گل می‌زنی؟!
طنزی درباره شرایط پیچیده پیش رو معتادان

گل می‌زنی؟!

نویسنده : محمدعلی محمدپور

دیروز داشتم توی پارک مطالعه می‌کردم و شماره انداز کنتور سرانه مطالعه را تکانی اساسی می‌دادم که یک آقای کت شلواری همین طور که از کنارم می‌گذشت، گفت: «قره قروت می‌خوای؟» گفتم: «جان؟» چشمکی زد و گفت: «چی می‌زنی؟» یک نگاهی به کتاب توی دستم کردم و گفتم: «عطر سنبل، عطر کاج» گفت: «گل می‌زنی؟» گفتم: «قبلاها توی کوچه‌مان گل کوچک می‌زدم و گاهی گل هم می‌زدم» بعد مرد کت شلواری دور و برش را نگاهی انداخت و رفت روی نیمکت کمی آن‌ورتر نشست و اشاره کرد بیا! بعد گفت: «بیا یه چیز بهت بدم بری سانتیاگو برنابئو گل بزنی، بری فینال چمپیونز به بوفون گل بزنی!» کنجکاو شدم و نشستم کنارش.

از توی کیفِ با کلاس و تر و تمیزش لپ تاپی درآورد و گفت: «حالا ثبت نام کردی یا نه؟» گفتم: «چی رو؟» گفت: «اشکال نداره، خودم ثبت نامت می‌کنم». گفتم: «کی هستی تو؟» با خنده آواز سر داد که: «خونه و عمارتم من، داداش کرامتم من» بعد جدی شد و گفت: «من الان از جلسه کابینه دارم میام و طبق آخرین مصوبه، برای شروع، سهمیه تریاک شما در ماه ده گرم هست» بسته‌هایی دارای مارک استاندارد و مجوز وزارت بهداشت جلویم گرفت و ادامه داد: «می‌بری یا می‌زنی؟» پاک متعجب مانده بودم. مرد کت شلواری که دید زیادی گیج شده‌ام گفت: «نه انگار شما یه چیزی زدی و فعلا نیاز نداری» بعد هم رفت سراغ نفری بعدی و همان پروسه را تکرار کرد.

همان طور که احتمالا شما هم شنیده‌اید یا خوانده‌اید در خبرها گفته شده که طرح توزیع دولتی مواد مخدر، مورد موافقت مسئولین قرار گرفته و احتمالا قرار است به زودی اجرا شود. پس شما هم باید خودتان را آماده کنید که اگر از این به بعد با ساقی‌های کارمند دولت در پارک‌ها روبرو شدید که به شما طبق نرخ مصوب مواد می‌فروشند تعجب نکنید.

بعد شما ببینید که ما تا الان معضل مخلوط شدن صنعتی و سنتی را داشتیم و با این وضع مخلوط شدن دولتی هم با این‌ها موضوع را پیچیده‌تر از قبل خواهد کرد. معضل جدی که در واقع وجود دارد هم این است که جوانان امروز اهل سنتی نیستند و موادی که دولت می‌دهد سنتی است و باز می‌بینید که یک مشکل دیگر علاوه بر بیکاری و ازدواج به مشکلات‌شان اضافه می‌شود. یا از طرفی شما ببینید که سهمیه دولتی مواد مخدر بدهند چه وضعی پیش می‌آید. مثلا خوبی‌اش این است که معتادان در مصرف مواد سهمیه بندی شده صرفه‌ جویی می‌کنند و قدرش را بیشتر می‌دانند. مطمئنا هرگز عملی را مرتکب نخواهند شد که هر چه زده‌اند بپرد. یا شما ببینید وقتی ما بنزین سهمیه بندی داشتیم یک عده ماشین قراضه می‌خریدند و یک گوشه می‌گذاشتند از سهمیه بنزینش استفاده می‌کردند حالا فکر کنید به معتادان هم بر اساس پیک نیک سهمیه بدهند، معتادان می‌آیند پیک نیک اضافه می‌اندازند گوشه خانه‌شان و از سهمیه‌اش استفاده می‌کنند. واقعا معتاد شدن هم توی این دوره زمانه قوانین و اوضاع پیچیده‌ای دارد ها، تا بعد.

برچسب ها
توزیع قانونی مواد مخدر
سهمیه بندی دولتی تریاک
توزیع دولتی مواد مخدر
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/٣١
٠
٠
خخ خوبــ بود تشکــر جناب محمــدپور ...
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
خواهش می کنم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣١
٠
٠
خیلیییییییی عالی نوشتید:))
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
ارادت نظر لطف شماست خانم میرزاامیری‌.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٤/٣١
٠
٠
بعععععله (:(
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
بله بله :)
آلاء
آلاء
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
دمتون گررررم خعلی باحال بود! تچکر! راسی بالاخره زدید یا بردید؟!:دی
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٥/٠٣
٠
٠
خواهش می کنم. یه جوری کنار اومدم باهاش دیگه :)
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
خب باید دید هدفشن چی بوده