نگاهی به معروف ترین عکس های فتوشاپ شده تاریخ
امان از این فتوشاپ کار راه انداز

نگاهی به معروف ترین عکس های فتوشاپ شده تاریخ

نویسنده : فرانک باباپور

شاید باورتان نشود ولی تا الان اگر می‌گفتند هنر نزد ایرانیان است و بس، می‌گفتم یک چیزی بوده برای زمان‌های قدیم که کلی شاعر و نقاش و خطاط و قالیباف و معمار و... داشتیم، نه الان که هنر قاطی یک چیزهایی شده که اصلا ازشان سر در نمی‌آوریم! مثل کوبیسم و اگزیستانسیالیست و همین ایسم و ایست‌ها که نمی‌دانم اصلا چه هستند و چه کاری به کار هنر دارند! ولی اخیرا دوباره به این جمله یقین پیدا کردم و دیدم نه، مثل این‌که هنر هنوز هم نزد ایرانیان است و بس! طوری که صدای آقای اریک سلهیم (Erik Solheim) مدیر اجرایی محیط زیست سازمان ملل متحد هم در آمده و گریبان دریده و یقه چاک داده و سر به بیابان اینستاگرام گذاشته و فغان و شیون سر داده. آن هم به خاطر یک کار هنری نفیس و صد در صد ایرانی! 

ماجرا از این قرار است که ایشان عکسی از خودش منتشر می‌کند که کاغذی دستش است و رویش نام و نام خانوادگی خودش با آرم و نشان محیط زیست سازمان ملل متحد نوشته شده و ایرانی‌ها این عکس را فتوشاپ می‌کنند و به جای متن رویش، هشتگ «اهواز هوا نداره» را می‌نویسند. این عکس فتوشاپی به دست آقای اریک می‌رسد و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. حتی مسئله این‌قدر برایش مهم بوده که ترجمه حرف‌هایش به زبان فارسی را هم منتشر می‌کند. 

نمونه دیگر این دست بردن در عکس‌ها یا به قول معروف فتوشاپ کاری عکس‌ها که همین سه روز پیش انجام شده و کلی صدا کرده، اضافه کردن عکس پوتین به جمع چند رئیس جمهور آمریکا است که در حاشیه اجلاس سران گروه 20 بوده.

یک طوری هم فتوشاپ کرده‌اند که انگار همه منتظرند پوتین لب‌تر کند! این دو عکس بهانه‌ای شد تا به نمونه‌های مشابه این اتفاق بپردازیم، نمونه‌هایی که حسابی معروف شده‌اند، چه با نیت جعل اسناد تاریخی و چه زیباسازی عکس‌ها و حتی خنده و شوخی! 

 

بچه نبینه یه وقت!

در یک سری عکس‌ها، که مربوط به یک آدم بزرگ و شناخته شده هستند، کسانی که می‌خواهند عکس را منتشر کنند، با خودشان می‌گویند نکند ما این عکس را منتشر کنیم و باعث بدآموزی بشود، این است که خودشان عکس را فتوشاپ می‌کنند و قسمت به حساب خودشان زشت را برمی‌دارند. 

مثل این عکس از آیت‌ا... طالقانی، که احتمالا مسئول روزنامه شرق وقتی سیگار را دیده گفته: هیع! سیگار بدآموزی داره! حذفش کنید! 

یا این عکس از وینستون چرچیل (نخست وزیر انگلیس در طول جنگ جهانی دوم). او در عکس‌های دیگرش سیگار دارد، ولی سیگار را از این یکی عکس که در موزه لندن نگهداری می‌شود، حذف کرده‌اند و هیچ کس نمی‌داند دلیلش چه بوده، حتی مسئول موزه! 

در این عکس هم که مربوط به پایان جنگ جهانی دوم است و دارند پرچم پیروزی را برپا می‌کنند، اگر به مچ دست کسی که پایین ایستاده دقت کنید، می‌بینید که یک ساعت مچی حذف شده، آن هم به خاطر این‌که فکر نکنند سربازان برای غارت به آنجا رفته‌اند. واقعیت ماجرا این است که یکی از ساعت‌ها، قطب نمای جنگی است و ساعت مچی نیست!

این هم عکس بنیتو موسولینی رهبر ایتالیای فاشیست در جنگ جهانی دوم است و خب خوبیت ندارد یک نفر رهبر ایتالیا، آن هم از نوع فاشیستش باشد ولی اسبش را یک نفر دیگر کنترل کند! 

 

تو عکسم نبینمت، مرسی اه!

یک سری دیگر از عکس‌ها هستند که شخص اصلی عکس، بعدها دلش می‌خواهد یک نفر را از توی عکسش حذف کند، یا بالعکس، کسی که توی عکس است دلش نمی‌خواهد آنجا باشد! بعضی وقت‌ها البته این تصمیم را خود اشخاص داخل عکس نمی‌گیرند و بعضی دیگر صلاح می‌دانند چه کسی توی عکس باشد و چه کسی نباشد! یک مقدار پیچیده شد! 

مثلا در این عکس، هیتلر «ژوزف گوبلز» وزیر تبلیغات رایش سوم را حذف می‌کند، چون با یک زن هنرپیشه رابطه داشته است! اصلا هم معلوم نیست فتوشاپ شده!

در این عکس هم ژوزف استالین تصمیم می‌گیرد شخصی که کنارش ایستاده را حذف کند، چون دیگر با او دوست نبوده و دشمنش محسوب می‌شده. استالین تمام سعیش را می‌کند تا او را از تاریخ حذف کند!

اینجا ولادیمیر لنین در حال سخنرانی و تشویق سربازان است، در کنار جایگاه سخنرانی «لئون تروتسکی» و «لو کامنو» هم ایستاده‌اند. این دو نفر بعدها با استالین بر سر قدرت رقابت می‌کنند، اما چون استالین به قدرت می‌رسد و همان اخلاق بد سانسور را دارد، این دو نفر را از عکس حذف می‌کند و اینطور می‌شود که تلاش آن‌ها در انقلاب شوروی نادیده گرفته می‌شود! عکس اصلی در دوره گرباچف منتشر می‌شود.

این عکس هم از فیدل کاسترو است که یکی از دوستانش به نام کارلوس فرانکو را حذف کرده‌اند. کارلوس رژیم را رها کرده و به ایتالیا تبعید شده بود!

 

تو عکسم که خفن باشم!

عکس‌هایی هم هستند که واقعی نیستند و بالکل ساختگی هستند! این عکس‌ها ساخته شده‌اند تا یک نفر یا چند نفر یا یک چیز را الکی شاخ کنند!

 

این عکس ژنرال یلیسس در جنگ مدنی آمریکاست که از تلفیق عکس‌های زیر درست شده است:

و یا عکس معروف آبراهام لینکلن که سرش مال خودش است اما بدنش مال یکی به نام جان کالهون که آشناییش به ژست و محیط عکاسی بیشتر از لینکلن بوده!

 

اینم سند بی سندیش!

یک سری از عکس‌ها هم هستند که ساخته شده‌اند تا مثلا به عنوان سند به کار بروند، اما متاسفانه یک سری آدم تیز هم پیدا شده‌اند که فتوشاپ عکس را متوجه شده‌اند! 

ایشان رهبر پیشین کره، کیم یونگ ایل هستند که یک زمانی همه می‌گفتند سکته کرده و مرده، ولی کره‌ای‌ها برای اینکه ثابت کنند نمرده این عکس را منتشر می‌کنند! اما این عکس به جای این‌که ثابت کند نمرده، ثابت کرده که مرده! چرا؟ اگر گفتید!

این عکس مثلا عکسی از جسد اسامه بن لادن است تا ثابت کنند به دست نیروهای آمریکایی کشته شده است، اما با بررسی سایه و جهت نور و... متوجه شدند فتوشاپ است و تازه عکس اصلی از صحنه فیلم Blackhawk Down گرفته شده است! بدین صورت:

عکس بعدی هم مثلا چند ثانیه قبل از برخورد هواپیما به برج‌های دوقلو گرفته شده و بعدها معلوم شده یک بنده خدایی این عکس را گرفته بوده برای دوستانش و اصلا هواپیمایی هم در کار نبوده!

عکس زیر مربوط به ایران خودمان است و معلوم نیست چه کسی آن را ساخته، اما برای این بوده که ثابت کنند ابوالحسن بنی‌صدر با لباس زنانه از ایران فرار کرده است! در حالی که از این فرار بنی صدر چنین عکسی قبت نشده، در کنارش عکسی که روی آن فتوشاپ انجام شده را هم می‌بینید!

 

عکس‌های فتوشاپی فان و بامزه

در کنار این عکس‌ها با اهداف والا(!)، یک سری عکس‌های فتوشاپی هم هستند که برای خنده و بامزگی و یا برای زیبا کردن عکس‌ها، مثل عکس‌های آتلیه‌ای، به وجود آمده‌اند و البته صاحبان‌شان هم اعتراف می‌کنند که عکس‌های‌شان فتوشاپ هستند!

یکی از این شخصیت‌های معروف Average Rob است که با فتوشاپ خودش را وارد عکس‌های سلبریتی‌های خارجی می‌کند که هم طبیعی است، هم خنده دار!

این کار را ایرانی‌ها هم با اضافه‌کردن عکس بدل ایرانی مسی در به عکس اصلی عروسی مسی واقعی انجام دادند.

و یا حتی فتوشاپ عکس معروف عباس جدیدی که بالای سر مرحوم پورحیدری گرفته بود.

و یا حتی مهناز افشار که واقعا ازش توقع نداشتیم.

یک هنرمند معروف انگلیسی هم هست به نام James Fridman که سفارش فتوشاپ می‌گیرد اما چیزی که تحویل می‌دهد، صاحب عکس را بالکل پشیمان می‌کند! مثلا صاحب عکس زیر از جیمز خواسته تا سطل آشغال پشت سرش را بردارد و خب جیمز هم برداشته، اما به این صورت.

و یا این عکس که صاحبش خواسته جیمز کاری کند تا جوان‌تر دیده شود و حاصل شده این.

فتوشاپ آن‌قدر کاربردهای مفید دارد که می‌شود کاربردهای نادرستش را در نظر نگرفت، هر چند جوانان بسیاری از این طریق رکب خورده‌اند چون شیفته عکس پروفایل یک نفری شده‌اند و عکس فتوشاپ درآمده! اتفاقا در فرانسه قانونی تصویب شده که اگر از عکسی فتوشاپ شده برای تبلیغات یا مصرف شخصی یا ... استفاده می‌شود، باید حتما در آن گفته شود که این عکس فتوشاپ شده است!

برچسب ها
عکس های فتوشاپ شده معروف تاریخ
عکس های مهمی که فتوشاپ بوده اند
کدام عکس های تاریخی فتوشاپ شده بودند
فتوشاپ های بامزه از عکس های بازیگران
فتوشاپ خنده دار
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
باااااورم نمیشه... ینی این همه عکس تاریخی فوتوشاپی داشتیم؟؟؟ عایا؟؟؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
بله و تازه اینا اونایی هستن که عکس اصلی پیدا شده یا چون چندتا عکس گرفته بودن از اون صحنه، عکس دیگری بوده که دستکاری شدن عکس منتشر شده رو نشون بده، ممکنه خیلی عکسهای دیگه باشن که هنوز نفهمیدن دست کاری شدن!!
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
میگم زمان استالین که فوتوشاپ نبوده، چطوری عکسا رو دستکاری می کردند؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
فکر کنم روی نگاتیو عکس نقاشی می کردن یا نگاتیوها رو قیچی میکردن مینداختن رو هم و بعد چاپ میکردن!
مریم رکنی
مریم رکنی
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
تاریخ را فاتحان می نویسند... عکسهاش رو هم فاتحان درست می کنن
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
دقیقا... مخصوصا برای استالین که میخواسته کلا اثری از مخالفینش نمونه!!
arman_javan
arman_javan
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
جالب بودن ، آورین.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
جالب نگاه شماست :) درمورد رهبر کره شمالی نظری ندارین راستی؟! فتوشاپ عکسش کجا بود؟!
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
فکر میکردم فقط ما سیگار رو حذف می‌کنیم :) کار این فتوشاپیسته که سطل آشغال رو حذف کرده از همه بهتر بود :)))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
سیگار کلا چیز بدیه :))) آره این جیمز خیلی خوبه! یه عده هم سر کل کل که نمیتونه از این ایده ها بده بهش سفارش میدن، ولی اون راه خودشو پیدا میکنه :)) البته راب هم عکساش خوبن، منتها یک مقدار بی ادبه و بقیه ش قابل پخش نبودن :))
زهراخانم
زهراخانم
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلی عالی بود 👌👏 بادولت فرانسه هم موافقم باید بگن فتوشاپ ملتو گول نزنن
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
واقعا اصلا باید یه قانون جهانی تصویب بشه، هم برای عکس هم برای فیلم و جلوه های ویژه! بهرحال یه عده پیدا میشن باور کنن و آرزو بکنن یه چیزایی رو :(
الناز
الناز
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
بیا.... اینکارا از قدیم رسم بوده حالا اینقدر جوانان طفل معصوم سرزمینم رو به خاطر فوتوشاپ کردن عکسهاشون سرزنش میکنن. حالا راه پیدا کردن فوتوشاپ بودن عکس رهبر کره رو هم بگو دیگه ...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
:)))) جوانان سرزمین ما یک جوری فتوشاپ میکنن که دیگه قانون فرانسه هم لازم نیست تو ایران باشه! همه میفهمن خودشون :)) / سکوی پشت رهبر کره با سکوی پشت سربازایی که کنارش وایستادن فرق میکنه، یعنی یه خطی بوده که پشت اون نیست. پس یعنی یه عکس دیگه از رهبر کره رو به این عکس از سربازا اضافه کردن!
parisa_parsa
parisa_parsa
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
اول از همه عکس پوتین داغونم کرد :)) بعدشم عکس لینکلن! :(( آخه خیلی معروفه عکسش! این دوتا هنرمند خارجی هم خیلی باحال بودن :))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
پوتین که عشقه اصلا :)))) یه عکسی رو هم فتوشاپ کرده که انگار رئیس کل دنیاست :)) دمش گرم خدایی! البته معلوم نیست کی این فتوشاپ رو انجام داده، ولی خیلی صدا کرد!
mamzi
mamzi
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلی خوب بود، مخصوصا مسی ^_^ :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
بله صد در صد. دست سازنده عکس هم درد نکنه :)) یعنی من هر مطلبی نوشتم این عکسو برای نمونه به کار بردم :))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
یک خسته نباشید جانانه میگیم اول به همه فتوشاپ کارها :-D بعد به شما بابت گردآوریش :))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
منم یه دست شما درد نکنه جانانه میگم. به شما که این مطلب رو خوندی و نظر گذاشتی، و به همه اونایی که این فتوشاپ ها رو کشف کردن! :))
زهرا قاسم زاده
زهرا قاسم زاده
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلی خوب بود، مرسی حالا نکته عکس رهبر کره شمالی و بگو :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
ممنون که خوندی دوستم :) / سکوی پشت رهبر کره با سکوی پشت سربازایی که کنارش وایستادن فرق میکنه، یعنی یه خطی بوده که پشت اون نیست. پس یعنی یه عکس دیگه از رهبر کره رو به این عکس از سربازا اضافه کردن!
ساجده
ساجده
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلیی جالب بود و عالی مثل همیشه...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
ممنون عزیزم ^_^ لطف داری :)
ساجده
ساجده
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلیی جالی بود و مثل همیشه عالی
Moallem
Moallem
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
Wow یعنی قدمت فتوشاپ در این حد؟ اون زمان که تکنولوژی نبوده، از چه ورژن فتوشاپی بهره میبردن آیا؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
نگاتیوها رو قیچی میکردن روی هم میچسبوندن و یا روی نگاتیو نقاشی میکردن. خیلی سخت بوده و همین چیزایی هم که ساختن واقعا خوب بودن! با مواد و قلموهای خاصی هم انجام میشده. اینم عکس از وسایلش: http://uupload.ir/files/v7fs_456px-retouche-set.jpg
ندا
ندا
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
چه جالب! جالبتر اينكه هنوز هم استفاده ميشه بعضي از اين عكسها! لينكلن و پوتين خيلي باحال بود : ) در مورد رهبر كره از كجا متوجه شدن؟ از خطي كه پشت پاش نيست ولي پشت پاي سربازها هست؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
آفرین دقیقا. اینطوری فهمیدن رهبر کره اصلا تو این عکس نبوده و از سربازا عکس گرفتن و بعد رهبر کره رو بهش اضافه کردن! یعنی اونیکه عکس مهناز افشارو فتوشاپ کرده تمیزتر از اونا کار کرده :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
جا داره یک خسته نباشید بهت بگم. دیروز جات خیلی خالی بود کلی خوش گذشت 😂😈
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
قربانت :)) دیگه متن خیلی سرچ و ترجمه و کار داشت! از کت و کول افتادم و نبودی شونه هامو ماساژ بدی! رفتی فیلم دیدی! هعی دنیا... دوستان هم بی وفا شدن خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
اتفاقا تو نبودی اصن فیلمه از گلوم پایین نرفت :ی احساس اون بابایی رو داشتم که مهتاب شبی بی تو از پاتوق گذشته :ی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
الحق و الانصاف مطلب جالبی بود که از همون خط اول جذب میشی تا آخر بخونی.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
١
ای بابا اختیار دارین، لطف دارین، منور فرمودین، چاکریم، مخلصیم، خجالتمون دادین و ... از همین حرفا... :)
سیدموسوی
سیدموسوی
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
جالب بود واقعا
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
خیلی ممنونم که خوندین. لطف دارین :)
afsan
afsan
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
مرسی خیلی جالب بودش. ولی جدی فتوشاپ چندسال قدمت داره مگه؟ اصا کامپیوتر چندساله قدمتش؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
نه فتوشاپها با کامپیوتر نبودن! نگاتیوی رو که میخواستن چاپ کنن رو تغییر میدادن! یا روش نقاشی می کشیدن یا قیچی میکردن به هم وصل میکردن بعد چاپ میکردن! فتوشاپ کردن هم منظور همون ادیت و دست کاری عکسه که به یه فعل تبدیل شده! هرچند تو ایران منظور همون نرم افزارشه هنوز و عذر میخوام اگر به اون معنا استفاده کردم! ممنون از نظرتون :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
عجب مجموعه فوق العاده ای... من شیفته آخری شون شدم :))))))))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
مرسی که خوندی عزیزم ^_^ همه عاشق این آخری شدن مثل اینکه خخخ
فاطمه معینی
فاطمه معینی
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
فقط اون سطل آشغاله!!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
:))) دقیقا. کارای خلاقانه بیشتری هم داره. من که طرفدارشم :))
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
عالی بووووووووووووووووود مطلبت:) کلی خندیدم و کلی تعجب کردم:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
ممنون عزیزم. نظر لطفته :) خدا رو شکر که هم موجبات خنده رو فراهم کردم و هم یه چیز تعجب برانگیز بوده :)
لیلی
لیلی
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
چرچیل بدون سیگار خوشگلتره=] که این سیگار زمخت را حذف کردن،.نابغه دوران بود لامذهب! با دو دست به دو زبان مختلف هم زمان مینوشت! و در پایان هم مرسی فرانک جون
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
چه جالب. میدونستم که نوبل ادبیات گرفته و غیر از اینکه سیاستمدار بوده، نویسنده خوبی بوده. ولی اینش هم خیلی جالب بود! خواهش میکنم لیلی جان :)
hamid_kh
hamid_kh
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
من آخرش نفهمیدم چجوری فهمیدن رهبر کره مرده ؟؟!!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
وقتی میفهمن سکته کرده، کره بخاطر اینکه بگه نه حالش خوبه و روبراهه این عکس رو منتشر میکنه، ولی توی عکس قسمت پاهاشون، پشت پای سربازها روی سکو یه خطی هست که پشت پای رهبر کرده نیست. یعنی از سربازها عکس گرفتن و عکس رهبر کره رو از یه عکس دیگه بهش اضافه کردن و حواسشون به اون خطه نبوده و اینطوری همه فهمیدن فتوشاپ شده و لو رفتن! :دی
ز.مع
ز.مع
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
امان از خبرنگار ها!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٣
٠
٠
چرا؟ :)) این فتوشاپ ها رو که خبرنگارها نکردن، غیر از چندتاییشون البته!!
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٠٢
٠
٠
من برا این مطلب کامنت طولانی گذاشته بودم ک :// دستت مرسی فرانکم خسته نباشی عالی بود :)
حامد
حامد
٩٧/١٢/١٥
٠
٠
سلام ممنون به خاطر زحماتتون جیمز برام خیلی جالب بود ایران هم فوتوشاپ های خیلی جالب داره ؟؟؟؟