چطور در دانشگاه ازدواج کنیم؟
7 نکته مهم که پیش از عاشق شدن در دانشگاه باید بدانید

چطور در دانشگاه ازدواج کنیم؟

نویسنده : نیلوفر عیدی

دانشگاه بستر تعامل را برای دختران و پسران جوان فراهم کرده است و اگر در این تعامل پای آگاهی افراد لنگ بزند، احتمالا آسیب‌هایی دامن گیرشان خواهد شد. در این چند سال اخیر که مسئله ازدواج دانشجویی مطرح شده است و آمار زوج‌های هم‌کلاسی‌ها رو به افزایش است، باید به چند نکته توجه کنید تا اگر فکر عشق و عاشقی به سرتان زد، نتیجه‌اش یک ازدواج موفق باشد، نه یک پشیمانی دراز مدت.

 

ملاک مندانه جلو بروید

دوست داشتن به تنهایی ملاک شایسته‌ای برای انتخاب همسر نیست. شناخت حقیقی بدون شک از راه عقل صورت می‌گیرد و اگر چارچوب درست آن را بشکنید باید منتظر هر پیشامدی باشید! برای این‌که ملاک‌های درستی را برای خودتان تعریف کنید اول از همه باید تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید، خواسته‌ها و انتظارات‌تان را از زندگی مشترک معین کنید و آن‌ها را براساس درجه اهمیت اولویت بندی کنید. در این صورت می‌توانید ویژگی‌های فرد مورد نظرتان را بنویسید و آن‌ها را با ملاک‌های مشخص‌تان مقایسه کنید و به همان نسبت نتیجه بهتری هم بگیرید! نکته دیگری که در این زمینه اهمیت قابل توجهی دارد هم کلامی با والدین به منظور شناساندن سلایق و سطح توقعات‌تان به آن‌هاست تا اگر قصد آستین بالا زدن برای شما را دارند بتوانند همسو با نیازهای شما اقدام کنند.

 

هم کفو هم باشید

به هر حال دانشگاه شهرتان فقط محل تحصیل همشهریان شما نیست و افراد از قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف در آن مشغول به تحصیل‌اند! اگرچه مسئله هم کفو بودن محدود به قضایای فرهنگی نیست اما می‌توانیم آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین محور اختلافات معرفی کنیم! بنابراین اولین و اصلی‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید آگاهی نسبت به شرایط طرف مقابل‌تان است. همه جوانب را در نظر بگیرید، فاکتورهایی مثل: مسائل اقتصادی، سطح سواد و تحصیلات، عقاید مذهبی و باورهای دینی، محل سکونت و ... از جمله مهم‌ترین آن‌ها هستند.

 

 

خوشبینی زیاد ممنوع!

از هر پیشنهادی که بوی امر خیر نمی‌آید، پیشنهاد دهنده باید عاقل باشد و پیشنهاد گیرنده هوشیار!  به هر پیشنهادی خوش‌بین نباشید و آن را مثبت تلقی نکنید. حوصله به خرج دهید و دقت کنید فرد مورد نظرتان از چه کانالی برای ابراز علاقه اقدام کرده است؟ اگر مستقیم به سراغ خودتان آمده است، هوشیاری بیشتری به خرج دهید. دوستان و نزدیکانش را شناسایی کنید. این کار شناخت بیشتری به شما می‌دهد. نهادهای مددکار در این زمینه، مثل نهاد رهبری، می‌توانند مرجع مناسبی برای تحقیق باشند، شما می‌توانید به این نهاد مراجعه کنید و با طرح ماجرا درباره دانشجوی مورد نظر اطلاعات به درد بخوری به دست بیاورید. توجه به این نکته هم ضروری است که در دوران دانشجویی پسران جایگاه تثبیت شده‌ای در اجتماع ندارند و ممکن است حتی پس از اتمام تحصیل‌شان هم تا مدت‌ها به این جایگاه نرسند، بنابراین اگر روحیه قناعت را در خودتان می‌بینید، بسم الله و اگر نه پیشنهاد می‌کنیم تصمیم عجولانه‌ای نگیرید و بی‌خیال ازدواج دانشجویی شوید.

 

لطفا قاصد خوش خبر خودتان نباشید

فکر کردن به این نکته واقعا رنج‌آور است که گاهی انتخاب اشتباه نیست اما روشی که برای رسیدن به مطلوب انتخاب می‌کنیم غلط است. هرچقدر هم که به زعم خودتان روشن فکر باشید و برای رسیدن به خواسته‌های‌تان مستقل عمل کنید، برای امر مهمی مثل ازدواج  خواه یا ناخواه باید به مجموعه‌ای از معارف پایبند باشید، در غیر این صورت از همین تریبون اعلام می‌کنیم که قید محبوب‌تان را بزنید! دنبال واسطه امینی باشید که صلاحیت درخواست‌تان را تایید کند، ترجیحا سراغ دوستان هم سن و سال‌تان نروید چراکه در این صورت ممکن است پیشنهادتان سبک شمرده شود و در واقع آن را جدی نگیرند! به سراغ اساتیدی بروید که دستی در کار خیر دارند و اگر دختر خانم تشریف دارید، این راه بهترین گزینه شماست. از استاد بخواهید تا فلانی را احضار کند و اگر مطمئن شد دنبال گزینه‌ای برای ازدواج است، شما را پیشنهاد دهد. در پایان حتما دقت داشته باشید که فاصله بین آشنایی شما با فرد مورد نظرتان تا معرفی او به خانواده طولانی نباشد، چرا که اگر خانواده احساس کند در این مورد مهم نقشی نداشتند، ممکن است برای‌تان گران تمام شود، اگر عضو خانواده‌‌ای سنتی هستید، حتی بهتر است مادر یا خواهرتان را واسطه کنید. 

 

 از هول هلیم توی دیگ نیوفتید

به عنوان یک دختر، خیلی شیک و باوقار رفتار کنید و در مقابل هر درخواستی سست نشوید. اگر با آغوش باز پذیرای هر پیشنهادی باشید، دوام هیچ محبتی برای شما آشکار نخواهد شد! پس به اصطلاح طاقچه را یک مقدار بالاتر بگذارید و همه چیز را رسمی و به همان شیوه سنتی‌اش بخواهید. به عنوان یک پسر هم زرتی عاشق نشوید تا با یک دسته گل بروید سر وقت عروس خانم! شرایط را واقع‌بینانه بسنجید، تا اگر طرف مقابل‌تان ملاک‌های اصلی برای ازدواج را نداشت، قید خواستگاری را بزنید و اگر مرحله خواستگاری را پشت سر گذراندید و به هر دلیلی همخوانی نداشتید، ازدواج نکنید! 

 

علاقه‌مندی‌تان را در بوق و کرنا نکنید!

این یک توصیه جدی و فوق‌العاده مهم برای هر دو طرف است! اگر به کسی علاقه‌مند شدید بهتر است تا جایی که ممکن است آن را در دل‌تان محفوظ نگه دارید. سرانجام هر دوست‌داشتنی وصال نیست و در این صورت تبعات آن هم متوجه پسران است و هم دختران! بنابراین در کمال سکوت و در خفا اقدام کنید تا دو روز دیگر برچسب روی‌تان نچسبانند! 

 

وعده سرخرمن ندهید

اگر به کسی علاقه‌مند شدید اما شرایط ازدواج با او را ندارید، با ابراز علاقه فقط شخص مورد نظرتان را در برزخ قرار می‌دهید و جز این هیچ نتیجه‌ای عایدتان نخواهد شد! بهترین زمان برای ابراز علاقه زمانی است که از ثبات و درستی احساس‌تان اطمینان حاصل کرده باشید. ظرافت‌های عاطفی دختران را در نظر بگیرید چرا که ابراز علاقه شما هرچقدر هم که سطحی  باشد ممکن است در او احساس وابستگی ایجاد کند. البته باز هم باید این نکته را به دختران جوان یادآور شد که به هر پیشنهادی دل خوش نکنند و جوری وابسته نشوند که اگر به هر دلیلی ماجرا بهم خورد کاخ آرزوهایشان ویران شود! 

برچسب ها
ازدواج دانشجویی خوب یا بد؟
ازدواج در دانشگاه
عاشق شدن در دانشگاه
خواستگاری در دانشگاه
7 نکته مهم درباره ازدواج دانشجویی
در دانشگاه ازدواج کنیم؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٤/١١
٠
٠
هلیم یا حلیم؟ (مهمه آخه برام یکی از ملاک هامه)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/١١
٢
٠
لابد هلیم درسته! چون من نوشته بودم حلیم:/
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/١١
٠
٠
اون داماده چرا بچه بغلشه ؟ 0_o
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/١٢
١
١
برادر خانومشه :دی
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٤/١٢
٠
٠
عههههه، فرانکککک! خوب ایده ای بودها! اتفاقا اونروز که راجع بهش حرف می‌زدیم، به نکات خوبی هم لا به لای تعاریفت اشاره کردی:*
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٤/١٢
١
٦
والا دانگاه رفتن دخترا که فقط برای پیدا کردن شوهر و ازدواجه و ایضا بعضی پسرا
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/١٢
١
٠
:|
سالار
سالار
٩٦/٠٤/١٥
١
٠
فقط میتونم بگم که این طرز فکر شرم آوره