دیالوگ‌های قصه‌گو
معرفی چند نمایش‌نامه کوتاه ولی خواندنی

دیالوگ‌های قصه‌گو

نویسنده : محدثه عارفی

خوبی نمایش‌نامه‌، آن هم از جنس کوتاهش، این است که چندان فرقی نمی‌کند چقدر سرت شلوغ باشد، کافی است ساعتی که در مترو یا اتوبوس نشسته‌ای، وقت تفریح بین درس خواندنت، کنار تخت یا قبل از خواب یکی از آن‌ها را داشته باشی. فرقی هم نمی‌کند از جنس کتاب الکترونیک باشد یا کاغذی. درهر صورت سرگرمت می‌کنند، دیالوگ‌های جذابش تو را به فکرت وا می‌دارند و قصه‌ای را به زبانی ساده بیان می‌کنند. از آن‌جایی که خیلی از ما وقت پرت زیادی داریم و نمایش‌نامه‌ها هم خوب و بد دارند، در ادامه برای شما چند نمایش‌نامه کوتاه، با قیمت مناسب و در دسترس معرفی خواهم کرد. 

 

در فراق فرهاد /  ناصح کامگاری

در فراق فرهاد - ناصح کامگاری

این نمایش‌نامه داستان دختری است که در آستانه ازدواج، خواستگار سابق خودش را ملاقات می‌کند. خواستگاری که از قضا اهل شعر و ادب است و پسرخاله‌اش هم هست. خواستگاری که با توپ پر آمده است تا در آستانه رفتن دختر به خانه بخت با او درباره مسائل گذشته صحبت کند. خواستگاری که اصرار دارد چمدان خاطرات گذشته را باز کند و دختری که اصرار دارد از کشور برود تا همه خاطرات را زیر پا بگذارد. نمایش‌نامه «در فراق فرهاد» در زیر زمین خانه‌ای قدیمی اتفاق می‌افتد که فضایی است خاطره‌ساز، از سنگ‌های یک‌قل‌دو‌قل کنار دبه‌های ترشی و شیشه‌های مربا گرفته تا نقاشی‌های کودکانه روی دیوار. در این زیرزمین حتی صدای خنده بچه‌هایی که چند سال پیش در آن قایم‌موشک بازی می‌کردند را هم می‌شود شنید. 

کلمه، جمله، ضرب المثل و شعرهای قدیمی داخل متن، آدم را یاد داستان‌های مادربزرگ می‌اندازد. این نمایش‌نامه شاید پرواز قشنگی باشد به گذشته‌ها، به پای کرسی مادربزرگ، به شنیدن داستانی عاشقانه که خاک گرفته زده و اکنون می‌خواهند آن را از توی پستو بیرون بیاورند. این نمایشنامه یک سوال در ذهن ایجاد می‌کند که با کدام شناخت دختر قصه ما دارد ازدواج می‌کند و آیا دختری چنین خاطره‌باز می‌تواند چمدان بسته، از شهر، از کشور، از دیار خود موفق سفر کند؟! سوالی که تا آخر نمایش کسی جوابش را نمی‌داند.

 

خرس های پاندا / ماتئی ویسنی

خرس های پاندا - ماتئی ویسنی

در نمایش‌نامه خرس‌های پاندا ما با داستانی فانتزی طرفیم. داستانی که در آن شخصیت اول فراموشی گرفته و هیچ‌چیز را به خاطر نمی‌آورد. او در اعتماد به عشقش چنان پیش می‌رود که پرنده‌هایی که دیده نمی‌شوند را در قفس بزرگ می‌کند!

در ادامه یک برش از کتاب را قرار می‌دهیم تا ببینید نوع این عشق چقدر متفاوت با آن‌چیزی است که شنیده‌ایم:

«تو باید یاد بگیری سکوت رو گوش کنی. روی تخت‌خواب دراز بکش. چشمات رو ببند و فقط به سکوت گوش کن. باشه؟ تو باید تصور کنی که این سکوت صدای منه، که این سکوت خود منم. می‌فهمی؟ همینجوری بمون و تکون نخور، این سکوتی که نوازشت می‌کنه خود منم. آروم باش. من با توام. گوش کن.»

البته این معرفی ذکر شده از طرح داستان تنها به چند دیالوگ اول اکتفا کرده است و می‌توان تصور کرد وقتی در پس چند دیالوگ چنین احساسی نهفته، در پس زندگی مشترک آن‌ها چه عوالمی است. 

دیالوگ‌ها و متن کتاب ساده و روان است. حجم کم و قیمت مناسبی دارد. قطع آن هم جیبی است. همه این‌ها در کنار هم باعث می‌شود این کتاب دوست خوبی برای اوقات فراغت‌تان باشد و پس از چند صفحه مطالعه نتوانید آن را زمین بگذارید.

 

لاموزیکا / مارگریت دوراس

لاموزیکا - مارگریت دوراس

لاموزیکا شاید نمایش نامه‌ای باشد از جنس «در فراق فرهاد» ولی نوع مدرن آن. لاموزیکا داستان زوجی است در آستانه طلاق. زوجی عاشق، زوجی که هنوز هم خاطرات خوش‌شان هیجان آن‌ها را بر می‌انگیزد. لاموزیکا داستان زوجی را روایت می‌کند که از دو شهر متفاوت برای امضای آخرین پرونده طلاق به «اورو» آمده‌اند. آن‌ها با هم صحبت می‌کنند و در حین مکالمه به شکل عجیبی هم را رنج می‌دهند و حسادت هم را تحریک می‌کنند طوری که اگر عشق را تجربه کرده باشی مطمئن می‌شوی هنوز ته‌مایه‌های عشق‌شان رسوب نکرده و در جای‌جای زندگی‌شان باقی مانده است.

مکالمه آن‌ها مثل زندگی‌شان که در خلال صحبت روشن می‌شود دو بخش دارد بخشی سرد، خشک و محکم درست مثل نیمه دوم زندگی‌شان که از آن با عنوان جهنم نام می‌برند و بخش دوم که پر از احساس است درست مثل نیمه اول زندگی که عاشق هم بوده‌اند. لاموزیکا داستان زوجی را روایت می‌کند که از بهشت عشق به جهنم رسیده‌اند و حالا سعی دارند هرچه بیشتر هم را بسوزانند در عین حال که خوب می‌دانند هنوز یکدیگر را دوست دارند! از این کتاب در ایران ترجمه‌های مختلفی از «هوشنگ حسامی»، «قاسم روبین» و «سعید الله شجاعی» منتشر شده است.  

 

اتوبوس / محمود دولت آبادی

اتوبوس - محمود دولت آبادی

فیلمنامه اتوبوس هم مثل اکثر داستان‌ و رمان‌های دولت آبادی در یک روستا و از نگاه مردم روستایی روایت می‌شود که دو دسته شده‌اند و با هم دشمنی خونی دارند. آن‌ها مدام در حال چشم و هم‌چشمی هستند. یکی از افراد این ده اتوبوسی می‌خرد برای بردن مسافران به شهر؛ و این موضوع سرآغاز اختلافی تازه و عمیق‌تر از قبل می‌شود. 

این کتاب که توسط «نشر چشمه» به چاپ رسیده است و همین ناشر و نویسنده خودش برای  معرفی کافی است و تضمین می‌کند که با اثر ممتازی روبه‌رو هستید. خواندن آن با توجه به قیمت کم و حجم مناسب آن می‌تواند گزینه خوبی برای اوقات فراغت باشد. 

برچسب ها
نمایشنامه کوتاه
نمایشنامه اتوبوس
محمود دولت آبادی
نمایشنامه لاموزیکا
مارگریت دوراس
نمایشنامه خرس های پاندا
ماتئی ویسنی
نمایشنامه در فراق فرهاد
ناصح کامگاری
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
عجب!!! تشکرات محدثه بانو
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
خواهش میکنم. :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
خواهش میکنم. :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
خواهش میکنم. :)
محدثه
محدثه
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
خیلی جالب بود موضوع ، ممنون از نویسنده متن
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
:)
Nafiseh
Nafiseh
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
پاندا و در فراق فرهاد خیلی خوب بود ممنون از پيشنهادهاي خوبتون👍
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
خودمم پاندا رو خیلی دوست دارم. :) ممنون از نظرتون. :)
اناهیتا
اناهیتا
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
سلام محدثه جون....نمیتونم به یکیش نظر بدم چون همشون عااالی بودن...ممنون از مطالب خوبتون
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
ممنونم. لطف دارین. خوشحالم خوشتون اومده. :)
سمیرا
سمیرا
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
نمایش نامه های جالبی باید باشه. منم تشویق شدم بخونم از این به بعد :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
بله بله! حتما خرس ها پاندا رو بخونین. :)
فرزانه
فرزانه
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
عالی بود خانم عارفی .هم قلمتون هم موضوعتون
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
ممنونم. :)
مهتاب
مهتاب
٩٦/٠٣/٢٦
١
٠
بسیار پیشنهادهای خوبی هستند، ممنون.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٦
١
٠
خواهش میکنم. :)
محمد یاسین حیدرزاده
محمد یاسین حیدرزاده
٩٦/٠٣/٢٦
٢
٠
با سلام متن زيبا است از طرف همسر شما
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٧
٠
٠
ممنونم. ^___^