جذابیت‌ها و قوانین عجیب ورزش‌های ساحلی
به بهانه نایب قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحلی نگاهی داشتیم به وضعیت ورزش‌های ساحلی کشورمان

جذابیت‌ها و قوانین عجیب ورزش‌های ساحلی

نویسنده : محمدرضا ضیاء

روی سکو ایستادن دوباره تیم ملی فوتبال ساحلی در جام بین قاره‌ای بعد از حذف زود هنگام این تیم پرامید در جام جهانی 2015 دوباره همه را به آینده این ورزش ساحلی کشورمان امیدوار کرد. به مناسبت این پیروزی ساحلی، در این مطلب نگاهی به وضعیت‌‌مان در مهم‌ترین ورزش‌های گروهی ساحلی و قوانین و تفاوت‌های این ورزش‌ها با نوع اصلی و غیر ساحلی‌شان خواهیم داشت.

 

فوتبال ساحلی

ایران در فوتبال ساحلی

اسم تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از سال 2013 سر زبان‌ها افتاد. سالی که تنها قهرمانی فوتبال ساحلی کشورمان در آسیا رقم خورد. و بعد از آن در همان سال، ملی‌پوشان با شکست دادن برزیل و روسیه - قدرت‌های اول و دوم فوتبال ساحلی - قهرمان جام بین قاره‌ای شدند. 

این تیم خوب به غیر از این دو قهرمانی سال 2013، مقام چهارم جام بین قاره‌ای 2014، سوم جام بین قاره‌ای 2015، پنج مدال برنز قهرمانی آسیا و پنج بار راه‌یابی به جام جهانی و دو بار حضور در بین هشت تیم برتر دنیا (هائیتی 2013 و پرتغال 2015) را در کارنامه دارد.  نایب‌قهرمانی تیم کشورمان در جام بین قاره‌ای امسال، چهارمین افتخار ساحلی‌بازان در چهار بار حضور در 6 دوره برگزار شده جام بین قاره‌ای‌ست.

تیم فوتبال ساحلی ایران

 

قوانین جالب فوتبال ساحلی...

قوانین فوتبال ساحلی را به خاطر افتخارت تیم ملی و پخش مسابقات این رشته از تلویزیون، بیشتر از هر ورزش ساحلی دیگری می‌دانیم. این رشته بیشتر از هر رشته دیگری به فوتسال شبیه است. فوتبال ساحلی سه تایم، به جای دو تایم دارد. اندازه زمین فوتبال ساحلی تقریبا مثل زمین فوتسال است. دروازه‌بان تا فاصله 9 متر از دروازه‌اش در هر نقطه از زمین می‌‌تواند توپ را لمس کند. این قسمت زمین که با دو پرچم زرد در دو طرف زمین مشخص می‌شود، محدوده خطای پنالتی هم هست.

ضربه‌های اوت فوتبال ساحلی مانند فوتسال محدودیت زمانی دارد و هم با دست می‌تواند زده شود، هم با پا. البته بازیکنان به خاطر ایجاد موقعیت بهتر و زدن ضربات روی هوا، بیشتر از پرتاب دستی استفاده می‌کنند.

مانند فوتسال هر تیم در هر کدام از سه وقت می‌تواند یک وقت استراحت داشته باشد و تعویض‌ها هم نامحدود است.

تفاوت جالب فوتبال ساحلی نسبت به فوتبال و فوتسال، وجود نداشتن نتیجه مساوی است. اگر در پایان وقت بازی، نتیجه مساوی شود، پنالتی برنده را مشخص ‌می‌کند. اما تیمی که در پنالتی برنده شود به جای 3 امتیاز معمول، 2 امتیاز می‌گیرد.

قوانین جالب فوتبال ساحلی...

 

والیبال ساحلی

ایران در والیبال ساحلی

والیبال ساحلی قدیمی‌ترین ورزش تیمی ساحلی است. ورزشی که از المپیک 96 آتالانتا به عنوان ورزش رسمی وارد المپیک شد. از همین دهه فدراسیون والیبال ایران پرداختن به والیبال ساحلی را شروع کرده است. در ایران مسابقات والیبال ساحلی، به صورت آزاد کشوری برگزار می‌شود و از طریق همین مسابقات اعضای تیم ملی مشخص می‌شوند.

تیم ملی والیبال ساحلی کشورمان تا گرفتن میزبانی قهرمانی آسیا  2005 در کیش، فروغ زیادی نداشت. در این دوره، سال 2006 و سال 2009 چهارم آسیا شد. در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگ‌ژو هم ایران با دو تیم شرکت کرد که پنجم و یازدهم شدند. 

اما در قهرمانی آسیا 2011 والیبال ساحلی کشورمان با ترکیب «پرویر فرخی» و «آق محمد سلاق» کهنه کار که قبلا در 2005 و 2006 با تیم ملی چهارم شده بود، قهرمان شد. بعد از این دوره والیبال ساحلی هنوز به مقام قابل توجه دیگری دست پیدا نکرده است.

سرمایه‌گذاری روی این رشته المپیکی در کشوری مثل ایران با این حجم استعداد در والیبال، آن طور که باید و شاید انجام نشده. البته هنوز هم دیر نیست. امیدواریم والیبال ساحلی‌مان به افق ترسیم شده فدراسیون، یعنی حضور در المپیک 2020 برسد!

والیبال ساحلی ایران

 

قوانین جالب والیبال ساحلی...

همان‌طور که می‌دانید در والیبال ساحلی هر تیم از دو نفر تشکیل می‌شود. شماره بازیکنان حتماً باید 1 و 2 باشد. هیچ بازیکن سوم و تعویضی هم وجود ندارد. والیبال ساحلی به صورت دو گیم از سه گیم است. دو گیم 21 امتیازی و یک گیم 15 امتیازی. تور والیبال ساحلی مثل سالنی است، اما توپ ساحلی متفاوت است. زمین والیبال ساحلی هم چند متری کوچکتر از زمین والیبال سالنی است.

در والیبال ساحلی بازیکن نمی‌تواند دریافت اول را با پنجه انجام دهد! روی ضربات جای خالی هم حساسیت وجود دارد. حتما باید برای جای خالی، به توپ ضربه زده شود. لمس توپ (منظور حمل نیست) برای این ضربات خطاست. 

نکته قابل توجه دیگر این است که دفاع روی تور در والیبال ساحلی ضربه اول محسوب می‌شود. در حالی که حتما می‌دانید در والیبال سالنی دفاع روی تور، جزء سه ضربه محاسبه نمی‌شود. با این وجود مشابه با والیبال سالنی، بعد از دفاع بازیکن دفاع‌کننده هم می‌تواند ضربه دوم را بزند! 

 

هندبال ساحلی

ایران در هندبال ساحلی

فدراسیون هندبال متاسفانه برنامه‌ریزی و بودجه مناسبی برای هندبال ساحلی ندارد و این تیم گاهی به دلیل مشکلات مالی تشکیل نشده و به مسابقات نرفته است. بازیکنان تیم ملی هندبال ساحلی هم از بازیکنان هندبال سالنی انتخاب می‌شوند و بر خلاف فوتبال ساحلی، هندبال لیگ فعال و مجزای ساحلی در سطح کشور ندارد. تنها افتخار قابل توجه تیم کشورمان هم مقام دوم مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی شهر بندرعباس در سال 2007 و صعود به جام جهانی 2008 است. در جام جهانی 2008 هم در بین دوازده تیم، یازدهم شدیم. در آخرین مسابقات قهرمانی آسیا هم بعد از قطر، عمان، بحرین و پاکستان، پنجم شدیم.

قطر پر افتخارترین تیم هندبال ساحلی آسیاست. قطری‌ها سه قهرمانی در آسیا و سه مدال برنز جام جهانی دارند. رقابت‌های جهانی و آسیایی هندبال ساحلی، تقریبا همزمان با فوتبال ساحلی و از سال 2004 برگزار می‌شود.

هندبال ساحلی ایران

 

قوانین جالب هندبال ساحلی...

هندبال ساحلی چهار نفره جذابیت‌ها و چالش‌های بیشتری نسبت به هندبال سالنی هفت نفره دارد. این ورزش در دو یا سه «ست» یا «گیم» انجام می‌شود. هر ست ده دقیقه مفید طول می‌کشد و تیمی برنده گیم خواهد بود که امتیازش در پایان ده دقیقه بالاتر از حریفش باشد. هر تیمی که دو ست را ببرد، برنده بازی خواهد بود. پس نتیجه بازی یا 2-0 می‌شود، یا 2-1! 

مانند هندبال سالنی، بازیکنان باید توپ را از پشت یک محوطه با فاصله از دروازه به سمت آن پرتاب کنند و حق داخل شدن به آن محوطه را ندارند. با این تفاوت که این محوطه در هندبال ساحلی، یک خط راست در کل عرض زمین است.

در هندبال ساحلی دروازه‌بان می‌تواند جلو بیاید و گل بزند! اکثر حمله‌های دو تیم هم چهار نفره و با حضور دروازه‌بان انجام می‌شود.

 نکته جالب در هندبال ساحلی نحوه امتیازگیری در آن است. هر گلی که در این رشته وارد دروازه شود، لزوماً یک امتیازی نیست و داور می‌تواند به یک گل دو امتیاز بدهد! گل زدن دروازه‌بان، انجام چرخش و حرکت آکروباتیک قبل از زدن ضربه منجر به گل و یا هر گونه خلاقیت در زدن گل، آن را دو امتیازی می‌کند!

یک قانون جالب دیگر نوع ساحلی هندبال، نحوه تعویض‌های آن است. همان طور که در شکل زیر می‌بینید، مستطیل‌هایی در کنار زمین اصلی برای تعویض وجود دارد. منطقه تعویض هر طرف زمین مختص یکی از تیم‌هاست. بازیکن‌ها در هر زمانی و به تعداد نامحدود می‌توانند تعویض شوند. اما لازم نیست دقیقاً از همان‌جایی که بازیکن خارج می‌شود، بازیکن تعویضی وارد شود. خروج بازیکن از زمین، مجوز ورود بازیکن از هر نقطه دلخواه از منطقه تعویض است. این نحوه تعویض کار تیم مقابل را سخت می‌کند.

منطقه ورود دروازه‌بان هم همین طور که می‌بینید کلاً از بقیه بازیکن‌ها جداست.  دروازه‌بان یا بازیکن جلوزنی که با لباس دروازه‌بانی بازی می‌کند، برای تعویض فقط از مکان مشخص شده می‌تواند وارد زمین شود.

قوانین جالب هندبال ساحلی...

برچسب ها
ورزش های ساحلی
قوانین فوتبال ساحلی
قوانین والیبال ساحلی
قوانین هندبال ساحلی
وضعیت هندبال ساحلی ایران
وضعیت والیبال ساحلی ایران
وضعیت فوتبال ساحلی ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی