صفر تا صد یک تور لیدر
مواردی که در مورد راهنمای تور باید بدانیم

صفر تا صد یک تور لیدر

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

شاید تا به حال با گروه‌های مسافرتی، به سفر یا تفریح رفته باشید و یک راهنمای تور را دیده باشید و با خودتان گفته باشید: بَه... عجب شغل خوب و مفرحی! هم تفریح و سفر دارد و راحت هم است و در کل خوشگذرانی می‌کنند. شاید دل‌تان خواسته جای آن راهنمای تور باشید و در مورد کارش بیشتر بدانید و حتی تصمیم داشته باشید که ‌با او همکار شوید. در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعاتی را درخصوص این کار به شما ارائه دهیم تا اگر هوس کردید روزی به سراغ این کار بروید، مسیر پیش روی‌تان را خوب بشناسید! 

 

تور لیدر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ 

اگر شما در جمع علاقه زیادی به نمایندگی و هدایت بقیه دارید و به راحتی صحبت می‌کنید و سرخ نمی‌شوید و کلمات‌تان را گم نمی‌کنید‌ یا دیگران شما را به عنوان یک فرد اجتماعی و آداب‌دان می‌شناسند، اگر در مواقع سخت و بحرانی به جای دور خود چرخیدن به دنبال تلاش برای حل سریع و دقیق مشکل هستید، اگر تعداد بارهایی که از سرویس جا مانده‌اید به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد و دوستان‌تان از بدقولی و بی‌نظمی شما شکایت ندارند، شما یک فرد خوب برای این کار هستید. اگر برنامه‌ریزی می‌کنید و به آن عمل می‌کنید و البته علاقمند به طبیعت و مسافرت و اماکن تاریخی هستید و یک زبان غیرفارسی را حداقل می‌فهمید و صحبت می‌کنید و به تحرک و ورزشکاری مشهورید، شما خصوصیات و ویژگی‌های لازم برای این‌که یک تور لیدر موفق بشوید را دارید.

 

چطور یک تور لیدر شویم؟

راه‌های متعددی وجود دارد که یک فرد بتواند راهنمای تور شود. اگر کسی علاقه خودش به این کار را قبل از دبیرستان شناسایی کند می‌تواند در رشته «راهنمای گردشگری» شاخه کار و دانش تحصیل کند.

یا بعد از مقطع دیپلم در دانشگاه علمی و کاربردی رشته «مدیریت گردشگری» و در سایر دانشگاه‌ها در رشته‌های «مدیریت جهانگردی»، «تاریخ» و «باستانشناسی» ادامه تحصیل بدهد.

البته دانشگاه تنها راه برای راهنمای تور شدن نیست. کسانی که مدرک کارشناسی دارند و سرشان درد می‌کند برای این‌که راهنمای مسافران شوند و با آن‌ها به جاهای مختلف سفر کنند و از این راه درآمدی هم داشته باشند می‌توانند به موسساتی که دوره‌های مربوطه را دارند مراجعه کنند‌. لیست موسسات آموزشی مجاز در هر شهر در سایت «اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری» آن شهر وجود دارد. گذراندن این دوره حدود شش ماه طول می‌کشد و اگر سفرهای آموزشی در طول دوره برگزار شود هزینه آن جدا از هزینه دوره دریافت می‌شود.

پس از کسب نمره لازم در هر درس یک آزمون جامع از دروس اصلی برگزار می‌شود که در صورت موفقیت در آن و تکمیل فرم‌های مربوطه، طی مرحله گزینش، ‌گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه و اخذ گواهی عدم اعتیاد کارت راهنمای تور برایش صادر می‌شود که به مدت یک سال اعتبار دارد و باید هر ساله تمدید شود. حالا با داشتن این کارت شبیه به کسی هستید که گواهینامه رانندگی‌اش را گرفته است! ممکن است هیچ‌وقت این کارت به دردتان نخورد ولی بدون آن هم هیچ‌جا به کار گرفته نمی‌شوید.

 

با کارت تور لیدری چه باید بکنیم؟

داشتن این کارت به منزله این نیست که شما در این کار موفق می‌شوید. به دلیل این‌که آنچه در این دوره‌ها یاد می‌گیرید مثل تمام رشته‌های دانشگاهی دیگر فقط یک سری اطلاعات کلی را به شما یاد می‌دهد. به‌طور مثال کسی که درس کمک‌های اولیه را پشت سر گذاشته است بعید است بتواند از آن استفاده کند در صورتی که جز ضروریات لیدری است.

برای این‌که یک لیدر خوب باشید چاره‌ای نیست جز این‌که دست به کار بشوید و دوره‌های تکمیلی متناسب با کارتان را طی کنید. به طور مثال برای یک تور طبیعت‌گردی دوره‌های کمک‌های اولیه، نقشه خوانی، کار با جی‌پی‌‌اس، کوه‌پیمایی مقدماتی به شما کمک می‌کند.

یا برای برگزاری یک تورکوهنوردی دوره‌های سنگ‌نوردی مقدماتی و پیشرفته و یخ و برف مقدماتی و پیشرفته را باید گذرانده باشید.

اگر تمام این مراحل را پشت سر بگذارید ولی تجربه سفر همراه تور را نداشته باشید هنوز آماده نیستید. بهتر است به سراغ تورهایی بروید که دوره‌هایی به صورت كار با حقوق كم براي كارآموزي نزد افراد با سابقه و كهنه‌كاران مجرب در اين حوزه را دارند و برای مدتی به عنوان دستیار همراه تورهای مختلف باشید تا با ریزه‌کاری‌ها و پیچیدگی‌های کار آشنا شوید.

و البته افزایش اطلاعات از مناطقی که قصد سفر به آنجا داریم و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم و خواندن کتاب در مورد آن‌ها هم می‌تواند کمک خوبی برای‌تان باشد.

 

وظایف یک لیدر تور چیست؟ 

تمام صفر تا صد یک سفر با شماست. باید بدانید همه چیز در طول سفر به شما مربوط است. کار برای شما خیلی قبل از سفر شروع می‌شود چون تمام هماهنگی‌های مربوط به لیدرهای محلی، مکان اقامت، سرویس‌های رفت و آمد و برنامه‌ریزی‌های سفر باید از قبل اتفاق افتاده باشد‌. اگر هماهنگی لیدر محلی را یادتان رفته باشد یا ساعت درست رسیدن به آن‌جا را ندانید یا اتوبوس و امکانات آن را در نظر نداشته باشید احتمالا گردشگران از شما راضی نخواهند بود.

پیوستن به گروه در شروع سفر، خوش‌آمدگویی و دادن اطلاعات مربوط به جزئیات سفر، انجام زمان‌بندی مناسب برای کل سفر، کمک به مسافران در مسایل مختلف مانند گذرنامه و… ارائه توضیحات کلی از مکان‌ها و محل‌های بازدید، تدارک دیدن برنامه‌های مختلف تفریحی و گردشی، مشاوره دادن در خصوص مواردی مانند رستوران‌ها، مغازه‌ها و مراکز خرید هر منطقه از جمله وظایف راهنمای تور است. ضمن این‌که او همیشه برای مشاوره دادن، حل مشکلات و رویارویی با مسایل اضطراری مانند گم شدن گذرنامه یا پول، بیماری و... باید در دسترس باشد.

 

کجا باید مشغول به کار شد؟

راحت‌ترین کار این است که در آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، موسسات، هتل‌ها و متل‌ها فرم پر کنید و منتظر تماس‌شان باشید. 

و البته این را هم باید در نظر گرفت که آژانس‌ها معمولا با افرادی آشنا کار می‌کنند که ورود به این حوزه را سخت می‌کند.

می‌توانید در سایت‌ها و مراکز مرتبط برای خودتان صفحه ایجاد کنید‌. به طور مثال در سایت انجمن صنفی گردشگران قسمت معرفی راهنمای تور برای خودتان صفحه بسازید.

اگر افراد یا جاهایی را می‌شناسید که می‌توانند به شما توریست معرفی کنند می‌توانید به صورت فردی اقدام کنید و در مدت سفرشان راهنمای آن‌ها باشید و فقط گزارش کارتان را به سازمان گردشگری بدهید. البته تعداد پیشنهادات کاری ربط مستقیم به رضایت برنامه‌های قبل دارد. لیدرهایی هستند که مدام در سفرند و کسانی هم  هستند که مدت‌ها در خانه نشسته‌اند! 

 

حقوق یک لیدر تور چقدر است؟

در سایت انجمن صنفی راهنمایان گردشگری یک نرخ‌نامه برای برنامه‌های مختلف تنظیم شده است. به‌طور مثال برای یک گشت 1 تا 40 نفره داخل شهر بین ساعت 8 صبح تا 8 شب مبلغ 35000 تومان و برای یک برنامه داخل استان خراسان به ازای هر روز 230 هزار تومان باید به تور لیدر پرداخت شود. اما بیشتر آژانس‌ها مبالغی کمتر به لیدرها می‌پردازند و البته باید توجه داشت که حقوق آن‌ها رابطه مستقیم به تعداد و روز و ساعت برنامه دارد و بسیار متغیر است.

معمولا لیدری شغل دوم است و با توجه به زیاد شدن تعداد افراد به عنوان یک شغل ثابت نمی‌توان روی آن حساب باز کرد.

 

دردسرهای یک لیدر تور چیست؟

یک لیدر تور نمی‌تواند خسته‌، عصبانی‌، بی‌حوصله شود. او باید در طول سفر بهترین اخلاق را حتی با بدترین مشکلات داشته باشد.‌‌‌ لیدری فصلی است و به رونق گردشگری بستگی دارد. برنامه‌ریزی برای زندگی شخصی سخت است چون شاید مجبور باشد چند شبانه‌روز همراه مسافران یا در سفر باشید. آژانس‌های مسافرتی استخدام رسمی نمی‌کنند و حقوق کمی می‌دهند. خبری از ساعت کار و حقوق مشخص در آن نیست. مسئولیت زیادی دارد و حوادث پیش‌بینی نشده مانند تصادف و وضعیت آب و هوا و... به دردسرهای آن اضافه می‌کند. و البته شاید برای بعضی مسیرها و مکان‌ها، طبیعت‌گردی یا کوهنوردی‌ این کار برای خانم‌ها مشکلات بیشتری داشته باشد. خلاصه هر چند این کار دوست داشتنی و مفرح باشد، اما مثل همه مشاغل سختی‌های خودش را دارد. پس زمانی به سراغ این کار بروید که مطمئن به آن علاقه دارید و از پس سختی‌های این کار بر می‌آیید. 

برچسب ها
چطور تور لیدر شویم
تور لیدرها چه کار می کنند
راهنمای تور لیدر شدن
درباره تور لیدرها
راهنمای تور
چطور راهنمای تور شویم
راه های تور لیدر شدن
در آمد تور لیدرها
نظرات کاربران
کد امنیتی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
چه جالب که بحث کسب و کار تو جیم جدیه و جالب تر معرفی شغل تورلیدری. هم فاله و هم تماشا البته برای کسی که علاقه مند باشه. چند روز پیش برنامه هزار داستان یه زوج رو آورده بود که کل زندگی شون رو جمع کرده بودن و یک فولکس بزرگ خریده بودن و توش زندگی می‌کردن. با همون فولکس تور می بردن و دخل زندگی شون رو اینجوری در می‌آوردن.
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٤/٠١
٠
٠
می دونی زندگی جالبیه . فقط باید از خیلی چیزها گذشت. مثلا کسی که در سفره چه جوری ازدواج کنه و به زندگیش و خانواده اش برسه. باید ادم پایه پیدا کرد تا بتونی این قدر سفر باشی که سخته. ولی من عاشق سفررررررررررررمممممممممممم
mhv
mhv
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
سلام.به نظرم یکی از بهترین مطلباتون در سایت جیم بود . علی برکت الله
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٤/٠١
٠
٠
الان نمی دونم ازم تعریف کردین یا فوش دادین. در هر صورت ممنونم آقای وکیلی :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٣/٣١
٠
٠
واقعن مطلب خیلی خوبی بود/ سوالی نموند دیگه :) / مدتهاست دوس داشتم دوره طبیعت گردی رو بگذرونم اما نمی دونستم کجا!؟ رفتم از سایت نگاه کردم! =)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٤/٠١
٠
٠
برای خودم هم این کار خیلی جالبه. به خصوص که عاشق دردر هستم ..ممنونم مریم جان