ساعت 5 عصر ؛ تکراری و کسل کننده
چرا نباید ساعت 5 عصر مهران مدیری را ببینیم؟

ساعت 5 عصر ؛ تکراری و کسل کننده

نویسنده : m_ghasemian

چند روز از اکران فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» گذشته و خبر رکوردشکنی‌هایش رسانه‌ها را ترکانده. رکورد فروش روز اول، بیشترین تعداد سانس و بیشترین تعداد سانس در یک سینما از جمله رکوردهایی هستند که «ساعت 5 عصر» نیامده جابه‌جا کرد. علاوه بر آن اکران خصوصی بی‌نظیر با حضور 620 هنرمند سینما و تلویزیون هم از آن اتفاقاتی است که فقط برای فیلم مهران مدیری می‌افتد. حالا بالأخره تصمیم می‌گیرید یک روز عصر، به سینما بروید و فیلم را ببینید. تصورتان این است که ساعتی با کمدی‌های مهران مدیری می‌خندید و خوش می‌گذرانید. اما احتمالاً به جای حال خوب، تنها چیزی که نصیب‌تان می‌شود، ناراحتی ناشی از ساعتی رنج عصرگاهی است. چرا رنج؟

 

ساعت 5 عصر مهران مدیری

 

ساعت پنج عصر تکراری است

شما از دیدن سیامک انصاریِ عاقل، میان خیلی عظیمی از آدم‌های عجیب‌وغریب خسته نشده‌اید؟ باز هم با فرمولی مواجهیم که در «شب‌های برره» شروع شد، در «قهوه تلخ» به اوج رسید و در «دورهمی» شورش درآمد. مدیری این بار هم تصمیم گرفته این فرمول را اجرا کند. احتمالاً برای شما هم ملال‌آور باشد؛ مخصوصاً این بار که خاصیت «ضعف در نه گفتن» مرد هزارچهره هم به آن اضافه شده و موجودی به شدت منزجرکننده ساخته. احتمالاً از معدود نکات مثبت فیلم، همین بازی سیامک انصاری باشد که توانسته همه این ویژگی‌های شخصیتی را به خوبی نمایش دهد.

سیامک انصاری در ساعت 5 عصر

 

ساعت 5 عصر صادق نیست

اگر از دیدن پوستر فیلم که سیامک انصاری را با لباس‌های خاکی و نامرتب و در حال نشان دادن علامت پیروزی (همان 2 معروف) به نظرتان رسیده که فیلم درباره یک اعتراض اجتماعی یا سیاسی است یا حتی ربطی به حوادث پس از انتخابات سال 88 دارد، صد درصد اشتباه می‌کنید. پوستر «ساعت 5 عصر» به وضوح به مخاطبان آدرس غلط می‌دهد و با ارائه کردن آنچه که در فیلم نیست، روی پوستر فیلم، با مخاطب خود صادق نیست. البته ما هم باید بیشتر حواسمان را جمع کنیم. این که مهران مدیری از ممنوع‌الکار بودنش در سال‌های پس از 88 صحبت کرده، دلیلی نمی‌شود که فیلم او را درباره موضوعات ملتهب سیاسی بدانیم. علاوه بر آن، با وجودی که مهران مدیری تأکید دارد که فیلمش کمدی است، شک نکنید که این هم یک آدرس غلط است. «ساعت 5 عصر» شاید با برخی تعاریف سینمایی، نوعی کمدی سیاه محسوب شود، اما در عرف عامه، کمدی نامیده نمی‌شود. شاید در طول 90 دقیقه فیلم، موفق به دیدن 4 یا 5 موقعیت خنده‌دار بشوید.

قیلم سینمایی ساعت 5 عصر

 

ساعت 5 عصر غرغرو است

هیچکس با نقد اجتماعی مخالف نیست. فیلم‌های محبوب نگارنده هم پر از نقدهای اجتماعی‌اند. اما غرغر کردن را کسی دوست ندارد. غرغر یعنی ردیف کردن قطاری از انتقادات اجتماعی که به شدت اغراق شده‌اند و بدتر، خود را واقعی نشان می‌دهند. اگرچه مهران مدیری سعی کرده با تکرار بی‌رویه برخی موقعیت‌ها، فیلم را خنده‌دار کند، ولی نه‌تنها در این کار موفق نیست، بلکه افراط در تکرار این موقعیت‌ها، روی اعصاب مخاطب می‌رود. از این جمله می‌توان به تماس تلفنی شکاکانه همسر مهرداد (سیامک انصاری) و جوگیری مردم عادی در هر موقعیتی، اشاره کرد. تکرارهایی بی‌فایده و اعصاب‌خردکن.

با توجه به نظرات مخاطبان که پس از تماشای «ساعت 5 عصر» در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، به نظر می‌رسد جو ایجادشده برای اکران پرشور افتتاحیه فیلم، با تبلیغات زبانی خواهد خوابید و رکوردشکنی‌های فیلم، ادامه نخواهد داشت. بنابراین پیش‌بینی فروشی بیشتر از حدود 6 میلیارد تومان، کاری دشوار است. که اگرچه عدد بالایی است، اما برای فیلمی که در روزهای اول، همه رکوردهای فروش سینما را جابه‌جا کرده، ناچیز خواهد بود.

برچسب ها
ساعت 5 عصر
اولین فیلم سینمایی مهران مدیری
نقد ساعت 5 عصر
ساعت 5 عصر مدیری
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سید امیرعلی طباطبایی
سید امیرعلی طباطبایی
٩٦/٠٥/٠٥
٥
٣
لطف کنید در مورد آثار سینمایی رو پرده انقدر تند و یک طرفه ننویسید .
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٥
٢
١
ان شاالله. اگرچه همین الان هم سعی کردم تند و یک طرفه نشه. به هر حال به نظرم خیلی فیلم بدی بود.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٠٥
٤
١
اصلا توقع نداشتم اینقدر ضعیف باشه... مهران مدیری واقعا حرف زیادی برای گفتن نداشت، کما فی السابق با روند کسل کننده!
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٥
١
٢
آره منم توقع نداشتم. ولی جالبه که همین چیزا رو مردم هم دوست دارن. حداقل توی تلویزیون که اینطوریه.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٥/٠٦
٢
٠
کما فی السابق به نظرم بی انصافیه دیگه! سابقه فیلمای مدیری نود درصدشون حرف برای گفتن داشتن و ملت ایران رو شاد و سرگرم کردن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٠٧
١
٠
حق با شماست، شاید بهتر بود می نوشتم حرف جدیدی تا بهتر منظورم رو برسونم :)
pari_kiani
pari_kiani
٩٦/٠٥/٠٥
٢
١
چقدر روزنامه نگاری طور بود مطلبتون! اینجا صفحه سینما و تلویزیون روزنامه خراسان نیست ها!
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٢
خوشحالم که از نظر شما، مطالب بنده شبیه به مطالب روزنامه وزین خراسان هستش. :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
١
٠
به نظرم اون فرموله باز هم میتونه جوابگو باشه برای مهران مدیری و تیمش، به شرطیکه تو قالب یک برنامه ای مثل همون برره باشه نه یک چیزی مثل دورهمی. یعنی تو یک بستر و یک موقعیت نو با چیزهای جدید. درمورد پوستر هم به نظرم خودمون هی میخوایم به خودمون بقبولونیم که فلان علامت به معنای فلان مفهومه، وگرنه معمولا با زمزمه های اکران هر اثر یک کوچولو از کلیت کار هم اطلاع میرسه و چیزی که با پنج عصر همراه شد وجود یک نقد اجتماعی بود.
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
اتفاقا به نظر من «دورهمی» هم بستر نویی بود. من یادم نمیاد قبلا برنامه ای شبیه به دورهمی بوده باشه توی تلویزیون. ضمن این که اصلا «دورهمی» برنامه موفق و پرمخاطبیه.
علی
علی
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
نقدتان یک طرفه بود. مثلا از مسائل فنی خوب این فیلم حرفی نزدید از مارگردانی بسیار خوب مدیری نگفتید...در مورد پوستر هم کسی دروغ نگفته بود یکی از رسانه ها که اتفاقا همیشه درباره مدیری نکات منفی منتشر می کند سایعاتی در مورد فیلم بر اساس پوستر درست مرده بود که معلوم شد آن شایعات بی اساس بوده. مدیری همیشه با مخاطبش صادق بوده.
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
کارگردانی فیلم اگرچه بد نبود، ولی خوب هم نبود. درباره پوستر نگفتم که کسی دروغ گفته، گفتم پوستر چیزی رو نشون میده که توی فیلم نیست.
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
فیلمش خیلی بد بود برای اولین بار دوست داشتم وسط فیلم از سالن بیام بیرون. به نظرم این فیلم شاید توی کوتاه مدت برای مدیری سود داشته باشه حالا مالی یا هرچی ولی توی طولانی مدت این کار ضعیف قطعا به ضررش خواهد بود!
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
١
٠
بله کاملا درسته. به نظرم نقد شما خیلی خوبه و کلا خوب نقد می کنین. در واقع بهترین منتقدی هستین که تو عمرم دیدم. خدا رو شکر که همسرم هستین و در آینده هم می تونم از نقدهای شما استفاده کنم. :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
پشیمو شدم از دیدنش و پولی ک دادم:| کاش میرفتم ی فیلم دیه
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون از نقدتون=)
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
خواهش می کنم.
s_n
s_n
٩٦/٠٥/٠٦
٠
١
میخواستیم بریم ببینیم ینی نریم؟نمی ارزه؟
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
١
به نظر من که قطعا نمی ارزه و این فیلم، روی کارهای آینده مهران مدیری هم ممکنه تاثیر بذاره.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٥/٠٦
١
١
حیفه این همه سر و صدا که منجر به یه اتفاق خوب نشد! عصر 5 مدیری می تونست یه اتفاق خوب برای سینمای ایران باشه! راستی بعد سه سال مطلب نوشتی یعنی باز رفتی تا سه سال دیگه!
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
١
نه دیگه ایشالله کمتر از سه سال. ولی خب همین الان هم بدنم درد گرفته؛ مث آدمی هستم که بعد از سه سال یهو بره فوتبال. اگه مصدوم نشه، لااقل بدن درد می گیره!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/٠٦
٠
١
مهران مدیری راه فروش رفتن رو پیدا کرده که با یک سری حواشی نظرها رو جلب کنه تا کارهاش دیده بشن. حالا مردم نباید برن ببینن. هر چند یه جوری همه جا میگن بده که آدم از مهران مدیری توقع نداره و دلش میخواد بره ببینه یعنی چقدر میتونه بد باشه!
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٦
٠
١
این هم یه انگیزه ست. ولی به نظرم برای برطرف کردن این کنجکاوی، وایسین وقتی رسید به شبکه نمایش خانگی، ببینینش. اینجوری کمتر دل آدم می سوزه!
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٦/٠٥/٠٦
١
١
یک ماه دیگه سی دیش میاد ببین چقد بد بوده😁
mahshid2
mahshid2
٩٦/٠٥/٠٧
٢
٠
راستش من این فیلمو دیشب دیدم ... و شاید یکی از دلایلی که این فیلم به دلم نشست این بود که یکی میدونه که واقعا این همه اتفاقات عجیب غریب میتونن پشت سر هم رخ بدن و واقعا در فیلم اغراق نشده بود ! چون برای من یک اتفاق .... بهتره بگم تو اون روز 100 تا اتفاق که حتی فکرشو هم نمیکردم اتفاق افتاد که مطمئنا در کل از وضعیت سیامک انصاری بدتر بود اونم تازه با دهن روزه .... خلاصه من فقط از این جهت از این فیلم خوشم اومد که فهمیدم یکی منو درک میکنه !!!! ولی کاملا باهاتون از نظر اون زنگایی که به سیامک انصاری میشد موافقم و اینکه قبول میکنم فیلمش خوب نبود ولی از خیلی فیلمای دیگه خیییییللللییییی هم بهتر بود مثلا از اکسیدان یا اون فیلم خون آشامیه مسخره که اصلا فازش معلوم نبود .... ای کاشششش .... ای کاششش این رویه ای که سینمای ایران داره پیش میگیره با این موضوعات مسخره و تکراری کاملا عوض بشه و فیلمایی مثل بادیگارد که حداقل بشه ازش نتیجه ی اخلاقی گرفته بشه و یه اتمام داشته باشه و فیلم باز نمونه دوباره تکرار بشه ... ممنون از نقدتون که اینقدر باحال بود !
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٧
٠
٠
ممنونم از نظر مثبت تون نسبت به مطلب. ولی به نظر بنده، اون فیلم هایی که گفتین معنا و مفهوم داشتن. منتهی یا خوب پنهانش کرده بودن یا توی بیانش لکنت داشتن. ولی به هر حال کم پیش میاد توی فضای امروز سینمای ایران، کسی فیلمی بسازه که معنا و مفهوم نداشته باشه. الان برای همین فیلم هایی که مثال زدین بگم، موضوع «دراکولا» مواد مخدر بود. می گفت حتی میشه خون آشام بودن رو ترک کرد، ولی مواد مخدر رو نمیشه. موضوع «اکسیدان» هم آشتی بین ادیان بود و این که میشه با هم راحت زندگی کرد بدون بی احترامی و دعوا و این حرفا. بازم متشکر برای نظر مبسوط تون.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٩
٠
١
راستش من اصلا دفاع ها و تمجیدها ازین فیلم رو درک نمی کنم. اگه سینمای اجتماعی با این اغراق و غلو سینمای اجتماعیه که من درکش نمی کنم واقعا. دیروزم اگه جلوی سینما هویزه رو می دیدید می فهمیدید که مردم فقط به اعتبار اسم مهران مدیری رفتن سینما و این رقم فروش شد میلیاردی
m_ghasemian
m_ghasemian
٩٦/٠٥/٠٩
٠
١
نگران نباشید. شما تنها نیستید، منم درک نمی کنم.
masoume
masoume
٩٦/٠٥/١١
٠
٠
متاسفم برای مردمی که فیلم جناب مهران مدیری رو درک نکرده اند...جای تاسف داره که طرز فکر مردم کشورم اینجوریه..شما باید زحمات جناب مدیری رو بخاطر خنده هایی که روی لبتون آورده جبران کنید..فیلم از نظر من که کارهای ایشون رو خیلی دقیق بررسی میکنم سطح خوبی داشت و پیشنهاد میکنم بجای تعصبات بیجا فیلم رو در سینما ببینید..ممنون.
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٦/٠٥/١٢
٠
٠
میشه بگین کدوم خنده؟ این فیلمی که مادیدیم اصلا خنده دار نبود، ماهم تعصب بیجا نداشتیم و رفتیم فیلم و دیدیم ولی خوب بودن یا بد بودن یه فیلم با محتواش سنجیده میشه نه صرفا با اسم و رسم کارگردانش! جدای از همه چی یه سوال دارم شما که درک کردین میشه بگین نقش امیر جعفری چی بود؟ چه پیامی داشت؟ چه نکته خنده داری داشت؟