آی خونه‌دار و بچه‌دار کارت یارانه تو بردار بیار
طنزی پیرامون طرح یارا کارت

آی خونه‌دار و بچه‌دار کارت یارانه تو بردار بیار

نویسنده : ناصر جوادی

حتما شما هم تا به حال با افراد زیادی روبه رو شده‌اید که نسبت به مبلغ پایین یارانه نقدی شاکی بوده‌اند و با لحنی غرغرانه می‌گویند «آخه با ۴۵۵۰۰ تومن چکار میشه کرد؟» یا حتی شاید خودتان هم از آن غر زنندگان بوده‌اید و بارها این سوال را از خودتان و دیگران پرسیده‌اید.

جالب است بدانید در تمام آن مدتی که ما منتظر فرا رسیدن روز هجدهم ماه و کمی بعدتر بیستم و باز کمی بعد تر بیست و چهارم و بعدترترش بیست و ششم و در نهایت هر روز از ماه که دولت دلش خواست یارانه را واریز کند بودیم تا ۴۵۵۰۰ تومان‌مان را دریافت کنیم و در حین خرج کردن سوال فوق را تکرار کنیم که «آخه با ۴۵۵۰۰تومن چکار میشه کرد؟» عزیزان‌مان در بانک مرکزی مشغول فکر کردن برای پیدا کردن جواب مناسبی به این سوال بودند و سر انجام نیز موفق شدند و از طرح یارا کارت رونمایی کردند.

بر اساس این طرح سرپرست خانوارها می‌توانند به نسبت تعداد اعضای خانواده‌شان یا همان یارانه بگیران، تا سقف ۵ میلیون تومان وام دریافت کنند. بنابراین زین پس اگر کسی از شما پرسید: آخه با ۴۵۵۰۰ تومن چه کار میشه کرد؟ نگران درماندن از پاسخ نباشید و سریع به او بگویید: می‌شود با آن تا سقف ۵ میلیون تومان وام دریافت کرد.

حالا فعلا با این‌که با خود ۵ میلیون تومان هم کار خاصی نمی‌شود کرد کار نداریم و شاید در فرصت مناسبی به سراغ آن هم رفتیم، بحثی که در حال حاضر می‌خواهیم به آن به پردازیم ابتکار بانک مرکزی است که همان طور که اشاره شد حاصل سال‌ها تلاش و تفکرشان برای پیدا کردن سوال مهم و پرتکرار قشر یارانه بگیر بود، هر چند قاسم آقا لوازم خانگی فروش محل‌مان مدعی است که بانک مرکزی در حقیقت طرح او و هم صنف‌هایش را بدون ذکر منبع کپی کرده و آن‌ها سال‌هاست که بدون طی کردن مراحل اداری و صدور یارا کارت، کارت یارانه مشتریان‌شان را به انضمام رمز ۴ رقمی‌اش در کشوی میزشان به امانت می‌گیرند و تا سقف یخچال ساید بای ساید دُر این دُر به آن‌ها وام می‌دهند.

همین قاسم آقا در ادامه می‌گوید که بانک مرکزی با وجود کپی کردن طرح آن‌ها به تمام مفاد آن پایبند نبوده و در  بند 16 بخش نامه‌اش بانک‌ها را مجاز دانسته تا به‌تشخیص خود برای پوشش ریسک قطع یارانه خانوار نسبت به اخذ سفته و یا سایر تضامین متعارف از وام‌گیرنده اقدام کنند، او می‌گوید که نمی‌خواهد در رابطه بین یارانه بیگران و بانک دخالت کند اما خودتان که می‌دانید اگر کارتان به تضامین متعارف بانک بیفتد در راه گرفتن دو قران وام پدرتان به شکل نامتعارفی در می‌آید! 

حرف‌های قاسم آقا پر بی‌راه هم نیست، اگر بخش‌نامه بانک مرکزی همان طور که در آن اشاره شده با هدف استفاده قشر کم برخوردار از مزایای کارت‌های اعتباری باشد که باید در روند اعطای وام خبری از هفت خوان‌های معمول نباشد اما اگر این بار هم هدف برخورداری بانک از مردم است که خب هیچی دیگر ما ترجیح می‌دهیم با در دست داشتن کارت یارانه‌مان به انضمام رمز ۴ رقمی‌اش به قاسم آقا و هم صنف‌هایش مراجعه کنیم، نرخ سودشان هم از ۱۸ درصد بانک‌ها اگر پایین‌تر نباشد بالاتر نیست!

برچسب ها
یارا کارت
وام یارانه ای
وام دادن از روی یارانه
شرایط وام یارانه
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٤/٠٢
٠
٠
این تبلیغ محک رو دیدین، میگه با هزار تومان چیکار میشه کرد؟ اینو باید به اون یارانه بگیرا نشون بدین تا حرفشون رو پس بگیرن :))
پربازدیدتریـــن ها
قرارمان چهار سال دیگر؛ صفحه نیمار

ازدواج سحر قریشی و مهدی طارمی در پیج کافو

٩٦/٠٩/١٤
خبرنگارانی که به خاطر افشاگری و آگاهی بخشی به قتل رسیدند

خبرنگاری؛ بازی با دم شیر!

٩٦/٠٩/١٣
«دانشجو» شدن؛ مد نسل جدید

ورود آسان اما بی ثمر

٩٦/٠٩/١٦
پیرامون باخت ناعادلانه «علیرضا کریمی» در مسابقات کشتی امیدهای جهانی و حواشی بعد از آن

ماجرای تلخ باید ببازی و باید ببازی!

٩٦/٠٩/١٥
روز غیرسیاسی دانشجو مبارک!

در مسابقه ماست خوری موید و منصور باشید

٩٦/٠٩/١٦
انزوا فیلمی هزار داستان و هزار ایده

انزوا یک اغتشاش فکری

٩٦/٠٩/١٤
چند خطی پیرامون فصل جدید سریال لیسانسه ها

لیسانسه ها نمره قبولی می گیرد

٩٦/٠٩/١٨
اسلام؛ دینی که با مهربانی پیامبرش شناخته می‌شود

شب شوق و شب وجد و شب شور

٩٦/٠٩/١٥
بررسی وضعیت شرکت های مختلف ارائه دهنده اینترنت

داستان اینترنت غیر حجمی و نامحدود که این روزها می گویند چیست؟

٩٦/٠٩/١٣
ستاره هایی که مورینیو قدرشان را ندانست

منتخبی که مورینیو ندید

٩٦/٠٩/١٨
با رنگ بنفش کمپانی پنتون بیشتر آشنا شوید

رنگ سال 2018 و مکمل هایش

٩٦/٠٩/١٩
معرفی یک مستند خوب که زندگی خواهران منصوریان را روایت می کند

چرا باید صفر تا سکو را ببینیم؟

٩٦/٠٩/١٩
معرفی بازی اعتیاد آور این روزهای جهان

آجرت را بشکن و معتاد شو!

٩٦/٠٩/٢٠
ورزش هایی که در ایران مهجور مانده اند!

محبوب ترین ورزش های دنیا کدام اند؟

٩٦/٠٩/٢٠
تبلیغات