حریم خصوصی فقط صندوق!
یادداشت‌های آقای تاریک‌فکر

حریم خصوصی فقط صندوق!

نویسنده : محمدعلی محمدپور

اخیرا بحث درباره حریم خصوصی و عمومی بالا گرفته است و ما هی داریم بیشتر می‌ترسیم که نکند حریم خصوصی ما همین‌طور کوچک و کوچک‌تر شود و کم‌کم بیایند عده‌ای دست توی لاله گوش ما هم بکنند و بگویند از گردن به بالا حریم خصوصی نیست. اصلا این تقسیم‌بندی‌ها یک جور عجیبی دارد اتفاق می‌افتد. مثلا این روزها بسیار بین مسئولین بحث شده است که آیا توی ماشین آدم حریم خصوصی است یا عمومی. ما دیروز توی ماشین نشسته بودیم داشتیم بستنی قیفی لیس می‌زدیم و بحث می‌کردیم که قاعدتا باید خصوصی باشد که یک نفر سرش را آورد داخل و یک گاز از بستنی ما زد و گفت: «سلام هموطن. من یک ایرانی‌ام. این‌جا حریم عمومی همه ایرانی‌هاست» بعد هم در کسری از ثانیه پشت شمشادها قایم شد. کاملا توجیه شدیم که حریم عمومی است. ما فکر کردیم خوب است که حداقل صندوق عقب حریم خصوصی است و رفتیم توی صندوق بستنی لیس بزنیم که یک نفر تق زد روی صندوق و گفت: «بزن بالا!»

اما واقعا ما اصلا در جامعه چقدر حریم خصوصی یکدیگر را رعایت می‌کنیم. حتی موقعی که به همین موضوع فکر می‌کردم هم، مامان بدون در زدن آمد تو و در حالی که ابرهای فکر روی سرم را از پنجره بیرون می‌فرستاد گفت: «سی ساله‌ت شده همین طور عزب موندی و دغدغه‌ت الان این چیزهاست؟ برو هم سن‌هایت را ببین الان دارند اسم بچه سوم‌شان را انتخاب می‌کنند.» بعد خربزه قاچ کرده جلویم گذاشت و گفت: «دنبال نان باش که خربزه آب است.»

درباره نظارت عمومی روی گوشی‌های موبایل در محیط‌های عمومی زیاد گفته شده است اما حقیقتا بعضی هموطنان خوش سلیقه هستند و بهتان کمک زیادی می‌کنند. مثلا من هر بار که توی مترو درباره استیکر مناسب مردد می‌مانم هموطنانی که اطرافم هستند خیلی گرم انگشت می‌کنند توی صفحه موبایلم و استیکر مناسبی را با لبخند برایم انتخاب می‌کنند یا مثلا وقتی دارم پیامک تایپ می‌کنم بهم گوشزد می‌کنند که حلیم درست است نه هلیم. یا وقتی می‌روم پای عابربانک بسیار پیش آمده که دو سه نفر پشت سری آن چنان سرشان را می‌کنند توی صفحه عابر بانک که مانیتور را نمی‌بینم و از آن‌ها سوال می‌کنم چه دکمه‌ای را بزنم. گاهی پیش می‌آید بعد این‌که پول از توی دستگاه بیرون می‌آید هموطنان پول را برایم می‌شمارند و گوشه‌هایش را هم برایم چک می‌کنند.

اما حریم خصوصی فقط منحصر به همین‌ها نیست و مثلا وقتی مدام از شما می‌پرسند چرا ریاضی 1 را پاس نکردی؟ چرا ده ترمه شدی؟ چرا رتبه کنکورت اندازه شماره موبایلت شده؟ چرا ازدواج نمی‌کنی؟ چرا موهات رنگ دندونات شده؟ چرا خواستگاری دختر شمسی خانم نمی‌ری؟ چرا دماغ دختر اقدس خانم کجه؟ چرا خواستگاری دختر اقدس خانم که دماغش کجه میری؟ چرا این قدر لاغری؟ چرا این قدر چاقی؟ چرا گردنت این قدر درازه؟ چرا نمی‌میری؟ چرا بچه نمیارین؟ چرا سه تا بچه نمیارین؟ چرا شش تا بچه نمیارین؟ حقوقت چقدره؟ چرا حقوقت رو به زنت میدی؟ چرا حقوقت رو به شوهرت نمیدی؟ و ... همه جزو وارد شدن به حریم خصوصی دیگرانه. بیاییم رعایت کنیم چون اگر امروز از حریم خصوصی‌مان توی جامعه دفاع نکنیم فردا روز باید توی صندوق عقب ماشین از حریم خصوصی‌مان دفاع کنیم!

برچسب ها
یادداشت طنز
حریم خصوصی
احترام به حریم خصوصی
حریم خصوصی چیست؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
به بهانه سوالات عجیب مهران مدیری از حضار و واکنش عجیب تر آن ها

وقتی مرز بین شوخی و تحقیر را نمی دانیم

٩٦/٠٥/٢٥
از افشاگری مجید افشاری تا شوخی های +18 در خنداننده شو

خنداننده شو ؛ از ابتدا تا پایان

٩٦/٠٥/٢٦
وجود دو هزار کودک مطلقه در ایران ؛ آماری که همه را شوکه کرد

روایتی تکان دهنده از ازدواج کودکان در ایران

٩٦/٠٥/٢٥
5 ربات بازی هیجان انگیز برای گروه های دوستانه

معرفی بازی های نوستالژیک در تلگرام

٩٦/٠٥/٢٨
نگاهی به بازار صنعت سرگرمی در ایران

از لباس شهرزاد تا چوبدستی دامبلدور

٩٦/٠٥/٢٤
آشفتگی خواب کوروش از دست سلفی بازها

درها را تا رفتن کیتاروویچ باز نکنید

٩٦/٠٥/٢٤
آموزش 6 ژله مجلسی برای مهمانی ها

آموزش ژله های رنگارنگ و متفاوت

٩٦/٠٥/٣٠
تلفیق دو دنیای سنتی و مدرن در موسیقی

محبوب ترین گروه های موسیقی تلفیقی در ایران

٩٦/٠٥/٢٦
وقتی مسئولین دست روی دست گذاشته اند...

بالاخره برای ورود بانوان به ورزشگاه ها چه باید کرد؟

٩٦/٠٥/٢٨
همه چیز درمورد مسابقات بازی های رایانه ای، زمان ثبت نام، جوایز، رشته ها

ثبت نام لیگ بازی های رایانه ای آغاز شد + لینک ثبت نام

٩٦/٠٥/٢٩
مدهایی که شوکه می کنند ؛ نه شیفته

پشت پرده این لباس های عجیب و غریب

٩٦/٠٥/٣١
معرفی کتاب های خوب و کاربردی در رابطه با ازدواج

3 کتابی که باید قبل از ازدواج بخوانید

٩٦/٠٥/٣١
قوانین عجیب و غریب در کارخانه چسب دارچین

با ما به سقف سعادت بچسبید!

٩٦/٠٥/٢٩
معرفی اپلیکیشن متفاوت ساخت تصویر متحرک

با Loopsie عکس های سینماگرافی بسازید

٩٦/٠٥/٣٠
تبلیغات