شاعرانی متفاوت که باید بشناسید
به مناسبت هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

شاعرانی متفاوت که باید بشناسید

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

داشتم تقویم و مناسبت‌هایش را نگاه می‌کردم که رسیدم به امروز. دوم مرداد. سالگرد درگذشت احمد شاملو. هفدهمین سالی که دنیای شعر و ادبیات و البته کلی عشق شعر از حضور یک پایه قوی ادبی محروم هستند. حقیقتش را بخواهید من همیشه به شعر کلاسیک بیشتر از شعر منثور علاقه داشته‌ام اما با دیدن این روز در تقویم واقعا دلم نیامد دست به قلم نشوم. آن هم برای کسی که برایش در دنیای شعر و شاعری احترام زیادی قائلم.

 

الف. بامداد و معجزه قلم

او شاعری است که به شعر، به ارزشش، به رسالتش و به معجزه‌ای که می‌تواند رقم بزند به خوبی واقف است. شاملو شاید برای خیلی‌ها سپیدسرا و شاعر محبوب‌شان باشد، برای من اما همیشه فراتر از این‌ها بوده است. یک شاعر دغدغه‌مند و آگاه به ماهیت ادبیات و فرهنگ و زبان فارسی و هر آن چیزی که مربوط به این‌ها است. شاعری که به گفته خودش زبان فارسی را بسیار دوست می‌دارد و برخوردش با آن برخورد با چیز بسیار مقدسی است. شاعری که با فروتنی تمام اعتقاد داشت: «در مراتب تربیتی ما چیزی نفرت انگیزتر از به خود پرداختن و از خود سخن گفتن نیست» و اصلا چه چیزی بهتر از این که در چنین روزی، به یاد خود شاملو، از خود شعر بگوییم.

 

شاعری آری، خود شاعرپنداری نه! 

واقعیت این است که شاعر بودن جذاب است! خیلی‌ها سرودن شعر را کار پر ابهتی قلمداد می‌کنند. گواه حرف‌هایم می‌شود شبه شعرهایی که تا همین چند وقت پیش در وبلاگ‌ها جا خوش کرده بودند و در حال حاضر هم در کانال‌ها و صفحات رنگارنگ تلگرام و اینستاگرام. یک جور ساده‌انگاری خیلی زیرپوستی در نهاد خیلی‌ها در مورد شعر سرودن گنجانده شده که باعث شده است همین خیلی‌ها پا به عرصه شاعر شدن هم بگذارند، مخصوصا شعر سپید. چون فکر می‌کنند ورود به آن آسان‌تر است. یعنی آن‌هایی که دوست دارند شعر بگویند و احتمالا حوصله این را ندارند که بروند ببینند فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلات یعنی چه، با خودشان می‌گویند خب چه کاری است؟! همین کلمات مظلوم را تکه‌تکه می‌کنیم و پله‌پله می‌نویسیم و به مخاطب شعر سپید عرضه می‌کنیم! فقط هم به دنیای مجازی بسنده نمی‌کنند و دیده شده که بعضی‌هایشان مکتوب پا به این عرصه می‌گذارند و کتاب هم چاپ می‌کنند! (آن شعرهای گوجه و تخم‌مرغ و شامپو و این چیزها را که یادتان است؟!) این در حالی است که شاید هنوز فرق یک دل‌نوشته یا یک توصیف را با شعر سپید نمی‌دانند. شعر کلاسیک هم مظلوم واقع شده است. خیلی‌ها آن را با ابهت‌تر می‌پندارند. فکر می‌کنند سرودنش سخت‌تر است. اما یک درصد هم فکر نمی‌کنند که آیا این تفکر درست است یا نه. فکر می‌کنند که شعر کلاسیک فقط یعنی به وزن کشیدن کلمات! بله، وزن برای شعر کلاسیک لازم است اما کافی نه. اتفاقا در این وانفسای خودشاعر پنداری و نزول خیلی از مفهوم‌ها، مهم تر از هر چیزی حرف‌ها و مفاهیمی است که بیان می‌شود.

 

شاعرانی که کمتر شناخته شده اند

من خیلی وقت‌ها به فراخور علاقه‌ام، در اینستاگرام به صفحه شاعرها نگاهی می‌اندازم. به جرأت می‌توانم بگویم خیلی از آن‌هایی که دنبال‌کنندگان کمتری دارند، هم خودشان آدم‌های دغدغه‌مندتری هستند و هم شعرهایشان. برعکس هم می‌توانم بگویم! شاعرهایی که شعرهایشان فقط تعریف از خط و خال معشوق‌شان نیست، (که اگر هم باشد در عین زیبایی است و ظرافت)، به اصطلاح لایک خورشان کم‌تر است. این یعنی سطح سلیقه مردم و حتی دنبال کننده‌های شعر هم، مفاهیم دم دستی است و چیزهایی که خیلی به تفکر احتیاج نداشته باشد.

در این میان کم نیستند شاعرانی که صفحه اینستاگرام‌شان مزین شده است به شعرهایی که مطمئنا شما را به تفکر وا می‌دارد و صرفا یک لذت آنی به شما دست نمی‌دهد. کاری که از توان خیلی از شعرهای دیگر خارج است.

محمدعلی رضازاده یکی از این شاعران دغدغه‌مند و توانا است. تا به حال دو کتاب به نام‌های مرد مه‌آلود و ترانه های تمدن را منتشر کرده است. اشعارش زبانی امروزی و جذاب دارد و به اعتقاد من ویژگی بارزش اشعار عاشقانه بالاتر از سطح معمولی و جذابش است.

محمدعلی رضازاده شاعر

 

 سجاد رشیدی‌پور را با کتاب حتی به روزگارانش می‌شناسم. به قول خودش باید شاعر به یاد آوردش! غزل‌هایش به رغم جوانی‌اش پخته است و واقعا ارزش خواندن دارد. حواسش هم خوب به دور و برش است و معمولا به اتفاقات ادبی در خور توجه، مثل حاشیه‌های نقد علیرضا بدیع بر ترانه حامد همایون و اوضاع نابه‌سامان سنگ مزار حسین منزوی، واکنش نشان می‌دهد.

سجاد رشیدی پور

 

عالیجناب درد! عنوان مجموعه غزل علی ناصری است. جوان است ولی برخلاف خیلی از جوان‌های دیگر صفحه‌اش عاری از این آه و ناله‌های همه گیر است و به مفاهیم و مواضع دم دستی چنگ نزده است. طبع اشعارش ملایم است و مطمئنا باب طبع می‌افتد.

علی ناصری شاعر

برچسب ها
سالگرد درگذشت احمد شاملو
سجاد رشیدی پور
شعرهای امروزی
خودشاعر پنداری
عالیجناب درد
علی ناصری
محمدعلی رضا زاده
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
هیــــــع.. شاعــر گمنــامم نشــدیم :/
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
دوست داری شعر بگی؟! :) به قول یکی از همین شاعرا دنیای شاعرها فقط از دور زیباست... :)
s_n
s_n
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
بنظر من ب اینکه عامه کسی رو شاعر بدونن نمیشه ایراد گرفت! چون شعر برای اکثریت صرفا بیان احساسه!و فکر نمیکنم ایرادی هم داشته باشه این مسئله؟! - البته ب شرطی ک از حد نگذره- اما شاعری وقتی خوشمزس ک ادب شناسا شاعر بدونن :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
آقا فقط جمله آخرت ؛))
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
اتفاقا چندروز پيش داشتم به اين فك ميكردم كه چرا بعضي ها چيزي واسه گفتن ندارن از يك پيج دكتر بيشتر فالوور و طرفدار دارن ديگه شاعر كه جاي خود داره اسم شاعران كتابهاي درسي هم يادمون نيست
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
بعضیا دنبال همین هیچی ها هستن!:\
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
آره، ایراد نداره. به قول استاد بهمنی زمان خودش بهترین داوره.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
این ادامه برای نظر تو بود صالحه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
محبوبه جان غیر از این که باید بابت این مطلب خوب تشکر کرد، باید اعتراف کنم خیلی هم قشنگ و دلنشین نوشته بودی. انشالله هر روز موفق تر از دیروز باشی عزیزجان 😊💐
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٠٥
٠
٠
به نظرم تو زیاد محبت داری! ;-) :-D
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٩
٠
٠
راستش این قدر تو فضای اینستاگرام این قدرررر شاعرنما زیاده که پیدا کردن شاعر واقعی خیلی سخته تو این فضا. ممنون