ما که رفتیم روسیه؛ بقیه چی؟
تیم ایران به راحتی آب خوردن به جام جهانی رفت، در ادامه چه تیم‌هایی به ما خواهند پیوست

ما که رفتیم روسیه؛ بقیه چی؟

نویسنده : علیرضا گرانپایه

صعود به جام جهانی دو بازی زودتر از موعد ممکن، آن‌قدر لذت بخش است که بی‌خیال بازی‌های نه چندان جذاب تیم ملی کشورمان شویم. با شکست کره جنوبی در بازی مقابل قطر، حالا خیال‌مان حتی از صدرنشینی در گروه خودمان هم راحت است، این یعنی مقتدرانه‌ترین صعود تاریخ فوتبال ایران (شاید هم ورزش ایران!) به مسابقات جام جهانی روسیه، به قول جواد خیابانی باید با صدای بلند بگوییم سلام روسیه، سلام مسکو، سلام سنپطرزبورگ. سلامی که برای‌مان با کی‌روش به راحتی آب خوردن رقم خورد و کلی رکورد مختلف را با خود به همراه آورد، مثل تنها تیم دنیا که تا به این‌جای کار در رقابت‌های انتخابی جام جهانی، دروازه خود را بسته نگه داشته است.

احتمالا تا امروز قطعا یک یا چندتا از مطالب تحلیلی پرشمار تولید شده در رسانه‌های ورزشی به پست شما خورده است. مطالبی که از نقش کی‌روش می‌گوید و نگاهی به ترکیب جوان شده تیم ملی دارد، طارمی و آزمون را می‌ستاید و خط دفاعی تیم ملی را به سد بتونی تشبیه کرده‌اند. پس از ما نخواهید که همان حرف‌ها را تکرار کنیم، می‌خواهیم خیلی سریع و کوتاه در مورد شرایط تیم‌های ملی دیگر در مسیر رسیدن به روسیه حرف بزنیم.

 

رقابت در آسیا نزدیک است


در آسیا به جز ایران، صعود هیچ تیم دیگری نه تنها قطعی نشده که حتی کار گمانه زنی‌ هم سخت است. کره به قطر باخت تا همچنان ازبکستان را در یک قدمی خود ببیند. احتمالا برای مشخص شدن تیم دومی که از گروه ما مستقیم به جام جهانی می رود باید منتظر 14 شهریور و جدال فینال گونه ازبکستان و کره جنوبی در تاشکند باشیم. سوریه شگفتی ساز هم در این گروه شانس بسیار کمی برای سومی و رسیدن به پلی آف دارد! اما شرایط در گروه دوم آسیا خیلی پیچیده‌تر است، البته از همان ابتدا می‌دانستیم که شرایط در گروه ژاپن، استرالیا، امارات، عراق و تایلند باید خیلی سخت‌تر از گروه ما دنبال شود.

ژاپن 17 امتیاز دارد و استرالیا و عربستان با 16 امتیاز در تعقیبش هستند. ژاپن باید در دو هفته باقی مانده با عربستان و استرالیا بازی کند ولی استرالیا می‌تواند هفته آخر از امتیاز قرار گرفتن مقابل تایلند بهره ببرد. امارات با نسل طلایی فوتبالش هم 10 امتیاز دارد و برای حضور در رده سوم به معجزه شگفت انگیزی نیاز دارد. البته تیمی که نمی‌تواند از پس تایلند بربیاید، چرا باید در جام جهانی روسیه به عنوان نماینده آسیا حضور پیدا کند؟

 

وضعیت سخت تیم‌های بزرگ در آفریقا و آمریکای جنوبی


در آفریقا که 5 گروه 4 تیمی در مرحله نهایی بوجود آمده است، تنها 2 بازی انجام شده و فعلا نمی‌توانیم ادعا خاصی در مورد تیم ها داشته باشیم ولی خبر بد این است که در گروه بندی مسابقات، کامرون، الجزایر و نیجریه در یک گروه قرار گرفتند که این یعنی حداکثر یکی از آن‌ها می‌تواند نماینده آفریقا در روسیه باشد.

در آمریکای جنوبی که باید 4 هفته دیگر مسابقات ادامه پیدا کند، برزیل زودتر از ایران صعود خود را قطعی کرده بود ولی خب رقابت بین 9 تیم دیگر خیلی هیجان انگیز دنبال می‌شود. آرژانتین با مسی در رده پنجم قرار دارد و هنوز نتوانسته خودش را در بین 4 تیم بالا جدول که صعود مستقیم دارند، قرار دهد. کلمبیا، اروگوئه و شیلی دو دستی به جایگاه خود در جدول چسبیدند تا با قرار گرفتن در رده پنجم، وارد ماجرا پلی آف و دیدار با نصفه سهمیه آسیا نشوند. یاران مسی اگر بتوانند 10 شهریور مقابل اروگوئه در خانه حریف، امتیاز بگیرند، حسابی شانس خود را بالا می‌برند چون در سه مسابقه بعدی خود تیم قلدری را مقابل خود نمی‌بینند.

 

درجه حرارت فوتبال اروپا بالاست


جز سه گروه که شرایط‌شان بدجور به هم ریخته است. گروه اول، فرانسه و سوئد 13 امتیاز دارند و هلند با 10 امتیاز در رده سوم است. از بین این سه تیم باید یک تیم به طور مستقیم به جام جهانی برود و یک تیم دیگر وارد پلی آف و رقابت با تیم‌های دوم دیگر گروه‌های اروپا شود. واقعا حیف نیست که هلند در جام جهانی هم مثل جام ملت‌های اروپا غایب باشد؟ رقابت در گروه هفت مسابقات بین ایتالیا و اسپانیا 16 امتیازی هم بدجور بالا گرفته است، چه تیمی می‌داند اگر نتواند مستقیم راهی روسیه شود در مرحله پلی آف با چه تیمی باید روبه رو شود؟ نمایش بی نقص سوئیس در گروه دوم هم کار را به جایی رسانده که پرتغال و کریستیانو رونالدو با 15 امتیاز از 6 بازی، پشت سر سوئیس با 18 امتیاز قرار گرفتند تا شرایط رونالدو هم مثل مسی برای صعود آنچنان خوشایند نباشد.

 

آمریکای شمالی و صعود کنندگان همیشگی


تیم های آمریکای شمالی هم که راحت‌ترین مسیر برای صعود دارند. به نظر می‌رسد تا ابد بر روی پیشانی آمریکا، مکزیک و کاستاریکا مهر صعود مستقیم به جام جهانی را زده اند. 

حالا متوجه شدین کاری که شاگردان کیروش دوشنبه این هفته انجام دادند اصلا کار راحتی نبود؟ صعود زودهنگام به روسیه وقتی، هنوز خیلی از تیم‌ها و ستارگان‌شان در کش و قوس داستان دنباله دار صعود قرار گرفتند!

برچسب ها
انتخابی جام جهانی روسیه 2018
صعود تیم ملی ایران
مرحله مقدماتی جام جهانی
کارلوس کیروش
نظرات کاربران
کد امنیتی
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
بزرگترین نگرانی من اینه که تیم محبوبم ایتالیا نره جام جهانی.حتی گفتنش برام سخته.نمیشه تصور کرد دومین تیم پرافتخار دنیا نره جام جهانی ولی با این گروه بندیای عجیب وغریب که مارو با اسپانیا انداختن تو یه گروه زیادم دور از ذهن نیست.تصور جام جهانی بدون تیمای خوبی مثل هلند-اسپانیا-ایتالیا و آرژانتین خیلی سخته.امیدوارم همه این تیمای جذاب بیان جاج جهانی
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
منم کاملا موافقم که باید همه تیم های قلدر بیان جام جهانی... ایتالیا با نسل جوون فعلیش هم قطعا میتونه یکی از شانس های حضور توی مراحل بالا جام باشه