خفه باد مخالف من!
به بهانه شروع کمپینی برای بستن دهان تتلو

خفه باد مخالف من!

نویسنده : یاسین ناطقی

بعد از کشته شدن آتنای 7 ساله، هر کس نظری داد و تحلیلی ارائه کرد. اما چیزی که باز هم توجه خیلی‌ها را جلب کرد، اظهار نظر امیرحسین مقصود لو یا همان امیرتتلو در مورد ماجرای قتل بود. نگران نباشید! خبری از گله و شکایت از سلبریتی‌ها و دخالت‌شان در امور خارج از تخصص‌شان نیست. فقط می‌خواهم چند کلامی درباره خودمان بنویسم. مایی که با دیدن پست‌های یک خواننده در مورد موضوعات و حوادث مختلف، گریبان می‌دریم و علیه‌ش توییت می‌کنیم. حالا هم که کار را به کمپین جمع‌آوری امضا برای بستن صفحه این خواننده کشانده‌ایم...

تتلو از همان ابتدا، آدم بامزه‌ای بود. هم به خاطر تغییرات رفتارش، هم خالکوبی‌های عجیب و غریبش و یا حتی تلاشش جهت تشویق جوانان به خواندن نماز صبح! آخرین فعالیت جنجالی‌اش هم پست اینستاگرامی‌اش در مورد ارتباط قتل آتنا و حجاب کودکان بود.

لازم به گفتن نیست که من از تتلو انتظار زیادی ندارم؛ از عقایدش هم همینطور. همان‌قدر به تحلیل‌های او توجه می‌کنم که به تحلیل‌های مادربزرگ 70 ساله‌ام که آلزایمر هم دارد! به خاطر همین هم برایم اهمیت ندارد که در پست‌های اینستاگرامی‌اش چه می‌گوید و از کدام سیاستمدار حمایت می‌کند. کسی را نمی‌شود بابت حرف زدن در حوزه‌های خارج از تخصصش اعدام کرد! اگر این گونه بود، صنف رانندگان تاکسی، مدت‌ها پیش منقرض شده‌بود!

بعد از حرف‌های تتلو درباره آتنا، حالا چند روزی است که عده‌ای زور می‌زنند تا برای بستن صفحه اینستاگرام تتلو، امضا جمع کنند و به خیال خودشان دهانش را ببندد! برای این کارشان کمپین هم زده‌اند. 

توهین به تتلو چیز جدیدی نیست. هربار که او پستی در اینستاگرام منتشر می‌کند، توییتر و کانال‌های تلگرام، پر می‌شود از فحاشی‌های برخی علیه تتلو و تمسخر عقاید و حرف‌هایش. من توهین به عقاید دیگران را با شرایط فرهنگی و تربیتی‌مان اتفاق عجیب و غیرقابل تصوری نمی‌دانم. دلایلش هم مفصل است. همیشه هستند عده‌ای که با یک غوره گرمی‌شان می‌کند و با یک مویز، سردی‌شان، یعنی سریع جوگیر می‌شوند، آخرش هم این جوگیری را با یک توییت یا فوروارد کردن پیامی تلگرامی و یا حتی سخنرانی‌های‌شان جبران می‌کنند. مهم هم نیست که قضیه توهین به رئیس جمهور باشد یا مجری تلویزیون و بازیگر و خواننده و... فردی چیزی گفته یا کاری کرده و در مقابل، مخالفانش انتقاد خود را با زبان تمسخر یا فحاشی، ابراز کرده‌اند. اما قضیه بستن دهان تتلو خیلی فرق می‌کند. تلاش برای مسدود کردن سازماندهی شده صفحه یک سلبریتی، آن هم به خاطر تفاوت عقیده و یا تنفر شخصی، حقا خنده‌دار است!

دوره حکومت‌های دیکتاتوری، خیلی وقت است که گذشته. اما هنوز بعضی‌های‌مان که تا دیروز حرف از آزادی بیان می‌زدیم، حالا به شیوه همان دیکتاتورهای صد سال پیش، می‌خواهیم بر دهان دیگران قفل بزنیم!-البته حال و روزِ الانِ کشور هم در زمینه آزادی بیان آن‌طور که باید نیست- 

این که برخی‌های‌مان تحمل انتشار عقاید یک نفر را نداشته باشیم، نشان دهنده مشکل جدی‌مان با مفهوم آزادی بیان است. آزادی‌ای که گاهی بدمان نمی‌آید مرزهایش را مطابق با نظر و منفعت‌مان تغییر دهیم و دایره‌اش را گشاد یا تنگ کنیم. هر چقدر هم که به اشتباه بودن یک حرف باور داشته باشیم، باز هم نمی‌توانیم «خفه کردن گوینده» و اعتقاد به «آزادی بیان» را در کنار یکدیگر داشته باشیم. به نظرم ماجرای تتلو برای ما یک درس دارد؛ ما آدم‌هایی هستیم که اعتقاد قلبی به شعارهای‌مان نداریم و نمی‌توانیم آن را همه جا و همه وقت، قبول و برای عملی شدنش تلاش کنیم. 

برچسب ها
آزادی بیان
امیر تتلو
توهین به امیر تتلو
کمپین بستن صفحه تتلو
نظرات کاربران
کد امنیتی
سعید نایب
سعید نایب
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
حالا که این آقا داره گرایش پیدا میکنه به سمت انسان خوب نباید به ایشون توهین بشه. نظر ایشون در مورد قتل آتنا شاید تو این مقطع زمانی درست نباشه اما در خور تامله.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٢٨
١
٠
توهین شاید اعتراض برخی از مردم به سِیر و نحوه تغییرات رفتاری این فرد باشه. تغییراتی که برای خیلی ها قابل هضم نباشه :) / ممنون از نظرتون
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٦/٠٤/٢٨
١
٠
به امید روزی که به نظرات مخالف با نظر خودمون احترام بزاریم و یا لااقل به جای بی احترامی سکوت اختیار کنیم. مطلب خوبی بود،لذت بردم
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
ان‌شاءالله ... ممنون که خوندید
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٨
٠
١
در طول مسیر یادداشت انتظار نداشتم با این یکی دوتا پاراگراف آخرتون مواجه بشم. یعنی این نتیجه رو انتظار نداشتم. یعنی انتظار داشتم یک چیزی علیه تتلو و موافق با این کمپین بگین. نمیدونم چرا حس میکنم این نتیجه گیری و حرف وقتی درسته که کسی مثل این بشر، که هم خودشو هم خیلی های دیگه رو مضحکه کرده، پشتش نباشه! منظورم این که بحث مخالفت نیست، بحث این آدم عجیب و غریبه.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٢٩
١
٠
ممنون از نظرتون :) ... / تلاش کردم بحث رو از تتلو جدا کنم تا جای ممکن و در موردش اظهار نظر نکنم. به نظرم این که ما از تتلو خوش مون بیاد یا بدمون بیاد یا با حرفاش حال نکنیم و کلاً بگیم که ملت رو مسخره کرده، یه چیزِ شخصیه. یکی نشسته یه گوشه و داره حرف میزنه برای خودش! واکنش ما هم شخصیه. مثلاً یه جوابیه به حرفاش یا هر چیزی از این قبیل. تتلو هم صرفاً یک مثال بود. فکر می کنم آزادی بیان، چیزی فراتر از نوع حرف یا گویندۀ حرف باشه. یه جور حق که به همه داده میشه. ورای شخصیت افراد. برای همینه که دیگه بحثی ندارم سرِ این که فرد مورد نظر، تتلو باشه یا یک روزنامه نگار و یا مجری و ... .
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٤/٢٨
٠
١
اینکه میگین به یه عقیده گرایش پیدا کرده برام عجیبه. اصلا به نظرم رفتاراش یک جور مسخره بازی یا حتی برای جلب توجهه! بحث سر آزادی بیان نیست! هر اتفاق مهمی که میفته یک اظهار نظر عجیب میکنه. میخواد تو فوتبال هم ورود پیدا کنه حتی و میگه روسیه قدرشو میدونه!! مردم از این مسخره بازیاش عاصی شدن .
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٢٩
١
٠
خب قضیه اینه که یه عده مثل شما معتقدن که داره مسخره بازی در میاره. من هم تقریباً همین حدس رو می زنم. اما در مقابل یه گروه هم هستن که میگن تتلو توبه کرده و میخواد انقلابی شه و ارزشی! ما سعی میکنیم حالتِ خوب رو در نظر بگیریم که همون عاقلانه بودنِ رفتارهاش هست. حالا در این شرایط، به نظرم عادلانه نیست که بخوایم جلوی همین تفریحش(اکانت اینستاگرامش!) رو هم بگیریم. اگر هم کسی باهاش مشکل داشته باشه، بر اساس عقیده و نتیجه گیری شخصی، میتونه بلاک یا ریپورتش کنه. اما این که سازماندهی شده بخوایم جلوی حرف زدنِ یه نفر رو بگیریم، به نظرم بی اعتقادی به ازادی بیان هست. / ممنون که خوندید و نظر دادید :)
لیلی
لیلی
٩٦/٠٤/٣٠
١
٠
چرت و پرت گفتن ؛ ازادی بیان نیست وقتی یک نفر بدون فکر و منطق حرف میزنه، حرف و عملش یکی نیست (وقتی تتو زده و خودش نماز نمیخونه و نمیتونه بخونه اشتباه میکنه که نسخه نماز صبح خوندن برای بقیه میپیچه، وقتی دوستاش با ساپورت و ته سری میان تو خیابون، اونها را موعظه نمیکنه ولی اتنا که هنوز به سن تکلیف نرسیده را متهم میکنه به بی حجابی!) این ادم فاسده..هم خرو میخواد هم خدا..هم میخواد مثل خواننده های جینگیلی مستان هرروز یک مدل تتو و حلقه رو خودش پیاده کنه
لیلی
لیلی
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
من خودم عضو این کمپینم نذر کردم اگه صفحش به حول و قوه الهی بسته بشه نیم میلون تومان به خانواده های فقیر حاشیه شهر نشین کمک مالی کنم
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٣١
٠
٠
@خانم لیلی:ممنون بابت نظرتون./ کاش قبل از این ها، یه تعریف به بنده ارائه می دادید از "آزادی بیان" و این که چه افراد و اقشاری رو شامل میشه و چه کسایی حق برخورداری از اون رو ندارند! چون توی تعریفی که من دارم، ازادی بیان حقی هست که برای همه جامعه لحاظ میشه؛ نه فقط کسانی که از نظر ما فاسد تلقی نمی شن و مسخره بازی در نمیارن. و در کنارش معتقدم ما هم در جایگاهی نیستیم که بخوایم فاسد یا سالم بودنِ مردم رو به این راحتی تعیین کنیم/ نذرتون مقبول :)
لیلی
لیلی
٩٦/٠٥/٠١
٠
١
شاید شما در مقامی نباشی که فاسدبودن ادمها رو تشخیص بدی چون مقاله زدی واسه آزادی بیان و میخوای یک همچین وصله نابی را به تن هرآدم بی فهم و کمالاتی بزنی،طبق نظر علما و پیامبر اکرم(ص) فاسد کسی است که حرف و عملش یکسان نباشد، و متظاهر به دین اما گناهان خود را مشروع بداند ،در جهت اصلاح عیوب خود تلاش نکند ولی گوش مردم را با پند و اندرز اشتباهی پرکند
n_rohani
n_rohani
٩٦/٠٤/٢٩
١
٠
سلام یس واقعا لذت بردم از مطلب بعد تقریبا 6 ماه سکوت جای خوبی بود که تو مطلب آزادی بیان تو نظرم رو بیان کنم :دی
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٢٩
٠
٠
سلام بر عزیزِ دل :) ... ای بابا! ما به یک شاخه گل‌ هم راضی بودیم! :) ... مرسی از بیان نظرت ;)