌احترامی‌ها را تحمل کنیم.

برچسب ها
لغو کنسرت ناظری در قوچان
چرا کنسرت ناظری در قوچان لغو شد
لغو کنسرت
بی مسئولیتی و لغو کنسرت
لغو فردوسی خوانی در قوچان
لغو کنسرت در خراسان
نظرات کاربران
کد امنیتی
aryan_son
aryan_son
٩٦/٠٥/٠٧
٠
٠
مقامی و محلی و رپ و پاپ ندارد !! اینها همه بهانه بود برای توجیه قانون گریزی و فراتر از قانون عمل کردن خودکامگان ... کاش باز عمل به قانون مسوولیت مسوولان باشد .. کاش
mhv
mhv
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
متاسفانه به نظر همینطور میاد
تینا
تینا
٩٦/٠٥/٠٧
١
٠
باید به حال مسئولان فرهنگ این استان تاسف خورد...
mhv
mhv
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
این قضیه زیاد به مسئولین فرهنگی مرتبط نیست به نظرم، از این جهت که کسانی که این موضوع بهشان مرتبط نیست دخالت می کنند
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٨
١
٠
نمی دونم تا کی باید چوب تفکر یه عده رو بخوریم ..
mhv
mhv
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
بوده و خواهد بود .
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
نمی دونم تا کی باید چوب تفکر یه عده رو بخوریم ..
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
قسمت عجیب ماجرا اینجاست که صدای اصولگراهای دو آتیشه مثل وحید یامین پور هم در اومده یا مثلن تسنیم هم از این اتفاق انتقاد می کنه! :| این وسط همه راضی! پس من ناراضی؟!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
سوال : تکلیف پول مردم چی میشه ؟
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
دیگه به موسیقی مقامی ما قوچانی ها چیکار دارید مرسی اه خخخ/ راستی، قوچان تا مشهد ۱۳۰ کیلومتره نه ۱۱۰ کیلومتر:-)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
و یه چیز دیگه، واقعا چی فکر کردن که بلیط یه کنسرت توی قوچان رو صد هزار تومن گذاشتن؟ مردم نون ندارن بخورن، بعد مسئولین کنسرت میزارن.
m_akbarpour
m_akbarpour
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
به آن پی میبریم که در کشور هیچ مشکل اقتصادی وجود ندارد. بیکاری نیست و همه سرکارند . ارزش دلار با پیاز برابر شده است. البته شاید هم مسئولین دربرابر نقض برجام توسط آمریکا ، ارزش دلار را اینقدر پایین آوردند !!! و کنسرت ها با بلیط 50 هزار تومانی یک خانواده 4 نفره 200 هزار تومان هزینه بلیط دارد حداقل یعنی کمتر یک ششم حقوق پایه یک کارمند. همه میتوانند هزینه را پرداخت کنند !!! اصلا هم گران نیست !!! تقصیر ماست که مثل بعضی ها بیش از 200 میلیون تومان حقوق نمی گیریم . تقصیر ماست که پراید سوار میشویم بجای پورشه کاین متن دو پهلو
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٥/١٠
٠
٠
مشرق: کنسرت شهرام ناظری هفته آینده در قوچان برگزار می‌شود فرماندار قوچان: با هماهنگی انجام ‌گرفته بین مدیران اجرایی و متولیان فرهنگی، کنسرت شهرام ناظری، هفته آینده در این شهرستان برگزار خواهد شد
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
بعد از شیرین کاریاشون حتمن هم ناظری ها میان!