کار مدیر برنامه چیست؟
وقتی از مدیر برنامه سلبریتی‌ها و کارشان حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

کار مدیر برنامه چیست؟

نویسنده : نگار عابدی

اگر پیگیر هنر و سینمای جهان باشید احتمالا «سلین دیون» خواننده کانادایی تبار که با خواندن ترانه انیمیشن «دیو و دلبر» اسکار گرفت و با «تایتانیک» به اوج شهرت رسید یا «ناتالی پورتمن» هنرپیشه آمریکایی که با بازی در «لئون» معروف شد و با سه گانه جدید «جنگ ستارگان» ستاره شد را می‌شناسید. اگر نگاهی به تاریخچه حرفه‌ای این افراد انداخته باشید، متوجه نقش موثر «رنه آنژلی» در شهرت سلین دیون و «الین کشیشان» در شهرت ناتالی پورتمن خواهید شد. آن‌ها به عنوان مدیر برنامه در کنار این دو سلبریتی سهم بسزایی در شهرت‌شان داشته‌اند. مدیر برنامه داشتن در دنیا قدمتی دیرینه دارد اما برای چهره‌ها و سلبریتی‌ها در ایران پدیده‌ای نوظهور محسوب می‌شود. به همین نسبت تعریفی که برای این عنوان در ایران ارائه می‌شود هم تا حدودی متفاوت از تعریفی است که مردم دیگر کشورها برای این حرفه قائلند. در بیوگرافی حرفه‌ای سلین دیون نوشته‌اند که او بخش عظیمی از شهرت خود را مدیون رنه آنژلی، مدیر برنامه دقیق و باهوش خود است.

سلین دیون در کنار رنه آنژلی، مدیر برنامه و همسرش

هر چند اخیرا «حامد همایون» خواننده پاپ کشورمان هم طی مصاحبه‌ای شهرتش را مدیون مدیر برنامه خوبش دانست، اما با این وجود باز هم تعاریف متعدد و حتی متناقضی درباره نقش مدیر برنامه‌ها در ایران وجود دارد! بعد از پیگیری‌های زیاد از جانب ما و از سر باز شدن‌مان توسط مدیر برنامه‌های متعدد، آن هم به بهانه‌های مختلف بالاخره موفق شدیم  با «علی برکت» مدیر برنامه مهدی یغمایی و «علی شهجویی» مدیر برنامه بهنوش بختیاری به گفت‌وگو بنشینیم.

+ مدیر برنامه‌ها در ایران مشخصا چه مسئولیتی را در قبال هنرمند بر عهده دارند؟

علی برکت: با توجه به رابطه‌ای که با هنرمند دارند و تقسیم وظایفی که در این حیطه صورت می‌گیرد، شغل‌شان می‌تواند فقط به برنامه‌ریزی کردن برای اجراها و عقد قرارداد‌ها محدود شود و یا این‌که محدوده اختیارات‌شان تا برنامه ریختن برای تمام کارهای هنرمند و تعیین سیاست کاری گسترش پیدا کند. بعضی از مدیر برنامه‌ها تنها به کم و کیف اجرا توسط تهیه‌کنندگان نظارت دارند و برای اجرا و عقد قرارداد‌های هنرمند برنامه می‌ریزند اما بعضی هم دامنه کاری‌شان آن‌قدر وسیع است که حتی در جریان تولید کار نیز سهیم‌اند.

علی شهجویی: هنرپیشه‌های معروف یا به تعبیری سلبریتی‌ها وقتی با حجم زیاد هواداران و دوست‌داران مواجه می‌شوند، ممکن است در بعضی از قرارها و ملاقات‌ها در معذوریت اخلاقی قرار بگیرند. این‌جا به یک مدیر برنامه احتیاج پیدا می‌کنند که حرف آن‌ها را به گوش دوستان و آشنایان برساند و به کارهای او نظم بدهد. مدیر برنامه مشخص می‌کند هنرپیشه در چه برنامه‌هایی حضور پیدا کند، از چه کسانی پول بگیرد، با چه کسانی قرارداد ببندد، مکان و زمان کنسرت‌ها را مشخص می‌کند و به طور کلی هماهنگی تمام کارهای هنرمند را برعهده دارد تا او با خیال آسوده روی عرصه هنری خود تمرکز کند.

+ چه مهارت‌هایی برای این شغل مورد نیاز است؟! 

شهجویی: اگر چه شغل ما به تحصیلات آکادمیک خاصی احتیاج ندارد اما مهارت‌های کلامی در روند کارمان بسیار موثرند. مدیر برنامه‌ها با هر قشری سر و کار دارند و طبعا باید نحوه برخورد درست با آن‌ها را بدانند. علاوه بر این، شغل ما نیاز به آستانه صبر زیادی دارد، مدیر برنامه باید برای تعداد زیادی از هواداران وقت بگذارد و پاسخ آن‌ها را به درستی بدهد چرا که او نماینده هنرپیشه مقابل دوستداران اوست.

+ در جریان شهرت هنرمند، مدیر برنامه‌ها تا چه اندازه موثرند؟

 برکت: با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که مدیر برنامه در نظر دارد و آن روند سعودی که هنرمند به مرور زمان نسبت به گذشته‌اش طی می‌کند، می‌توان این نکته را فهمید. آن عده از مدیر برنامه‌ها که معتقدند بعد از شهرت هنرمند سر و کارشان با آن‌ها می‌افتد، شاید بحث مالی قضیه برای‌شان اهمیت بیشتری دارد چرا که بعد از شهرت هنرمند تماس‌ها برای هماهنگی اجراها و عقد قرارداد‌ها شروع می‌شود که هنرمند به تنهایی قادر به نظم بخشیدن به آن‌ها نیست و اقدام به استخدام مدیر برنامه می‌کند و بخشی از عواید مالی اجراها را به او اختصاص می‌دهد. در حالی که من معتقدم مدیر برنامه رفیق هنرمند هم هست و باید در کنار او برنامه‌ای بلند مدت برای کسب شهرت و درآمد طراحی کند. برای مثال «احسان حاجیان» که یکی از دوستان خوب من است، از زمانی مدیر برنامه سیروان خسروی بود که سیروان هنوز شهرت و درآمد چندانی نداشت اما از آن‌جایی که بعد رفاقت بین آن‌ها پررنگ بود در کنار هم سیاست‌گذاری‌هایی را برای پیشرفت و کسب درآمد معین کردند و به آن چیزی که مد نظر داشتند رسیدند.

شهجویی: یک هنرپیشه وقتی اقدام به استخدام مدیر برنامه می‌کند که رجوع به او زیاد شده باشد و در‌ واقع آن‌قدر مطرح شده باشد که برای رسیدگی به درخواست هواداران نیاز به کسی پیدا کند که کمک او باشد و برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت او را هدفمند سازد. بنابراین رسالت مطرح کردن هنر پیشه بر عهده مدیر برنامه نیست اما قطعا در شهرت بیشتر او موثر خواهد بود.

+ با توجه  به این‌که در خارج از کشور بنگاه‌هایی برای مدیر برنامه‌ها تعریف شده و در واقع این شغل، شغل رایجی محسوب می‌شود، به نظرتان چرا در ایران این شغل، شغل مرسومی نیست؟

برکت: سیاست‌های کلان هنری در کشورهای خارجی با توجه به این‌که نقض کپی رایت در آن‌جا کمتر اتفاق می‌افتد یا بهتر است بگوییم اصلا اتفاق نمی‌افتد، بسیار متفاوت با ایران است! آن‌جا مدیر برنامه‌ها به راحتی با هنرمندهای نو نام هم کار می‌کنند؛ چرا که از ابتدا عواید مالی مشخصی برای‌شان در نظر گرفته شده است. تهیه‌کنندگان هم خیلی راحت روی این دست هنرمندها سرمایه‌گذاری می‌کنند زیرا می‌دانند برای مثال اگر دو تراک هم از خواننده‌ای که حمایتش کرده‌اند در یک رادیوی محلی پخش شود یک عایدی مشخصی برای آن‌ها محفوظ است و بالاخره سودشان را می‌برند. در واقع هیچ استفاده رایگانی از آن موزیک نمی‌شود و مردم فرهنگ این را دارند که کارها را به صورت اورجینال تهیه کنند و با این کار به سهم خودشان حامی هنرمند باشند.

+ مدیر برنامه‌ها مختص به افراد مشهور هستند یا این امکان برای تمامی افراد فراهم است؟

برکت: هرکسی می‌تواند مدیر برنامه‌ای را در کنار خودش داشته باشد و به نظر من این امر مخصوص هنرمندان و سلبریتی‌ها نیست! در تمامی کارها، مشغله که زیاد می‌شود، نیاز به کسی هست تا برنامه‌ها را منظم کند تا راه دسترسی به هدف هموارتر باشد. در کشورهای خارجی هم اگر می‌بینیم افراد به راحتی دارای مدیر برنامه هستند به این خاطر است که کار کردن با همان افراد نو نام هم توجیه مالی دارد. بالاخره مدیر برنامه بودن شغل ماست و اگر اطمینانی مبنی بر کسب درآمد برای‌مان وجود نداشته باشد، در حقیقت وقت‌مان را تلف کرده‌ایم!

+ بستر ورود به این شغل برای علاقه‌مندان فراهم است؟

شهجویی: کسی می‌تواند در این شغل موفق شود که در بین هنرمندان چهره شناخته ‌شده‌ای باشد تا بتوانند به او اعتماد کنند. برای مثال خود من از چهارم ابتدایی اجرای استیج می‌رفتم و در حال حاضر به جرائت می‌توانم ادعا کنم در عرصه هنر و رسانه کسی نیست که علی شهجویی را نشناسد! بنابراین نمی‌توان گفت راه برای همه باز است. در حقیقت این شغل برای کسی موفقیت به همراه دارد که از سال‌های دور وارد این بازی شده باشد و هنرمندان او را به عنوان فردی قابل اعتماد بشناسند.

+ درآمد مدیر برنامه‌ها چگونه است؟

برکت: اگر مدیر برنامه همزمان سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده نباشد، عرفش این است که حدود بیست درصد درآمد‌هایی که هنرمند از اجراها و قراردادهای اسپانسری کسب می‌کند به مدیر برنامه تعلق بگیرد.

برچسب ها
مدیر برنامه
مدیر برنامه چه شغلی است؟
کار مدیر برنامه ها در ایران
درآمد مدیر برنامه در ایران
علی شهجویی
علی برکت
مدیر برنامه بهنوش بختیاری
مدیر برنامه مهدی یغمایی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٨
١
١
با این حساب درآمد بالایی دارن، هرچند گفت و گو با افراد مختلف نیازمند تسلط و توان بالایی هست. ازدواج سلن دیون هم از اون ازدواج های عجیب و غریب بود.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/٢٨
١
٠
آره، از این ازدواجا که می‌شه بعدها ماجراش رو برای نوه هات بگی:)))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
شقایق دهقان چرا حالا؟! :-\ خسته نباشی :))
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/٢٨
١
٠
اشتباه شده:/// شما بخونید بهنوش بختیاری:|||
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
چار پنج سال پیش اتفاقی با یکی از بازیکن های ذخیره تیم سیاه جامگان آشنا شدم بهم پیشنهاد کرد مدیر برنامه هاش بشم.. گفتم من چیزی در این مورد نمیدونم سنمم کمه امااصرار داشت و میگفت همه ی بازیکن ها مدیر برنامه دارن اما مدیر برنامه هاشون هیچ کار خاصی انجام نمیدن و حقوق میگیرن میگفت تو فقط همه جا باید همراهم باشی خخخ خلاصه این شد که مدیر برنامه برای من یه مفت خور بی کار تعریف شد خخ البته از همه مدیر برنامه ها پیشاپیش عذرخواهم..تشکر نیلوفر بانو..
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/٣٠
١
٠
طفلی معلومه کم سن و سال بوده که چنین تعبیری از مدیر برنامه داشته تو ذهنش😅 قربون شمو نسیم جآن، مرسی که خوندی✋
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
١
٠
باید به جیم بگیم برامون مدیر برنامه بگیره! اینجوری نمیشه!
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/٣٠
٧
٢
اینکه یکی باشه به جبر هم که شده به کارات نظم بده واقعا خوبه! من شدیدا احساس نیاز به یه همچین آدمی می‌کنم:/
masi
masi
٩٧/٠٢/٠٩
٦
١
بنظر كار پر مسئوليتي مياد
سعید
سعید
٩٧/٠٧/٢٠
٠
٠
سلام و عرض ادب ممنون از تمام کسانی که این اطلاعات رو در اختیار هموطنانمون گذاشتن یه سوال برام پیش اومده که ،با توجه به این دوستمون گفتن تحصیلات آکادمیک نداره ،چطور میتونم شروع کنم ؟؟؟
Bahaor
Bahaor
٩٨/٠١/٠٩
٥
٠
یا درود فراوان بنده یه مدیر برنامه می خوام که هم وجدانی و انسانی باشه کارشون چطور می تونم ارتباط برقرار کنم با این افراد با سپاس
آرش
آرش
٩٨/٠٣/٠٤
٠
١
من مدیر برنامه ۲ اقا مدل هستم و یه گروه موزیک راک و مشاور ۲ کارخانه و گروه طراحی البته اینجا ایرانه و فرق داره همه اصول ها . وقتی آدمی که لیاقتش و نداره میاری و معروفش میکنی ، کار و درآمد خوب براش بوجود میاری گذشتش و فراموش میکنه و میپیچونتت متوجه سختی و بدی اینکار میشی . باید خیلی حواستون باشه مدیر برنامه کیا میشید و از روابط و خلاقیتتون برای چه کسی استفاده میکنید.و البته مدیر برنامه فقط منظم کننده نیست بلکه باید پول روابط و هوش بسیار زیاد شرایط لازم و داشته باشه کار فوق العاده سختیه برای دو مثل راهنما و پدر میمونه
Mr.ahta
Mr.ahta
٩٨/٠٨/١٧
٠
٠
یکی از سخت ترین شغل های دنیاست..‌‌ زیرا تو باید علاوه بر زندگی خودت،برای موفقیت یه نفر دیگه نیز برنامه ریزی کنی