آنتونی کوئين؛ همیشه حمزه
درباره مردی که جنگ احد را با او شناختم

آنتونی کوئين؛ همیشه حمزه

نویسنده : دست قیچی

امروز به تاریخ قمری پانزدهم شوال است و سال روز جنگ اُحد، یکی از مهم‌ترین غزوات تاریخ اسلام. روزی که مسلمانان، نزدیک بود جنگ برده را واگذار کنند. روزی که امام علی(ع)‌ در دفاع از پیامبر زخم‌های بسیار برداشت و شایسته عبارت «لا فتی الا علی، لا سیف الا ذوالفقار»‌ شد. روزی که برخی مردان بزدلانه گریختند و زنی چون حسیبه،‌ مردانه ایستاد، شمشیر به دست گرفت و در دفاع از پیامبر (ص) جنگید و زخم برداشت؛ و مهم‌تر از همه، روزی که حضرت «حمزه»، عموی پیامبر و از قدرتمندترین حامیان او، توسط «وحشی» ‌و به دستور «هند»، همسر ابوسفیان، به شهادت رسید.

برای ما ایرانیان، نام و تصویر ذهنی‌ای که از حضرت حمزه داریم با «آنتونی کوئین»، عجین شده است. بازیگری مکزیکی-آمریکایی که هرچند با بازی در ۳۱۲ فیلم، به نوعی رکورددار محسوب می‌شود و ۲ اسکار بازیگری‌اش را هم به خاطر فیلم‌های دیگری غیر از «رساله» (در ایران: محمد رسول الله) گرفته است، اما برای ما کل کارنامه هنری‌اش در نقش «حمزه» خلاصه شد. محبوبیت او به واسطه بازی در این نقش به حدی است که به گفته مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، آیت‌ا... خامنه‌ای که در زمان پخش فیلم رئیس جمهور بودند، پیشنهاد دعوت از او را برای حضور در جشنواره فیلم فجر مطرح کردند. پیشنهادی که عملا به واسطه محدودیت‌های روابط ایران در آن زمان، به ثمر ننشست و عملی نشد.

البته آنتونی کوئین در دنیای شرق و برای ایرانیان دو سه نسل قبل به خاطر بازی در نقش «عمر مختار»، انقلابی الجزایری، هم شهره است اما برای عموم مردم هرگز از زیر سایه سنگین نقش «حمزه» بیرون نیامد. تا جایی که حتی کمتر کسی می‌داند او دو سال بعد از این فیلم به ایران آمد و در کنار محمدعلی کشاورز و بهروز وثوقی در فیلمی به نام «کاروان‌ها/Caravans» هم بازی داشت. 

کشاورز درباره آن روزها می‌گوید: «در سال ۵۵ کارگردان فیلم «کاروان‌ها» که محصول مشترکی از ایران، آمریکا، آلمان و فرانسه بود، کارهای سینما و تئاتر من را دیده بود و خواست در کارش بازی داشته باشم. این فیلم به زبان انگلیسی در اصفهان فیلم‌برداری می‌شد و به همراه من، وثوقی، گرامی، کهنمویی و طباطبایی هم حضور داشتند و سایر گروه کاملا خارجی بودند.آنتونی کوئین و مایکل سارازیب از دیگر بازیگرانی بودند که در این فیلم حضور داشتند. با حضور در این فیلم تجربه‌های بسیار زیادی کسب کردم. کار من بیشتر با آنتونی کوئین بود، او نقاش خیلی خوبی بود و شطرنج را هم فوق العاده بازی می‌کرد. موزیک را خیلی خوب می‌دانست و بسیار خوب می‌خواند و در مجموع آدم باشعور و باسوادی بود. در گفت‌وگوهایی که با هم می‌کردیم برایم جالب بود که می‌گفت آرزو دارم یک بار روی صحنه تئاتر بروم و وقتی فهمید من هنرپیشه تئاتر هستم گلایه کرد که چرا زودتر نگفته‌ام.

ما خیلی با هم رفیق شدیم و بحث و گفت‌وگوهای زیادی با هم می‌کردیم، حتی یک بار یکی از فیلم‌هایش در اصفهان اکران می‌شد و با هم به تماشای آن رفتیم و این‌که می‌دید صدایش به فارسی دوبله شده است، برایش جالب بود و با شوخی می‌گفت: کی فارسی صحبت کردم که خودم خبر ندارم؟!. «کاروان‌ها» در ایران اکران نشد اما در آمریکا و سایر کشورها نمایش گسترده‌ای داشت، من در طول حضورم در این فیلم دیدم که چقدر این‌ها به کارشان مسلط هستند، حتی در صحنه‌ای که هلی کوپتر می‌آمد جوری صدابرداری می‌کردند که فقط صدای بازیگر گرفته شود. آن زمان صدابرداری سر صحنه در ایران جا نیفتاده بود و فیلم‌ها دوبله می‌شدند.

سر یکی از صحنه‌ها اختلافی میان آنتونی کوئین و کارگردان به وجود آمد و مجبور کردند فیلمنامه‌نویس اصلی از انگلستان بیاید و صحنه‌ها را عوض کند و در واقع همه چیز با دلیل و منطق بود و بسیار به کارشان احترام می‌گذاشتند. مسائلی که در سینمای آن زمان ایران اصلا مطرح نبود. «کاروان‌ها» آخرین فیلمی بود که قبل از انقلاب بازی کردم.»

افرادی مثل آنتونی کوئین در سینما ایران و جهان کم نیستند؛ هنرمندانی که تا آخر عمر تحت الشعاع شهرت یک نقش قرار می‌گیرند. از بازی درخشان «پیتر لور» ‌در فیلم «M» فریتس لانگ بگیرید که باعث شد تا آخر عمر نقش آدم‌های روانی را به او بدهند تا «جرمی برت» که چهره‌اش از شخصیت «شرلوک هولمز»ی که ایفا می‌کرد، جداشدنی نبود. در ایران شاید بهترین نمونه این پدیده، «داریوش ارجمند»‌ باشد که نمی‌توان بین او و نقش مالک اشتر در سریال «امام علی (َع)» تفکیکی قائل شد.

برچسب ها
آنتونی کوئين
بازیگر نقش حمزه
فیلم محمد رسول الله
آنتونی کوئین در ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٤/٢٠
٠
١
فکر کنم تقریبا همین اتفاق برای محمد فیلی هم که نقش شمر رو بازی کرد افتاده
dastgheichi
dastgheichi
٩٦/٠٤/٢٣
١
٠
فیلی همیشه برای من با نقش «بسیم» در سریال «روزی روزگاری» به یاد می مونه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
ای بابا من همیشه آنتونی کوئین رو با آنتونی هاپکینز و آنتونی رابینز و رابین ویلیامز قاطی میکنم! :دی / راستش من این فیلمو کامل ندیدم و فقط اون جایی که بلال میره بالای کعبه اذون بگه رو دیدم! ولی فکر کنم باید ببینمش... ممنون :)