صدای سوت قطار لیگ می آید
بررسی وضعیت دو تیم استقلال و پرسپولیس در آستانه لیگ برتر هفدهم

صدای سوت قطار لیگ می آید

نویسنده : علیرضا گرانپایه

تابستان برای شما زیباست، برای ما داغ دیده‌های فوتبال مرده که لحظه لحظه‌اش عذاب الهی است. دلمان را به تیترهای پرتعداد رفت و آمد ستاره های فوتبال خوش می کنیم تا شاید یادمان برود که تا همین هفته گذشته دقیقه ها را برای تماشا هیجان انگیزترین مسابقات فوتبال منت می‌کشیدیم. باز هم خداراشکر که تعطیلات ما به اندازه تعطیلات شما طول نخواهد کشید، تابستان که به نیمه برسد، دوباره صدای داد و فریادها در خانه‌هایمان بالا می‌گیرد. پرسپولیسی هستی یا استقلالی می‌شود سوال کلیدی دوستی‌هایمان! دل‌مان برای آخر هفته پر می‌کشد تا چشم بدوزیم به ساق پای ستاره هایی که باتعصب یا بیتعصب برای عشق ما تلاش می‌کنند. برای چسبیدن توپ به تور دروازه حریف.

لیگ هفدهم درحالی از پنجشنبه شب آغاز میشود که در طول یک ماه گذشته، باشگاه‌های حاضر در لیگ حسابی مشغول تغییر و تحول برای آماده کردن بازیکنان خود بودند. می خواهیم در آستانه شروع دوباره هیجان فوتبالی در لیگ کشورمان، کمی با هم به بررسی اوضاع دو تیم مطرح پایتخت بپردازیم. 

 

پرسپولیس تهران؛ همان همیشگی 

عملکرد نقل و انتقالات: 8 از 10

قرمزهای پایتخت همان روزهای اول نقل و انتقالات با خرید منشا و شجاع خلیل زاده، تکلیف خودشان و هواداران را مشخص کردند. سیامک نعمتی و شایان مصلح هم چند روز بعد به لیست پرسپولیس اضافه شد تا سورپرایز خاصی برای هواداران در لیست خرید وجود نداشته باشد. سروش رفیعی، قطعا بزرگترین حسرت برانکو در نقل و انتقالات تابستانی به حساب می‌آید؛ بازیکنی که صاف و ساده ایستاد و گفت که برای پیشرفت مالی به قطر میرود. البته هواداران پرسپولیس در یک ماه گذشته، اصلا بیکار نبودند، آن ها باید مثل سال گذشته روز به‌روز شاهد گربه رقصانی‌های مهدی طارمی بودند. بازیکنی که رفت، برگشت، رفت و دوباره برگشت! یک میلیون دلار بند آزادسازی قرارداد طارمی، نگذاشت تا آقای گل به یونان برود!

نقطه ضعف: راستش را بخواهید، پرسپولیس با خریدهای این فصلش حسابی دست پر وارد لیگ شده است و بازی با نفت نشان داد که به گردن کلفتی سال قبل است ولی خب اگر محسن مسلمان محروم یا مصدوم شود، کار سختی برای جایگزینی یک هافبک طراح در تیم دارند. 

روی هوا: منشا همان ستاره‌ای بود که همه آرزو داشتنش را دارند ولی خب طاهری روی هوا این بازیکن را صید کرد تا در کنار طارمی، خطرناک‌ترین خط حمله لیگ امسال را تشکیل دهند.

تخته تاکتیک: همان همیشگی! پرسپولیسی تقریبا هیچ تغییری در تاکتیک خود نسبت به سال گذشته انجام ندادند. بازی با نفت نشان داد که برانکو حتی مدل رسیدن به گل را هم برای بازیکنانش تغییر نداده است. باز هم پاس های پرتعداد کوتاه و استفاده از عمق دفاع تیم‌های حریف.

 

استقلال تهران؛ آسمان پرستاره

عملکرد نقل و انتقالات: 8/5 از 10

شاید بتوانیم به جرات، استقلال امسال را گران‌ترین استقلال تاریخ لیگ برتر بدانیم. مدیران استقلال برای باز گذاشتن دست منصوریان در به کارگیری از تاکتیک‌های مختلف، حسابی دست به جیب شدند تا سجاد شهباززاده، بیت سعید، جباری، جپاروف، شجاعیان، منتظری و... را آبی پوش کنند. استقلالی‌ها حسابی منتظر رونمایی از تیم پرستاره خود هستند، منصوریان هم خوب می داند که هواداران این تیم اصلا و ابدا دیگر طاقت فاصله چندین امتیازی از رقیب دیرینه خود را در جدول ندارند. 

نقطه ضعف: استقلالی‌ها تا دلتان بخواهد در ترکیب خود از هافبک‌های وسط هجومی و دفاعی و همچنین مهاجم گلزن بهره می‌برند ولی مثلا در پستی مثل دفاع چپ تنها باید روی میلاد زکی پور و یک بازیکن امید خود حساب کنند که همین موضوع شاید گریبان آن‌ها را در ادامه فصل بگیرد.

روی هوا: داریوش شجاعیان با احتساب مبلغ حدود یک و نیم میلیاردی که برای رضایت نامه‌اش هزینه شده است، گران ترین بازیکن آبی‌ها به حساب می‌آید. شجاعیان شاه ماهی خرید استقلالی ها به حساب می‌آید چون پرسپولیسی‌ها بدشان نمی‌آمد که او را جایگزین رفیعی کنند. 

تخته تاکتیک: برخلاف سال گذشته که استقلال برای گلزنی به سانتر از جناحین دل بسته بود، به کمک حضور سه هافبک طراح و خوش تکنیک یعنی جپاروف، شجاعیان و جباری باید منتظر یک بازی روی زمین از شاگردان منصوریان باشیم. 

برچسب ها
شروع لیگ برتر هفدهم
نقل و انقتالات تابستانی
فصل 96-97
پرسپولیس تهران در لیگ هفدهم
استقلال تهران در لیگ هفدهم
نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
شما پرس پول لیسیا حق ندارین در مورد تیم ما اظهار نظر کنین! نویسنده متعصب نمی خوایم.
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٥/٠٤
٠
٠
آخه استقلالی ها انقدر کم هستند که پیدا نمیشن برای مطلب نوشتن خخخ ... خارج از شوخی، اگه نکته خاصی توی مطلب هست که اشتباه نوشته شده است، بفرمایید
t.m
t.m
٩٦/٠٥/٠٤
٠
٠
شما خوبین :|
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
چقدر روزای بی فوتبال سخت گذشت.به امید قهرمانی ارتش سرخ
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٥/٠٤
٠
٠
بله، خیلی سخته... منم امیدوارم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٤
١
٠
امیدوارم اگر پرسپولیس به گردن کلفتی قبله، استقلال هم تو لیگ 17ام به همون گردن کلفتی بشه 😆
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٥/٠٤
١
٠
الهی آمین، ما که بخیل نیستیم:)
m_yazdani
m_yazdani
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
سلام. چرا دیگه مسابقات پرهیجان پیش بینی لیگ رو اجرا نمیکنید؟ قرار بود یک نیم فصل وقفه بیفته ولی طولانی تر شدکه!!!!!!