سفر به دنیای پر از خیال نقاشی‌های سهراب
معرفی کتاب سهراب سپهری، شاعر-نقاش

سفر به دنیای پر از خیال نقاشی‌های سهراب

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

خواندن بعضی از شعرها بیشتر از آن‌که مرا با خود شعر و واژه‌هایش همراه کند، با شاعرش درگیر می‌کند. در واقع خود شعر وادارم می‌کند که این‌گونه باشد، خود کلمه‌ها، خود ترکیب‌ها، خود مفاهیمی که شاعر خلق کرده است. تمام این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا بارها و بارها از خودم بپرسم این بشر از کجا به این شعر رسیده است؟ چه شده است که این‌گونه می‌سراید؟ این شاعر دنیایش چگونه است؟ شعرهای سهراب سپهری برای من همیشه جزء همین دسته قرار می‌گیرد و صد البته نقاشی‌هایش. به نظر من «پر رمز و راز بودن» بهترین توصیفی است که می‌توان به دنیای حاکم بر شعر و نقاشی سپهری نسبت داد. در نگاه اول خیلی ساده هستند. اما باید بارها و بارها آن‌ها را بخوانیم و ببینیم. بعد روی تک‌تک کلمه‌ها و رنگ‌ها و ترکیب‌ها دقیق شویم و هی با خودمان فکر کنیم و فکر کنیم و همه چیز را در ذهن‌مان بالا و پایین کنیم تا در نهایت به عمقش برسیم و چیزی که لازم است را کشف کنیم. 

راستش را بخواهید چند روز پیش که خبر فروش نقاشی سهراب سپهری را به قیمت 3 میلیارد و 100 میلیون تومان در حراج تهران شنیدم به فکر این افتادم که شما را با کتاب «سهراب سپهری، شاعر-نقاش» آشنا کنم تا اگر دل‌تان خواست نقاشی‌های بیشتری از او ببیند و البته در کنارش دوباره سرکی به شعرهایش بکشید، انتخاب خوبی پیش روی‌تان باشد. 

بخش اول این کتاب می‌شود شعرهای سهراب و آنچه که دیگران در مورد او و سروده‌هایش می‌دانند و می‌گویند. کتاب به کوشش لیلی گلستان و همراهی دوستان زیادی تهیه شده است و با عکس‌هایی از سهراب، کتاب به روی‌تان گشوده می‌شود و با یادداشت‌هایی از لیلی گلستان، احمدرضا احمدی، گلی ترقی، بیژن جلالی، محمدعلی سپانلو، داریوش شایگان، سیروس طاهباز و مرتضی ممیز ادامه پیدا می‌کند.  بعلاوه یکی از نامه‌های سهراب به احمدرضای عزیزش! از نیویورک، آن هم با دست خط خودش. حرف‌های جالبی را می‌توان در این نوشته‌ها پیدا کرد. حرف‌هایی که ناشی از یک شناخت عمیق از سهراب و زندگی و شعر و نقاشی‌هایش بوده است و شما را نیز بهتر و بیشتر با او و روحیاتش آشنا می‌کند. آن‌قدر که به جرأت می‌توانم بگویم پس از این‌که با یک شناخت خوب با شعرهای لطیف و خوش حس و حالش ارتباط برقرار کردید، این فکر به سرتان می‌زند که کاش امکانش بود و می‌شد رفت در جوار این شاعری که قبله‌اش یک گل سرخ است نشست و او را از نزدیک شنید و شنید و شنید. 

لیلی گلستان در مورد او نوشته است: 

«وقتی گفتم می‌خواهم برایت یک کتاب درست کنم با چه تواضعی گفتی مگر من که هستم؟ که گفتم تو "خیلی" کس هستی. باور کن. و گفت اگر باور کنم دیگر این که هستم، نیستم. 

خیلی‌ها حسرت زندگی او را می‌خوردند. حسرت آزادگی و رهایی‌اش را. اما خودش می‌گفت، نه اینطورها نیست. دربندم. بسیار دربندم. وقتی برای نقاشی به دشت و کوه می‌روم، یکباره حس می‌کنم کوه‌ها به هم نزدیک می‌شوند و می‌خواهند مرا له کنند. ترس برم می‌دارد. همه چیز را بر می‌دارم و برمی‌گردم به شهر. و وقتی به شهر می‌رسم هیاهو آزارم می‌دهد. جمعیت دگرگونم می‌کند، می‌ترساندم. وحشتم می‌گیرد. نه، دربندم. تو نمی‌دانی.»

خود سهراب هم در آغاز نامه‌اش اینگونه می‌گوید:

«احمدرضای عزیز، تنبلی هم حدی دارد. این را می‌دانم. ولی باور کن فکر تو هستم. و سپاسگزار نامه‌هایت. من به شدت در این شهر مانده‌ام. آن هم در این شهر بی‌پرنده و نادرخت. هنوز صدای پرنده نشنیده‌ام (چون پرنده نیست، صدایش هم نیست). در همان امیرآباد خودمان توی هر درخت نارون یک خروار جیک‌جیک بود. نیویورک و جیک‌جیک؟ توقعی ندارم. من فقط هستم. و گاهی در این شهر گولاش می‌خورم. مثل این‌که تو دوست داشتی و برایت جانشین قورمه سبزی بود. الهام گولاش کمتر است. غصه نباید خورد. گولاش باید خورد، و راه رفت، و نگاه کرد به چیزهای سر راه. مثل بچه‌های دبستانی، که ضخامت زندگی‌شان بیشتر است. می‌دانی باید رفت به طرفِ و یا شروع کرد به. من گاهی شروع می‌کنم. ولی همیشه نمی‌شود. هنوز صندلی اطاقم را شروع نکرده‌ام. وقت می‌خواهد. عمر نوح هم بدک نیست. ولی باید قانع بود. و من هستم. مثلاً 4/1 قارقار کلاغ برای من بس است. یادم هست به یکی نوشتم: « 4/3 قناری را می‌شنوم.» می‌بینی، قانع‌تر شده‌ام. راست است که حجم قارقار بیشتر است، ولی در عوض خاصیت آن کمتر است. مادرم می‌گفت قارقار برای بعضی از دردها خاصیت دارد. 

بخش دوم این کتاب هم به سروده‌ها و نقاشی‌های او تعلق دارد. شعر زیر بخشی از شعر «دوست» است که به یاد «فروغ» سروده شده است.

بزرگ بود

و از اهالی امروز بود

و با تمام افق‌های باز نسبت داشت

و لحن آب و زمین را چه خوب می‌فهمید.

صداش

به شکل حزن پریشان واقعیت بود

و پلک‌هاش

مسیر سبز عناصر را

به ما نشان داد

و دست‌هاش

هوای صاف سخاوت را

ورق زد

و مهربانی را

به سمت ما کوچاند

رنگ و روغن روی بوم

رنگ و روغن روی بوم

آبرنگ روی کاغذ

گواش روی کاغذ

آبرنگ روی کاغذ

برچسب ها
کتاب سهراب سپهری شاعر-نقاش
سهراب سپهری
نقاشی‌های سهراب سپهری
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهند
سهند
٩٦/٠٤/٢٤
٠
٠
مثل همیشه قشنگ بود. کاش فضا و فرصت بیشتر نوشتن داشتی.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
یکمشو هم برین تو کتاب بخونین دیگه :)) سعی میکنم دفعه بعد کامل تر و بهتر بنویسم :)
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٤/٢٤
٠
٠
چه جالب من اصلا به نقاشي هاش توجه نكرده بودم پس نقاشي هايش هم مثل شعرهايش حرف ندارد
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
آره، نقاشی هاشم جالبن. به نظر من یه جورایی مکمل شعراشن حتی :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٦
٠
٠
رک بگم، سهراب رو دوس دارم برای شعرهای بی نظیرش اما نقاشی هاش نقاشی نیستن.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
فکر میکردم هرکی شعر سهراب و دوست داشته باشه نقاشی هاشم دوست داشته باشه!! چون خیلی شبیهن. مشخصه یک روح پشتشونه.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
اولین بار کتاب نقاشی سهراب رو که بسیار بزرگ و قطور و خوشگل بود تو قسمتی از کتابخونه دیدم که نمی شد کتاباشو امنت ببری. ساعت ها می رفتم سراغ اون قفسه و چهار زانو کف اونجا می شستم و نقاشیای سهراب رو نگاه می کردم و تو دفترچه خودم شبیهشون رو می کشیدم. چه روزایی بود ، یاد باد واقعن
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢٨
٠
٠
چه صفایی میکردی با خودت پس :))