سوالاش چند؟!
پیرامون تکرار لو رفتن سوالات امتحانات سراسری و سرنوشت‌ساز

سوالاش چند؟!

نویسنده : یاسین ناطقی

روزهای گذشته، همه جا حرف از فروش و لو رفتن سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان دبیرستانی بود. چند سالی می‌شود که نتیجه امتحانات نهایی، در رتبه کنکور دانش آموزان تاثیر دارد اما جدیت و امنیت این امتحانات، به طرز مشهودی کمتر از کنکور است. تخلفات اخیر در امتحانات نهایی، بدون شک در نتیجه کنکور طیف وسیعی از دانش اموزان تاثیراتی(ولو جزیی) خواهد داشت. اما هنوز هیچ حرف دقیقی در مورد سرنوشت این امتحانات و ارزشیابی‌شان زده نشده است. این در حالی است که مسئولان، حتی بعد از محرز شدن لو رفتن سوال‌ها، تلاش می‌کردند تا میزان افشای آن‌ها را محدود جلوه دهند. قضیه وقتی واضح‌تر می‌شود که بدانید این اولین بار نیست که سوالات یک آزمون رسمی و سراسری لو می‌رود، در ادامه به موارد مشابه اتفاق امسال می‌پردازیم یعنی لو رفتن سوالات امتحانی در سال‌های گذشته.

 

کنکور دستیاری پزشکی (تخصص پزشکی)

امتحانات نهایی، تنها موردی نیستند که در روند برگزاری آن، تخلفاتی صورت گرفته است. مطمئناً پرحاشیه‌ترین کنکور در کشور، آزمون دستیاری پزشکی است که در آن، پزشکان عمومی برای تحصیل در گرایش‌های تخصصی، با هم رقابت می‌کنند. این آزمون 15 سالی می‌شود که برگزاری‌اش، همراه با حرف و حدیث‌های گوناگون بوده است. معروف‌ترین تخلف در تاریخ کنکور دستیاری، آزمون سال 82 است. آن سال، سوالات کنکور عیناً به فروش رسیده بود و بعد از اعتراضات برخی داوطلبان، گروهی برای تفحص تخلفات این آزمون تشکیل شد. پس از حدود 4 سال، نتایج کامل تحقیق و بررسی مسئله تخلفات مربوط به کنکور، علنی و جزییات آن مشخص شد. گفته می‌شود که سوالات کنکور دستیاری، تا 30 میلیون تومان هم فروخته می‌شدند! بعد از آن سال، بازهم تخلفاتی در آزمون دستیاری مشاهده شد که یکی از پر سر و صداترین‌هایش، آزمون سال 88 بود و در نهایت مشخص شد که باز هم بخشی از سوالات آزمون، لو رفته است.

 

امتحانی که لغو شد 

اعتراضات درباره فروش سوالات تقریبا هر سال بوده است و مسئولان در اکثر موارد جز تکذیب کار دیگری انجام نداده‌اند. اما یکی از مواردی که به لغو امتحان و برگزاری مجدد آن ختم شد امتحان نهایی فیزیک سوم دبیرستان  سال 93 در استان کهگیلویه وبویراحمد بود. گویا در حین برگزاری امتحان گزارش انتشار سوالات این درس در تعدادی از مدارس شهرستان‌های مختلف استان می‌رسد، با درخواست بعضی از این مدارس، آموزش و پرورش استان دستور لغو و امتحان دوباره این درس را صادر می‌کند. این در حالی است که کسی نمی‌داند سوالات این امتحان نهایی به چه شکلی و چطور لو رفته است.

 

برای هیچ!

شما هم حتما تا به حال تبلیغات تلویزیونی موسسات برگزار کننده کنکورهای آزمایشی را دیده‌اید. تبلیغاتی که در ایام مهر و کنکور سراسری، امان‌مان را می‌برد! این موسسات، برای آمادگی دانش آموزان، آزمون‌هایی مشابه کنکور برگزار می‌کنند. شاید باورش سخت باشد، اما حتی در همین آزمون‌های آزمایشی هم مواردی از تقلب و خرید و فروش سوالات دیده می‌شود. آزمون‌های قلمچی و سنجش، از نمونه‌های معروف آن هستند. پارسال و در همین روزها، سوالات آزمون سنجش، یک روز پیش از برگزاری آزمون، در دسترس برخی دانش آموزان قرار گرفت. این اتفاق، در مورد آزمون‌های قلمچی، به شکلی پیشرفته‌تر وجود داشت. به شکلی که افرادی در اینستاگرام و تلگرم، یک روز پیش از آزمون‌ها، سوالات را به فروش می‌گذاشتند. 

درس نخواندن دانش آموزان و یا ضعف‌شان در مسائل درسی، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. اما خریدن سوالات و پاسخ‌های این قبیل آزمون‌ها، معمولاً دلیلی جز خلاصی آن‌ها از فشار خانواده‌ یا معلمان‌شان ندارد. 

 

کجا ایستاده ایم

تخلف و تقلب، چیزی‌ است که خیلی‌های‌مان به شنیدن نام و خبر وقوعش عادت کرده‌ایم. اما تخلفات امروز و این حوزه با گذشته فرق دارند. حرفم روی سن متخلفین و نوع تخلف است. امروز دانش آموزان 16-17 ساله‌ای را می‌بینیم که حاضرند برای رسیدن به صندلی دانشگاه و یا حتی گرفتن ترازهای بالاتر در آزمون پیش از کنکور، پول خرج کنند و سوالات را بدست بیاورند. هر چند که عده‌ای از این دانش آموزان توانسته‌اند پیش از امتحان، سوالات را به شکلی مجانی و در کانال‌های تلگرامی پیدا کنند؛ اما همگی یک ویژگی مشترک دارند، یک جورهایی دارند قانون‌شکنی را از همین سنین پایین آغاز می‌کنند. آن هم نه یک قانون شکنیِ فردی، با نتایجی فردی. آن‌ها تخلفی را تجربه می‌کنند که در شرایط تعداد زیادی از رقبای درسی‌شان تاثیر خواهد گذاشت و باعث ایجاد تصور وجود جو ناعادلانه در سیستم سنجش کشور می‌شود.

برچسب ها
لو رفتن سوالات امتحان نهایی
خرید و فروش سوالات کنکور
خرید و فروش سوالات امتحان نهایی دبیرستان
آزمون دستیاری پزشکی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٤/٠٧
٠
٠
یاسین جان شما خیلی مثبت فکر می کنی؛ کی گفته ایناها برای صندلی های دانشگاهو رسیدن به چیزای خوب دنبال سوالا هستن؟ اینا حال درس خوندن ندارن داداشی من
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
خخخخ ... من اگه بخوام منفی فکر کنم، تهش میشه :«بابا اینا همه کارِ خودشونه!» :)) ... والا ما می دیدیم کسایی رو که برا قبولی، حتی میرفتن از سال سوم دبیرستان، عضوِ فعال بسیج میشدن که سهمیه بگیرن براش! همکلاسی های خودمونم بعضاً همین کار رو میکردن ... ولی اینی که شمام میگی هم درسته. از سر بی حالی رفتن گرفتن ... مرسی که خوندی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٤/٠٧
٠
٠
جالبه که زمان ما از این خبرا نبود! یا حداقل ما بلد نبودیم! ما خیلی شانس میاوردیم معلممون مصحح میشد برای امتحان نهایی و از رو دست خطمون می فهمید برگه ماست و دست باز امضا میکرد، که بازم همچین کاری نمیکرد!! 😕
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
:))) ... باز ما یه چند سال بعدِ شما بودیم، هی دعا میکردیم که برگه هامون دستِ استادای خودمون نیفته خخخخ بس که باباشونو درآوارده بودیم طی سال :)))
faezeh76
faezeh76
٩٦/٠٤/٠٧
٠
٠
اي بابا مورد داشتيم رئيس يكي از دانشگاهاي بوق مشهد ! دخترش آزمون دكترا داشته كليد صحيح سوالات رو خيلي ريز تاكيد مي كنم خيلي ريز!!! مي رسونن دست اش سر آزمون !!
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
مرسی سانسور :) ... اگر خودتون مستقیم دیدین یا منبع موثقی تاییدش کنه، پس واقعاً ناامیدکننده س :/
Aram_n
Aram_n
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
خیلی اتفاق بدی هست.پارسال هم که ما نهایی داشتیم گفتن سوال ها لو رفته.گرچه یک ساعت یا نیم ساعت مونده به شروع امتحان تاثیر چندانی نداره ولی باعث شد معدل با تاثیر مثبت که در واقع همون تاثیر هیچ هست در کنکور اثر داده بشه.و از اونجایی که کسی جز مراقب ها حق ورود به جلسه رو ندارند،تاسف آوره که عده ای به احتمال فرهنگی و اهل دانش حاضرند برای پول چنین نا عدالتی ای بکنند یا دست کم افزایشش بدن.(دانش آموزان که بحث جدا دارند.).شخصا بعد از خبر دار شدن دنبالش رفتم و دیدم که پیج هایی از اینستا به چه قیمت هایی وعده ی سوال هارو داده بودند. در کل کنکور یک بخش زندگی هست.واقعا عمل بی ارزشی انجام میدن اینطور افراد که بر میگرده به همون سطحی نگری.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/١١
٠
٠
یه زمانی میگفتن اگر سطح دستمزد یا انواع حقوق و مزایای فرهنگیان بالاتر بره، شاید بعضی از مشکلاتی که مربوط به معیشت این قشر هست، رفع بشه. دلایل زیادی برای اینجور تخلفاتِ امتحانی هست، اما مطمئناً یه سمتِ ماجرا، فرهنگیان هستن. حالا باید دید که چی میشه که یک نفر حاضر میشه برای مبالغِ ناچیزِ چندصدهزارتومانی، کلِ سیستم ارزشیابیِ مملکت رو درگیر بکنه. ... ممنون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
راهکار: نفری دو نمره از یک کنار کم کنن 😂😂
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٤/٠٨
٠
٠
خخخخ عدالت رو با گوشت و پوست حس میکنن.