خبرنگارها مشغول فحش خوردنند!
نگاهی به سختی‌های خبرنگاری به بهانه رفتار زشت بهناز جعفری با چند خبرنگار

خبرنگارها مشغول فحش خوردنند!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

خبرنگاری یکی از شغل‌های سخت دنیا است. این روزها بیشتر از قبل! هر از گاهی بالاخره یک نفر پیدا می‌شود که در مسیر نه چندان ساده تهیه فلان خبر یا گزارش یا مصاحبه، ناسزایی، توهینی، مشتی یا هر چیز دیگری حواله‌شان کند! اصلا کسی که می‌رود سراغ حرفه خبرنگاری، اول باید پی تمام این چیزها را به تنش بمالد بعد قدم در این راه بگذارد. ماجرایی که در نشست خبری سریال «زیر پای مادر» اتفاق افتاد باعث شد تا یک نگاه اجمالی داشته باشیم به اتفاقات مشابهی که متأسفانه بارها و بارها یقه خبرنگار جماعت را گرفته است و آن‌ها را در تیررس انواع و اقسام حرف و حدیث‌ها قرار داده است.

 

سیر تا پیاز درگیری و حواشی بعد از آن

ماجرا همانطور که اشاره کردم بر می‌گردد به نشست خبری یکی از سریال‌های ماه رمضان که در آن بهناز جعفری (بازیگر این سریال) به همراه سایر عوامل حضور پیدا کردند. اما بین خانم جعفری و یکی دو نفر از خبرنگارانی که قرار بود نشست را پوشش بدهند یک کل‌کل و درگیری لفظی اتفاق می‌افتد.

 فیلمی که از این نشست روانه دنیای مجازی شد بیانگر جبهه‌گیری او و الفاظ نامناسبی است که در برخورد با خبرنگاران استفاده می‌کند؛ از نداشتن سواد کافی خبرنگاران می‌نالد و خطاب به یکی از آن‌ها می‌گوید: آقای خمار! انگار یک چیزی انداخته‌ای بالا!

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. رامبد جوان در یک فایل صوتی با بیان این‌که همین اندازه که بازیگر بی‌سواد وجود دارد خبرنگار بی‌سواد هم وجود دارد، به حمایت از بهناز جعفری پرداخت.

البته در یک مدت کوتاه پس از انتشار این فایل، جوان اقدام به انتشار یک فایل صوتی دیگر کرد و در آن از انتشار بدون اجازه فایل قبل که ظاهرا به دست یکی از خبرنگاران صورت گرفته بود شاکی بود. 

این قضیه واکنش اینستاگرامی برخی از هنرمندان را هم در پی داشت. فلور نظری با اعتراض به حرف‌های رامبد جوان و با پیش کشیدن تفکری که پشت برنامه خندوانه است، عکس زیر را در صفحه‌اش منتشر کرد و نوشت:

«هنگامي كه خندوانه متولد شد تصور مي‌كرديم وسيله‌اى خواهد بود براى كاهش بد اخلاقي‌هاى اجتماعى كه در نبود شادى و تفكر مثبت چيزى جز پرخاش و ادبيات غير مودبانه رشد نخواهد كرد. اما دريغ و افسوس كه گاهي اوقات از مسير خود منحرف شده و به جاى پراكندن عطر شادى و مثبت گرايي به تمسخرِ ديگران و ارائه ويتريني سطحي و تكرارى از برخي مكالمات ناخوشايند بدل مي‌گردد. آقاى رامبد جوان‌، مبدع و متولي برنامه‌ خندوانه، كاش حمايت از هنرمندى را در قياس با هنرمند ديگر آن هم با لحن نه چندان درست و البته معنادار انجام نمي‌داديد. مردم عزيز و قدرشناس ما هم صفركشكولي را دوست دارند هم بهناز جعفرى را، اين دسته بندى و درصد بندى و مرز بندى را براى كل مردم نمى‌پسنديم چه برسد به همكاران هنرمندمان... و اما جمله‌ ناپسند‌تر (سوزش بعضي از جاهاى حساس) كه شما در ميان صحبت‌هاي‌تان بيان كرديد، ما را به ياد ادبيات سخيف هشت ساله‌اى مي‌اندازد كه براى هميشه در فرهنگ اين سرزمين مدفون و منسوخ شده است. آقاى رامبد جوان خندوانه‌اى حرف بزنيد و بيانديشيد. شاد، پسنديده، مهربان و با احترام به همه مردم نه كم و نه زياد . اگر نمي‌توانيد سكوت پسنديده‌تر است. دو چندان كه مي‌گويي بشنو. یا حق.»

پریوش نظریه هم در اینستاگرامش پستی قرار داد که در آن نوشته بود: «بیایید یک تنه به قاضی نرویم، باید حرف‌های هر دو سو «کامل» شنیده بشه تا بتونیم درست برداشت کنیم. برداشت و نه قضاوت. ضمن این‌که بازیگری که کارش را از صحنه تئاتر شروع کرده و نه از پارتی و حاشیه، مدیون هیچ‌کسی جز خودش نیست»

مهراب قاسمخانی هم در واکنش به این موضوع از مردم خواست که این موارد را صنفی نکنند و رفتاری را به همه افراد یک گروه نسبت ندهند.

کار به اظهار نظر بازیگران محدود نشد و معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد هم با یک توئیت وارد ماجرا شد که در عکس زیر می‌بینید.

این‌ها اتفاقاتی بود که تا این لحظه در ادامه دعوای همان نشست خبری سریال زیر پای مادر اتفاق افتاد. اما متأسفانه حوادثی از این قبیل کم نداریم. 

 

وقتی لیلا حاتمی گارد می‌گیرد

لیلا حاتمی مدتی پیش در نشست خبری فیلم سینمایی رگ خواب، که اتفاقا قرار است بعد از یک مدت در روند اکران قرار بگیرد، آنچنان در مقابل صحبت‌ها و سوال‌های خبرنگاران جبهه گرفت که خیلی از خبرگزاری‌ها تصمیم گرفتند تمام حرف‌هایش را بدون هرگونه تغییری در فضای مجازی منتشر کنند. 

شاید این قضیه با درک بیشتری از قضیه خستگی لیلا حاتمی و تمایل نداشتنش به پاسخگویی سوالات می‌توانست ختم به خیر شود. اما جبهه گیری اصلی علیه این رفتار وقتی صورت گرفت که مانی حقیقی با انتشار پست زیر در اینستاگرامش خبرنگاران محفل مورد نظر را با لفظ «دوزاری» نواخت.

 

اتفاقات مشابه با تم سیاست

سیاست و خبر با هم تنیدگی زیادی دارند که خیلی وقت‌ها این تنیدگی به برخوردهای لفظی و حتی فیزیکی با خبرنگاران منجر شده است. ماجرای وزیر راه  و شهرسازی یک مورد پر صدای آن بود، خانم خبرنگار در پی پرسیدن سوالی از عباس آخوندی با واکنش فوق‌العاده بد او روبه‌رو شد «شما حرفه‌ای نیستید. خبرنگار باید یک جو عقل داشته باشد.» و بعد هم پرت کردن میکروفون!

قبل‌تر از آن هم ماجرای ضربه نادر قاضی‌پورنماینده مجلس به یکی از خبرنگاران کلی داستان ایجاد کرد. آخرین مورد هم که رفتار پرخاشگرانه وزیر بهداشت با خبرنگار روزنامه قدس بود.

 

رفتار بد طارمی با یک خبرنگار

در عرصه ورزش هم سر خبرنگاران بی‌کلاه نمانده است. در دیدار پرسپولیس با لخویا وقتی طارمی ضربه پنالتی را خراب می‌کند و در انتهای بازی با سوال خبرنگار مواجه می‌شود مبنی بر از دست دادن موقعیت گل زنی‌اش، یک «به تو ربطی ندارد» می‌گوید و می‌رود. یا قبل‌تر از آن در بازی شهرآورد، وقتی که پرسپولیس بازنده از میدان خارج می‌شود بین او و یکی از خبرنگارها برخورد فیزیکی صورت می‌گیرد.

 

کمی بیشتر ارزش قائل شویم

شاید اگر خبرنگارها به خستگی یا ناراحتی و شرایط روحی مصاحبه شونده توجه بیشتری می‌کردند هرگز با این قبیل جواب‌ها مواجه نمی‌شدند. اما این چیزی از زشتی ماجراهای اتفاق افتاده کم نمی‌کند. چرا خبرنگاران با این حجم از مشغله و سختی کار هر از گاهی باید با یک برخورد این چنینی مواجه شوند؟ یک روز از سوی  نماینده فلان شهر و وزیر مملکت و یک روز از سوی یک بازیگر. شاید واقعا حرف خبرنگاری که بهناز جعفری را مخاطب قرار می‌دهد و می‌گوید ما شما را بهناز جعفری کرده‌ایم خیلی قابل قبول و قابل استناد نباشد، مسلما نمی‌توان تلاش فردی را در نظر نداشت، اما این را هم نمی‌توان نادیده گرفت که اگر خبرنگاران حضور نداشته باشند این همه مطرح شدن و دیده شدن هم اتفاق نخواهد افتاد. شاید اگر حرفه خبرنگاری بیش‌تر از این چیزی که حقش بود توجه می‌دید، حالا در قرن بیست و یک که همه به ضروری بودن این قشر و وظیفه‌شان اذعان دارند، این آدم‌ها در ذهن خیلی‌ها صرفا افرادی نبودند که فقط بلدند وقت آدم را بگیرند و سوال‌های الکی بپرسند.

برچسب ها
توهین بهناز جعفری به خبرنگاران
توهین رامبد جوان به خبرنگارها
حمایت رامبد جوان از بهناز جعفری
جنجال در نشست خبری زیر پای مادر
رفتار بد طارمی با خبرنگاران
واکنش بد لیلا حاتمی به خبرنگاران
دفاع مانی حقیقی از لیلا حاتمی
واکنش بد عباس آخوندی با یک خبرنگار
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i_banu69
i_banu69
٩٦/٠٣/٢٧
٢
١
متاسفانه اکثر سلبریتی های کشور ما عقده ای هستن و مشکل روانی دارن...بعضی از رفتارهای خبرنگار ها هم اشتباهه...امااین موضوع از مشکلات روانی و عقده حقارت و خود کم بینی و تمنای دیده شدن این افراد معروف کم نمی کنه...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
امیدوارم شرایط از جانب هر دو قشر بهتر بشه.
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
کاری ندارم تو قضیه ی جعفری و خبرنگار حق باکیه.. اما اینو فهمیدم که رامبد برای خودشیرینی جلوی خانوما همیشه پیش دستی میکنه.. با پاسخ دندون شکن خانوم فلور نظری بسیار موافقم :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
نتیجه گیری منحصر به فردی بود :))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٩
١
٠
هابعله من همه نظراتم منحصر به خودمه :)))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٢٩
٠
٠
باید قبول کنیم که بازیگری و سیاستمداری و فوتبالیستی و کلا معروف شدن سخته! سخته معروف باشی و به چالش بکشنت و از کارات انتقاد کنن! این باعث میشه آدم اعصاب نداشته باشه و از دستش بده کلا!! البته نقد برای همه ما ایرانی ها سخته، و همه عصبانی میشیم، منتها عصبانی شدن سلبریتی ها تو چشم همه هست! ما نهایتا 4 تا فحش تو دلمون یا به خود طرف میدیم و تموم میشه میره! البته که از یه سلبریتی بیشتر انتظار میره که ادب داشته باشه و الگوی جامعه باشه :) خیلی خوب بود، مخصوصا مهراب قاسمخانی :دی
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٣/٣٠
١
٠
خب به همون نسبت که معروف تر میشیم وظیفمونه که با ظرفیت تر و با حوصله تر هم بشیم.:))))
خاتون گیس گلابتون :)
خاتون گیس گلابتون :)
٩٦/٠٤/٠٤
٠
٠
فکر میکنن چون جيبشون پر پول تره هرچی دلشون خواست باید بگن...