بسته پیشنهادی کتاب برای عشق سفرها
معرفی جذاب ترین کتاب های سفرنامه

بسته پیشنهادی کتاب برای عشق سفرها

نویسنده : عطیه میرزاامیری

از آن‌جایی که اگر در چله‌ی زمستان هم باشیم و اسم «تابستان» به گوش‌مان برسد یاد سفر می‌افتیم، و از آن‌جایی که همیشه‌ی خدا دغدغه‌ی این را داریم که «امسال کجا بریم؟»، پس بهتر است قبل از آن‌که خوره به ‌جان‌مان بی‌افتد و ندانیم که تابستان‌مان را با سفر به کدام شهر و استان سپری کنیم، کتاب‌های مرتبط با سفر را بخوانیم! کافی‌ست عزم‌تان را جزم کنید تا شما هم بتوانید به یکی از شهرها و کشورهای خارجی، برحسب بودجه و سلیقه‌تان؛ سفر کنید. اصلا سفر نه! دوست دارید کمی بیشتر با آن کشورها آشنا شوید و حال و هوایتان را با مطالعه عوض کنید. 

در این مطلب پیشنهادهای شگفت‌انگیزی برایتان آماده کرده‌ایم که شما را در خودشان حل می‌کنند و نتیجه‌اش می‌شود یک تجربه متفاوت از کتاب و کتاب‌خوانی و هیجانی که تا مدت‌ها کنج وجودتان باقی می‌ماند. 

 

ورژن ایرانی مارکوپولو

اگر خارجی‌ها «مارک و پلو» دارند و اگر قدیمی‌ها گردشگری را با «ناصر خسرو» می‌شناسند، ما نسل جوان هم کسی مثل «منصور ضابطیان» را داریم که یک کوله برمی‌دارد و کل دنیا را رصد می‌کند. سفر رفتن به سبک ضابطیان خودش به خودی خود، هیجان‌انگیز است. برای مثال او شبیه هیچ‌کدام از ما دغدغه‌ی اقامت در هتل‌های شیک را ندارد. شب‌ها را اکثرا در هاستل (چیزی مثل مسافرخانه‌های ما) می‌گذارند و تنها دارایی‌هایش در سفر یک جفت کفش خوب، پولی برای سیر کردن شکم‌اش، دوربین عکاسی و کوله‌اش است. ضابطیان در کتاب «مارک و پلو» از اولین سفرش و جرقه‌ای که برای رفتن به سفرهای دیگرش شده، می‌نویسد. این کتاب، اولین سفرنامه‌ی ضابطیان است که در سال 1389 نوشته شده است و تا الان به چاپ نهم رسیده. او در مارک و پلو از سفرهای‌ش به «فرانسه»، «اسپانیا»، «لبنان»، «هندوستان»، «ایتالیا و اتریش»، «ارمنستان»، «کره جنوبی» و «آمریکا» می‌نویسد و با قلم شیوا و روانش خواننده را همراه خود در تمام این کشورها می‌برد. نشر «مثلث» چاپ این کتاب 176 صفحه‌ای را به عهده گرفته و قیمت آن 22 هزار تومان است.

بعد از استقبال زیاد از کتاب «مارک و پلو»، در سال 1394ضابطیان کتاب دومش را تحت عنوان «مارک دو پلو» روانه‌ی بازار کرد. مارک دو پلو هم به رسم کتاب قبلی، مجموعه‌ی سفرنامه‌های ضابطیان است که با چاپ این کتاب می‌توانیم حجت را بر او تمام کنیم و منصور ضابطیان را یکی از بزرگ‌ترین گردشگران ایرانی بنامیم. 

در کتاب مارک دو پلو، همان ابتدا با سفر شگفت‌انگیز ضابطیان به کنیا مواجه می‌شویم. سپس او ما را به بلژیک و سرزمین تن تن می‌برد. در کشور «چک»، «هلند»، «آلمان»، «پرتغال»، «یونان» و «عراق» با او هم‌سفر می‌شویم و نهایت با سفر به «برزیل» کتاب را تمام می‌کنیم. ناشر هم مانند کتاب قبلی نشر مثلث است. این کتاب در 200 صفحه و با قیمت 22هزار تومان در بازار وجود دارد.

کتاب سوم ضابطیان «برگ اضافی» نام دارد و از نامش هم می‌توان حدس زد که این کتاب در جهت تکمیل دو کتاب قبلی است. اما این باعث نمی‌شود مطالب تازگی‌شان را از دست داده باشند، بلکه در این کتاب ما از نو وارد دنیای عجیب کشورها می‌شویم. برگ اضافی هم مانند دو کتاب قبلی، حاصل انتشارات مثلث است که در سال 1394 در 160 صفحه، با قیمت 20هزار تومان وارد بازار شد. این کتاب برخلاف دو کتاب قبلی گزارش کامل از سفر به کشورهای مختلف نیست، بلکه یادداشت‌های پراکنده‌ای است از مشاهدات و خاطرات ضابطیان. در آخر این‌که، اگر از من می‌شنوید خواندن این سه کتاب به اندازه‌ی کافی در وجودتان ولوله می‌اندازد تا هرچه زودتر خودتان را برای چند روز به یکی از این کشورها مهمان کنید. در روزگاری که همه‌مان به سفر به شمال کشور یا دیدن مناطق تکراری بسنده می‌کنیم، خواندن این کتاب‌ها بسیار توصیه می‌شود.

معرفی کتاب های منصور ضابطیان

 

سفرنامه ای متفاوت از کشور همسایه

چندبار تا به‌حال به سفر و اقامتی چند روزه در کشور افغانستان فکر کرده‌اید؟ چقدر مطالعه از جاذبه‌های فرهنگی این کشور و میراث فرهنگی‌شان دارید؟ به‌غیر از اخبار جنگ و آمار مهاجرات از ساکنان این کشور، چقدر درباره‌شان اطلاعات دارید؟ رضاامیرخانی در کتاب «جانستان کابلستان» از متفاوت‌ترین سفرش که سفر به افغانستان است می‌نویسد. کافی ا‌ست کمی از این کتاب را بخوانید تا از عجیب بودن این کشور و مردمانش شوکه شوید و از این‌که تا به‌حال سفری این چنین متفاوت و زیبا را از خودتان دریغ کرده‌اید، حسرت بخورید. در جایی از کتاب می‌خوانیم: «نوع مهاجران افغانی که به ایران آمده‌اند، عمدتا از پایین دست بوده‌اند و بیشتر برای کارهای سطح پایین مهاجرت کرده‌اند، همین باعث تصویر نادرستی از افغانستان شده‌است.»، و همین جمله باعث می‌شود برای دیدن آن روی سکه‌ی افغانستان به یک سفر چند روزه به این کشور فکر کنیم. از تعداد زیاد صفحات (351 صفحه) این کتاب هم نترسید. به‌قدر کافی شما را جذب خودش می‌کند و می‌تواند در عرض چند روز خواندش را تمام کنید. قیمت این کتاب 19هزار و پانصد تومان است و ناشر موفق افق، انتشاراتش را به عهده گرفته.

معرفی کتاب جانستان کابلستان

 

کتابی با حال و هوای استانبول

 اورهان پاموک نویسنده‌ی ترکیه‌ای‌ست که در همه‌ی کتاب‌های‌ش رد پایی از شهر استانبول وجود دارد. پاموک در کتاب «استانبول خاطرات و شهر» به خاطرات کودکی و جوانی‌اش اشاره کرده که در حین خواندن کتاب، به دلیل گره خوردن این خاطرات با شهرش، با آداب و رسوم ترک‌ها و فرهنگ‌شان هم آشنا می‌شویم. در واقع در این کتاب تنها با خاطرات شخصی پاموک روبرو نمی‌شویم بلکه خاطرات شهر استانبول را هم می‌خوانیم. این کتاب در سال 2006 جایزه‌ی نوبل را از آن خود کرده و همین انگیزه‌ای می‌شود تا آن‌ را در دست بگیریم و خودمان را به شهر تاریخی استانبول پرت کنیم. کتاب ۴۹۶ صفحه دارد که شهلا طهماسبی ترجمه و انتشارات «نیلوفر» منتشر کرده است. «استانبول، خاطرات و شهر» ۲۵ هزار تومان قیمت دارد.

معرفی کتاب استانبول خاطرات و شهر

 

سفر را با حاج سیاح تجربه کنید

«سفر با حاج سیاح» سفرنامه‌ای‌ست که احسان نوروزی از سفرهایش به شهرهای وین، بوداپست، براتیسلاوا، پراگ، برلین، آمستردام، پاریس، بارسلون، رم و توسکانی نوشته است. نوروزی در سال 2010 به شهرهایی سفر کرده که حاج سیاح در سال 1860 رفته است. در کتاب 159 صفحه‌ای، گریزی به دست نوشته‌های حاج سیاح زده و آن زمان با الان مقایسه شده است. حالا این‌که حاج سیاح کیست خودش یک ماجرای جدا دارد. اما علی الحساب این کتاب را که نشر افق چاپ کرده و 10 هزار و 500 تومان قیمت دارد، بخرید و از این‌که یک سفرنامه با نگارشی جدید می‌خوانید شگف‌زده شوید.

معرفی کتاب سفر با حاج سیاح

برچسب ها
جذاب ترین کتاب های سفرنامه
سفرنامه های خواندنی
بهترین سفرنامه های ایرانی
سفر با کتاب
سفرنامه کشورهای خارجی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
من جانستان رو از وقتی خوندم دیدم نسبت به افغانستانیا خیلی بهتر شد... به همه توصیه می کنمش
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
دقیقا منم وقتی خوندم فهمیدم اینا در واقع یه روزی هم وطن ما بودند و الان اینجوری شده روزگارشون
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
یه خواهشی هم از همه دارم... به کسی نگید این افغانیه بگید افغانستانیه. خیلی مردم خوبی هستند که متأسفانه توی ایران ما بهشون احترام نمی ذاریم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
افغانی گفتن که بی احترامی نیست:) مثلا ما به مردم اهل کردستان میگیم کوردی. :)
سیم
سیم
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
الان دارم جانستان کابلستانو می خونم، همیشه آرزو داشتم افغانستان آروم تر بشه و برم ببینمش
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
کتاب خیلی خوبیه:) منم دلم میخواد افغانستان رو ببینم
بهاران
بهاران
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
خیلی عالی بود عطیه جان دل..من خودم خیلی دوست داشتم که کتابای جالب سفرنامه طور پیدا کنم که با خوندن مطلب جذابت حسابی سرذوق اومدم😀 مرسی که همیشه حالمو خوب میکنی💙 بمونی برامون
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
ممنون که مثل همیشه بهم لطف داری و ممنون تر هستم که مطلبم رو خوندی:)
Roha
Roha
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
عطيه ِ دوست داشتني مثل هميشه خيلي خوب
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
ممنون دوست خوب. چقدر اسمت قشنگه:) ممنونم که خوندی:)
سارا
سارا
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون از کتاب های خوبی که معرفی کردین. افغانی واحد پول کشور افغانستانه، برای همین ناراحت میشن بهشون بگی افغانی.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون سارا برای توضیحت. من نمیدونستم:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
از دیروز ک مطلب رو خوندم، هم اسم کتاب ها رو یادداشت کردم تا بخرمشون و هم چن بار نشستم برنامه ریزی کردم تا دو سه ماه آینده چجوری میتونم برم استانبول =))))))))))) / الان دوباره داشتم قیمت تورهای خارجی رو نگاه می کردم، گفتم بیام بت بگم با زندگی من چیکا کردی :دی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
سوغاتی من فراموش نشه. بلاخره من باعث شدم شما دست بجنبونی و برای سفر اقدام کنی:)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
من فقط سفرنامه ی جلال رو خوندم تا به حال ، البته دقیق یادم نمیاد چیز دیگه ای خونده باشم یا نه
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٢
٠
١
من سفرنامه ی جلال رو نصفه خوندم چدن به شدت برام حوصله سر بر بود. برای همین هم الان معرفیش نکردم
z_ghorbani
z_ghorbani
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
مارك و پلو و مارك دو پلو رو خوندم نثر روون و گيرايي داره و به همه توصيه ميكنم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
کتاب بعدیش، برگ اضافه رو هم بخون
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
انشالا از کتاب خونه تهیه میکنم.ممنون
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
زود زود تهیه کنید پس:) البته اگه هم بخری ضرر نمیکنیدا:)
آسمان
آسمان
٩٦/٠٥/٠٤
١
٠
سلام ممنون خانوم میرزا امیری. کتاب استامبول خاطرات و شهرهارو دوست دارم. خودمم یه رگم ترکه. ممنون برای معر فی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٦
١
٠
سلام. ممنون ازت که خوندی:) چه خوب. من عاشق زبون ترکی ام
لیلا
لیلا
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
من واقعا عاشق سفرنامه هام. اونقدر جذاب ان برام که حد نداره. فقط اینکه دوست دارم حتما نویسنده ایرانی باشه و ترجمه نشده. چون احساس میکنم ترجمه باعث میشه که سه تا زبان و فرهنگ درگیر بشن و از اون گیرایی اولیه خارج بشه. خیلی ممنون که بالاخره یکی به این بخش مهجور ادبیات توجه کرد
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠٦
٠
٠
خیلی به نکته ی خوبی اشاره کردی. پس حتما کتابای منصور ضابطیان و سفرنامه ی رضاامیرخانی رو بخون:)