و اینک امپراطور کوزکو...
درباره امپراطور کوزکو یا همان سیده زینب موسوی، ستاره با نمک خنداننده شو

و اینک امپراطور کوزکو...

نویسنده : مهدیه جوادی

این روزها برای مشهور شدن نیازی به استعدادیابی از طرف بزرگان و یا کشف شدن نیست. به لطف اینستاگرام و تلگرام هر کسی که در خودش اندک استعدادی حس کند شده با روسری سر کردن همراه با ریش و سیبیل! سعی می‌کند خودش را شکوفا کند و از شرایط ایجاد شده در فضای مجازی با این همه مخاطب استفاده کند. این وسط اما افراد با استعداد به خوبی می‌توانند رشد و راه خودشان را برای پیشرفت هموار کنند. یکی از این استعدادهای اینستاگرامی، سیده زینب موسوی است که نام واقعی‌اش تازه بعد از شرکت کردن در مسابقه «خنداننده شو» فاش شده است، کاراکتری که تا قبل از این به نام «امپراطور کوزکو» شناخته می‌شد، اسمی که خودش برای کانال و صفحه اینستاگرامش انتخاب کرده‌است، نامی مناسب با سطح کارش یعنی امپراطور طنز این روزهای شبکه‌های اجتماعی. با ما همراه شوید تا کمی بیشتر با امپراطور آشنا شوید.

 

امپراطور وارد می‌شود

اولین مواجهه من با امپراطور کوزکو برمی‌گردد به حدود یک سال قبل، یکی از دوستان در موبایلش کلیپی نشان‌مان داد که در آن یک نفر که رویش را با چادر  پوشانده و فقط یک چشم و قسمتی در بینی‌اش معلوم بود، ادای یک پیرزن قمی را درمی‌آورد و تند و تند و با لهجه غلیضِ همراه با جیغ و ویغ صحبت‌های خنده‌داری به زبان می‌آورد. پیرزن اسم امپراطور کوزکو را روی خودش گذاشته بود و از صحبت‌هایش می‌شد فهمید که به شخصیت کوزکو در کارتون Emperor’s new groove علاقه زیادی دارد.  به خاطر حجابش و مشخص نبودن هویت واقعی‌اش حرف و حدیث‌های زیادی پشتش بود. تا جایی که شایعه شده بود امپراطور یک مرد است که ادا یک پیرزن را در می‌آورد و به همین خاطر با چادر خودش را پوشانده است، البته با توجه به وضعیت دیگر طنزپردازان اینستاگرام این شایعه دور از ذهن نبود.

بعدها مشخص شد که این تیپ یک نوع نقد اجتماعی است به شخصیت‌های خاله زنک و بی‌فرهنگی که دور و برمان وجود دارند. با گذشت زمان شخصیت امپراطور کوزکو کاملا شکل گرفت و کیفیت کلیپ‌ها هم بهتر و بهتر شد. از بهترین کلیپ‌هایی که اوایل شروع به کار صفحه امپراطور مورد توجه مخاطبان قرار گرفت تعریف قصه‌های شاهنامه به تفسیر پیرزن قمی با احساسات و اخلاقیات بامزه و خنده‌دار بود. کلیپ‌ها همیشه در یک مکان و در شرایط یکسان ساخته می‌شد (نمای کمد دیواری که یکی از درهایش هم باز است) که گویا تنها لوکیشین دردسترس سازنده بود ولی همین موضوع به امضای هنری سازنده تبدیل شد و برای مخاطب حس خوبی ایجاد می‌کرد.

 

امپراطور معروف می‌شود

اوایل شروع به کار امپراطور کلیپ‌ها یا صرفا جنبه سرگرمی و فان داشت یا نهایتا با طنز اجتماعی همراه بود ولی با گذشت زمان کم کم موضوعات به سمت اتفاقات ورزشی و اتفاقات سیاسی روز هم رفتند. پس کم‌کم شخصیت امپراطور کوزکو معروف شد و در همین زمان بود که اولین گزارش درباره امپراطور با تیتر جذاب «مشهورترین زن قمی» توسط نشریه فناوران منتشر شد. این‌جا بود که دیگر برای همه مشخص شد که امپراطور کوزکو یک زن است، البته امپراطور قبل از این‌ها و در کانال تلگرامش برای مخاطبانش صدای ضبط شده خودش را می‌گذاشت و به انتقادات آن‌ها جواب می‌داد ولی کانال تلگرام او به اندازه صفحه اینستاگرامش دنبال‌کننده نداشت و برای همین زن یا مرد بودنش برای خیلی‌ها نامشخص بود. بعد از مدتی کلیپ‌های امپراطور کوزکو سر از سایت ورزشی طرفداری درآورد، همان شخصیت پیرزن قمی به تحلیل بازی‌های سطح اول فوتبال ایران و اروپا می‌پرداخت که انصافا بعضی‌هایش حسابی خنده‌دار بود. شاید بزرگترین عامل رشد اعضا کانال امپراطور در آن برهه، همکاری با سایت ورزشی طرفداری باشد، بعدا کاشف به عمل آمد که امپراطور در گذشته مدتی با تیم طرفداری همکاری داشته است و راز اطلاعات عمومی بالای او همین همکاری رسانه‌ای بوده. 

 

امپراطور ستاره می‌شود

خلاصه کوزکو قصه ما با هویت مخفی به کارش ادامه می‌داد تا این‌که مسابقه «خنداننده شو» خندوانه شروع شد و ناگهان در صفحه امپراطور کوزکو ویدئویی منتشر شد که بله... امپراطور کوزکو هم در خنداننده‌شو با اسم و رسم سیده زینب موسوی حضور دارد. ابتدا بعضی‌ها فکر کردند زینب موسوی رفاقتی با کوزکو دارد و برای همین اسم و رسمش در پیچ او آمده اما با اولین استند آپ سیده زینب موسوی و استفاده از شخصیت امپراطور کوزکو اینستاگرامی در مقابل دوربین همه چیز روشن شد و شکی نماند که امپراطور کوزکو همان سیده زینب است.

سیده زینب موسوی نرم افزار خوانده و قبلا 9 سال طراح وب بوده است اما در نهایت بعد از استعفا از کارش در تهران، به قم برگشته و کار مورد علاقه‌اش یعنی ساختن کلیپ طنز را شروع کرده است. ورود به برنامه «خنداننده شو» را هم می‌شود فاز جدید و جدی‌تر او در کار طنز دانست. موسوی در گروه شقایق دهقان قرار دارد و تا الان که دو دوره از این سری برنامه گذشته است با استقبال خوبی از طرف مخاطبان رو‌به‌رو شده است. به گفته شقایق دهقان متن استندآپ‌ها نوشته خود زینب است که جدا از بحث اجرا استندآپ، بسیار مورد توجه داوران و مخاطبان مسابقه قرار گرفته. استفاده از کاراکتر امپراطور به عنوان عمه زینب در استندآپ‌های او فضای متفاوت و جالبی را برایش ایجاد کرده است. امپراطور فردی حسود، پررو، بد دهن و متعصب است که ظرفیت زیادی برای خلق موقعیت‌های خنده‌دار دارد.

 

از شایعه حذف تا درخشیدن

بعد از اتمام دور اول برنامه خنداننده‌شو و رسیدن به رای‌گیری مردمی، شایعاتی درباره مخالفت با حضور زینب موسوی برای حضور در دور بعد مسابقه مطرح شد، شایعات می‌گفتند چون امپراطور با خیلی‌ها شوخی کرده و سیاستمداران هم از این قضیه استثنا نیستند، صدا و سیما به خندوانه فشار آورده تا زینب موسوی را از مسابقه حذف کنند. اما حضور او در دور جدید برنامه که دیشب از شبکه نسیم پخش شد به این شایعات پایان داد. البته در انتها استندآپ امپراطور، رامبدجوان به عنوان یکی از داورهای برنامه درباره او گفت که شوخی‌های تندی دارد که از مشخصات زینب موسوی است و شاید به نوعی به حاشیه‌های ایجاد شده اشاره کرد.

به هر حال در این روزها که شاخ‌های اینستاگرام به هر کاری برای جلب مخاطب دست می‌زنند و از روسری پوشیدن تا فیلم گرفتن از خودشان در دست‌شویی دریغ نمی‌کنند، شکوفا شدن یک شخصیت طناز که با خلاقیت و پشتکار، پله پله در حال طی کردن مسیر پیشرفت و معروف شدن است آدم را حسابی دل گرم می‌کند.

برچسب ها
امپراطور کوزکو
خنداننده شو
رامبد جوان
سیده زینب موسوی
استندآپ کمدی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مریم
مریم
٩٦/٠٤/٠٨
١
٠
من خیلی دوستش دارم، اصلا فکر نمیکردم این شکلی باشه :)) قیافه اش با نمکه
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
٢
٠
منم وقتی فهمیدم اومده توی خنداننده تعجب کردم فکر نمیکردم بخاد معرفی بشه، دوست داشتنیه
مهدی خانی
مهدی خانی
٩٦/٠٤/٠٨
٤
٣
مــتأسفانه ایشون شوخی های ناجور فضای مجازی رو روی آنتن تلویزیون تکرار کردند! هیچ کسی هم هیچی نمیگه!
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
٢
٢
فضای خنداننده ها کلا یکم با هنجار های صدا و سیما جور نبود این نکته به نظر منم درسته
Toraj
Toraj
٩٦/٠٤/٠٨
٤
٣
شوخی با شیث عالی بودش .... باید تحمل هامون رو زیاد کنیم، اشکال از شوخی کننده نیس
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
٤
٢
شوخی ها سر بسته بود البته ولی خب بهتر میشد اگه یکم به جو پاستوریزه رسانه ملی می اومد
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٢
بابابزرگ سوشا چه کاره بودش از آخر؟ :|
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
١
٠
GPS بوده؟!
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
====))))))))))))))))))))))
garson_javan
garson_javan
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
خیلی وقت بود دختر بدون آرایش ندیده بودم، عکس اولیه مطلب رو میگم
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
به نکته ظریفی اشاره کردین
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٠٨
١
٠
من یک قسمت از اجرای ایشون رو دیدم، البته کلیپ های پیجش رو هم دیده بودم، قدرت بیان خیلی خوبی داره. البته من چون روی کارتون امپراطور نیوگرومون حساسم خوشم نمیاد کسی اسمش رو روی خودش بزاره 😃😃
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
:)) امپراطور کوزکو دوم نشی یه وخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
من پاندای کنگ فو کار میشم که شماره دو نشم 😁😁
mamzi
mamzi
٩٦/٠٤/٠٨
١
٠
استنداپ های خندوانه واسه این محبوب و قوی بود که بدون حرفای بی ادبی اجرا میشد وگرنه چیزی که زیاد جوک و حرف غیراخلاقی مستقیم و غیرمستقیم که اکثریت هم بهش علاقمندن:| کارش خوبه ولی به نظرم استفاده از بعضی جملات غیراخلاقی و یا اشاره به اونا نشونه ضعف واسه خندوندنه..چون همونا رو خالی خالی هم بگی همه می خندن:|
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/١٠
٠
٠
به نظر من این عیب رو باید از سرتیم ها یا ممیزی ها گرفت و مشخصا تقصیر شو من ها نیست چون شاید اصلا تصوری نسبت به ممیزی ها نداشته باشن و واقعا برام سواله که چطور از زیر دست دوستان رد شده این موارد!
mamzi
mamzi
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
و راستی ممنون از مطلب خوبتون :)
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/١٠
٠
٠
مچکرم :)
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/٠٩
٠
٠
:) ممنون مهــدیه بانو
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/١٠
٠
٠
ممنونم خوب بود اگه نکته ای داشتید درباره امپراطور با ما درمیون می گذاشتید، تا حالا کلیپ هاشو دیده بودین؟
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٤/١٠
١
٠
نه نــدیده بودم.. ولی خب الان که شمــا گذاشتید یکمیشو دیدم اما خیلی به نظرم جالب نبود.. خنــدوانه ام خیلی نمیبینم اما استثنائا قسمت مربوط به این خانومو دیدم اونجــا خوب اجــرا کرد.. موفــق باشید. :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٠٩
١
٠
حس میکنم مغروره یکم! البته شایدم کلا اخلاقشه. یه مدت هم تو کانالش عضو بودم، لهجه قمی که داشت و فحش هایی که استفاده میکرد که یا بومی بودن یا ساخته خودش، خنده دارش کرده بود! برای همین بعد یه مدت لیو دادم! ولی خب تا حالا کسی مثلش نبوده و کار جدیدی کرده! و البته خیلی جسارت میخواد همچین کلیپایی ساختن و همچین استنداپی اجرا کردن! :دی
m.javadi
m.javadi
٩٦/٠٤/١٠
٠
١
اولین خانومیه که توی ایران این جسارت رو داشته البته امروز یه یادداشت تو کانالش از سایت طرفداری گذاشته بود که به نظر میاد خیلی تحت فشاره و روح و روانشو بهم ریختن ملت :|