وجدانی چطور وقت تلف میکنین؟!
گزارش مجلس از شکستن رکورد تیم های عربی توسط کارمندان دولتی!

وجدانی چطور وقت تلف میکنین؟!

نویسنده : ناصر جوادی

به تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده که: «متوسط ساعات کار روزانه مفید در بخش دولتی تنها ۲۲ دقیقه است!» من که به نوبه خودم این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس را سخت باور می‌کنم، یعنی هرچه به خودم فشار می‌آورم باز هم باورم در مقابل پذیرش آن مقاومت می‌کند، آخر مگر می‌شود از متوسط ۷ ساعت کار در ادارات دولتی طوری وقت را هدر داد که تهش فقط ۲۲ دقیقه برای کار مفید باقی بماند؟ تیم‌های فوتبال عربی با آن همه تخصص و پشتکاری که در اتلاف وقت دارند بهترین رکورد ثبت شده‌شان ۴۵ از ۹۰ است بعد چطور ما باور کنیم که کارمندان ادارات دولتی ما ۶ ساعت و ۳۸ دقیقه از ۷ ساعت را تلف می‌کنند!

با یک حساب سر انگشتی و محاسبه نیم ساعت چرت برای تکمیل خواب در محل کار، به اضافه یک ساعت صرف صبحانه، به اضافه نیم ساعت پیاده روی از این اتاق به آن اتاق برای هضم صبحانه و به اضافه نیم ساعت کل‌کل و کری‌خوانی بر سر یارگیری استقلال و پرسپولیس (مخصوص کارمندان آقا) و یا حرف زدن در مورد لباس ضایع همکاری که مرخصی گرفته و در دور همی آخر هفته نیست (مخصوص کارمندان خانم) به اضافه دو ساعت مرخصی ساعتی برای رفتن به خرید (مخصوص کارمندان خانم) یا مسافر کشی در سطح شهر (مخصوص کارمندان آقا) به عدد ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه می‌رسیم، حالا فرض کنیم یک ساعت هم صرف گشت و گذار در فضای مجازی می‌شود و نیم ساعت هم که خب گلاب به روی‌تان برای قضای حاجت باید کنار گذاشت باز هم یک ساعت فرصت برای کار مفید هست، پس چطور ممکن است که باز از این یک ساعت ۳۸ دقیقه‌اش را تلف کرد؟!  دیدید که با یک دودوتا چهار تای ساده صحت این پژوهش مجلس مورد تردید قرار می‌گیرد و این انگ‌ها به کارمندهای شریف و شریفه و زحمت‌کش و زحمته(!)کش ادارات دولتی نمی‌چسبد.  

اما از آنجایی که انگ انتشار پژوهش خلاف واقع هم اصلا و ابدا به مرکز پژوهش‌های مجلس نمی‌چسبد، چند فرضیه پیش می‌آید که چطور شده که این مرکز به میانگین ۲۲ دقیقه کارمفید رسیده است.

فرضیه اول: احتمالا مرکز پژوهش‌های مجلس از اهمیت و فایده‌ای که زمان نیم ساعته زدن زیرآب باقی کارمندان و تعریف و تمجید الکی از مدیران بالا دستی در تثبیت و ارتقا جایگاه شغلی یک کارمند دارد غافل بوده و این زمان را هم قاطی زمان‌های تلف شده و فرتی محاسبه کرده! 

فرضیه دوم: ضمن تایید فرضیه اول اضافه می‌کند که آن ۸ دقیقه باقی مانده هم صرف انتظار در پشت اتاق مدیر برای رزرو پاچه او می‌‌شود!

فرضیه سوم: بر اساس این فرضیه با توجه به چابکی، کار راه اندازی و همه چی تمومی کارمندان ادارات دولتی آن‌ها همان اول صبح و ناشتا در عرض ۲۲ دقیقه تمام کارهای روزانه‌شان را انجام می‌دهند و اداره را از شر وجود هرگونه ارباب رجوع و حتی رعیت رجوع خالی می‌کنند و به ناچار و از سر بی‌کاری با وجود احساس درد شدید در ناحیه وجدانی به انجام امورات شخصی و فرعی‌شان می‌پردازند که پژوهشگران بی‌انصاف مرکز پژوهش‌های مجلس این زمان را به عنوان زمان غیر مفید و تلف شده محاسبه می‌کنند!

فرضیه چهارم: این فرضیه ضمن تایید و لایک فرضیه سوم اضافه می‌کند: اگه باور نمی‌کنید از سر بیکاری وقت‌مون رو تلف می‌کنیم پژوهش‌هاتون رو بیارین براتون انجام بدیم!

به نظرم شما هم یکی از همین فرایض چهارگانه را اصل قرار دهید و باور نکنید که کارمندان ادارات دولتی فقط ۲۲ دقیقه کار مفید می‌کنند، وگرنه به گوش‌شان می‌رسد و وقتی کارتان به آن‌ها افتاد یکهو سیستم قطع می‌شود و باید بروید فردا بیایید!

برچسب ها
ساعت کار مفید در ادارات
کار مفید ایرانی ها
بازده کاری در ادارات دولتی
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
نون.شین
نون.شین
٩٦/٠٤/١٢
٠
٠
کاش منم کارمند یه اداره دولتی بودم نه برده یه شرکت خصوصی
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٤/١٥
٠
٠
خخخ واقعا جای گریه دره. بعد میگیم چرا پیشرفت نمیکنیم. البته اینکه کارمندها مخصوصا دولتی ها چرا کم کار می کنن دلایلی هم داره مثل اینکه حقوقشون رضایت بخش نیست و مسائل دیگه