قرعه با چه کسی یار بود؛ پرسپولیس یا استقلال؟
قرعه کشی لیگ هفدهم فوتبال ایران برگزار شد تا تکلیف برنامه بازی تیم‌ها مشخص شود

قرعه با چه کسی یار بود؛ پرسپولیس یا استقلال؟

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بالاخره قرعه کشی لیگ برتر انجام شد. می‌گویم بالاخره چون این اتفاق در ایران به عجیب‌ترین شکل ممکن رخ داد. جدا از حواشی فراوان حین مراسم، انجام قرعه کشی کمتر از 20 روز تا شروع لیگ برتر اتفاقی نادر در دنیای حرفه‌ای فوتبال است. به عنوان مثال قرعه کشی لیگ برتر انگلیس، ماه گذشته برگزار شد تا مربیان برای برنامه‌ریزی بازی‌های پیش رو فرصت کافی داشته باشند، حالا این اتفاق برای ایران که با تنوع آب و هوایی زیادی هم رو‌به‌رو است باید به مراتب زودتر اتفاق می‌افتاد. به هر حال، دیروز قرعه کشی لیگ برتر برگزار شد تا برنامه کامل لیگ هفدهم مشخص شود. 

پرسپولیس یا استقلال کدام یک خوش شانس‌تر بودند؟ این مهمترین سوال بعد از پایان قرعه کشی شب گذشته لیگ بود، ما سعی کردیم با یک آنالیز دقیق به این سوال پاسخ دهیم که واقعا کدام یک از سرخابی‌ها جدول مسابقات بهتری را پیش رو دارد؟

 

استارت لیگ هفدهم

شروع لیگ برای یک تیم مدعی مهم است. این‌که در هفته‌های ابتدایی که هنوز ترکیب اصلی تیم شکل نگرفته است و بازیکنان تازه از فشار بدنسازی خارج شده‌اند، چه دیدارهایی را برگزار کنند و چگونه امتیازهای خود را صید کنند. پرسپولیسی‌ها باید 5 مرداد که تاریخ شروع لیگ است به مصاف فولاد خوزستان در ورزشگاه آزادی بروند، آن‌ها بعدش به تبریز می‌روند تا مقابل یاران گل محمدی و تراکتور قرار بگیرند و سپس باید مقابل علی کریمی و نفت تهران بازی کنند. سیاه جامگان، گسترش فولاد و پیکان سه حریف دیگر تا هفته ششم هستند. روی کاغذ، قرمزها شرایط خوبی برای شش هفته ابتدایی دارند. تنها تراکتورسازی به عنوان مدعی قهرمانی، حریف هفته‌های ابتدایی آن‌هاست، جالب این‌جاست که آن طرف استقلال هم شرایط مشابهی دارد. آن‌ها باید مسابقه افتتاحیه خود را با صنعت نفت در آبادان برگزار کنند و سپس با استقلال خوزستان، تراکتور، سایپا، پدیده و پارس جنوبی جم تا هفته ششم به رقابت بپردازند. این‌جا هم تنها نام تراکتور به عنوان مدعی روی کاغذ قرار دارد.

 

وضعیت جوی

چیزی که شرایط پرسپولیس را بهتر از استقلال در جدول مسابقات نشان می‌دهد، همین‌جاست. پرسپولیس در روزهای گرم کشور باید به شهرهای خنک‌تر مثل تبریز برود ولی استقلالی در گرمای شدید مرداد و شهریور مقابل صنعت نفت آبادان و پارس جنوبی جم قرار می‌گیرند. طبیعتا این اتفاق به صورت بالعکس برای بازی‌‎های برگشت این دو تیم انجام می‌شود تا برای مثال پرسپولیس دی ماه به اهواز برود و مقابل فولاد قرار بگیرد و استقلال اواسط دی ماه مقابل تراکتور در سرمای احتمالی تبریز مسابقه دهد. شاید به ظاهر وضعیت جوی تاثیری بر روی روند قهرمانی یک تیم نگذارد ولی یادتان نرود که اهمیت این مسائل زمانی مشخص می‌شود که یک تیم برای یک امتیاز قهرمانی را به تیم دیگری واگذار کند! 

 

پیش و پس از دربی

خب طبق معمول، دربی پایتخت جایی در میانه جدول مسابقات لیگ در هفته دهم قرار گرفت. حالا می‌ماند مسابقه قبل و بعد از دربی که قطعا تاثیرات زیادی بر روی بازی دربی دارد. در این بخش، فرقی بین استقلال و پرسپولیس وجود ندارد چون پرسپولیس قبل از دربی باید به مصاف استقلال خوزستان برود و بعد از آن با سایپا دیدار کند، استقلالی‌ها هم قبل از دربی با فولاد و بعد از آن با نفت تهران مسابقه می‌دهند. البته این را هم بگوییم که واقعا هیچ کجا دنیا این‌گونه به مسابقه قبل و بعد از دربی ضریب اهمیت داده نمی‌شود ولی خب ما چه کنیم که به احتیاط‌های مسابقه قبل از بازی دربی و حواشی مسابقه بعد از دربی در ایران عادت کردیم.

 

داخل شهر، خارج از شهر

نکته جالب در برنامه مسابقات که باعث می‌شود، کفه ترازو به سمت استقلال در این بخش سنگینی کند، تنها 4 خروج از شهر تهران تا نیم فصل لیگ برتر برای استقلالی‌ها است. یعنی در طول 15 مسابقه‌ای که آن‌ها انجام می‌دهند، 11 بازی در شهر تهران برای آن‌ها انجام می‌شود تا منصوریان بتواند از این مزیت برای جمع آوری امتیازات در نیم فصل استفاده کند. مشکلی که فصل قبل، گریبان آن‌ها را گرفت و با اختلاف از قرمزها، آن‌ها را به رده دوم جدول دوخت. 

 

آخر شاهنامه

 اگر منظورمان از آخر شاهنامه، بازی انتهایی لیگ باشد که شاید سرنوشت قهرمانی به آن گره بخورد باید پرسپولیس را خوش شانس‌تر بدانیم چون قرمزها در روز آخر میزبان سپیدرود رشت در تهران هستند ولی آبی‌ها باید به اصفهان بروند و مقابل شاگردان کرانچار و سپاهان قرار بگیرند ولی خب اگر منظور از آخر شاهنامه، سه هفته انتهایی لیگ باشد، فرقی بین دو تیم وجود ندارد. پرسپولیس باید به ترتیب با پارس جنوبی، ذوب آهن و سپیدرود بازی کند و استقلالی‌ها با گسترش فولاد، پیکان و سپاهان. البته شاید همین‌جا هم بتوانیم کفه ترازو را تا حدودی به سمت پرسپولیس سنگین بدانیم چون دو تیم تازه لیگ برتری شده در لیست سه حریف انتها لیگ آن‌ها قرار دارند.

 

حواشی بی پایان

در مورد حواشی مراسم قرعه کشی هم کمی بگوییم. مراسم که بعد از کشمکش فراوان بین دو اپراتور تلفن همراه با اسپانسری ایرانسل برگزار شد، نتوانست آنتن زنده تلویزیون را داشته باشد و بعد از حدود یک ساعت و نیم تاخیر ساعت 20:30 دقیقه آغاز شد.

جالب اینجاست که اکبر میثاقیان تنها مربی لیگ برتری حاضر در مراسم بوده و تقریبا چهره شاخص دیگری از پیشکسوتان فوتبال در مراسم قرعه کشی لیگ هفدهم حضور نداشتند. عصبانیت حاضران از تاخیر شروع برنامه به جایی کشید که آجرلو، مدیرعامل تراکتور به اعتراض سالن مراسم را ترک کرد!

برچسب ها
قرعه کشی لیگ برتر فوتبال
قرعه کشی لیگ هفدهم
برنامه لیگ برتر فوتبال
فصل جدید لیگ برتر
حواشی مراسم قرعه کشی لیگ برتر فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی