چرا احساس بدبختی می کنیم؟!
6 دلیلی که به ما حس بدبخت بودن می‌دهد

چرا احساس بدبختی می کنیم؟!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

در کنار روزهایی که از خوشحالی بالا و پایین ‌پریده‌ایم و به پهنای صورت لبخند زده‌ایم، حالا کمی بیشتر یا کمتر، روزهایی را هم داشته‌ایم که غم تمام روح و جسم‌مان را احاطه کرده و ته دل‌مان به خود گفته‌ایم: «آخ! چقدر من بدبختم.» واقعیتی طبیعی‌ست که غم و شادی در کنار یکدیگر برای‌مان به زندگی معنا می‌دهند اما اطراف‌مان آدم‌های زیادی را دیده‌ایم که به‌صورت دائمی باور دارند که بدبخت‌تر از آن‌ها روی کره‌ی زمین وجود ندارد و تا به‌حال هیچ شانسی در زندگی‌شان نداشته‌اند. به‌قول فامیل دور: «تا وقتی به ما ثابت نکنند بدبخت‌ترین آدم روی زمین هستند، رهایمان نمی‌کنند». حس «بدبختی» تا اعماق جان‌شان نفوذ کرده و حتی گاهی شادی کردن را بر خود حرام می‌دانند. شاید این حس و حال خیلی اوقات گریبان‌گیر ما هم شده باشد اما تا به‌حال به این فکر کرده‌اید چرا ما جماعت جوان با تمام امکانات برای به‌وجود آوردن بساط خوشحالی، خیلی اوقات احساس بدبختی می‌کنیم؟

 

1. مقایسه در فضای مجازی ممنوع

امروزه همه ما یک گوشی هوشمند در دست داریم و دائم در حال گشت زدن‌های بی‌دلیل در فضای مجازی هستیم. به‌عنوان مثال روزی چندبار عکس‌های اینستاگرام را رصد می‌کنیم. عکس‌های رنگی، افرادی با لبخندهایی گشاد در طبیعت، آدم‌هایی با لباس‌های گران‌قیمت در ویلاهای ساحلی، کسانی‌که دائم در سفر هستند و از این نوع عکس‌های به اصطلاح لاکچری! یا حتی عکس‌های دونفره پروفایل و جملات عاشقانه‌ای که حواله هم می‌کنند. یکی از سلبریتی‌های اینستاگرام در پروفایل‌ش نوشته‌است: «آدم‌ها را از روی عکس‌های‌شان قضاوت نکنید. آن‌ها از غم‌ها و ناراحتی‌های‌شان عکس نمی‌گیرند.» نکته درستی‌ست، چون به هرحال ما ناخودآگاه زندگی‌های رنگی آن‌ها را با روزهای تیره خودمان مقایسه می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر تابستان را در فلان سواحل نگذرانیم، آخ که چقدر بدبخت هستیم، خبر نداریم در پشت صحنه آن عکس‌ها چه می‌گذرد! پس دست از مقایسه کردن بردارید. 

 

2. از شکست های کاری نترسید

من همیشه به افرادی که برای بار چندم کنکور می‌دهند تا در رشته مورد علاقه‌شان پذیرفته شوند، غبطه می‌خورم. آدم‌هایی که شکست، مصمم‌ترشان می‌کند تا در راهی که دوست دارند قدم بردارند. چندین بار تا به‌حال برای‌مان پیش آمده که در مصاحبه‌های شغلی، تحصیل، کسب‌وکار و... شکست خورده‌ایم. بعد دست از کار کشیده‌ایم و دل‌سرد شده‌ایم. استادی داشتیم که می‌گفت: «عیب ما آدم‌ها این است که زمانی‌که در کاری ناکام می‌شویم، گمان می‌کنیم پیشرفت ما دقیقا در همین راه و همین مسیر است. هیچ‌وقت راه‌ها و مسیرهای دیگر را امتحان نمی‌کنیم تا به مطلوب خودمان برسیم.» برای رسیدن به هدف‌تان در کار تلاش کنید حتی اگر بارها شکست خوردید. 

 

3. موفقیت دیگران اتفاقی نیست

یک طنز تلخی بود که می‌گفت ما جماعت ایرانی زمانی‌که در مطب دکتری منتظر می‌مانیم، تا آن ‌وقتی‌که از مطب بیرون می‌زنیم در حال حساب کتاب این هستیم که ببینیم این دکتر روزی چقدر درآمد دارد! این مثال را به دیگر وجوه زندگی تعمیم دهید. وقتی موفقیت یک نفر را در زمینه‌ای می‌بینیم، هیچ‌گاه به این فکر نمی‌کنیم که آن فرد چقدر برای رسیدن به این موقعیت تلاش کرده‌است. همیشه به‌جای دیدن مسیر موفقیت، فقط نتیجه را می‌بینیم. همین باعث می‌شود خیال کنیم خوشبختی و موفقیت از آسمان در دامن یک فرد افتاده و هیچ تلاشی در این زمینه رخ نداده. بنابراین خودمان هم همیشه دنبال معجزه و معجون موفقیت می‌گردیم و اگر آن را پیدا نکردیم دائم دم از بدبختی و بدشانسی‌مان می‌زنیم.

 

4. اشتباهات‌تان را گردن دیگران نیندازید

آدم‌های وابسته و ضعیف دائم در حال این هستند تا کمبودهای خودشان را گردن افراد دیگر بیندازند. «تقصیر خانواده‌ام بود. اگه اون روز دوستم جلوم رو نگرفته بود من الان اینجا نبودم. وای کاش توی یه شهر بزرگ‌تر به دنیا اومده بودم. اگه بابام تحصیل‌کرده و پولدار بود الان وضع منم خوب بود.» این‌ها مثال‌هایی از گله‌ها و غرزدن‌های افرادی‌ست که دائم در حال ایرادگیری از محیط و افراد دیگر هستند و هیچ‌گاه انگشت اتهام‌ را به سمت خودشان نگرفته‌اند. چند بار خودمان بسم‌الله گفته‌ایم و از جای‌مان بلند شده‌ایم و با تلاش پا در راهی گذاشته‌ایم که آرزوی موفقیت در آن را داریم؟ باور کنید هیچ‌کس جز خودمان، به دادمان نمی‌رسد. خودمان نجات‌دهنده خودمان باشیم.

 

5. اصلا می دانید بدبخت کیست؟

یک روزی هم دست خودمان را بگیریم، ببریم یک جای خلوت و سنگ‌های‌مان را با خودمان وا کنیم. از خودمان بپرسیم معیار و تعریف‌مان از خوشبختی چیست؟ به چه کسی بدبخت می‌گوییم؟ آیا خوشبختی به معنای ثروت زیاد یا مدرک دانشگاهی‌ست؟ بدبخت از نظر ما کسی‌ست که حساب بانکی کمی دارد یا کتاب‌های کمتری خوانده؟ اگر منطقی با خودمان حرف بزنیم متوجه خواهیم شد که خوشبخت شدن، هزینه زیادی ندارد. دل خوش و روح آرام کم هزینه‌تر از خیال‌بافی‌های نادرست در جهت بدبخت بودن‌مان است. اصلا دل خوش سیری چند؟

 

6. سقف آرزوهای تان را پایین بیاورید

دوستی دارم که آرزوی فضانورد شدن دارد. تا الان که بیست و چند سال سن دارد، نهایت رسیدن به آرزویش این بوده که کلاس‌های نجوم رفته و چندبار آسمان شب را رصد کرده‌است. همیشه هم از این‌که مثل انوشه انصاری نشده است می‌نالد و می‌گوید: «چقدر من بدبختم که یک‌بار به فضا نرفتم!» آرزو داشتن خوب است. اما اگر سمت آرزوهایی برویم که برآورده شدن‌شان تنها در خواب و رویا محقق می‌شود، باعث می‌شود دائم حس بدبختی و ناکامی کنیم که به آن‌ها نمی‌رسیم. قدم‌های بزرگ خوب است، اما نه آن‌قدر که از پس آن برنیایید. نقاط قوت و ضعف‌تان را بشناسید و بر اساس همین‌ها برنامه آینده‌تان را بچینید. این برنامه می‌تواند شامل ازدواج، کار و هرچیزی که فکرش را بکنید، باشد. 

برچسب ها
بدبخت کیست؟
حس بدبخت بودن
مقایسه زندگی خودمان با دیگران
تعریف خوشبختی
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٤/١٩
٠
٠
خیلی قشنگ نوشتی عطیه جان، دوست داشتم مطلبتو
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢١
١
٠
ممنون از لطف و مهربونیت دوست خوبم:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/١٩
٠
٠
همه کار میکنم اما سقف آرزوهامو پایین نمیارم، آرزوهام غیر منطقی و دست نیافتنی نیستن، فقط رسیدن بهشون سعی زیاد می خواد😊😊 واقعا اینکه بعضی ها ارزوهای غیرمنطقی دارن عجیبه. خب یک نفر انوشه انصاری شده دیگه همه که قرار نیس برن ماه. البته اگر یکی برای هدفش به همون اندازه که باید تلاش بکنه زیادم غیر منطقی نیست اما دیگه شکست و نا امیدی ممکنه زیاد پیش بیاد که باید جنبه اونم داشته باشیم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
الهام موافقم باهات. من خودمم خیلی آرزو دارم و هی آرزوی جدید اضافه میکنم. اما بحث سر اینه که بعضی وقتا آرزوهای عجیب میکنیم. یا آرزوهایی که میدونیم نمیرسیم بهشون. به اصطلاح فانتزی داریم تا آرزو. فانتزی داشتن رو اگه جدیش بگیریم یکم خطرناکه
i_banu69
i_banu69
٩٦/٠٤/٢٠
٤
٠
سلام دوست خوبم ممنون از مطلب مفیدت اما گاهی دلیل بدبختی هیچ کدوم از این مواردی که گفتی نیست نه سقف آرزوهامون بالاست نه فکر مدرک و حساب بانکی خفن هستیم نه زندگیمون رو مقایسه کردیم نه دست از تلاش برداشتیم اما با همه ی تلاشهای به هیچ جا نمیرسیم....اینجاست که احساس بدبختی واقعا بجاست...وچاره ای نداریم...
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
سلام بر تو:) خب ببین ما نباید همش و دائم یه مسیر رو امتحان کنیم. نباید گیر بدیم به یه روش برای موفق شدن. اگه میبینیم کنکور رو چهار ساله قبول نمیشیم دلیلی نداره فقط موفقیتمون رو توی این قبولی ببینیم. یا نباید همش از یه مسیر بریم. خوشبختی و موفقیت هزارتا مسیر داره:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
نمیدونم گفتن از بدبختی خوبه یا نه! اصلا گفتن از مشکلاتمون! شاید گاهی به جای اینکه بیایم خوشیامون رو تو اینستا و ... به اشتراک بذاریم، ناخوشیامون رو به اشتراک بذاریم! شاید اینطوری خیلی ها بفهمن تو زندگی همه سختی وجود داره، زندگی فراز و نشیب رو با هم داره و ... حالا نمیدونم گفتن از بدبختی خوبه یا نه؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢٢
٠
٠
فرانم جان! مشکل رو همه داریم. خیلی خوبه گاهی از مشکلاتمون حرف بزنیم و از بقیه کمک بگیریم. اما من بحثم سر این بود که گاهی آدما ناله‌ی الکی میکنند و همش انتظار بهبود از طرف دیگران دارند. و هی خودشون رو بدبخت و بیچاره ی مطلق میدونند.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٤/٢٢
١
٠
فرانک جان*
يع بدبخت
يع بدبخت
٩٧/٠١/٣٠
٠
١
حالم بهم خورد بابا بدبختي از سر و كولم ميريزه