خارجیش خوشمزه تره؟!
گزارش بازدید از نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان

خارجیش خوشمزه تره؟!

نویسنده : سید مصطفی حسینی

به‌عنوان یک نویسنده و تصویرگر، امسال این فرصت را پیدا کردم که همراه با غرفه انتشارات خراسان سری به نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت بزنم. و طبیعتا ابتدایی‌ترین کاری که می‌کردم مقایسه آن با نمایشگاه کتاب تهران بود. شاید در دل‌تان بگویید این کجا و آن کجا؟.. اما راستش تفاوت  آن‌قدرها هم کهکشانی نیست.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب دنیا، از نظر تعداد ناشران و بازدیدکنندگان است. از سال ۱۹۴۹ تا الان اواسط اکتبر به مدت ۵ روز در نمایشگاه تجارت فرانکفورت آلمان برگزار می‌شود. سه روز اول به بازدیدکنندگان تجاری (متخصصان صنعت چاپ و نشر) اختصاص دارد و دو روز آخر در به روی بازدیدکنندگان عام باز می‌شود. نویسندگان، نمایندگان عرصه نشر و شرکت‌های چندرسانه‌ای از سراسر جهان برای مذاکره، تعامل، تبلیغ آثار و پیدا کردن بازارهای جهانی، در این نمایشگاه دور هم جمع‌اند. در طول مدت برگزاری، نزدیک به ۷ هزار ناشر از صد کشور در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و حدوداً ۲۸۶ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. 

نمایشگاه کتاب فرانکفورت

 

از تهران تا فرانکفورت، از زمین تا..؟

ساختمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت هم مانند مصلی، اختصاصی این موضوع نیست اما بیشترین شهرتش را از این نمایشگاه سالانه می‌گیرد. هتل‌های فرانکفورت در ایام نمایشگاه کتاب ناگهان دوبرابر گران می‌شوند و ورود به نمایشگاه هم هزینه دارد. باید برای هربار ورود بلیت تهیه شود. دو نوع بلیت یک‌روزه و تمام مدت وجود دارد. البته ما همگی از کارت‌های بازدیدکننده تجاری برخوردار بودیم که از طریق اتاق بازرگانی ایران و آلمان خریداری شده بود. اما نکته جالب توجه این کارت‌ها این است که با در دست داشتن‌شان استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی فرانکفورت اعم از مترو، قطار شهری و اتوبوس، رایگان است. پدیده رایگان دیگری که در فضاهای تجاری شهر فرانکفورت عموما و در نمایشگاه کتاب به طور خاص شایع است وای فای و دسترسی به اینترنت است که البته سرعتش فرق زیادی با داخل کشور نمی‌کند اما امکان برقراری ارتباط فرامرزی ما را به خوبی فراهم کرده بود.

 

حرفه ای ها در غرفه

بیشتر ایام نمایشگاه فضای کاملا حرفه‌ای دارد و در راهروهایش از تنه زدن‌ها و همهمه همیشگی سالن‌های نمایشگاه کتاب تهران خبری نیست. داخل غرفه‌های کتاب، خرید و فروش کتاب وجود ندارد و همه شرکت‌کنندگان صرفا برای آشنایی رو در رو با دیگران و گفتگو برای داد و ستد حق نشر کتاب‌هاست که حضور پیدا می‌کنند. با این حال غرفه‌ها با شکوه و تجمل زیادی دکوراسیون و تزیین می‌شوند تا جایی که می‌شود غرفه‌هایی از انتشارات بزرگ پیدا کرد که یک میز پذیرش و صندلی انتظار در برابر ورودی‌هایشان قرار داده شده‌ است. در مقابل، زیادند غرفه‌های کوچکی متعلق به انتشارات یا نویسنده‌ها و حتی خدمات مرتبط با چاپ و نشر که علاقمندانه به دست هر عابری برگه‌های معرفی و بروشور را با لبخند تقدیم می‌کنند و جالب این‌که اکثر عابرین با علاقمندی این برگه‌ها را دریافت می‌دارند. در مجموع بیشترین تصویری که از این همه سالن، غرفه و رفت و آمدهای‌شان در ذهن ایجاد می‌شود این است که چاپ و نشر در آن سوی آب‌ها، یک صنعت بزرگ و درآمدزا و مهم است و از این جهت شباهت کمی با کتابفروشی همراه با یارانه و التماس و جایزه در ایران دارد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت

 

از بوی هات داگ تا شمشیر اساسین‌ها

 اما دو روز آخر درِ نمایشگاه به روی بازدید کنندگان عمومی باز می‌شود و البته چند سالی است که جوانان آلمانی آن را تبدیل به فرصتی برای برپایی کارناوالی از جنس کامیک-کان کرده‌اند. جشنی خودجوش که در آن افراد از سنین مختلف لباس‌ها و پوشش شخصیت‌های مورد علاقه خودشان را که از دنیای سرگرمی می‌آیند برتن می‌کنند و در محوطه نمایشگاه راه می‌روند و با علاقمندان عکس می‌گیرند. این البته یکی از معدود اتفاقاتی بود که در قلب اتحادیه اروپا بدون رد و بدل شدن یورو رخ می‌دهد. در این دو روز، نمایشگاه بالکل صورتی متفاوت پیدا می‌کند. سر و کله هات‌داگ فروشی‌ها و سیب زمینی سرخ کرده پیدا می‌شود و غرفه‌های عروسک‌فروشی و کتاب‌های دسته دوم شروع به فعالیت می‌کنند و خلاصه شاهدی می‌شوند بر این‌که اینجور حواشی رنگ و بودار در شرایط حضور مراجعین عمومی غیر قابل اجتناب است و ربطی به بیگانگی ایرانیان با فرهنگ کتابخوانی ندارد.

فضای نمایشگاه کتاب فرانکفورت در دو روز آخر

فضای نمایشگاه کتاب فرانکفورت در دو روز آخر

 

و اما کامیک، مانگا.. پی نما!

فرانسوی‌ها از میان اروپاییان پررنگ‌ترین حضور را در عرصه داستان مصور داشتند. از داستان‌های ادبیات فرانسه تا شخصیت‌های تاریخی و حوادث مهم اجتماعی فرانسه همه در قالب داستان‌های مصور رنگی و با کیفیت تولید شده‌اند و درابعاد متفاوتی از آن‌چه در کامیک‌های آمریکایی دیده بودیم به چاپ رسیده‌اند. مانگای ژاپنی هم رقیب پرتعداد دیگری است که به زبان‌های انگلیسی و آلمانی و فرانسوی و هر زبان دیگری که فکرش را بکنید در غرفه‌های متعدد و متفاوت به نمایش گذاشته شده ‌است. مانگاها همه سیاه و سفیدند، صفحات‌شان از ۲۵۰ متجاوز است و ابعادشان نزدیک به A5. کامکیک‌های آمریکایی اما حضور پررنگی نداشتند. شاید اروپایی‌ها هم مثل ما ایرانیان نفوذ بیش از حد فرهنگ آمریکایی را برنمی‌تابند و خلاصه کالای فرهنگ آمریکایی مشتری کمتری بین ناشرین قاره سبز دارد. جالب بود که با این همه تنوع محصولات، کتاب‌های ما هم برای بسیاری از بازدید کنندگان اروپایی جذاب بود و تصاویر روی جلد، آن‌ها را به پرسش و پاسخ از محتوای پی‌نماهای ایرانی وامی‌داشت. نحوه برخورد تماشاگران رنگین چشم، این امید را برایمان ایجاد کرد که با در نظر گرفتن برخی ملاحظات حرفه‌ای در تولیدات‌مان، فرصت حضور در بازار بزرگ و جدی اروپا برای‌مان دور از دسترس نخواهد بود.

غرفه کتاب های ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

کمیک استریپ و کتاب های مصور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

برچسب ها
نمایشگاه کتاب فرانکفورت
انتشارات خراسان
داستان های مصور شاهنامه
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٥
١
١
چقـــــــــــدر جالب... خب اینهمه هزینه برای دکوراسیون خب براشون جواب داده که از کشورهای مختلف اینهمه بازدید کننده دارن... ممناااانم بابت آگاهی بخشیتون :} راسی آقای حسینی سوغاتی جونامون کو پس :|
لیلی
لیلی
٩٥/٠٨/١٦
١
٠
ممنون بگید لطفا،
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
مرسی از لیلی بابت تذکر به جاش
s.m_hosseini
s.m_hosseini
٩٥/٠٨/١٧
١
٠
همین گزارش و انتقال تجربیات و عکسای خوب و... بعدشم چیزی نداشت آلمان قابل دوستان که سوغاتی بیاریم..
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
آقای سید مصطفی حسینی عزیز شما هم که مثل این دختر پسرای گل خجالتیمون اطلاعات پروفایل و ایمیلت و نشون نمیدی! حداقل ایمیلت و بذار شاید یکی بخواهد باهات ارتباط داشته باشه و باهات کار کنه
s.m_hosseini
s.m_hosseini
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
خجالتی که چه عرض کنم.. ولی کم فعالیت بودم اینجا.. عکسم دادیم ظاهر کنن برامون.. میاد بالا ایشالا به همین زودیا
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٦
١
٠
نه عکس دارید . نه توضیح. خارج هم که می برنتون اونم با فری وای فای. باز خوبه یک گزارش قشنگ برامون نوشتید. ممنون
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
لازم به تذکره که آقای حسینی نویسنده و دست به قلم نیستن در سایت. بابت اینکه مجموعه کتاب های مصور شاهنامه ایشان در جشنواره فرانکفورت در غرفه خراسان عرضه شد از ایشان درخواست کردم تجربیات خودشان را از این نمایشگاه معتبر در عرصه بین المللی با کاربران سایت به اشتراک بگذارند.
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
این است که پروفایلشان کامل نیست و زیاد پاسخگو نیستند. در ضمن دوست عزیز! شرمنده ام که چنین چیزی اصلا باید مطرح بشود اما هزینه های سفر با خود آقای حسینی بوده است.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
دستقیچی عزیز: هر 5 جلد کتاب های شاهنامه رو من دارم. خارق العاده است. کاش حداقل ایمیلی از ایشون بود که می تونستیم باهاشون در تماس باشیم.
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
ممنون بابت توضیحات. عالی . زیارت فرانکفورت قبول. ما که حرفی نزدیم. بله دیگه پولدار های خارج برو باید هم شاه نامه بنویسن ما هم مجموعه ۱۰ جلدی گدانامه رو باید بنویسیم. :)
م-نص
م-نص
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
عالی بود:)متشکرم از زحمت فراوانتان:)
s.m_hosseini
s.m_hosseini
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
مرسی..
Atefe_K
Atefe_K
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
عالی بود..چقدر دوست دارم منم برم:دی.... ممنون از شما اقای حسینی=)
s.m_hosseini
s.m_hosseini
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
خدا ایشالا قسمت همه ی آرزومندان بکنه..
s.m_hosseini
s.m_hosseini
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
ممنون از اظهر لطف همه ی دوستان همونطور که آقای دستقیچی گفت.. کمتر توفیق داریم اینورا بیایم.. به دل نگیره کسی لطفن موفق باشید همگی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
در ضمن کتاب های کمیک شاهنامه بسیار عالی هستن. هر 5 جلدش و دارم. امیدوارم نسل جدید کتاب های داستانی تو ایران به همت شما هنرمند عزیز عملی بشه. منتظر کتاب های کمیک بعدی هم هستیم