حواس‌مان به کودکان بهزیستی باشد
به بهانه روز بهزیستی؛

حواس‌مان به کودکان بهزیستی باشد

نویسنده : f_geramipour

کافی است تنها یک بار به یکی از مراکز بهزیستی سر بزنیم، آنگاه کلی عهد و پیمان جورواجور با خودمان می‌بندیم. مثلا متحول می‌شویم و می‌خواهیم هرکاری از دستمان برمی‌آید انجام دهیم اما معلوم نیست چند روز پای قول‌هایمان بایستیم! 25 تیرماه، روز بهزیستی بهانه‌ای شد تا با مراکز مختلف بهزیستی صحبت کنیم و درباره نیازهای‌شان پرس و جو کنیم. مطلبی که در ادامه می‌خوانید 7 راهی است که مسئولان و بچه‌های تحت پوشش پیشنهاد دادند تا این‌طور از آن‌ها حمایت کنید و حامی‌شان باشید. یادتان باشد همراهی این بچه‌ها وظیفه انسانی همه ماست. 

 

1 . بازدید از بهزیستی

چطور می‌توانیم کمک کنیم در صورتی که هنوز درک درستی از شرایط افرادی که در بهزیستی زندگی می‌کنند نداریم؟! باید رفت و دید، شاید کمکی از دست شما برمی‌آید ولی نمی‌دانید چطور باید اقدام کنید. تنها راهش دیدن شرایط زندگی افراد در بهزیستی است. خیلی زیباتر است که هرگاه به آن‌جا می‌روید با بچه‌ها هم کلام شوید و به آن‌ها محبت کنید و لحظاتی شاد را برای‌شان خلق کنید. 

برای هماهنگی با مراکز بهزیستی کافی‌ست با روابط عمومی مرکز مورد نظر تماس بگیرید. آن‌ها خودشان روز و ساعتی که می‌توانید برای بازدید بروید را به شما می‌گویند. مطمئن باشید که این پیشنهاد شما مورد استقبال قرار می‌گیرد.

 

2- خرید صنایع دستی

انواع کارهای هنری مثل گلیم، نقاشی، مجسمه و... در بهزیستی ساخته می‌شود و هر از گاهی یک خیر می‌آید و صنایع دستی را می‌خرد. هزینه دریافتی هم صرف خود بهزیستی می‌شود. چه خوب است که شما هم یکی از این خیرها باشید و با خرید دست سازه‌های این افراد، دل شادشان کنید. در بین صنایع دستی بچه‌ها کارهای قشنگ و خاص کم نیستند، اگر به این صنایع علاقه دارید می‌توانید از این راه از بهزیستی حمایت کنید.

 

3- استفاده از تالارهای بهزیستی

مراکزی هستند که تالارهای شیک و مرتبی دارند، با اجاره این تالارها در مواقع نیاز، هم کار خودتان را راه انداخته‌اید و هم کمک زیادی به چند صد نفر کرده‌اید. این‌گونه پول‌تان را برای کسانی خرج می‌کنید که مطمئن هستید به آن نیاز دارند. 

 

4- ترتیب دادن برنامه‌های تفریحی

راحت‌ترین برنامه تفریحی که می‌توانید ترتیب دهید دعوت کردن بچه‌ها به صرف یک غذای هیجان‌انگیز مثل پیتزا است، حتی اگر خودتان هم با آن‌ها به همراه مسئولین بروید خیلی بهتر است، چون قطعا ورود افراد جدید و مهربان به زندگی هر انسانی نعمت است. آن‌ها دل‌شان می‌خواهد مثل همه آدم‌های دیگر زندگی کنند؛ مهمانی بروند، عشق بورزند و مهم‌تر از همه این‌که دیده شوند و کسی دوست‌شان داشته باشد. 

 

5- اگر هنر خاصی دارید آموزش دهید

اگر یک بار از محیط بهزیستی بازدید کنید متوجه می‌شوید که انواع و اقسام کارگاه‌های آموزشی در آن‌جا وجود دارد؛ از موسیقی گرفته تا قلم زنی. یک پیشنهاد خوب که می‌تواند جنبه معنوی یا حتی مادی برای شما و بچه‌ها داشته باشد آموزش دادن هنر خاص خودتان به بچه‌هاست.

 

6- خرید بخشی از مایحتاج

ممکن است دل‌تان بخواهد هر چند وقت یک بار به بهزیستی سر بزنید، آن‌وقت خیلی بهتر است هر بار که می‌روید بخشی از مایحتاج بچه‌ها را در قالب هدیه تهیه کنید. این کار به بهزیستی کمک زیادی می‌کند چون هزینه دریافتی مراکز بهزیستی از دولت، جوابگوی تمام نیاز بچه‌ها نیست. علاوه بر مایحتاج می‌توانید هدیه‌های کوچکی برای‌شان تهیه کنید که شادشان می‌کند؛ مثل یک خوراکی خوشمزه یا اسباب بازی.  

 

7- معرفی بهزیستی به اطرافیان 

اطراف ما افراد زیادی هستند که قلب رئوفی دارند و کمک‌های بزرگی از دست‌شان بر می‌آید ولی به دلایل مختلفی بهزیستی را فراموش کرده‌اند. خوب است که در این مواقع به دیگران یادآوری کنید و آن‌ها را برای شناخت بیشتر از بهزیستی تشویق کنید. اطلاعات خودتان را هم بالا ببرید تا بتوانید آمار درستی از اوضاع و احوال مراکز و نیازهای‌شان به افراد بدهید و آن‌ها را برای کمک به بهزیستی قانع کنید. 

برچسب ها
چطور به بهزیستی کمک کنیم
کمک به بهزیستی
روز بهزیستی
کمک به نیازمندان
چطور به نیازمندان کمک کنیم
مراکز بهزیستی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i_banu69
i_banu69
٩٦/٠٤/٢٦
٠
٠
خیلی مطلب خوبی بود ممنونم
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٧
٠
٠
خواهش میکنم، ممنون از شما :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
تالارهای بهزیستی؟ ینی توش عروسی میگیری بعد هزینه ای که پرداخت میکنی صرف امور خیریه میشه ؟ چقدر قشنگ! از این تالارها سراغ داری؟؟دوس دارم بشناسم و به بقیه معرفی کنم.
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
فقط عروسی نیست، برای مراسم مختلف میشه استفاده کرد. مثلا بهزیستی همدم تالار و امفی تئاتر بزرگی داره و درامدی که ازش به دست میاد صرف خود بهزیستی میشه. کار قشنگیه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
واقعا خوشم اومد، احسنت به این ایده و اون کسی که برای اولین بار این کار رو انجام داده. خدا خیرشون بده