سندروم موکوپلی ساکاریدوز تکواندو  ایران
رضا مهماندوست، پولادگر، کیمیا علیزاده و باقی ماجراها...

سندروم موکوپلی ساکاریدوز تکواندو ایران

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

مسابقات جهانی تکواندو دو روز پیش به اتمام رسید و تیم مردان ایران با سه نقره و یک برنز یازدهم شد. نتیجه‌ای برای ورزش ایران خجالت‌آور است، تنها عایدی تکواند مدال با ارزش کیمیا علیزاده استعداد بی رقیب ورزش ایران که البته با مصدومیت نقره جهان را کسب کرد و مانند المپیک آبروی تکواندو را خرید. اتفاق دیگری که مشابه یکدیگر در المپیک و هم در مسابقات جهانی تکرار  شد، موفقیت رضا مهماندوست بود و البته مدال طلای میلاد بیگی که برای ایران نبود و به جیب آذربایجان رفت. موفقیت مهماندوست و شکست چندباره تکواندو ایران بهانه ای شد تا نگاهی بیاندازیم به اصلی ترین دلیل رفتن رضا مهماندوست از ایران.

 

موکوپلی ساکاریدوز

موکوپلی ساکاریدوز نه یک بازیگر است و نه یک قهرمان ورزشی، البته بسیار مشهور است، اما در جوامع پزشکی و دلیل دیگر شهرت خاصش در ایران فراری دادن رضا مهماندوست از ایران است. موکوپلی ساکاریدوز، همان بیماری نادر و عجیبی است که دو فرزند رضا مهماندوست به آن مبتلا بودند، بیماری که از هر صدهزار نفر ممکن است یک نفر به آن مبتلا شود و بیشتر به دلیل ازدواج‌های فامیلی شیوع پیدا کرده است، همانند ازدواج رضا مهماندوست. متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد اما اگر در ابتدای بروز علائم بتوان آن را تشخیص داد می‌توان مدت درمان را طولانی کرد، تغییر چهر، ایجاد مشکلات تنفسی، از بین رفتن شنوایی و سفت و خشک و شدن مفاصل جز علائم اصلی این بیماری است، بیماری که علاوه بر حمایت معنوی خانواده به پشتوانه مالی زیادی احتیاج دارد تا بیمار بتواند چند سالی بیشتر زندگی کند، زندگی که بدون شک از آن لذتی نخواهد برد.

 

پیش به سوی شهرت

شرایط زندگی رضا مهماندوست خاص بود، کارمند شرکت سایپا که حتی حکم اخراجش به علت غیبت‌های بیش از حد صادر شده بود و سرمربی تیم ملی که خبری از حقوق و پاداش آنچنانی برایش نبود و از سوی دیگر مشکلات بیشمارش با برخی از فدراسیون نشین‌ها آنقدر عرصه را بر او تنگ کرد که تصمیم گرفت پس از موفقیت‌های فراوان که با تیم ملی کسب کرده بود، مهاجرت کند.

هر چند که مهاجرت برای رضا تازگی نداشت چرا که پیش از این نیز در کشور دیگری مربیگری کرده بود. رضا مهماندوست همانند هادی ساعی فوق ستاره تکواندو نبود که بخواهد در ذهن مردم بماند و به واسطه مربیگری‌اش آن هم در تیم ملی تایوان بین مردم معروف شود. او در کمال ناباوری توانست تایوان را قهرمان المپیک آتن کند و اینگونه بود که ورزش دوستان ایرانی با نام مهماندوست آشنا شدند، در تایوان قهرمان ملی شده بود اما تصمیم گرفت به ایران بازگردد و پس از موفقیت با تیم دانشجویان به عنوان سرمربی تیم ملی ایران اتنخاب شد و در چهار سال توانست ایران را به قدرت اول تکواندوی جهان تبدیل کند، قهرمانی جهان، جام جهانی، آسیا و بازیهای آسیایی از جمله موفقیت های مهماندوست با تیم ملی ایران بود که باعث شد عنوان برترین مربی مرد تکواندوی جهان را در سال 2011 کسب کند.

 

استعفایی که استعفا نبود

همه چیز به خوبی و خوشی پیش می‌رفت جز بیماری لعنتی که هر روز فشار روحی و مالی بیشتری بر رضا وارد می‌کرد. او بیشتر از حقش چیزی نمی‌خواست اما نمی‌دانست محبوبیت بیش از حد باعث زمین خوردنش می‌شود. پیش از مسابقات المپیک لندن بود که انتقاد شفاهی‌اش مبنی بر اینکه «پاداشم را ندهید، سر تمرین نمی‌آیم» با استقبال رییس فدراسیون مواجه شد و به سرعت او را برکنار و فریبرز عسکری جایگزینش شد. جایگزینی که هر چند یک مدال نقره در المپیک برای ایران به ارمغان آورد اما عملکرد کرمی و باقری معتمد انتقادهای فراوانی را در پی داشت. آنجا مشخص که عیار دیگر مربیان در برابر مهماندوست چقدر است. رضا به سرعت راهی تایوان و با حقوق ماهیانه 10هزار دلار مشغول به کار شد اما نتوانست موفقیت قبل را تکرار کند و پس از پایان قرارداد به آذربایجان رفت، جایی که حواشی جدید از آنجا آغاز شد. قهرمانی مهماندوست در مسابقات جهانی مکزیک باعث شد تا بیژن مقانلو و برخی مسوولان فدراسیون به مهماندوست حمله کرده و او را یک عوام فریب بنامند! مقانلویی که سالها دستیار رضا مهماندوست بود.

 

فقط کمی احترام

عملکرد افتضاح تیم ملی در المپیک و جام جهانی که گذشت، نوک پیکان انتقادات را به سمت پولادگر برد و او با فرار رو به جلو مهماندوست را بعد از المپیک خائن نامید. عملکرد بسیار بد ایران در مسابقات جایزه بزرگ و جام جهانی باعث شد فشارها بر پولادگر زیاد باشد و مهماندوست هم در مصاحبه‌ای قبلا گفته بود تا پولادگر رییس فدراسیون باشد حاضر به بازگشت نیست.

حالا ما باید اعتراف کنیم که سرمایه‌ای ارزشمند در ورزش جهان، که جزو نوابغ مربیگری است را به سادگی به دیگر کشورها تعارف کرده‌ایم و آنها هم نهایت استفاده را از وی می‌برند و از آن بدتر که ورزشکارانمان را هم به همین سرنوشت دچار کرده‌ایم. مهاندوست جز احترام از کسی چیزی نمی‌خواست اما احترام و عزت از او دریغ شد و خدا به او عزت داد. شاید او جزو معدود افرادی باشد که برای ترک وطن نباید سرزنش شود.

برچسب ها
رضا مهماندوست
شکست تیم ملی تکواندو
پولادگر
بیماری موکوپلی ساکاریدوز
کیمیا
علیزاده
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا gh
محمدرضا gh
٩٦/٠٤/١٢
٠
٠
صالح جان هم موضوع خیلی خوب بود. یعنی وقتش بود هم اطلاعاتت در مورد موضوع، یعنی قشنگ هرچی که میخواستم بدونم رو گفته بودی و سوالی واسم نموند. یاد مطالب قبلیت افتادم که توضیحاتش جامع بود، اما یکی دوتا مطلب قبلت این مشخصه رو نداشت. بیشتر و همینطور بنویس. سلامت باشی رفیق
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/١٤
٠
٠
سلام. ممنوم از محبتت، ایشالا همیشه طوری باشه مطالب که خوشت بیاد
mohamadhasan
mohamadhasan
٩٦/٠٤/١٢
٠
٠
واقعا حیف. همه چیز رو گفتین جز میلاد بیگی. البته اشاره ی ریزی داشتین بهش اما کاش می گفتین که اون هم برای آذربایجان طلا گرفت اما استعدادی مثل آشورزاده از بین رفته. خیلی عالی بود خصوصا که ورزش جیم به ورزشی غیر از فوتبال هم پرداخت!!!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/١٤
٠
٠
دقیقا. واسه میلاد بیگی باید مرثیه ای جدا نوشت!!! سلامت باشی. ایشالا بیشار از رشته های دیگه می نویسیم
ali
ali
٩٦/٠٤/١٣
٠
٠
دم رضا مهماندوست گرم.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/١٤
٠
٠
بشمار...
saiideh70
saiideh70
٩٦/٠٤/١٣
٢
٠
من زیاد ورزشی نیستم اما ... مطلب عالی بود :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/١٤
٠
٠
محبت دارین. سپاس
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٤/١٣
٤
٠
مطلب بسیار خوبی بود. کاش در رسانه ها همیشه همینطور باشه و از یک زاویه به ماجرا نگاه نشه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٤/١٤
٠
٠
خیلی ممنونم . آره واقعا اینکه از یک طرف ماجرا روایت بشه اصلا انسانی نیست. موفق باشید:)