ای مونس کسی که مونسی ندارد
برداشت آزاد از زیباترین فرازهای جوشن کبیر

ای مونس کسی که مونسی ندارد

نویسنده : الهام حبشی

دیده‌اید دل‌مان که برای کسی زیاد تنگ می‌شود وقتی ملاقاتش می‌کنیم اصلا جوری دیگر با او برخورد می‌کنیم، زیباتر و مهرآمیزتر صدایش می‌کنیم. اگر نیازمندِ بودنش باشیم مهربان صدایش می‌زنیم و اگر کار بدی از ما سر زده باشد و نیازمند بخشش باشیم، سعی می‌کنیم دلش را به دست بیاوریم و از خوبی‌هایش بگوییم. حالا همین شده ماجرا ما و شب‌های قدر و نزدیکی به خداوند و نیایش‌های شبانه. نیایش همین زیبا حرف زدن است، همین تواضعی است که در ستایش محبوب کم نمی‌گذارد. نیایش یعنی من هرچه هستم، باز زندگی‌ام بدون تو لنگ است و حلاوت دنیا برایم زهر هلاهل. یعنی اگر تمام درهای دنیا را به رویم بسته‌اند، اگر مرا رانده‌اند، اگر دلم هزار پاره و بی‌کس است، باز دل خوشم که محبوبی دارم، محبوبی که بی‌اندازه کریم است. نیایش یعنی فروتنی در ستودن معشوق، نیایش یعنی تو را به هزار و یک نام زیبا می‌خوانم و می‌خواهمت، نیایش یعنی شب‌های قدر، یعنی جوشن کبیر...

 

يا قابِلَ التَّوبات

ای خدای بزرگی که دانای اسرار پنهانم هستی، اسراری که جز تو توان بازگو کردنش را برای دیگری در خود ندیده‌ام. خدایی که آگاهی بر گناهان از شمارش خارج شده من، اما هر بار نیکی پیشه کرده‌ای، بزرگوارانه بخشیده‌ای و به سوی خود خوانده‌ای. خدایی که دلم را می‌بینی و به صدای دعایم شنوایی، خدایی که هرگاه خواندمت، فراموشم نکرده بودی و بی‌منت اجابت کردی. (فراز 2 جوشن کبیر)

 

یا رَجائی عِنْدَ مُصیبَتی

ای کسی که زمان مصیبت، امید من هستی، ذخیره و توشه‌ لحظه‌های هیچ و پوچ بودن من، منی که با تو دلیر می‌شوم و بی‌تو شجاعتی برای رو در رو شدن با مشکلات را نخواهم داشت. ای کسی که مرا آزاد کرده‌ای از اسیر و بنده‌ هوای نفس بودن. ای کسی که نان و آب منی، محبت و نیاز منی، ای کسی که با داشتن تو همه چیز هستم و بی‌تو هیچ خواهم شد. ( فراز 11 جوشن کبیر)

 

يا أعْدَلَ الْعَادِلين

ای کسی که بیناترین بینایانی، ای کسی که دیده‌ای روزهای سخت و شب‌های تلخ مرا، دیده‌ای که ظلم کرده‌اند، هنگامی که بی‌گناه بوده‌ام. ای کسی که شنواترین هستی و شنیده‌ای حرف‌هایی که گفته‌اند و سزاوار آن‌ها نبوده‌ام. خدایی که راستگوترین راستگویانی و من از دورویی و دروغ‌‌گویان به صداقت تو امید بسته‌ام، به تویی که عادل‌ترین عادلانی، تویی که به حق قضاوت خواهی کرد و حق مرا از حق‌کشان دنیا خواهی ستاند. (فراز 27 جوشن کبیر)

 

يا نورَ كُلِّ نور

زندگی قبل از تو و یافتن تو برایم چه تاریک و سیاه بود. ای تویی که نور هستی و چراغ تار زندگی مرا روشن کرده‌ای، تویی که دنیا، با نورت صبح دارد و شبش از تو مهتاب، تویی که هر چه روشنایی هست را تو روشنایی بخشیده‌ای، امید را، تاریکی را و دل ناامید و به تاریکی نشسته‌ مرا... ( فراز 47 جوشن کبیر)

 

 يا أَنِيسَ مَنْ لا أَنِيسَ لَه

یک عمر به دنبال دوستی گشتم که تنهایم نگذارد، مونسی که همدم جزء جزء اوقاتم باشد و اوقاتم که تلخ شد مرا محکم در آغوش بگیرد. در آغوش بگیرد و نگذارد که تنهایی دلم را بلرزاند، که کسی جرئت کند و مرا به نبودنش تهدید کند. یک عمر به جست و جوی تو بودم و هر روز دیگری را با تو اشتباه گرفتم. اشتباه گرفتم و پشتم را خالی کردند. اما حالا تو را در جوشن کبیر یافته‌ام، ای رفیق کسی که رفیقی برایش نیست. (فراز 59 جوشن کبیر)

 

سُبْحانَكَ يا لا إِلهَ إِلا أَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النَّارِ يا رَب

من، همانی هستم که با هزار کوچکی و گمراهی باز چشم امید به بخشش تو بسته است، من همانی هستم که گاه در اوج بی‌کسی، حیا می‌کنم از صدا کردنت، حیا می‌کنم از دست نیاز به سویت دراز کردن، چرا که سخت به نالایقی خود واقف گشته‌ام. اما خدایا تو خود می‌دانی که جز تو نه پناهی دارم و نه هیچ معبود و خدای دیگری. خدایا «همه از دست غیر ناله کنند و من از دست خویشتن فریاد برآورده‌ام»، خدایا دستم را بگیر و به فریادم برس که جز تو فریادرسی برایم نیست...

برچسب ها
دعای جوشن کبیر
شب قدر
تفسیر جوشن کبیر
شب نوزدهم ماه رمضان
نظرات کاربران
کد امنیتی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٣/٢٣
١
٠
خیلی خیلی قشنگ نوشتی الهام
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
خیلی خیلی محبت داری دلبندم ^_^ ( التماس دعا )
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٣/٢٣
١
٠
چقدر خوب نوشتی دختر!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
عزیزدلی نیلوفرجان ^_^ ممنون ( التماس دعا )
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٣/٢٣
٢
٠
بسیار زیبا بود.التماس دعا در این شب های عزیز
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
تشکر از وقتی گذاشتین ^_^ ممنون، از من هم ( التماس دعا )
Anis
Anis
٩٦/٠٣/٢٣
١
٠
چقد خوب بود الهام :)))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
مشتاق دیدار انیس نازنین ^_^ خیلی ممنونم ( التماس دعا )
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
یا راحم العبرات رو جا انداختی :) من این صفت خدارو یه جور دیگه دوست دارم...قشنگ بود الهام جان،التماس دعا.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
جوشن کبیر کجاش قشنگ نیست واقعا 😍😍 بچه که بودم از خوندنش خسته می شدم، اما حالا که معنی هاشو می دونم خیلی دوسش دارم 😊😊 مرسی مائده جونم ( التماس دعا )