چطور سلفی خوب بگیریم
9 نکته مهم که موقع سلفی گرفتن باید به آن ها توجه کنید

چطور سلفی خوب بگیریم

نویسنده : f_geramipour

این روزها با رایج شدن سلفی و سلفی گرفتن، باید یاد بگیریم که چطور با دوربین دوست باشیم. چطور عکاس خودمان باشیم و دوربین را بشناسیم و برای این‌که بعدها با مرور عکس‌های‌مان ضدحال نخوریم، بدانیم بهترین ژست‌ موقع سلفی گرفتن چیست. سلفی گرفتن هم درست مانند هر نوع عکاسی دیگر آداب خودش را دارد و مهم‌ترین آن این است که بدانیم سلفی را نمی‌شود یکهویی انداخت! پس بی‌خیال کپشن «من و فلان، یهویی» برای سلفی‌های‌تان شوید و حالا بروید اصول دیگر را بخوانید: 

 

اصل اول، منوپاد!

سعی کنید همه سلفی‌های‌تان را با منوپاد بیندازید. یک منوپاد در ابعاد کوچک هم‌ می‌تواند کارتان را راه بیندازید علی‌الخصوص اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که همیشه و همه‌جا مشغول سلفی انداختن هستید. این کار دو مزیت عمده دارد. اول این‌که اگر دوربین جلوی گوشی‌تان کیفیت‌ خوبی ندارد، به سراغ دوربین اصلی بروید و دوم این‌که مخاطب فقط چشم و بینی و دهان نبیند، کمی هم فضای اطراف و قد و بالای‌تان را برانداز کند. در استفاده از منوپاد هم، حواس‌تان باشد دسته آن محور عکس نباشد و توی ذوق نزند. 

 

با دوربین دوست باشید

ترس از قرار گرفتن جلوی دوربین مسئله‌ای است که باعث می‌شود در عکس خوب ظاهر نشوید. خیلی نگران بد افتادن نباشید و اعتماد به نفس داشته باشید. وقتی ریلکس و مشتاقانه جلوی دوربین ظاهر می‌شوید حس آرامش و انرژی مثبت به عکس سلفی شما هم منتقل می‌شود. خیلی‌ها را می‌شناسم که حتی اگر دوربین، دوربین خودشان باشد، باز هم ترجیح می‌دهند فرد دیگری جلوتر از آن‌ها بایستد چون اعتقاد دارند عکس‌شان زشت می‌شود!

 

لبخند بزنید

شما به دو شکل می‌توانید لبخند بزنید؛ طبیعی یا رسمی. یک لبخند طبیعی ممکن است در بعضی افراد چروک شدن غیر عادی دور چشم را به همراه بیاورد اما خنده رسمی همیشه چروک کمتری را در اطراف چشم شما ایجاد می‌کند پس اگر فکر می‌کنید چروک‌ها عکس شما را خراب می‌کنند رسمی لبخند بزنید. هنگام خندیدن در عکس به نکات زیر توجه کنید:

1-اگر هنگام لبخند زدن زبان‌تان را به کام بالای دهان فشار دهید هم لبخند زیباتری دارید و هم استخوان فک و گونه شما برجسته‌تر دیده می‌شود و تاثیری باورنکردنی در زیباتر شدن شما دارد.

2-به عکس‌های قبلی‌تان نگاه کنید، بعضی افراد وقتی‌ دندان‌های‌شان دیده می‌شود زیباتر می‌شوند و برخی برعکس هستند پس سعی کنید ابتدا مدل خودتان را پیدا کنید تا بهترین لبخند را داشته باشید.

3-اگر دندان‌های مرتبی ندارید، دندان‌های نیش تیز و غیرعادی دارید و یا این‌که هنگام خندیدن لثه‌های شما دیده می‌شود برای خوش قیافه‌تر بودن در عکس بهتر است نگذارید دندان‌های‌تان دیده شود.

4-برای جذابیت در نگاه پلک پایین را کمی جمع کنید ولی نه آن‌قدر که چشم‌ها کوچک شوند.

5-فراموش نکنید چشم‌ها هم با آدم‌ها حرف می‌زنند، اگر چشم‌ها شادی لبخند شما را انتقال دهند خیلی بهتر از لبخند روی لب است پس سعی کنید شادی را به چشمان‌تان راه دهید.

 

توجه به نور مناسب

اگر زیر نور مستقیم قرار بگیرید، در عکس‌تان سایه گوشی‌ می‌افتد و عکس‌تان خراب می‌شود. وقتی نور به صورت ملایم و مایل می‌تابد دیگر خبری از سایه‌ها نیست، سعی کنید پشت به نور بایستید یا طوری که نور به صورت مایل به صورت‌تان بتابد. بهترین زمان عکس گرفتن در تابستان صبح و بعد از ظهر است که بهترین نور به صورت شما می‌خورد.  برای گرفتن عکس‌های ضد نور هم خودتان پشت به نور بایستید و زاویه را طوری تنظیم کنید که آفتاب صاف به دوربین گوشی‌تان بخورد. 

 

ژست شناس باشید!

بهتر است از قبل چند ژست مناسب خودمان را انتخاب کنیم تا برای سلفی دسته‌جمعی سردرگم نشویم. ژست دست به سینه، تکیه دادن به دیوار، دست به کمر و انواع دیگر مدل‌ها که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. خیلی خوب می‌شود اگر جست‌وجو کنید و ژست‌های های مناسب را انتخاب و تمرین کنید این‌گونه همیشه ژست آماده خودتان را دارید. 

 

توجه به رنگ لباس و زمینه

رنگ‌های شاد همیشه حال ما و عکس‌های‌مان را بهتر می‌کنند، البته این‌که چه رنگی به شما می‌آید هم مهم است، تا جای ممکن رنگ‌های شادی که به شما می‌آیند را استفاده کنید. بعضی رنگ‌ها در کنار بعضی دیگر بسیار دلچسب می‌شوند، مثلا صورتی روی زمینه سفید خیره‌کننده است. شمایی که می‌خواهید به گردش، مهمانی، قرار ملاقات و هرجای دیگری بروید و می‌دانید خودتان یا طرف‌ یا آدم‌های اطراف‌تان اهل سلفی انداختن‌اند، پیشاپیش حواس‌تان به هماهنگی لباس‌های‌تان باشد. 

 

استفاده از لوازم آرایشی مات

شاید لوازم آرایشی براق در حالت عادی جذاب باشند اما در سلفی هرگز این‌گونه نیست. استفاده از لوازم آرایشی مات به جای براق صورت طبیعی و زیباتری برای شما به وجود می‌آورند. لوازم آرایشی براق زیادی توی ذوق می‌زنند و چون در سلفی، تمرکز مخاطب روی صورت است، بهتر است قید آرایش زیاد که جلب توجه می‌کند را بزنید. 

 

وضعیت مناسب صورت

فکر نمی‌کنم کسی باشد که یک سمت صورتش زیبا و سمت دیگر زشت باشد اما همیشه یک سمت صورت در عکس بهتر می‌افتد، اگر عکس‌های مختلف‌تان را نگاه کنید می‌توانید تشخیص بدهید کدام طرف صورت‌تان بهتر است و به کشفی بزرگ از خودتان می‌رسید. پس بهتر است آن سمت را رو به دوربین قرار دهید. عکس تمام رخ باشد؟ نیم رخ باشد؟ زاویه دوربین از بالا به پایین باشد؟ یا بالعکس! تمام این‌ها در زیبایی سلفی دخیل هستند پس الکی قواعد را نشکنید.

 

به لحظه‌ی دیدن عکس‌تان فکر کنید

نکته‌ای که فکر می‌کنم در هیچ کتاب و مقاله‌ای نباشد همین مورد است. به این فکر کنید که این عکس قرار است برای همیشه ثبت ‌شود و شاید 10 سال دیگر بخواهید دوباره آن را ببینید پس باید به بهترین شکل ممکن باشید و سعی کنید تا طبیعی‌ترین ژست، لبخند و نگاه خود را به کار ببرید . خواهشا از غنچه کردن لب‌ها، در آوردن زبان، چپ کردن چشم‌ها و... خودداری کنید و خیلی شیک سلفی‌تان را بگیرید. چشم‌ها را خیلی درشت نکنید و از کشیدن بیش از حد گردن خودداری کنید. خلاصه سعی کنید کاملا طبیعی باشید! 

برچسب ها
سلفی
راهنمای سلفی گرفتن
ژست های سلفی
اصول سلفی گرفتن
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٤/٢٢
١
٠
تچکر..ولی هرچی زبونمو ب کامم چسبوندم تغییر ایجاد نشد چرا:|خخخ
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
منم انجام دادم تغییرش محسوس نیست زیاد. ولی یکم باعث میشه فک آدم به سمت پایین بیاد :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
ولی یه سلفی خوب یه دوربین خوب هم میخواد که متاسفانه من ندارمش :))) کلا اهل عکس و اینا نیستم!! البته شاید نداشتن دوربین هم موثر باشه! :دی
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
دقیقااا... منم سلفی گوشیم خوب نیست اصلا به خاطر همین خیلی اهل سلفی گرفتن نیستم.
ترانه
ترانه
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
مطلب خوبیه! بنظرم زمینه عکس هم مهمه.
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
ممنون. بله قطعا مهمه. به هم خوانی رنگ لباس و زمینه اشاره شده فقط
afsan
afsan
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
ترجیح میدم گوشی رو بدم دست یه غریبه ازمون عکس بگیره تا سلفی بگیرم!
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٥
٠
١
خب بعضی وقتا غریبه هم پیدا نمیشه! مثلا توی یک مهمونی دوستانه که همه میخوان تو عکس باشن. مجبور میشیم دیگه :(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
شیفته ی اینام که موقع عکس گرفتن لبخند نمیزنن! خب بخند دیگه! فکر میکنه بخنده زشت میشه !
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/٢٥
٠
٠
به لبخند اعتقاد ندارن!! D: