مجریگر
آیا واقعا باید نگران حضور بازیگرها در عرصه اجرا بود؟

مجریگر

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

این‌که چرا یک عده از بازیگرها قدم در وادی اجرا می‌گذارند، یا افرادی که در حرفه اجرا حضور دارند بازیگری را هم تجربه می‌کنند، در گذشته همیشه محل حرف و حدیث‌هایی بوده است. اما کل کل و بحث نجمه جودکی در قالب مجری و پژمان بازغی در قالب بازیگر مهمان در برنامه «مردم گرام» ثابت کرد که این اتفاق هنوز هم می‌تواند محل موضع‌گیری برخی از افراد حاضر در این عرصه باشد. چه این‌که یک مجری این اتفاق را قبول نداشته باشد و چه این‌که یک بازیگر منعی برای این کار نمی‌بیند. 

جدای از این‌که چنین اتفاقی می‌تواند دغدغه‌هایی را در ذهن افراد حاضر در این دو حرفه به وجود بیاورد، احتمالا ذهن من و شما هم تا حدودی درگیر این سوال‌ شده است که آیا واقعا اشکالی دارد که یک مجری حرفه‌ای بخواهد دنیای بازیگری را تجربه کند یا برعکس؟ به هر حال هم اجرا و هم بازیگری یک نقطه مشترک مهم دارند به نام مخاطب و مگر غیر از این است که آخر تمام این ماجراها باید جلب رضایت آن‌ها باشد؟ اصلا این موضع‌گیری که بازیگر نباید مجری شود یا بالعکس بر اساس چه مبنا و مطالعه‌ای است؟ بیایید یک مرور اجمالی داشته باشیم به کار بازیگرهایی که به عرصه اجرا روی آورده‌اند تا ببینیم آن‌ها در این عرصه چند مرده حلاج بوده‌اند؟!

 

چند می‌گیری مجری‌گری کنی؟

یکی از اولین بازیگرانی که به عرصه مجری‌گری گام گذاشت مرحوم منوچهر نوذری بود که سال ۱۳۴۱ با فیلم «لاله آتشین» ابتدا بازیگر شد، بعد با مهاجرت به مصر و ساخت «الو من یک گربه هستم» کارگردانی را تجربه کرد. او تا آخر عمر بازیگری را در قالب سریال هایی چون «کوچه اقاقیا» و فیلم «چند می گیری گریه کنی؟» ادامه داد اما هنوز هم به یادماندنی‌ترین دستاورد هنری او اجرای خاطره انگیز مسابقه «هفته» است.

 

ر مثل رامبد

با توجه به روی آنتن بودن «خندوانه» احتمالا برای خیلی‌های‌تان «رامبد جوان» جزو اولین‌هایی است که در این رابطه اسمش به ذهن‌تان‌ خطور کرده است. رامبدی که شاید تا چند وقت پیش همان «فرید» سریال «خانه سبز» یا «عماد» در «کت جادویی» بود اما پس از به میدان آمدن خندوانه به طرز عجیبی نامش با مجری‌گری گره خورده است. خلاقیتی که در خندوانه حاکم شد و به بار نشست که البته به پشتوانه فکری خودش و تیمش انجام شد، توانست اسم رامبد جوان بازیگر را دوباره در عرصه اجرای یک برنامه گفت‌وگو محوربر سر زبان‌ها بیندازد. یک برنامه با سبک و سیاق جدید و مخاطب پسند در عرصه تلویزیون. 

 

مدیری، محبوب همیشگی قلب‌ها

مهران مدیری آن‌قدر میخ خودش را محکم کوبیده است که بالا برود و پایین بیاید چیزی نمی‌تواند خللی در محبوبیت و علاقه مردم نسبت به او کم کند. حتی این‌که عادت داشتیم همیشه مهران مدیری را در قالب یک کارگردان یا بازیگر ببینیم اما حضور او به عنوان مجری در دورهمی نه تنها از محبوبیت او کم نکرد بلکه برعکس، هر کسی که میکروفون به دستش رسید و هرکسی که آمد روی صندلی روبرویش نشست از دوست داشتنی بودن او سخن گفت و این‌که لبخندی که روی لب مردم می‌آورد چقدر با ارزش است. این حضور آن‌قدر با ثبات و مقتدرانه بود که حتی حاشیه‌هایی که هر از گاهی می‌توانست گریبان مجموعه دورهمی را بگیرد و تبدیل به جنجال بزرگتری شود، راه به جایی نبرد و به قولی چیزی از ارزش‌های مهران مدیری و مجموعه‌اش کم نکرد.

 

پژمان شو!

اصلا برویم سراغ خود پژمان بازغی. مسابقه کودک شو که همزمان با سال جدید روی آنتن رفت توانست به یکی از پر مخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی تبدیل شود که ادامه‌دار هم شد. اگر هم خود برنامه و اجرای پژمان بازغی را دیده باشید احتمالا متوجه اجرای قوی او و به قول خودش توانایی‌اش شده‌اید. خب این چه ایرادی دارد وقتی یک نفر که حالا بازیگر هم هست، توانایی اجرا دارد و مسلط و بدون تپق صحبت می‌کند، می‌تواند یک برنامه معمولی را به یک برنامه پر مخاطب تبدیل کند، بیاید و در عرصه اجرا هم خودی نشان بدهد و حتی بی‌تعارف از اسم و چهره‌اش برای کمک به یک مسابقه تلویزیونی استفاده کند.

 

بی استعدادها پَر 

نمونه‌های فراوان دیگر مثل داریوش کاردان، روشنک عجمیان، محمد صالح علا، امیرحسین مدرس و... را هم می‌شود نام برد؛ اما می‌دانید؟! به عقیده من اصلا نباید دغدغه این چیزها را داشت؛ این‌که فلانی بازیگر است یا خواننده یا مجری یا ... و حالا آمده قدم در دنیای دیگری گذاشته است. شاید در هر حرفه و هر کاری بتوان با سلام و صلوات پیش رفت و از قضا خیلی هم پیش رفت اما تعیین کننده‌ترین عامل برای ماندگار شدن در عرصه بازی یا اجرا و اصولا هر مقوله هنری دیگری به طور حتم توانایی خود فرد است. چون سر و کار هنر با مخاطب است. بازیگر بازی می‌کند، مجری اجرا می‌کند، خواننده می‌خواند، شومن استندآپ اجرا می‌کند که مخاطبش ببیند، بپسندد، قبولش کند و خواهان او باشد برای تکرار دوباره موفقیتش. پس وقتی موفقیتی در کار باشد و مخاطب، طالب حضور آن فرد هست چرا که نه؟! حالا چه فرقی می‌کند که حرفه اصلی‌اش اجرا است یا بازیگری؟ اگر هم موفقیتی در کار نباشد که جای نگرانی باقی نمی‌گذارد. مگر امثال محسن افشانی یا مرحوم حسن جوهرچی یا بهنوش بختیاری چقدر توانستند در عرصه اجرا دوام بیاورند؟ 

برچسب ها
بازیگرانی که مجری هستند
رامبد جوان
مهران مدیری
منوچهر نوذری
پژمان بازغی
دعوای پزمان بازغی و نجمه جودکی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٤/١٥
٠
١
فك كنم كلأ ما آدمها چشم ديدن پيشرفت بقيه نداريم.منكه مخالف اين موضوع نيستم هركي بسته به سليقه و توانايي ميتونه هركاري تجربه كنه.چه دكتر و مهندساني كه اومدن شاعر و نويسنده شدن. بهتره هركي واسه بهترشدن خودش تلاش كنه نه پس زدن بقيه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/١٦
٠
٠
آره، شاید اون لابه لاها این حس حسادت هم باشه! :-D
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/١٥
٢
٠
میــدونی محبوبه جان پذیرش چنین تغیــیراتی درحرفــه های هنــری خیلی دشوار.. مخصوصا که اکثــر این تغییرات صــرفا برای به دست اورد شهــرت بیشتــرهستن.. این نظــر میتونه منحصر به خود من باشــه اما فکــر میکنم هرکســی از ابتــدای امــر انتخاب میکنه چــه شغل و پیشه ای داشتــه باشه از ابتــدا استعداد ها کشفــ میشن و پر و بال میگیرن در نظر بگیــر که یه متخصص قلب از فــردا جراحی مغز و اعصاب انجام بده!! واقعا جدای از مشکلاتی که پیش میــاد پذیرش این تغییر از طرفــ مــردم خیلی سختــه و من معتقــدم هرکسی بهتــره در شاخــه ی کاری خودش تلاش کنــه و به پیشرفتــ و موفقیت جهــانی برسه از این شاخــه به اون شــاخه پریدن که هنــر نیست :) موفق باشی :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/١٦
٠
١
این یک عرصه هنریه. اتفاقا چون پذیرش یا رد از طرف مردم صورت میگیره مشکلی پیش نمیاره. کلا دوست دارم دوباره ارجاعت بدم به پاراگراف آخر :))))
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٤/١٥
١
٠
به هر حال الان دیگه در هنر مرز قائل نمی شن و همه چی رو باهم قاطی می کنن. اما خب به نظرم مجری گری بیش تر از بازیگری تخصصی ست.. برای مثال پژمان جمشیدی یک شبه بازیگر شد الان هم داره ادامه میده
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/١٦
٠
١
هنر خودش بدون مرزه، فراخه. میتونه همه رو بپذیره ولی همه رو نگه نمیداره.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٤/١٨
٠
٠
البته حرف اصلی نجمه جودکی این بود که وقتی این همه مجری خوب داریم،چرا مثلا قبل سال تحویل که لحظات مهمیه و و تعداد زیادی از مردم پای تلویزیون هستن یک بازیگر باید برنامه اجرا کنه!که به نظرم خیلی هم حرف نادرستی نیست.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٢١
٠
٠
من بیشتر از حرفای مجید حسینی؟! تو برنامه فرمول یک تکون خوردم! اونجا که به ضیا گفت تو مجری گری میکنی ولی چرا مکانیک خوندی؟! حالا اگر درس مجری گری و بازیگری جداست برای اینا هم صدق میکنه! ولی خب یه بازیگر محبوبیت بیشتری داره معمولا و تهیه کننده برنامه هم دنبال مخاطب بیشتره! مسلما پژمان بازغی رو بیشتر از نجمه جودکی میشناسن و این مشکل هم به مجری ها برمیگرده که توانایی جذب مخاطب ندارن! مثلا فرزاد حسنی که به شخصه دوسش ندارم، ولی اون اوایل اینقدر مجری خوبی بود که به بازیگری هم ورود پیدا کرد! خلاصه به توانایی خودشون برمیگرده! :)