یه شغل زنونه خوب یعنی...
7 فاکتور مهم که شغل‌ یک خانم باید داشته باشد

یه شغل زنونه خوب یعنی...

نویسنده : عطیه میرزاامیری

تا چند سال پیش اگر خانمی پشت رُل ماشین می‌نشست و رانندگی می‌کرد، افرادی که در خیابان بودند سر می‌چرخاندند و همه به ماشینی که راننده‌اش یک زن بود نگاه می‌کردند. کم‌کم نگاه‌های سنگین به این مسئله کمتر شد. زن‌های زیادی پشت فرمان می‌نشستد و با خیال راحت، بدون شنیدن متلک رانندگی می‌کردند. حتی خیلی از آن‌ها شغل سرویس مدرسه بودن را انتخاب کردند. بعدها آن‌قدر این مسئله بی‌اهمیت شد که ما شاهد حضور راننده کامیون‌هایی شدیم که جنسیت‌شان زن بود. یا اتوبوس‌های بین‌شهری را در جاده‌ها می‌دیدیم که یک خانم آن را می‌راند. سال‌هاست از مصاحبه‌ با اولین زنی که شغل‌اش راننده کامیون بود، گذشته است اما هنوز به روال قبل این مسئله بین مردم جا نیفتاده است. حتی یک‌سری که حامی برابری حقوق زن و مرد هستند از این‌که زنی راننده ماشین سنگین باشد، اظهار شادی کردند و یک‌سری هم اظهار ناراحتی. اصلا سال‌های سال است که ما با چالش شغلی خانم‌ها روبرو هستیم. در ادامه این مطلب چند فاکتور کلی که یک خانم برای پیدا کردن و داشتن یک شغل، باید به آن توجه کند را بررسی کرده‌ایم.

 

1. توجه به روحیات و ویژگی‌های شخصیتی

به واسطه تحصیل در شهری دیگر، دائم با راننده‌های مختلف سر و کار داشته‌ام. از قضا یک‌بار که برای رفتن به خانه سوار اتوبوس شده بودم، راننده زن و شوهری بودند که با هم کار می‌کردند. در طول مسیر هرکجا ترافیک شدید بود و یا جاده خطرناک می‌شد راننده زن از پشت رل بلند می‌شد و جایش را به شوهرش می‌داد تا رانندگی کند. به گمانم خانم روحیه ماندن در ترافیک و مهارت رانندگی در جاده‌های شلوغ را نداشت. این مثال در هر حیطه‌ای دیده می‌شود که گاهی زن‌ها برای این‌که نشان دهند که از مردان چیزی کم ندارند، پا در عرصه‌هایی می‌گذارند که اصلا مطابق با روحیات و ویژگی‌های‌ زنانه‌شان نیست و همین می‌شود که موفق نمی‌شوند.

 

2. توجه به ساعت‌ کاری

از آن‌جایی‌که معمولا یک زن علاوه بر کارهای بیرون از خانه، به شرایط و امور داخلی خانه هم رسیدگی می‌کند و مسئولیت سنگینی را بر دوش دارد، توجه به ساعت‌های کاری، مورد قابل توجهی‌ست. اگر شغل مدلی‌ست که باید دائم در حال تغییر شیفت باشد، مسلما هم برای خود خانم و هم برای خانواده‌اش رنج‌آور است. زنی را تصور کنید که بچه‌های کوچک یا محصل دارد. اگر شغل او با محدودیت زمانی همراه باشد، برای هر دو طرف تنش‌زاست. شغل‌هایی که محدودیت زمانی ندارند و زمان در دست خود فرد است، جزو بهترین شغل‌ها برای خانم‌هاست.

 

3. امنیت روانی داشته باشد

چه برای مرد و چه برای زن بهترین شغل، شغلی‌ست که علاوه بر داشتن امنیت جسمی، امنیت روانی را به همراه داشته باشد. اگر خانمی در محیطی باشد که دائم تحت فشار روحی‌ست، باید هر چه زودتر آن محیط را ترک کند چرا که می‌دانیم روحیه‌ زن حساس است. دوستی داشتم که محیط شغلی‌اش آن‌قدر استرس‌زا بود که اگر کارش را درست تحویل نمی‌داد، رئیس‌اش او را مورد تمسخر قرار می‌داد و زن بودن‌اش را علت کم‌ کاری‌اش می‎‌دانست. چند ماه بیشتر نتوانست محیط کاری‌اش را تحمل کند و عطای حقوق بالای آن محیط بد را، به لقایش بخشید و آن‌جا را ترک کرد.

 

4. از مادر بودنش کاسته نشود

دوستی داشتم که همیشه از شاغل بودن مادرش گله می‌کرد. با این‌که مادرش معلم بود اما دوستم می‌گفت همیشه مادرم درگیر بچه‌های مردم است تا بچه‌های خودش. می‌گفت آرزو به دل ماندم که مادرم به‌جای این‌که نگران امتحانات شاگردان‌ش باشد یک‌بار از من درس بپرسد یا نمره‌های عالی‌ام برای‌ش مهم باشد. شاید به نظر شما هم بهترین شغلی که یک خانم می‌تواند داشته باشد «معلم بودن» است. هم نظم در رفت و آمد دارد و هم چند ماه از سال تعطیل هستند و به‌قدر کافی کنار خانواده‌شان هستند. اما زنان، مخصوصا کسانی‌که فرزند دارند باید به یاد داشته باشند که قبل از کارمند بودن، «مادر» هستند و محبت و مادری‌شان را فدای شغل‌شان نکنند.

 

5. همراه با خلاقیت باشد

چند روز پیش تبلیغی در اینستاگرام دیدم که به نظرم جالب بود. چند زن‌ خانه‌دار دور هم جمع شده بودند و به فکر یک اشتغال جدید و خانگی افتاده بودند. این فکر منجر به ایجاد یک شغل خانگی شده بود. هرکدام از آن‌ها در پختن هر غذایی مهارت خاصی داشت، آن‌ را می‌پخت و با پیک برای کسانی‌که مایل بودند می‌فرستاد. یک‌جور رستوران خانگی. خانمی در پختن ته‌چین مهارت داشت و خانمی دیگر در پختن کیک‌های مختلف. بعد با عکاسی از محصولات‌شان و تبلیغ آن در فضای مجازی مشتری‌ پیدا می‌کردند و با استقبال زیادی مواجه شده بودند. مثال دیگر این ماجرا خانم‌هایی هستند که به وسیله مهارت در خیاطی اما با سلیقه زیاد روسری‌های نخی یا مانتوهای خوش‌رنگ وجوان‌پسند را در فضای مجازی می‌فروشند. این‌جور رقابت‌ها به دلیل سهولت و امکان انجام آن در خانه، زیاد شده و مشتری زیادی دارد. کافی‌ست کمی خلاق باشیم و به این فکر کنیم نسل جوان چه چیزی را می‌پسندند تا با پا گذاشتن در این حیطه، شغل خانگی و پردرآمدی داشته باشیم.

 

6. تاثیر منفی بر زندگی شخصی نداشته باشد

یکی از استادهای خانم‌ام همیشه می‌گفت: «باید قبل از هرچیزی یاد بگیریم مشکلات کاری و خستگی‌های‌ش را وارد خانه نکنیم». می‌گفت: «از آن‌جایی که شغل ما (روان‌شناسی) زود فرسودگی می‌آورد و دائم با مشکلات مردم سروکار داریم، همیشه بعد از ساعت کاری‌ام، وقتی از کلینیک بیرون می‌آیم نیم ساعت پیاده‌روی می‌کنم و سعی می‌کنم آن روز را در ذهنم مرور کنم تا وقتی به خانه می‌رسم سبک شده باشم و مشکلات شنیده شده آن روز روی اخلاقم با دیگران تاثیر نداشته باشد» در کل وارد حیطه‌ی شغلی‌ای نشویم که بعد از اتمام ساعت کاری، بقیه کارها را به خانه بیاوریم و در خانه هم مشغول آن باشیم. چرا که اگر زن خانواده، در خانه کسل باشد انگار کل خانه پنچر شده و همه افراد غمگین هستند.

 

7. ارزش‌هایش زیر سوال نرود

خانم‌های زیادی را می‌شناسم که تنها برای این‌که صفت «شاغل» بودن را داشته باشند، وارد هر حیطه کاری می‌شوند و حتی از آن کار یک حقوق درست هم عایدشان نمی‌شود. اگر می‌بینیم در محیط کاری اعتماد به‌نفس، ارزش‌ها و شخصیت‌مان از بین می‌رود نباید آن محیط را تحمل کنیم و به‌خاطر پول تن به هرکاری ندهیم. پس قبل از کار، شأن شخصی خود را حفظ کنید و تن به محیط‌ها و کارهایی ندهید که به‌واسطه‎ آن جنسیت‌تان تحقیر می‌شود.

باید بپذیریم که زن و مرد با هم تفاوت‌هایی دارند. اما این «تفاوت» را به منزله ضعف یا برتری یک جنس بر جنس دیگر، نباید تلقی کرد. زنان به واسطه مسئولیت‌های متعددی که دارند باید در کاری پا بگذارند که به واسطه آن در هیچ‌کدام از مسئولیت‌های‌شان افراط و تفریط نشود. 

برچسب ها
چه شغل‌هایی برای زنان مناسب است؟
بهتر است زنان وارد چه شغل‌هایی شوند؟
توانایی‌های زنان و شغل آن‌ها
امنیت روانی در شغل زنان
تضاد خانه‌داری و کارمندی در زنان
نظرات کاربران
کد امنیتی
امینه سادات
امینه سادات
٩٦/٠٤/٢٩
٠
٠
هفتمی برای من یه جوری بود🤔🤔🤔🤔
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
چه جوری بود؟:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٩
٠
١
نویسندگی که انقدر خوبه وقتی نمی نویسم و ازش دورم حالم بد میشه. نکات جالبی رو مطرح کرده بودی.💙💐
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
٠
١
دقیقا اگه یه کاری باشه که بهم حس خوب میده، اون نوشتنه! ممنون از اینکه میخونی و نظرت رو میگی الهام عزیز
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
جالب بود :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
ممنونم:)
آسونویی
آسونویی
٩٦/٠٤/٣٠
١
٠
مرسی از نکته هفتم..
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
٠
١
مرسی از شما که خوندید:)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/٣٠
٠
١
مامانم همیشه می‌گفت؛ معلمی بهترین شغله برای زن! اون موقع ها دوسش نداشتم ولی حالا که فک می‌کنم می‌بینم واقعا تشخصی که تو این شغل برای خانوما هست تو هیج شغلِ دیگه ای نیست:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣١
٠
٠
اره من خودمم خیلی معلم بودن رو دوست دارم.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
نکاتی که بهش اشاره کردی خیلی خوب و جامع بود. بنظرم یکی از مهمترین ویژگی ها که توی میان تیتر آخر کوتاه بهش اشاره شد، اما این قابلیت رو داشت که یه پاراگراف رو بهش اختصاص بدی؛ بحث حقوق و مزایای افراده. یکی از اشتباهاتی که این روزها خانوم ها زیاد انجام میدن، اینکه کارهایی رو با دریافتی کمتر نسبت به آقایون قبول میکنن و باعث میشن یک آقا که مخارج یک خانواده به عهده شه، بیکار بمونه!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٠١
٠
٠
دقیقا چیزی که باعث میشه همیشه مامان من بابتش حرص بخوره همین موضوعه و متاسفم که فراموش کردم اضافه کنم به این مطلب
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٠٢
٠
١
من قبلا فمنیست بودم ولی بعد ها فهمیدم کار مردها بوده.به هر شکل جهان رو زن ها اداره می کنند هرچند در ظاهر مردها هستند.به نظر من استعداد و علاقه برای هر فردی مهمه که بشناسدش و سعی کنه بفهمه رسالتش در دنیا چیه.غیر از اون گاهی زن ها سرپرست خانواده میشن که خب وضعیت کلا فرق میکنه.در کل عدالت مهمه نه برابری