عذرخواهی های به یاد ماندنی!
به بهانه عذرخواهی جالب مدیران سامسونگ

عذرخواهی های به یاد ماندنی!

نویسنده : سینا واحدی

عذر خواهی سامسونگ و قوز بالا قوز!

روزی که فیلم انفجار گلکسی نوت 7 سامسونگ درآمد، خیلی‌ها گفتند که آزمایشی بوده و تست باتری است و یک عالمه چیز دیگر! همه با اطمینان می‌گفتند مگر می‌شود گوشی نویی که تازه به بازار آمده آن هم از شرکت سامسونگ، منفجر شود. اما فیلم‌ها یکی پس از دیگری زیاد شد. آن‌قدر که سامسونگ فراخوانی عمومی برای نوت 7 زد و سعی کرد همه گوشی‌ها را از بازار خارج کند. 

برند سامسونگ در ابتدا اصرار داشت که فرآیند فراخوانی گلکسی نوت 7 از کشورهای مختلف، شامل حال مشتریان چینی نشود. این‌که به چه دلیل این قصد را داشت مشخص نیست! بعدها یکی از مدیران سامسونگ ادعا کرد که سامسونگ باتری دستگاه‌هایی که به کشور چین ارسال می‌شوند را از شرکت متفاوتی خریداری کرده و از همین رو فراخوان سراسری نوت 7، خریداران چینی را شامل نخواهد شد. سامسونگ اگر چه با وطن‌پرستی، ابتدا فروشگاه‌های کشور خود را از تمامی دستگاه‌های معیوبِ عرضه شده خالی کرد، اما در ادامه مجبور شد تا فراخوان را در سرتاسر دنیا اجرایی کند.

چند روز قبل و بعد از گذشت دو ماه از آن ماجرا شرکت سامسونگ مراسمی در شهر شیجی‌ژوآنگ که از بازارهای دیجیتال کشور چین محسوب می‌شود، برای توزیع‌کنندگان محلی برگزار کرد تا به این وسیله از پشتیبانی پایدار آن‌ها از این کمپانی تشکر و قدردانی کند و خبر عذرخواهی مدیر سامسونگ را به مشتریان چینی برساند، برای همین حدود 20 نفر از مدیران محلی سامسونگ در کشور چین و همچنین برخی از مدیران اصلی سامسونگ که در مراسم حضور داشتند بر روی استیج برنامه مقابل مردم زانو زدند تا عذرخواهی را در بالاترین حالت خود به مشتریان منتقل کنند. 

عذر خواهی مدیران سامسونگ

تصور سامسونگ و حتی ما بر این بود که چنین اقدامی باعث آرام شدن خشم چینی‌ها و کم شدن ناراحتی آن‌ها شود، اما در کمال تعجب خشم مردم را بیشتر برانگیخت! بعد از این‌که تصاویر این همایش به سرعت در شبکه‌های اجتماعی کشور چین پخش شد، چینی این رفتار را توهین به عقاید خود تلقی کردند. بد نیست بدانید که زانو زدن در کشور چین رفتاری عادی محسوب نمی‌شود. آن‌ها تنها در زمان عبادت خدایان خود در معابد زانو می‌زنند. همچنین این کار را در مقابل بزرگانی که احترام بسیار زیادی برای آن‌ها قائل هستند، نه همیشه و تنها در مراسمی خاص انجام می‌دهند. 

 

اشک های خانم رئیس جمهور

فکر نمی‌کنم اشک‌های رئیس جمهوری را برای عذر خواهی سراغ داشته باشید. حداقل من که تا به حال ندیده‌ام! اما مردم کره سراغ دارند، پارک گئون هه رئیس جمهور کره جنوبی به دلیل درز اطلاعات دولتی از سوی یکی از افراد نزدیک و مرتبط با او و همچنین مداخله‌اش در امور دولتی، با حالتی عجیب و البته اشک بار از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

گریه رئیس جمهور کره جنوبی

ظاهرا یکی از دوستان نزدیک رئیس جمهور، با استفاده از نفوذ خود بر خانم پارک و موقعیتی که در دفتر ریاست جمهوری ایجاد کرده در بعضی انتصابات مداخله و احتمالا از موقعیتش بهره‌برداری اقتصادی هم کرده است. خانم چوی سوون-سیل از دوستان دوران کودکی خانم پارک بوده که بدون داشتن سمت دولتی به کاخ ریاست جمهوری سئول رفت و آمد داشته است. خانم چوی ضمن دسترسی به اسناد محرمانه در متن سخنرانی‌های رئیس جمهور هم اعمال نفوذ می‌کرده.

در ادامه‌ی ناراحتی رئیس جمهور کره، نخست وزیر کره جنوبی، 2 وزیر کابینه، 10 مشاور رئیس جمهوری و رئیس کارکنان نهاد ریاست جمهوری از سمت‌های خود استعفا داده و یا برکنار شدند.

 

عذر خواهی به سبک ترامپ...

ماه پیش در شبکه‌های مجازی آمریکا و پس از آن در دنیا کلیپی پخش شد که آبرو و حیثیت یکی از دو رقیب انتخابات آمریکا را برد. با این‌که از ترامپ هر روز رسوایی جدیدی می‌شنویم، اما این یکی مقدار بیشتری سر و صدا راه انداخت. در آن فیلم که مربوط به سال دو هزار و پنج است، ترامپ از الفاظ رکیک درباره تلاش برای برقراری روابط جنسی با زنان استفاده می‌کند. این کلیپ از گفت و گوی خصوصی او با مجری یکی از برنامه‌های تلویزیونی بوده است. در آن فیلم، ترامپ از داشتن روابط غیراخلاقی با یک زن متاهل سخن می‌گوید و جزئیات این روابط را با او شرح می‌دهد. پس از انتشار این نوار، ترامپ بیانیه‌ای منتشر و عذرخواهی کرد.

عذر خواهی ترامپ

او گفته که این صحبت‌ها یک گفتگوی خصوصی است که مربوط به چند سال پیش است. ضمنا بیل کلینتون در زمین بازی گلف، از این بدترها را به من گفته است. سخنانی که من گفته‌ام اصلا به اندازه حرف‌های کلینتون نیست. به هرحال، اگر کسی از این حرف‌هایم ناراحت شده است، عذرخواهی می‌کنم.

 

عذرخواهی و خواندن روزنامه کیهان!

در قسمت 17 سریال شهرزاد در یکی از سکانس‌ها مامور شهربانی از فرهاد پرسید: «این تصاویر را می‌شناسی؟ این‌ها سران توده‌ای هستند که دستگیر شده‌اند!» همین لحظه سوتی بزرگی اتفاق افتاد، در بین عکس‌ها ، عکسی از مدیرمسئول معروف روزنامه کیهان در بین عکس‌ها بود! عکسی از حسین شریعتمداری که در زندان قصر پیش از انقلاب گرفته شده بود.

تصویر حسین شریعتمداری بین تصاویر توده ای ها

بعد از این اتفاق که حاکی از توده‌ای بودن شریعتمداری بود، اعتراض‌های فراوان و جنجال بزرگی در رسانه‌ها رخ داد. بلافاصله تهیه کننده سریال شهرزاد به توضیح این مساله پرداخت و رسما عذرخواهی کرد. او گفت که قرار بوده یک عکس قدیمی از یک نفر که بازداشت شده است در کنار عکس‌ها گذاشته شود. این مربوط به کمونیست‌ها نیست. 

رضوی برای این‌که عذرخواهی‌اش کامل شود گفت: افتخار همیشگی من این است که هم تحلیل‌های شریعتمداری را می‌خوانم و هم روزنامه کیهان را مطالعه می‌کنم و از علاقمندان او هستم. بنابراین قرار دادن این عکس سهوی بوده است و من قطعا باز هم موضوع را جویا شده و با عوامل آن در صورت عمدی بودن برخورد می‌کنم.

 

مدیران کره همیشه به تعظیم!

پس از هک شدن اطلاعات نزدیک به نصف جمعیت کره جنوبی، روسای سه شرکتی که مشتریان‌شان بیشترین آسیب را دیدند با تعظیم از آن‌ها عذرخواهی کردند. این افراد در مراسمی در مقابل جمعیت حاضر در سالن به آن‌ها تعظیم کرده و عذر خواهی کردند، آن‌ها همچنین پیشنهاد دادند تا از مقام خود استفعا دهند.

مدیران کره‌ای در حال تعظیم

 

جای خالی عذرخواهی در فرهنگ ما

هر کسی در دنیا به شیوه خود از اشتباهش می‌تواند عذرخواهی کند. که البته شرطش پذیرفتن اشتباه و تمایل به عذرخواهی است. این‌که کمی زبانم لال فقط کمی در کشور ما عذرخواهی کم صورت می‌گیرد، به همین دلیل است. در مرحله اول اصلا امکان اشتباه در خودمان نمی‌بینیم. اگر هم یک در هزار اشتباه‌مان را بپذیریم، کفایت می‌کند و نیازی به عذرخواهی نیست. آخر ممکن است که طرف مقابل‌مان رویش زیاد شود.

در هر حال برای حل شدن این موضوع می‌توانیم از خودمان شروع کنیم، اشتباهاتی که امروز داشته‌ایم را شمرده و بابت تک تک آن‌ها از طرف مقابل‌مان معذرت بخواهیم. در این صورت ممکن است با فراگیر شدن این فرهنگ کمی هم از ما بهتران این گونه عمل کنند.

برچسب ها
عذر خواهی
عذرخواهی عجیب و غریب سامسونگ
زانو زدن مدیران سامسونگ
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
گاهی وقتا توی نوشته دچار خودسانسوری میشیم ..چندین بار نوشتم و پاک کردم و به همین جمله اکتفا می کنم ..ان شالله که نهادینه بشه این رفتار ...مطلب شما عالی بود
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
چرا خودسانسوری؟ با ما راحت باشید! انشاا.. ما هم امیدواریم سلامت باشید
Amram 20
Amram 20
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
انصافاً بعضی مواقع از طرف عذر خواهی میکنی بعد طرف تازه جو گیر میشه، بجای اینکه کوتاه بیاد دور برمیداره...
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
اونم به خاطر اینه که فرهنگ عذرخواهی جا نیفتاده...شما کار درست رو انجام بدید به هر حال!
م-نص
م-نص
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
جا داشت عذرخواهی مدیران کارخانه میتسوبیشی ژاپن رو به خاطر تقلب در اندازه گیری مصرف سوخت یکی از خودروهایش می اوردید.در کل ممنون عالی بود
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
بله، ازین دست موارد زیاده که اینجا تنها نمونه های پررنگ اورده شد.سپاس
t.m
t.m
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
منم فقط امیدوارم ک این فرهنگ همگانی شه
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
ما هم امیدواریم