چطور دسترسی اپلیکیشن‌ها را به مجوزهای اضافه محدود کنیم؟
دنیای مجازی تان را تحت کنترل داشته باشید

چطور دسترسی اپلیکیشن‌ها را به مجوزهای اضافه محدود کنیم؟

نویسنده : محمد اخلاقی

اگر دقت کرده باشید، هنگام نصب نرم اپلیکیشن‌های موبایلی، معمولا مجوز استفاده از بخش‌های مختلف از کاربر پرسیده می‌شود. با تائید این دسترسی‌ها، شما اپلیکیشن را مجاز به استفاده از برخی از امکانات گوشی می‌کنید. امکاناتی نظیر دسترسی به اینترنت، خواندن حافظه یا خواندن موقعیت جغرافیایی. اگر کمی مو شکافانه به دسترسی‌های داده شده نگاه کنید، گاهی برخی از اپلیکیشن‌ها مجوزهایی می‌خواهند که غیر منطقی به حساب می‌آید. به عنوان مثال وقتی یک بازی مجوز استفاده از دوربین را می‌گیرد یا اپلیکیشنی اجازه بر قراری تماس می‌خواهد، می‌توان شک کرد. در این مطلب تصمیم داریم تا نحوه جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن‌ها به مجوزهای اضافه را با هم بررسی کنیم. نحوه محدود سازی اپلیکیشن‌ها از اندروید 6 به بعد تغییر کرده است، بنابراین این بررسی را در دو بخش انجام خواهیم داد.

 

تنظیمات مربوط به اندروید 6 به بالا

برای بررسی دسترسی اپلیکیشن‌ها به مجوزها  کافی است در مرحله نخست وارد منو تنظیمات تلفن همراه خود شوید. پس از آن به دنبال بخش Apps بگردید و وارد آن شوید. سپس از طریق تنظیمات این بخش، با اشاره روی App permissions تمامی دسترسی‌ها از جمله مکان، دوربین و... را مشاهده کنید.

پس از طی کردن مراحل گفته شده، لیستی از تمامی اپ‌های نصب شده روی تلفن هوشمندتان، برای شما به نمایش در می‌آید که می‌توانید از طریق آن دسترسی هر یک از اپلیکیشن‌ها را به مجوزی که صلاح نمی‌دانید مسدود کنید. با این حال باید توجه داشته باشید که تمامی اپلیکیشن‌ها غیرقابل اطمینان نیستند و به عنوان مثال می‌توانید دسترسی اپ‌هایی مانند نقشه گوگل را باز بگذارید تا هنگام استفاده از آن‌ها به مشکل بر نخورید.

 

تنظیمات مربوط به اندروید 4.3 تا 6

جلوگیری از دسترسی اپ‌ها در اندویدهای قدیمی‌تر، کمی مشکل‌تر از اندویدهای به روز شده است. چرا که در منو تنظیمات سیستم عامل‌های قدیمی، هیچ امکاناتی برای جلوگیری از دسترسی اپ‌ها وجود ندارد. اما کاربران این سیستم عامل‌ها هم نباید نگران باشند، اپلیکیشن‌های بسیار زیادی روی گوگل پلی وجود دارند که می‌توانید با نصب کردن آن به رفع این مشکل در اندرویدهای قدیمی بپردازید. یکی از بهترین اپلیکیشن‌هایی که می‌توان برای چنین کاری از آن استفاده کرد، AppOps نام دارد.

کار کردن با AppOps بسیار آسان‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. کافی است پس از نصب این اپلیکشن کاربردی، وارد آن شوید تا دسترسی های گوناگون را مشاهده و ویرایش کنید. یکی از امکاناتی که این اپلیکیشن در اختیارتان قرار می‌دهد، جلوگیری از دسترسی اپ‌ها به موقعیت مکانی شماست. همچنین دیگر دسترسی‌ها نیز قابل مشاهده و ویرایش هستند. می‌توانید همانند اندروید ۶ با غیر فعال کردن، دسترسی اپ‌های مورد نظر و غیر قابل اطمینان‌تان را مسدود کنید. کارکردن با این نرم افزار همانند استفاده از اندروید 6 به بالا است.

اگر تا به حال مجوزهای اپلیکیشن‌ها را بررسی نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم حتما برای یک بار این کار را انجام دهید تا اپلیکیشن‌هایی با دسترسی نامناسب را محدود کنید.

برچسب ها
مدیریت دسترسی اپلیکیشن ها
تنظیمات میزان دسترسی اپلیکیشن ها
دسترسی نرم افزارهای موبایل به اطلاعات شخصی
هک موبایل از طریق نرم افزار
apps permission
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مداد
مداد
٩٦/٠٤/١٥
٠
٠
من همیشه برام سوال بود که چطور میشه دسترسی اپلیکیشن هام رو تنظیم کنم. به دردم خورد 🙄