امیرحسین صدیق: اگر دزدی هم می‌کنید کتاب بدزدید!
گپ و گفتی با امیرحسین صدیق که این روزها با «کتاب باز» مهمان خانه‌های ماست

امیرحسین صدیق: اگر دزدی هم می‌کنید کتاب بدزدید!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

شاید خاطره انگیزترین تصویری که همه ما از او در یاد داریم، همان «آقای پدر» قصه‌های تا به تای دوران کودکی‌مان باشد و حرص خوردن‌های پدرانه‌اش از دست زیزیگولو! امروز ولی در قالب یک برنامه و جایگاهی متفاوت در شبکه نسیم با او روبه‌رو هستیم. «کتاب باز»  برنامه‌ای‌ست که به مدد چهره‌های شناخته شده دنیای هنر سعی دارد دوباره دغدغه کتاب و کتابخوانی را برای‌مان پررنگ کند و دست کم وادارمان کند تا اگر اهل دنیای پر رنگ و لعاب کتاب بازها نیستیم لااقل هر از گاهی این سوال را در ذهن خود مرور کنیم که «چرا من کتاب نمی‌خوانم»؟! پیشنهاد می‌کنم این گفتگو را از دست ندهید.

 

+ کتاب باز چطور شروع شد و شکل گرفت؟

- چیزی که مشخص بود ساخت یک برنامه با محوریت کتاب بود. با تیم برنامه نشستیم به صحبت کردن و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برنامه‌ای بسازیم که فقط مخصوص قشر روشن فکر جامعه نباشد. بتوانیم این حال خوش کتاب بازی را با عامه مردم و تمام کسانی که به هر میزان اهل کتاب خواندن هستند به اشتراک بگذاریم. البته یک طورهایی معضل شخصی خودم را هم مطرح کردم. در واقع برنامه را با این شروع کردیم که من یک روز صبح از خواب بیدار شدم و از خودم پرسیدم که چرا دیگر کتاب نمی‌خوانم؟ 

+ بازی در مجموعه «کتابفروشی هدهد» نقشی در ایجاد یا عمیق‌تر شدن این دغدغه داشت؟ 

- بله. هر دو. کتابفروشی هدهد چون تقریباً مربوط به سال‌های ۸۳-۸۲ می‌شد، خودش یک جرقه اولیه بود تا در همان دوران بیشتر به فکر کتاب باشم و دغدغه آن برایم به وجود بیاید. اتفاقی که دوباره سر کتاب باز برایم افتاد. به هر حال برنامه‌ای که آدم در آن بازی یا اجرا می‌کند و موضوع آن کتاب و کتابخوانی است روی ناخودآگاه آدم تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود دوباره برایش یادآوری شود که من کتاب کم می‌خوانم!

+ بازخوردهایی که گرفتید در چه سطحی بود؟ فکر می‌کنید به هدف‌تان از پخش این برنامه رسیدید؟ 

- نمی‌توانم بگویم صد در صد ولی بله. من این فرصت را داشتم که امسال به دلیل کارهای مختلف دیگری که داشتم به شهرستان‌ها و حتی روستاهای دورافتاده زیادی سفر کنم. دیدم که برنامه مخاطب دارد و مردم آن را نگاه می‌کنند. وقتی می‌گفتند ما کتاب باز شما را می‌بینیم، از آن‌ها می‌پرسیدم که شما کتاب هم می‌خوانید؟ حداقلش این بود که غالباً با خجالت پاسخ منفی می‌دادند و می‌گفتند نه، چه کتابی بخوانیم؟! یعنی دغدغه آن‌ها کتاب شده بود. این برایم مهم بود. متوجه شده بودند که کتاب نخواندن یک نقصان محسوب می‌شود؛ این خودش یک حسن است.

+ حالا چرا به واسطه سلبریتی‌ها؟ به نظر شما این قضیه باعث نمی‌شود مخاطب بعد از مدتی کتاب خواندن و نخواندنش را وام گرفته از این افراد بداند و صرفا به خاطر خود کتاب نرود به سمت آن؟

- به نظر من هرکسی با هر میزان از شهرت و محبوبیت بتواند کاری بکند که باعث شود میزان کتابخوانی بالا برود ارزشمند است. چه برسد به این‌که آدم‌های محبوب و شناخته شده و معروف  این کار را بکنند. اصلاً ایرادی ندارد. ما در برنامه از این هم فراتر رفتیم و گفتیم حتی اگر قرار است کسی از شما چیزی بدزدد یا به اصطلاح بلند کند، بهتر است آن چیز یک کتاب باشد.

+ خودتان هم آدم کتاب بازی هستید؟ بیشتر سراغ چه سبک و موضوعاتی می‌روید؟

- غیر از کتاب‌های تخصصی کارم که می‌خوانم، داستان های روز، اشعار کلاسیک و گاهی هم نو را دوست دارم. غالباً همه را دوست دارم. اصولاً سعی می‌کنم و دوست دارم کتاب‌هایی که خواندن آن برایم سخت نباشد را تجربه کنم. 

+ شاعر مورد علاقه شما کیست؟

- تمام شعرای کلاسیک را دوست دارم. بخواهم درجه بندی کنم می‌شود حافظ که از کودکی و نوجوانی با من بوده است و خیام. مولانا را خیلی آشنایی ندارم متأسفانه ولی برنامه کتاب باز باعث شده است که بروم کتابش را بخرم و بگویم که من باید مولانا را به غایت درجه بشناسم!

+ یک شعر که همین الآن در خاطرتان هست را برای ما بخوانید.

- این شعر را معلم کلاس دومم به من یاد داده و از آن موقع در خاطرم مانده است. دلا یاران سه قسمند گر بدانی / زبانی‌اند و نانی‌اند و جانی / به نانی نان بده از در برانش / نوازش کن تو یاران زبانی / ولیکن یار جانی را به دست آر / به راهش جان بده تا می‌توانی

+ این کتاب باز بودن شما چه تأثیری بر زندگی شما گذاشته است؟ تأثیری که با اتکا به آن بتوانید خیلی قاطعانه به اطرافیان‌تان هم بقبولانید که کتاب بخوانند.

- در جواب این سوال‌تان باید به چیزی اشاره کنم که در همان روز اول هم با تهیه کننده این  برنامه بر سر آن اتفاق نظر داشتیم و آن این است که کسانی که اهل کتاب و کتاب خواندن هستند نگرش‌شان نسبت به جهان و واکنش‌شان نسبت به اتفاقات اطرافشان متفاوت خواهد بود. همان چیزی که خارجی‌ها به آن می‌گویند لایف استایل.

+ چندتا پیشنهاد هم برای مخاطبان ما بدهید.

- سه گانه مشهور جان کریستوفر به نام‌های «کوه‌های سفید»، «شهر طلا و سرب» و «خوشه‌های آتش» که الآن دارم بعد از مدت‌ها برای چندمین بار می‌خوانم و کاری از کانون کودکان و نوجوانان است. دفعه اول در سن نه سالگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خواندم و این روزها هم بخش اول آن را در رادیو می‌خوانم. توصیه می‌کنم این را حتماً بخوانند. خیلی تأثیر می‌گذارد روی‌شان.

+ اگر بروید در یک جزیره و فقط حق داشته باشید یک کتاب همراهتان ببرید، انتخابتان چیست؟

- دیوان حافظ را می‌برم. 

+ کتاب باز تا کی ادامه دارد و آیا در آینده ادامه پیدا خواهد کرد؟

- فصل اول برنامه در پاییز به پایان می‌رسد. برای ادامه آن هم بله، صحبت‌هایی هست. امیدوارم این نیاز فرهنگی همچنان در مدیران و برنامه سازان ما وجود داشته باشد که ادامه بدهند و از لحاظ مالی تأمین کنند تا امکان فرهنگ سازی در این زمینه به وجود بیاید. فرای برنامه‌های سرگرم کننده و نشاط آور چنین برنامه‌‌ای جایش در صدا و سیما خالی خواهد بود.

برچسب ها
مصاحبه با امیر حسین صدیق
برنامه کتاب باز
چرا من کتاب نمی خوانم
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Vania
Vania
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
به به! آفرین محبوبه! عجب مصاحبه ای( الیته نخوندن همشو هنوز:دی) ولی به لحاظ شخص مورد مصاحبه خوب بود..یادش بخیر آقای پدر...موفق باشی بیشتر و بیشتر
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
ممنونم ازت وانیا. تو هم موفق باشی.
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
عـــــــــالی...ممنااااااااانم بابت مطلبتـــــون :}
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
من هم از شما ممنونم. :)
asma
asma
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
ایولا محبوبه جون , خیلی مصاحبه جالبی بود ,لذت بردم
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
مرسی اسمای عزیز که خوندی. نوش جان :)
الهام فریدونی
الهام فریدونی
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
مصاحبه جالبی بود ممنون محبوبه جان,حتما کتاب هایی که رو که نام بردن میخونم:-))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٠
٠
٠
امیدوارم بخونی :-D :-P
mhv
mhv
٩٥/٠٨/٢١
٠
٠
همین تیترارو می زنین ک من کتابخونم هی خالی می شه:/
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٢
٠
٠
خخخخخ کلا ما اینطوری ترویج کار نیک میکنیم!
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٢٢
٠
٠
برنامه ی جالبيه من که لذت میبرم
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
در جایگاه خودش خوب کار کرده.
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
مصاحبه ی جالبی بود...احسنت کتاب رو از روی حسادت و کلاس هم که شده باید خوند:) بلکه سرانه ی مطالعه کشور یه کم بالاتر بره:)
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
مصاحبه ی جالبی بود...احسنت کتاب رو از روی حسادت و کلاس هم که شده باید خوند:) بلکه سرانه ی مطالعه کشور یه کم بالاتر بره:)
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
کتاب و آب هر دو در بحران هستند؛این یکی از کم مصرفی و آن یکی از پر مصرفی!!:(