هنرمندانی که به جنگ بیماری های لاعلاج رفته اند
وقتی حتی سخت‌ترین بیماری ها در مقابل امید و عشق به کار مغلوب می‌شوند

هنرمندانی که به جنگ بیماری های لاعلاج رفته اند

نویسنده : فرانک باباپور

بهنام صفوی خواننده است، معروف هم هست، آهنگ «عشق من باش» او مدت‌ها ورد زبان‌ها بود، آنقدر که مطمئنم همین الان دارید ادامه‌اش را با خودتان زمزمه می‌کنید! همین دیروز بود که خبر جراحی موفقیت آمیزش، به خاطر تومور مغزی‌اش در رسانه‌ها منتشر شد. آن هم به دست دکتر سمیعی و در کشور آلمان  بعد یادم آمد که سال گذشته مهمان خندوانه بود و وقتی به برنامه آمد موهایش را تراشیده بود و کلاه سرش بود. وقتی هم که آهنگ‌هایش را سرچ کردم، همه عکس‌هایش روی پوستر آهنگ‌ها کچل بود! و این یعنی مدت‌هاست با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کرده و در کنارش، کارش را هم ول نکرده و استرس‌های کاری را هم به جان خریده. بعد دیدم چه عجیب که این هنرمند مدت‌ها بیمار بوده ولی همچنان با عشق به کارش ادامه می‌داده، کمی بیشتر جست وجو کردم و دیدم از این دست چهره‌ها بین هنرمندان کشور کم نداشته و نداریم. پس سراغ بقیه هنرمندانی رفتم که مردم آن‌ها را می‌شناسند ولی از بیماری‌شان چندان خبر ندارند و در حالی که با این بیماری می‌جنگند، تصویری که ما از آن‌ها می‌بینیم یک هنرمند شاد و سرزنده است، تا جایی که حتی ممکن است به زندگی‌شان حسودی‌مان هم بشود!

اولین عکس از بهنام صفوی بعد از عمل جراحی

 

مریضی سخت سوپر استار سال‌های نه چندان دور

ابوالفضل پورعرب در اواخر سال 89 به دلیل بیماری‌اش که سرطان اثنی عشر است، در بیمارستان بستری شد اما خبر بیماری‌اش سال 91 و با انتشار عکسی از چهره تکیده‌اش سر زبان افتاد. سال‌هایی هم که از بازیگری فاصله گرفته به خاطر همین بیماری بوده است که البته بعد از چند سال دوباره به بازیگری برگشت که آخرین بارش هم بازی در سریال شهرزاد بود.

احتمالا بعد از دیدن این عکس، دیگر هیچوقت ابوالفضل پورعرب از یادتان نمی‌رود و او را با فریبرز عرب‌نیا اشتباه نمی‌گیرید!

 

محمدرضا شجریان و طرفداران نگران

شاید بشود گفت همه از بیماری محمدرضا شجریان خبر داریم، آن هم بیشتر از بقیه هنرمندان. حتی در فضای مجازی بیشتر از بقیه، دعا برای حال استاد را دیده باشید که آن هم احتمالا بخاطر درگیر شدن این هنرمند با سیاست است، یا حداقل مردم او را سیاسی کرده‌اند. البته ماجرای پخش ربنا هم کم تاثیر نبوده. استاد شجریان 75 ساله است و اولین بار در سال 1386 و به خاطر عمل جراحی ریه، بیماری سرطان ریه‌اش مطرح شد. در حال حاضر هم در بستر بیماری است و گاهی عکسی از حال این روزهایش منتشر می‌شود. 16 سال است که شجریان به این بیماری مبتلاست ولی همچنان با تمام توان با این بیماری می‌جنگد.

 

حسین محب اهری، جنگید و از پا نیفتاد

متولد 1330 است و اولین بار در سال 1371 متوجه توموری در گردنش شده، بعد از جراحی و شیمی درمانی این تومور از بین رفته اما 6 ماه بعد دوباره سلول‌های سرطانی در ریه، شکم و گردنش دیده شد. که بعد از 2 و نیم سال باز هم توانست سرطانش را شکست دهد و خودش در این باره گفته: «سرطان مثل هر بیماری دیگری است مثل سرماخوردگی، میگرن و... . هر کسی ممکن است گرفتارش شود، منتها وقتی بیماری سرطان به سراغ آدم می‌آید کمی بیشتر از برخی بیماری‌‌‌ها با بدن انسان کلنجار می‌رود. مهم این است که شما می‌خواهید به این کلنجار ادامه دهید یا نه. من می‌خواستم.» گفته می‌شود محب اهری که همین چند وقت قبل در سریال علی‌البدل بازی قشنگی از خودش به نمایش گذاشت همچنان با خطر برگشت سرطان دست و پنجه نرم می‌کند.

 

پیام دهکردی، از 4 درصدی ها بود!

پیام دهکردی را خود من از سریال شهریار می‌شناسم و از طرفداران فن بیان و صدایش شده‌ام! 40 ساله است و در سال 85 متوجه سرطان مغز استخوانش شده و با اینکه 4 درصد احتمال بهبودش وجود داشته، اما با آن جنگیده و اتفاقا موفق هم شده است! حالا هم که به تدریس فن بیان و بازیگری مشغول است.

در ضمن پیام دهکردی هیچ نسبتی با علی دهکردی ندارد و در اصل پیام نادری دهکردی و اهل شهرکرد است! 

 

آتنه فقیه نصیری، وسط شمعدونی ها!

49 ساله است و هنگام فیلمبرداری سریال شمعدونی، یعنی سه سال پیش، متوجه شد بیماری ام‌اس دارد. تحت درمان است و دکترها گفته‌اند عصبانیت و فعالیت زیاد حالش را وخیم می‌کند. ولی با این حال، هنوز از دنیای بازیگری خداحافظی نکرده است و با بازی‌های درخشانش فیلم‌ها و سریال‌ها را برای ما دلچسب‌تر می‌کند. 

 

بهناز جعفری و شروع از سیستم اعصاب!

بهناز جعفری را این روزها با سریال زیر پای مادر و ماجرای توهین به خبرنگار و همین حرف‌ها می‌شناسیم! ایشان هم مبتلا به ام‌اس است. او متولد 53 است و در سن 40 سالگی متوجه علائم این بیماری در سیستم اعصاب و گردنش شده است و در حال حاضر هم زیر نظر پزشک است. 

 

امیرمهدی ژوله و استنداپی از سختی!

این بازیگر و نویسنده طناز که با استنداپ کمدی‌هایش در خندوانه حسابی شناخته شد هم از بیماری ام‌اس رنج می‌برد. ژوله 38 ساله است و بعد از یک استنداپ درمورد بیماری ام‌اس، در صفحه اینستاگرامش اعتراف کرد نزدیک به ده سال با این بیماری درگیر است و قرار بوده رامبد جوان با او به عنوان یک ام‌اسی موفق گفت‌وگو کند، که این گفت‌وگو با پیشنهاد ژوله تبدیل به استنداپ می‌شود.

 

شهره سلطانی، نهایت امید و تلاش

شاید عجیب‌ترین و ناشنیده‌ترین بیماری بین هنرمندان را شهره سلطانی داشته باشد، بیماری نقص در سیستم ایمنی بدن! این بیماری که افراد بسیار کمی مبتلایش می‌شوند به صورت کاملا ناگهانی در بیمار بروز می‌کند و باعث می‌شود بدن به خودش حمله کند و سلول‌ها را از بین ببرد. این بیماری دلیل مشخصی ندارد، برای همین راه درمان مشخصی هم ندارد! با این حال شهره سلطانی گفته طی سال گذشته بهبود یافته است. همچنین بعد از بهبودش رفته دنبال گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ، برای برگزاری کنسرت زنان با خوانندگی خودش! شما دیگر سطح امید، تلاش و پشتکار را حدس بزنید! آن هم بعد از گذراندن چنین بیماری عجیبی!

البته هنرمندانی هم بوده‌اند که بیماری‌شان شایعه بوده و آن‌طور که در خبرگزاری‌ها منعکس کرده‌اند نبوده. مثالش هم فریدون آسرایی که خبر سرطان حنجره‌اش منتشر شد، در حالی که خودش در مصاحبه‌ای گفته ناراحتی حنجره در اثر ریفلاکس معده داشته و هرچند در شرف سرطان حنجره بوده، اما با عمل جراحی و مصرف دارو کاملا بهبود یافته است. هنرمندانی هم بوده‌اند که در اثر این بیماری‌ها در گذشته‌اند، کسانی مثل مرتضی پاشایی و دنیا فنی‌زاده ولی خوب یادمان است که تا لحظه آخر دست از عشق، کار و تلاش‌شان برنداشتند. 

برچسب ها
سرطان بهنام صفوی
بیماری بازیگران
بیماری های سخت هنرمندان
بیماری های لاعلاج هنرمندان
بیماری ابولفضل پورعرب
بیماری شهره سلطانی
بیماری استاد شجریان
نظرات کاربران
کد امنیتی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٤/١٦
١
١
نقص در سیستم دفاعی بدن///ایدز بگو دیگه خلاص
afsan
afsan
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
ایدز که سلول ها به هم حمله نمی کنن! سیستم دفاعی تضعیف و توسط عامل خارجی باعث مرگ میشه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
منم اول به ایدز شک کردم، ولی خب ممکنه نقص سیستم ایمنی انواع مختلف داشته باشه! مخصوصا که گویا کاملا بهبود پیدا کردن ولی ایدز قابل درمان نیست فکر کنم!
غلام
غلام
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
مالتیپل اسکلروزیس یا همون ام اس هست ...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/١٧
٠
٠
ولی ام اس فرق داره با این فکر کنم! اگر ام اس بود مثل اون سه تای دیگه میگفت ام اس!! نمیدونم والا!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٤/١٨
١
٠
ایدزه خانوم بابا پور/اگه بیماری دیگه ای بود مثل مثلا هپاتیت یا هرچی اسمشو مینوشتن اما چون ایدز کمی ضایع هست می بینید که دقیقا بهش ذکر نشده /تازه من درباره ایدز مطالعه زیاد داشتم تا الف اولش بیاد میفهمم ایدزه یا نه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٠
١
٠
از این لحاظ منم قانع شدم که ایدز باشه! امیدوارم که خوب بشه، فرقی نداره بیماریشون چی باشه...
afsan
afsan
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
فکر کنم ام اس بین بازیگرا شایع ترین باشه! کاش بررسی می کردید آیا ارتباط هست بین شغلشون و بیماری شون؟ چون مثلا مادر کلاه قرمزی خدا بیامرز؛ سرطانشون مربوط به دستشون و عروسک گردانیشون بود
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
اره فکر خوبیه، حتما این کارو میکنم و جواب کامنتتون رو میذارم به زودی. البته ژوله اون زمان که این بیماری رو گرفته بازیگر نبوده و فقط نویسنده بوده! ولی بازم تحقیق میکنم. ممنون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/١٧
٠
٠
خداوند همه مریض ها رو شفا بده ...🌹🌹🌹
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/١٧
٠
٠
الهی آمین :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٤/١٨
٠
٠
روح مرتضی پاشایی شاد که واقعا امید و انرژی مثبتش مثال زدنی بود و هست :( انشاالله همه این هنرمندا مخصوصا بهنام صفوی سلامتیشون رو دوباره بدست بیارن.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٠
٠
٠
بله واقعا مرتضی پاشایی مثال زدنیه. مدت طولانی ای تحت درمان بود ولی بازم کار می کرد. خدا همه مریض ها رو شفا بده ان شاالله :)
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/١٨
٠
٠
خــدا هیچ کسی رو از نعمت سلامتی و شادابی محروم نکنه ان شــاء الله .
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢٠
٠
٠
بله واقعا. ان شاالله :)