دانشمندان بر پرده نقره‌ای
نگاهی به مهم‌ترین فیلم‌هایی که درباره دانشمندان ساخته شده‌ است

دانشمندان بر پرده نقره‌ای

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

صالح یعقوبی-فرانک باباپور

لابد داستان زندگی سکاکی را شنیده‌اید. کسی که تا ۳۰ سالگی آهنگر و صنعتگر بود. صندوقی ویژه با قفلی بسیار ویژه‌تر طراحی کرده بود و نزد حاکم برد. اما سلطان وقعی به اثر او نگذاشت. سکاکی در آن مجلس دید که همه به یک ادیب احترام می‌گذارند. این شد که تصمیم گرفت درس بخواند. عاقبت هم با وجود کم حافظه بودن، به یکی از بزرگ‌ترین علمای عصر خود تبدیل شد. تاریخ را که نگاه کنیم می‌بینیم در هر دوره‌ای به قشری از مردم احترام بیشتری گذاشته می‌شده است. در دوره‌ای که کشورگشایی باب بوده، جنگاوران تقربی داشته‌اند. بعد از پیروزی‌ها، شاعران که در وصف شاه و پیروزی‌هایش می‌سروده‌اند جایگاه پیدا می‌کردند. نقاشان،‌ نوازندگان،‌ منجمین و... هریک در عصری مورد توجه و تفقد بوده‌اند. در سینما هم راجع به هر یک از این دسته‌ها فیلم و سریال فراوان داریم. اما تصویر دانشمندان در سینما معمولا با نوعی ترس همراه بوده است. از دکتر مابوزه تا دکتری که با آزمایش‌هایش هیولای «فرانکشتاین»‌ را به وجود آورد یا دکتر «هانیبال لکتر» فیلم سکوت بره‌ها. حتی در همین سری فیلم‌های «مرد عنکبوتی» ‌هم دانشمندان هستند که در راستای دستکاری طبیعت آرام آرام به نقش منفی تبدیل می‌شوند. با شروع قرن بیست و یکم و هرچه دورتر شدن از سایه جنگ‌های جهانی، آرام آرام دارد نگاه سینما به دانشمندان تغییر می‌کند. شعار «هوش جذابیت جدید است» روی بورس آمده است و هنرمندان اولین کسانی هستند که به فقدان یک دانشمند و چهره علمی واکنش نشان می‌دهند. نمونه این برخورد را در مورد فوت «مریم میرزاخانی»، نابغه ریاضیات، هم‌ شاهد بودیم. هالیوود هم به زندگی این شخصیت‌ها علاقمند شده و از سال ۲۰۰۰ تاکنون چندین فیلم مهم درباره این قشر ساخته شده است. در ادامه به مرور برخی از این آثار می‌پردازیم.

 

یک ذهن زیبا / A Beautiful Mind محصول ۲۰۰۱

«یک ذهن زیبا»، داستانی روایی است از زندگی جان فوربز نش جونیور (John Forbes Nash Jr) دانشمند و ریاضیدانی که نوبل اقتصاد گرفته و تلاشش در حوزه «نظریه بازی‌ها» بوده است ولی در طول زندگی از یک بیماری روانی سخت رنج می‌برده. داستان فیلم از زمانی که جان وارد دانشگاه پرینستون شده، آغاز می‌شود. از همان ابتدای فیلم با استعداد فوق‌العاده جان نش در کشف کدها و الگوها آشنا می‌شویم، که می‌تواند برای شکل انعکاس نور در ظروف کریستال و حرکت پرنده‌ها هم الگو پیدا کند. یکی از چیزهایی که این فیلم را منحصر به فرد می‌کند، بازی عالی راسل کرو است که حس و حال واقعی این دانشمند را در زمان بیماری‌اش نشان می‌دهد، طوری که حتی می‌شود این فیلم را یک منبع مستند برای حالات بیمارهای مشابه او در نظر گرفت. نمی‌گویم چه بیماری‌ای چون همین بیماری داستان فیلم را معمایی می‌کند. همین معمایی بودن، مشخصه‌ای است که این فیلم را از سایر آثار زندگینامه‌ای متمایز می‌کند. یک خصوصیت دیگر آن، داستان عاشقانه جذاب و گیرا بین جان نش و همسرش است که برای درمان او فداکاری بسیار می‌کند و در کنارش می‌ماند. دستاورد بزرگ ران هاوارد در ساخت این فیلم،‌ همه فهم بودن و کشش بالای داستانی است که نمره ۲/۸ را در سایت IMDB برایش به ارمغان آورده و چهار مجسمه اسکار هم دشت کرده است.

 

تئوری همه چیز / Theory Of Everything محصول ۲۰۱۴

اصلا تحرک ندارد. نمی‌تواند بنشیند، برخیزد، حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند. مشکل اصلی اما این نیست، او حتی توانایی تکلم هم ندارد. انسانی بی‌حرکت روی یک صندلی چرخدار که فقط قلبش و ریه‌هایش و دستگاه‌های حیاتی بدنش کار می‌کنند و به خصوص مغزش زیادی فعال است. یک مغز خارق العاده که دنیایی را مات و متحیر کرده. 

این انسان عجیب استیفن هاوکینگ پرآوازه‌ترین دانشمند دهه آخر قرن بیستم است که اکنون در دانشگاه معروف کمبریج کرسی استادی دارد. همچنین به خاطر تلاشش برای تکامل تئوری معروف نسبیت به او انیشتین هم می‌گویند.

همه نکات بالا به علاوه کلی حرف که جا برای گفتنش نیست باعث شد از زندگی‌اش فیلمی ساخته شود. هم برای قدردرانی از یک عمر فعالیتش و هم برای آشنایی مردم دنیا با این نابغه بریتانیایی.

«تئوری همه چیز» به کارگردانی  جیمز مارش برخلاف انتظارات اما، سر و کار چندانی با تئوری‌های علمی هاوکینگ ندارد و تلاشش را بر روی زندگی شخصی و ارتباط هاوکینگ با همسرش جین قرار داده است و جزئیات رابطه او با جین در این برهه را بسیار روان به تصویر کشیده.

ماجرای فیلم پس از فلج شدن هاوکینگ به مبارزه او با محدودیت‌هایی که در آن گرفتار شده خلاصه می‌شود  و خلق سکانس‌هایی بی‌نظیر از روزهای سخت هاوکینگ در ابتدای دوران مواجهه با بیماری مهلک ALS . فیلم به خوبی پرده از محدودیتهای هاوکینگ مخصوصاً در ارتباط با بچه‌هایش برداشته اما به مرور زمان نشان می‌دهد که هاوکینگ موفق می‌شود حتی در این شرایط هم به خواسته‌هایش برسد.

یکی از ویژگی‌های مثبت فیلم «تئوری همه چیز» پرهیز از قهرمان‌سازی است. شما این‌جا با یک نابغه معمولی طرف هستید. اِدی رِدمِین هم در نقش استیفن هاوکینگ فوق‌العاده ظاهر شده و شایسته اسکاری بود که برنده شد.

 

بازی تقلید / Imitation Game محصول ۲۰۱۴

داستان زندگی آلن تورینگ (۱۹۵۴ – ۱۹۱۲) که در زمان جنگ جهانی دوم دستگاهی ویژه را برای رمزگشایی از ماشین انیگما (ماشین رمز گذاری روی پیام‌های آلمان‌ها) اختراع کرد. سیستم محاسباتی که او در این ماشین به کار گرفت آغازی بر پیدایش رایانه‌های امروزی بود. در سال ۱۹۵۰ او در مقاله‌ای معیاری برای تعیین میزان هوشمندی رایانه‌ها پیشنهاد کرد که تا امروز هم باقی است و به آزمایش تورینگ معروف شده است. او در این مقاله آورده است:

سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین این است که آن ماشین بتواند انسانی را توسط یک پایانه «تله تایپ» به گونه‌ای بفریبد که آن فرد متقاعد گردد با یک انسان روبروست. البته تا امروز هیچ رایانه‌ای نتوانسته از این آزمایش سربلند بیرون بیاید. 

آلن تورینگ با وجود جایگاه علمی بالا به دلیل همجنس‌گرا بودن که در آن زمان در انگلستان جرم محسوب می‌شد محکوم شد. او بین زندان و اختگی دومی را انتخاب کرد که در نهایت به افسردگی و خودکشی منجر شد. تصویری که بندیکت کامبربچ از تورینگ در این فیلم ارائه داده، هوش،‌ آسیب پذیری و مسئولیت پذیری او را همزمان نشان داده است. فیلمی که با نمره ۱/۸ در IMDB‌ از مردم هم نمره قبولی گرفته است.

از فیلم‌های دیگری که درباره نوابغ ساخته شده می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

* معجزه‌گر / Miracle Worker محصول ۱۹۶۲ درباره هلن کلر 

* یک روش خطرناک / A Dangerous Method محصول ۲۰۱۱ درباره فروید

* آزمایشگر / Experimenter محصول ۲۰۱۵ درباره استنلی میلگرم

* مردی که بینهایت را می‌شناخت / The Man Who Knew Infinity محصول ۲۰۱۵ درباره پروفسور جی.‌اچ. هاردی

برچسب ها
فیلم های سینمایی درباره دانشمندان
یک ذهن زیبا
بازی تقلید
تئوری همه چیز
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
رستم خان
رستم خان
٩٦/٠٤/٢٦
٣
٠
خیلی موضوع خوبی بود واقعا... و من باز هم به این نکته اشاره میکنم که فهمیدن و باهوش بودن خوب نیست اصلا
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
نکته ی مهمی رو گفتی رستم. منتها مقداری فهمیدن که لازمه خدایی خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٦
٣
١
دلم می خواد این ادی ردمین رو خفش کنم 😒😒 حتما بازی تقلید رو نگاه میکنم، دوران دانشگاه آلن تورینگ اسطوره ی من بود ینی، اون تئوری رایانه ای که گفته بود باید طرف مقابل رو گول بزنی عالی بود و البته ترسناک... حیف که یک سری مسائل باعث شد بی دین بشه و زود هم از دنیا بره...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
شما پس آشنایی کامل باهاشون دارين. يه سری ایده ها رو آدم نميدونه باشن یا نباشن بهتره؟ به قول شما ترسناک ميشن. ممنون که خوندين
سمیرا
سمیرا
٩٦/٠٤/٢٦
١
٠
باهوشا همیشه جذابترن برخلاف چیزی که الان مد شده فقط قیافه و ....
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
موافقم وکیل. جذابیت ماندگاری دارن حتی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
مرسي که خوندي
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٤/٢٦
٠
٠
هر سه تا شو دیدم قبلا
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٧
١
٠
نظر شما هم اینه که یک ذهن زیبا از همه شون بهتره یا فقط من اینطوری فکر میکنم؟ :))
رفیعه
رفیعه
٩٦/٠٤/٢٦
٤
٣
ممنون از مطلبتون... امیدوارم روزی بیاد که کارگردان های هالیوودی از نوابغی چون من فیلم بسازن😆😅
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٧
٠
٠
گویا یک عده هستن که به نبوغت حسودیشون میشه! بیا فیت بدیم یه فیلم از هر دوتامون بسازن، بهرحال یه دوره دوستی هم داشتیم با هم :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
خواهش. آره سکانس اولیه فیلمتون هم چند نفرو يه ستون می بندین و داستان تون رو آغاز می کنید! خخخخخ ممنون
Anis
Anis
٩٦/٠٤/٢٧
٢
٠
من تئوری همه چیزو ک دیدم فقط گریه کردم براش :))) بعدش مستند زندگی خودشم دیدم ... این قدرتو از کجا میاره ک این همه خوبه حتی!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
واسه منم سواله که چطور اينقدر ميشه امیدوار بود. اونم تو شرایط سخت! آدم بیشتر به تو این مواقع به خودکشی فک میکنه. تفاوت دارن ديگه. مرسي که خوندين حتی
لیلی
لیلی
٩٦/٠٤/٢٧
١
٠
اتفاقان چند تا فیلم خوب برای دانلود میخواستم، مرسی برای معرفی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
خواهش میکنم
لیلی
لیلی
٩٦/٠٥/١٢
٠
٠
(تعوری برای همه چیز و ذهن زیبافوق العاده بود و جذاب
v-qavam
v-qavam
٩٦/٠٤/٢٧
٠
٠
جالب بود تشویق شدم بعضیاشو ببینم فکر کنم در مورد مادام کوری و لویی پاستور هم قدیما فیلم ساختن
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٧
٠
٠
پیشنهادم اینه که از اول لیست معرفی شروع کنین به دیدن :) بعد شاید اولی رو چندبار پشت سر هم دیدین :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
دیدی خبر بده خوشت اومده!؟!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
هیچ چیز به اندازه یک فیلم درست و درمون از یه دانشمند تو ذهن کسی که دوست داره همه چیز رو به صورت فیلم ببینه تاثیرگذار نیست حتی اگه درس و دروی تئوری و مزخرف دانشگاه باشه. تو لیست فیلم دیدنمون قرار می دیم، مرسی بابت معرفی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
دقیقا. راه ماندگار شدن رو یاد گرفتن. معرفی میکنن نوابغ شون رو به جهان. ممنون
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
صالح و سینمایی؟ سینمایی و صالح؟؟
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
با اینکه واسه ادب و هنر گاهی مینویسم اما درست ترین نکته گفتی مجتبی، زحمت مطلب رو خانوم باباپور کشیده. در واقع من کاری نکردم خخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٨
١
٠
یکیشو من نوشتم!! درواقع همشو شما نوشتین! شکسته نفسی نفرمایید :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٣٠
٠
٠
من فیلم " یک ذهن زیبا" رو چندیییین بار دیدم و یه بار هم در موردش یه مطلب خوبی نوشتم. از بس به نظرم فیلم خوبیه