آن بازیکن با بواسیر آمد!
وقتی لیگ ایران بهشت بازیکنان مریض و زوار در رفته می‌شود

آن بازیکن با بواسیر آمد!

نویسنده : محمدخالقی

در ورزش در حال پیشرفت کشورمان، به خصوص فوتبال، یادآوری مسائل گذشته یا به اصطلاح نوستالژی، اغلب جریانات جالبی را تداعی می‌کند که قاعدتا باید منجر به درس عبرت و تجربه شود ولی معمولا این اتفاق نمی‌افتد! نمونه بارز این قضیه که از قضیه فیثاغورس هم معروف‌تر شده موضوع تست پزشکی است. بازیکن نیجریه‌ای به نام «رافائل» در زمان مربی‌گری آری‌هان و «اوساله» در زمان علی دایی به پرسپولیس پیوستند که هر دو از بیماری هپاتیت رنج می‌بردند که هیچ با شکایت از پرسپولیس پول هم گرفتند.

البته این موردی که گفتم خیلی هم عجیب نبود. فوتبال این مرز و بوم مورد خیلی عجیب‌تر از هپاتیت هم به خودش دیده و آخ هم نگفته است که ما به راحتی این داستان‌ها را دستمایه طنز قرار بدهیم و عبرت بگیریم نگو چیست عبرت بگیریم! «ساموئل اوکویه» دروازه‌بان نیجریه‌ای را یادتان هست؟ او در حال دست و پنجه نرم کردن با ایدز بود که یهکو سر از خاک دلیر مردان ایرانی درآورد و تاب این همه محبت و مهمان نوازی را نداشت و پس از مدت کوتاهی جان به جان آفرین تسلیم کرد!

اما مرضی که باعث نوشته شدن این یادداشت و کندوکاو پیشینه فوتبالی این مملکت شد، متعلق به گادوین خان منشا، خرید پر سر و صدای قرمزپوشان پایتخت است. ایشان به گفته آقای ایوانکو برانکویچ یا برانکو ایوانکویچ حتی ایرانکو برانکویچ! بیماریه گوارشی دارند و دو سه هفته‌ای دست کروات‌ها و ایرانی‌های کادر فنی پرسپولیس را در پوست گردو خواهد گذاشت!

اما این تمام ماجرا نیست، برانکو که خیلی از خرج متحمل شده تیمش بابت مهمانوازی اوکراینی‌ها و استرالیایی‌ها در سال پیش ناراحت بود برای این‌که هموروئید (بواسیر) جناب منشا، آهنگ عذاب پارسال را از نو پلی نکند، دو سه هفته مرخصی پزشکی با حقوق برایش در نظر گرفته که هم راه برای ورود استاد پیچاندن بدنسازی به ترکیب هموار شود هم منشا وقت خود را جهت رای جمع کنی برای دربی‌ای که تایید و تکذیب شدنش از تعداد مصدومیت‌های جباری و قهرهای کی‌روش نیز گذشته، هدر ندهد!

نکته تاسف بار ماجرا در مقایسه وضعیت تست سلامت لیگ مثلا حرفه‌ای ایران و لیگ‌های معتبر دنیا بیشتر مشخص می‌شود. اگر در ایران همان‌طور که گفته شد طرف با یک کامیون ترانزیت درد و مرض وارد باشگاه می‌شود، در آن طرف دنیا بازیکنِ معمولا فیکسِ اینتر میلان، سه بار در تست پزشکی ناپولی و ساوتهمپتون و وستهام رد می‌شود یا مثلا بازیکنی با سابقه در چلسی به علت دندان درد در تست کریستال پالاس رد می‌شود و این نشان از اهمیت و دقت این موضوع برای آن‌ها دارد و الحق والانصاف هم روی خوب موضوعی کلید کرده‌اند که خدایی ناکرده اتفاقات تلخی مثل ماجرای هادی نوروزی برای آن‌ها پیش نیاید که بعد هم از ترس‌شان چندین بار رضا نورمحمدی را به ضرب سرنگ آزمایشگاهی مجاب به آویختن کفش‌هایش کنند، البته نورمحمدی مقاومت در خور تحسینی ارائه کرد و به بزن زیرش حرفه‌ای ادامه داد!

این‌جا جایی ست که علیرضا منصوریان(داچ علی) برای حمایت از کی‌روش مقابل پرسپولیس، با تماس خود مانع تست پزشکی ملی پوشان در ایفمارک می‌شود.

آن طرف آب جایی ست که رکورد تست پزشکی و مقاومتی‌ وجود دارد که زلاتان سی و اَندی ساله در بدو ورود به منچستر آن را با خاک یکسان کند، سوال اساسی این‌جاست که وقتی زیرساخت موجود نیست چه باید کرد؟! جواب: پولی که ای‌اف‌سی برای صعود به جام جهانی پرداخت را طبق قراردادبه کی‌روش بدهید هر مقدار که لازم دارد برای گسترش جزیره‌اش بردارد، مابقی را هم بین خودتان تقسیم کنید و اگر چیزی ماند چند پزشک از بورکینافاسو و حومه بیاورید که خارجی‌های مقیم آن‌جا را بشناسند و اگر مریض بودند به شما اطلاع دهند!

برچسب ها
گادوین منشا
بیماری گادوین منشا چیست؟
بازیکنان بیمار در فوتبال ایران
بازیکن مبتلا به ایدز
ساموئل اوکویه
نظرات کاربران
کد امنیتی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
من در زمینه فوتبال داخلی هیچ تخصصی ندارم و نظرم اصلا ارزش قانونی نداره و بیشتر ارزش معنوی داره :))