از سلفی عباس جدیدی تا دعواهای رضازاده
وقتی سیاست و ورزش با هم قاطی می‌شوند؛ این قصه سر دراز دارد...

از سلفی عباس جدیدی تا دعواهای رضازاده

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

خیلی‌های ‌ما از آن دسته آدم‌هایی هستیم که نمی‌توانیم با خیال راحت در جای خود بنشینیم و آرام بگیریم. دوست داریم در هر چیز و هر کاری سرک بکشیم و ابراز وجودی بکنیم. تازه این در حالت معمولی است. تصورکنید پای قدرت و پُست و منافع بعد از آن هم به میان بیاید. یک خرده قلقلک‌مان می‌آید دیگر! البته این خصلت فقط مختص ما نیست. خیلی از آدم معروف‌های‌مان هم همین‌طور هستند. مثلا بازیگران‌مان خواننده می‌شوند، مجری‌های‌مان بازیگر می‌شوند، خواننده‌های‌مان می‌زنند در کار بیزنس، سیاسیون‌مان ورزشی می‌شوند و این وسط پس چه عیبی دارد ورزشی‌های‌مان هم وارد دنیای سیاست شوند؟ البته که عیبی ندارد ولی به شرط و شروطی. نه با هر پیش زمینه‌ و البته نه با هر هدفی. هر چیزی یک بهایی دارد دیگر. به چه قیمتی؟ تاخت زدن وجهه و اعتباری که طی سالیان دراز به واسطه قهرمان ملی بودن و روحیه پهلوانی داشتن کسب شده با هرچیزی نمی‌ارزد. بگذریم... تمام این حرف‌ها را زدیم تا بگوییم قصد داریم در این مطلب سرکی بکشیم به دنیای ورزشکارانی که به هر نحوی با سیاست درگیر شده‌اند و حاشیه‌هایی به این واسطه برای‌شان به وجود آمده است. با ما همراه باشید.

 

جنجال جدید عباس جدیدی

سوژه داغ این روزهای دنیای سیاست و ورزش عباس جدیدی است. قهرمان پیشین کشتی کشور و عضو شورای شهر تهران که تمام حاشیه‌هایی که در حال حاضر پیرامون او وجود دارد به نوعی از بحث تبلیغات زودهنگام او و آب و تابش برای ماندگار شدنش سخن می‌گوید. عباس جدیدی که تا همین چند وقت پیش عکسش در کنار امیرتتلو دست به دست می‌چرخید در چند روز گذشته دوباره عکسی از خودش کنار پیکر نیمه جان منصور پورحیدری در کانال تلگرامش منتشر کرد. پس از انتشار این عکس موجی از انتقادها علیه او به راه افتاد که مانورهای تبلیغاتی به چه قیمت؟

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

قضیه وقتی جالب‌تر شد که ژست چشم در چشمش مقابل لنز دوربین را کت‌مان کرد و گفت: «این عکس من نیست»! اوضاع جالب‌تر تر شد وقتی‌که در کنار کتمان این بحث عذرخواهی هم کرد! عباس جدیدی که قرار بود مهمان برنامه «حالا خورشید» هم باشد علی رغم قولی که به جهت حضور در برنامه داده بود قید رفتن به این برنامه را زد و حالا امروز شبکه‌های اجتماعی پرشده از عکس‌های بامزه ای برای او!

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

عباس جدیدی بر بالین ارنستو چگوآرا

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

عیادت عباس جدیدی از دکتر مصدق (البته عکس رو هم پرستارا گرفتن)

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

بابا این اینجا چیکار میکنه؟!

-این عباس جدیدی  نیس پسرم یکی دیگه‌ست!!

 

قوی ترین مرد سابق ایران در سیاست

حسین رضازاده هم که تا مدت‌ها پیش در اذهان همه ما با فریادهای «یا ابوالفضل»‌ش جا خوش کرده بود نتوانست از این سیاسی بازی‌ها جان سالم به در ببرد. این وزنه‌بردار آذری که طلای تمام مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک را به گردن آویخته، در برهه‌ای از زمان هم عضو شورای شهر تهران بود و هم ریاست فدراسیون وزنه‌برداری را بر عهده داشت. این دو شغله بودن کلی برایش دردسر ساز شد و حتی از سوی وزارت ورزش هم به دلیل قانونمند نبودن این قضیه به او تذکراتی داده شد. اما به هر صورت رضازاده تا مدت‌ها با تمام قدرت بر سر هر دو پست خود ایستاد و از این قضیه دفاع کرد. علاوه بر این، حمایت قاطعانه در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از محمود احمدی‌نژاد و تبلیغات مکررش برای رئیس جمهور سابق، او را بیش از پیش وارد دنیای سیاست کرد. به تمام این‌ها اضافه کنید ماجرای تبلیغ کردن او برای املاک شهر دوبی که اعتراض بسیاری از ایرانیان را در پی داشت. ماجرای اعطای پاداش به خودش و نایب رئیس فدراسیون هم که با موافقت شخص خودش انجام گرفته بود البته از نظرها پنهان نماند. 

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

 

دو خم سیاست در دست کشتی‌گیرها!

یکی دیگر از این ورزشکارانی که وارد دنیای سیاست شده، امیررضا خادم، برادر بزرگتر رسول خادم است. او طلای آسیایی، طلای جهانی و برنز المپیک را در کارنامه خود دارد. امیررضا خادم از آن دست افرادی بود که به واسطه‌ چهره شناخته شده‌اش در ورزش، مسیر ورودش به دنیای سیاست را خیلی راحت پشت سر گذاشت. او در سال 82 به عنوان یکی از نمایندگان شهر تهران به مجلس راه پیدا کرد و این آغاز تجربه یک فضای متفاوت برای او بود. اما این انتصاب و در واقع موضع گیری‌های شخصی‌اش به اقتضای فضایی که وارد آن شده بود رفته‌رفته از محبوبیت او در جامعه ایرانی کم کرد. از همان المپیک بارسلون که پدرش را به واسطه نفوذش، به عنوان مربی شخصی همراه خود و برادرش برد بگیرید تا جبهه‌ گیری‌های علنی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آن زمان. راه پیدا نکردن به مجلس هشتم در سال 86 و ادعای تقلب در انتخابات به علاوه حرف و حدیث‌های ممنوع‌التصویری‌اش به خاطر حضور در نماز جمعه به امامت آیت‌الله هاشمی از حاشیه‌های دیگر زندگی سیاسی او بوده است. 

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

 

ساعی این جا! ساعی همه جا!

هادی ساعی هم کسی بود که از رشته تکواندو پا به عرصه سیاست گذاشت. او توانست در سومین و چهارمین دوره شورای شهر تهران حضور داشته باشد. بعلاوه این که در دوره چهارم به عضویت هیئت رئیسه شورا هم درآمد. ساعی در سال 87 به شورا راه پیدا کرد. البته این در حالی بود که در زمان انتخابات برای شرکت در بازی‌های آسیایی در دوحه به سر می‌برد و مسابقات او در بازی‌های آسیایی دوحه به دلیل ممنوع‌التصویر شدنش از صدا و سیما پخش نشد. این طلایی المپیک تکواندوی ایران پس از ورود به شورای شهر، به عرصه بازیگری هم سرکی کشید. البته این حضور بیش از یک سرک ساده و کوچک بود، او در مجموعه سریال 20 قسمتی آمین نقش پررنگی را ایفا کرد. کارگردان این مجموعه به دلیل بازی بد و غیرمعمول او بعدها مورد نقد واقع شد. باید منتظر حضور یا عدم حضور او در انتخابات شورای شهر آینده باشیم.

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

 

در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد

البته برعکس این ماجرای ورود ورزشکارها به دنیای سیاست را هم داشته‌ایم. منظورم کسی است که از یک پست دولتی و حتی نظامی وارد گود ورزش شود. نمونه بارز آن هم سردار رویانیان بود. پلیس محبوب راهنمایی و رانندگی و مرد همیشه در صحنه که توانست اتفاقات مثبتی را در پلیس راه کشور به وجود بیاورد. رویانیان در سال 1390 به واسطه حمایت‌هایی که از جانب دولت همراه او بود مدیر عامل باشگاه پرسپولیس شد. در زمان مدیریت او نه تنها وضع پرسپولیس بهتر نشد بلکه اتفاقات و حوادث متعددی هم گریبان این تیم را گرفت. رویانیان برنامه‌های زیادی در سر داشت، قراردادهایی با باشگاه رئال مادرید و آث میلان نوشت تا بتواند تحولی در پرسپولیس ایجاد کند، هزینه‌های زیادی هم کرد، حتی کارش به جایی رسید که منزل شخصی‌اش را برای پرداخت مطالبات باشگاه به فروش رساند اما متأسفانه هیچکدام از این فعالیت‌ها به کمک باشگاه محبوب پرسپولیس نیامد تا در نهایت مجبور شد دو سال و نیم بعد عطای مدیریت فوتبالی‌اش را به لقایش ببخشد و این بار واقعاً استعفا کند.

ورزشکارهایی که وارد دنیای سیاست شدند

گاف‌های رسانه‌ای سردار هم البته سر جای خود. چه آنجا که پُست‌ بازیکنان را به اشتباه بیان کرد و چه آن‌جا که مایل بود هر 12 امتیاز را از 3 بازی به دست آورد! تمام این اتفاقات داشت از یک مدیریت غیر اصولی حاکم بر فوتبال ما می‌گفت. اشتباهاتی که باعث شد محمد رویانیان دیگر برای خیلی‌ها آن سردار رویانیان قبلی نباشد.

 

قدر جایگاه‌مان را بدانیم

نمونه‌های بالا تنها بخشی از ارزش قائل نشدن برای جایگاه خودمان است. تخصص و توانمندی‌های هر کسی باعث ایجاد جایگاه و ارزش برای او می‌شود. این که در هر زمینه‌ای وارد شده و توانمندی‌های خود را نشان دهیم، انتخاب خودمان است. اما این انتخاب نیاز به اطمینان از وجود توانمندی دارد. قطعا هر کدام از این افراد و یا شبیه به آن‌ها به واسطه عزت و جایگاه قبلی‌شان به این منزلت و مسئولیت جدید رسیده‌اند و باید قبل از پا گذاشتن به میدان جدید کمی به آبروی قبلی خود فکر کنند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٨/١٨
١
٠
فکر میکنم علیرضا دبیر تنها کسی بوده که هم تو ورزش درخشیده و هم تو سیاست خراب کاری نکرده...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/١٩
١
٠
آره، دبیر بی غل و غش تر نشون داده. به نظر من رشته تحصیلیش هم که مدیریت بوده به این نگاه اصولی تر و جدی ترش کمک کرده. حتی رساله دکتریش مربوط به مدیریت شهری بوده.
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
واقعا چقدر خوبه هرکی به جایگاه خودش قانع باش
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٠
٠
٠
و چقدر خوب ه که اگه قراره این جایگاه عوض شه با دانش و مهارت همراه باشه.
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٠/١٥
٠
٠
ب نظرم باید افراد در رشته هایی ک استعداد دارن باقی بمونن