با همکار ازدواج کنیم یا نه؟
نکاتی که پیش از عاشق شدن در محل کار باید بدانید

با همکار ازدواج کنیم یا نه؟

نویسنده : الهام حبشی

هفته‌ی گذشته مطلبی با عنوان «شما دختر به هنرمند میدین؟» را از من خواندید. مطلبی که برای پیدا کردن اطلاعاتش، مجبور شدم صحبت و مصاحبه‌ی هنرمندان زیادی را بخوانم. یکی از مصاحبه‌ها که برایم دلنشین‌تر آمد، حرف‌ها و نظراتی بود که شقایق دهقان از تجربه‌ی موفقیت‌آمیز خود و همسرش که با هم همکار هستند، بیان کرده بود. اینکه چقدر همدیگر را درک می‌کنند، خط فکری مشابهی دارند، یکدیگر را در مسیر موفقیت حمایت و پشتیبانی می‌کنند و از همه مهم‌تر بیش از اینکه زن و شوهر باشند، رفیق هم هستند. اما من گاهی دو همکار که از قضا همسر هم هستند، که نه تنها با هم رفیق و هم‌دل نیستند، بلکه در فضای کار رقیب یکدیگر شده‌اند و تمام توان‌شان را گذاشته‌اند تا دیگری را از دور خارج کنند. حالا این‌که چطور شده که بعضی‌ها از همکار بودن با همسر خود رفاقت ساخته‌اند و بعضی دیگر عداوت با هم در ادامه می‌خوانیم.

خانم رئیس و آقا کارمند

آهی می‌کشد و می‌گوید «تا روزی که در یک اتاق پشت میز نشسته بودیم همه چیز خوب بود، اما از همان لحظه‌ای که کار من مورد استقبال و تشویق قرار گرفت، دیگر آن آدم سابق نشد. همه چیز عوض شده بود، تا قبل از ترفیع گرفتن پشتیبان و همراهم بود و به من در پیشرفت کارم حرف‌های امیدوار کننده‌ای می‌زد، اما حالا که من در آن شرکت لعنتی جایگاه بالاتری پیدا کرده‌ام، طوری رفتار می‌کند که انگار من حقش را خورده‌ام. رفتارش سرد شده و در خانه مرا با الفاظی مثل «رئیس» یا «آقای خانه» صدا می‌زند. غم‌انگیز است اما این روزها فکر می‌کنم او تا وقتی مرا دوست داشت که هیچ حرفی برای گفتن نداشتم!» حرف‌هایش که تمام می‌شود به این فکر می‌کنم شاید هم او تو را زمانی دوست داشت، که رفتارت با او مثل سابق و پیش از تمام این ماجراها بود. 

مزایا و معایت ازدواج با همکار

همسرم بهترین رفیق من است

از همان روزهای اولی که محمد به خاستگاری‌ام آمد، پدرم به من هشدارهایی در مورد ازدواج با همکار داده بود و از من ‌می‌خواست مراقب باشم که محمد از آن دسته مردهایی نباشد که فردا روز به جای همسر بودن، رقیبم بشود. نکند زندگی مشترکمان تحت تاثیر محیط کارمان باشد. من حسادت کنم یا او فکر کند مردانگی‌اش را زیر سوال برده‌ام. حالا که سال‌ها است از زندگی مشترک‌مان می‌گذرد گاهی افسوس سال‌هایی را می‌خورم که با محمد آشنا نشده بودم، چرا که او در تمام این سال‌ها نه تنها از پیشرفت من در حرفه‌ی مشترکمان آزرده نمی‌شود بلکه همیشه با تمام وجود آماده‌ی کمک و راهنمایی به من است. محمد پیشرفت مرا مساوی پیشرفت و سربلندی خودش می‌داند و همیشه به جایگاهم افتخار می‌کند و یک مشوق تمام عیار است. 

 

ازدواج با همکار، بلی یا خیر؟

دو روایتی که خواندید بر اساس واقعیت بودند. ازدواج با همکار، هم رشته، هم حرفه و... ممکن است دو طرف را تا عرش بالا ببرد یا عکس این قضیه اتفاق بی‌افتد و زندگی‌شان را متلاشی کند. اما چطور تشخیص بدهیم خود ما اگر در چنین موقعیتی قرار بگیریم جز دسته‌ی نگون‌بخت خواهیم بود یا سعادتمند؟ برای گره‌گشایی از این معما گفت‌وگویی داشتیم با خانم گلستانی کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس دانشگاه...

+ آیا ازدواج با همکار تصمیم درستی است؟

ازدواج با همکار هم یکی از دیگر گزینه‌های ازدواج است، پس نمی‌توانیم برای این ازدواج حکم صادر کنیم. دو نفر باید هم را بررسی و انتخاب کنند، حالا تفاوتی ندارد شما همکار باشید یا هم‌کلاسی، همسایه یا هرچیز دیگری. پس نمی‌شود گفت خوب یا بد است، همکار بودن یک تفاهم و یک فاکتور برای آشنا شدن است و نمی‌توانیم به واسطه‌ی همکار بودن نتیجه‌گیری کنیم که این ازدواج خوب است یا بد.

با همکار ازدواج کنیم یا نه

+ چه می‌شود که دو همکار پس از ازدواج، تبدیل به دو رقیب سرسخت می‌شوند؟ 

این موضوع به سه عامل بستگی دارد، سمت آن‌ها، نسبت همکار بودن‌شان و ویژگی‌های فردی هر یک. هم سطح و همکار بودن گاها باعث به وجود آمدن رقابت و یا حسادت می‌شود بنابراین چه شما زن و شوهر باشید چه نباشید ممکن است بین شما و همکارتان رقابت ایجاد شود. اگر یک زوج همکار توانایی تفکیک کار و ارتباط خانوادگی‌شان را نداشته باشند، این حس تشدید می‌شود. 

+ زوج‌های همکار برای داشتن یک زندگی خوب و ایده‌آل چه باید بکنند؟ 

چیزی که در روابط همسران اهمیت دارد، توجه به نیاز، رفع نیاز و نشان دادن تعهد به یکدیگر است. این مشکل ممکن است در بین زن و شوهرهایی اتفاق افتد که هر دو از لحاظ نیاز به قدرت در یک سطح قرار داشته باشند. اما اگر نیاز به قدرت در طرفین متعادل باشد و نیازهای دیگری مثل نیاز به عشق، بقا و دیگر نیازها متعادل باشند، قاعدتا این مشکلات پیش نخواهد آمد.

+ در مورد مردهایی که زنان زیردست را ترجیح می‌دهند، مشکل چیست؟

این مورد هم به نیازهای روانی یک مرد بستگی دارد. بعضی مردها نیاز به قدرت‌شان زیاد است و زنی را می‌پسندند که مطیع‌تر و ضعیف‌تر باشد. این مردها زنی را می‌خواهند که با ضعیف بودنش احساس قدرت را در مرد بالا ببرد. اما اگر یک مرد در حد تعادل نیاز به قدرت داشته باشد و نیازهایش برطرف بشود، از قوی بودن همسر خود ناراحت نخواهد شد.

باید و نبایدهای ازدواج با همکار

+ این مشکل به چه چیزی برمی‌گردد؟ آیا قابل درمان است؟

این مشکلات زمانی پیش می‌آید که افراد شناخت درستی از خودشان و طرف مقابل‌شان ندارند و ازدواج‌شان از روی شناخت صورت نگرفته است. باید نیازهای هم را قبل از ازدواج رصد کرد باشید تا بعد از ازدواج دچار تداخل نیاز نشوید. البته همیشه برای رفع این مشکلات راهکارهایی وجود دارد، به این شرط که متوجه بشویم مشکلی که پیش آمده، نباید باعث زیر سوال بردن هم بشود. باید سعی کنید ویژگی‌های هم را بشناسید و آن‌ها را قبول کرده و باهم توافق کنید. ماهی را هر زمان از آب بگیرید تازه است. پس اگر مشکلی برای‌تان به وجود آمده است با مراجعه به یک مشاور متخصص، در شناخت ویژگی‌هایی که باعث ایجاد آن مشکل شده‌اند، کمک بگیرید. به ویژگی‌های همسرتان احترام بگذارید و با هم به توافق برسید.

+ چطور به اطمینان کامل برسیم؟

فلسفه‌ی مشاوره‌ی قبل از ازدواج همین است که طرفین در شناخت هم تخصصی‌تر برخورد کرده، نیازها و میزان هم‌خوانی با هم را بدست بیاورند. یا اگر با یکدیگر هم‌خوانی ندارند، مسئولیت انتخاب و مشکلات احتمالی آن را بپذیرند و رابطه‌ی خوبی را شکل بدهند. مسئولیت پذیری و شناخت دو اصل مهم و موفقیت‌آمیز در این موضوع است.

برچسب ها
با همکار ازدواج کنیم یا نه
ازدواج با همکار
مزایا و معایب ازدواج با همکار
بایدها و نبایدهای ازدواج با همکار
عاشق شدن در محل کار
نظرات کاربران
کد امنیتی
MASOUD GHOLAMI
MASOUD GHOLAMI
٩٦/٠٥/٠١
١
٠
یکی از فامیل های نزدیک ما زن و شوهر فقط هم رشته بودند بعدش تصمیم گرفتن با هم شرکت بزنن... از وقتی شرکته رو زدند کلا رابطه شون بد شد... هی از هم ایراد می گرفتن...به نظر من که خانم ها نباید از کار آقاشون سر در بیارن چون همش ایراد می گیرن. با عرض معذرت از خانم ها
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
راستش من هم زنایی رو دور و برم دیدم که وقتی با شوهرشون همکارن خیلی به شوهرشون خرده میگیرن و هم مردایی که تا حانومشون یک ریزه پیشرفت میکنه می خوان خودکشی کنن، به نظرم همون اصل ذات و شخصیت محوری طرف مهمه که این آدم قراره چطور با این موضوع کنار بیاد. اگر نه دوتا همکار باید طوری باشن که مدام مسبب پیشرفت هم بشن نه سوهان روح هم.
دختر انار
دختر انار
٩٦/٠٥/٠١
٢
٠
چه جالب میشه اگه رئیس شوهرت بشی :)))))))))))))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٢
١
٠
و چه جالب تر میشه اگر تو رئیس شوهرت باشی 😈😁
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٠٢
٣
٠
من و شوهــرم توی محل کار با هم آشنا شدیم اونموقع ها برای اینکه دلمو به دست بیاره همیشه کارشو درست انجام میداد و سخت گیریام از نظرش ایراد گیری نبودفکر می کرد بهش توجه دارم.. بعد شغلمو عوض کردم و بعد از ازدواج دوباره در مقطعی با هم توی یه شرکت کار می کردیم.. اینجا مشکلاتی داشتیم .. چون زن و شوهر بودیم همسرم انتظار داشت مراعات بیشتری کنم و من حاضر به اینکار نبودم حتی برای اینکه دیگران دچار این سوء تفاهم نشن سخت گیر تر بودم که موجب دلخوری همسرم میشد و اصلا درک نمی کرد شرایط رو.. خداروشکر که بعدش باردار شدمو کلا کار کردن منتفی شد خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
یک دوستی داشتم هر بار نمرش ازم بهتر میشد کلی قربون صدقش می رفتم، یک بار گفت تو چرا حسودیت نمیشه؟! بهش گفتم دوستی دارم که از من درسش بهتره، باعث میشه منم بالا کشیده بشم، این نعمته! اصلا ایده ی نوشتن این موضوع همین دوستم و حسادت ها و رقابت های بین دوست ها بود که در شکل تکامل یافته تری به موضوع ازدواج همکاران رسید. امیدوارم آدم ها بیشتر قدر داشته هاشون رو بدونن.
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٠٢
١
٠
مشاوره قبل از ازدواج خیلی مهمه و البته مطالعه و خودشناسی.من همیشه می خواستم با هم رشته خودم ازدواج کنم الان خوشحالم که دارم خودم رو پای خودم توی تخصصم رشد میکنم نه به کمک همسر هم رشته خودم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
راستش درست متوجه صحبتتون نشدم اما اگر دو نفر آدم های منطقی و شریفی باشن باعث پیشرفت هم میشن و این خیلی هم عالیه و اگر کسی همچین حامی داره باید بهش افتخار کنه. چه اون ادم همکار هم فکر هم رشته باشه چه نباشه
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٥/٠٣
١
٠
من نظرم اینه ک خوبه همکار باشن خیلی جاها همو درک میکنن. اما ترجیحا محیط کارشون یکی نباشه خخخ. و در مورد رشته تحصیلی و اینا هم شخصا دوس ندارم همسرم هم رشته خودم باشه. نمیخوام اطلاعاتی ک من دارم رو اون هم داشته باشه. دوس دارم مثلا مشکلی داشت تو زمینه رشته مننتونه خودش حل کندش و من برم براش حل کنم و منت سرش بزارم و بهش فخر بفروشم و هی بکوبم توسرش که هم یه چیز ساده رو بلد نیس. (من اینطوریم دیگه. شایدم بگید به دکتر احتیاج دارم ک اینجا باید بگم نظر شما کاملا برام محترمه :) )
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
در مورد هم رشته نبودن باید بگم یک موردی رو هم باید در نظر بگیرین و اون اینه که اگر هم رشته ی شما نباشه و بعد یک مشکلی براش پیش بیاد و نتونین درست از پسش بر بیاین ، بعد اون تو سر شما می‌کوبه که : « کی به تو مدرک داده! مگه تو مهندس فلان نیستی؟ » ولی اگر هم رشته باشه درک میکنه :)))
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
دیگه خب مشکلی ک مربوط به رشتم باشه و نتونم از پسش بر بیام ک دیگه خیلی .... هستم :||| آدمی ک زن غیر هم رشته میخواد ک هی بزنه تو سرش باید قبلش خوب خودشو اماده کنه ک تو سری نخوره خخخخ. من همه جوانب رو برای یک ازدواج خوب و تو سر زدن های مناسب و به موقع در نظر گرفتم خخخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
امیدوارم یک سوالی از تو پاورقی ها در بیاره نتونین جواب بدین 😂😂😂
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٠٤
٠
٠
خخخخخ
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٥/٠٣
١
٠
تیتر این مطلب رو دیدم یاد هفته نامه جیم افتادم یهویی:-) خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٤
٠
٠
تیتر هفته نامه جیم؟ چطور؟
تقوی
تقوی
٩٦/٠٦/٢٥
٠
٠
چون همه همکارن با هم خخخ
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٥/٠٧
٠
٠
من فکر میکنم خوبه زن و شوهر مکمل هم باشن مثل بازی سازا😊 فرض کن خانم طراح کاراکتر باشه اقا برنامه نویس اینجوری میتونن از کارکردن باهم لذت ببرن:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٥/٠٨
٠
٠
یه سری شغلا هستن که ازدواج با همکار رو می طلبه واقعا مثل صنف پزشکی و کلا کادر بیمارستانی که تایما و اوضاع کاری شون متفاوته. ممکنه کسی هم کنار بیاد با این قضیه اما به اندازه یک همکار اون رو درک نمی کنه. راستش همکار هم باشی باید دور از هم باشی چه طور میشه واقعا احساسات و منطق و روابط رو تو خونه و محل کار کنترل کرد، خیلی سخته!