مرد است و قولش!
نگاهی به قول‌های عجیب و غریب از خوردن کتاب تا تراشیدن مو

مرد است و قولش!

نویسنده : اکرم انتصاری

قول دادن و عمل کردن به آن همواره یکی از چالش‌های پیش روی بشر که نه اما از چالش‌های پیش روی من بوده است. اگر شما هم یادتان باشد قول دادن را از کودکی با قول‌های انگشتی و قول مردانه و... امتحان کرده‌ایم و اصلا قول دادن برای خودش سلسله مراتبی دارد و مقام قول‌ها با هم فرق می‌کند. مثلا وقتی به خودتان قول بدهید، زمین تا آسمان فرق دارد با وقتی که در یک جمع بزرگ یا روی آنتن زنده تلویزیونی یا در شبکه‌های اجتماعی این کار را بکنید. تفاوتش را زمانی متوجه می‌شوید که پرونده امروز را بخوانید.

 

قولت را قورت بده!

قول بدهید و به آن عمل کنید. این چالش جدیدی است که این روزها متیو گادوین، نویسنده انگلیسی و محقق سیاسی در یک برنامه تلویزیونی بر سر زبان‌ها انداخته است. او قول داده بود که اگر حزب کارگر رای بیاورد، کتابش را می‌خورد. تا این‌که انتخابات پارلمانی انگلیس برگزار شد و حزب کارگر توانست در میان حزب محافظه کار و حزب ملی اسکاتلند صندلی بیشتری را در پارلمان از آن خود کند. متیو هم زیر قولش نزد، در برنامه زنده تلویزیونی و مقابل دوربین کتابش را جوید و خورد. از روند هضم کتاب دیگر خبری نداریم، این طور نگاه نکنید.

 

قولی به قیمت حشره خواری!

متیو تنها قربانی قول‌های علنی نیست. در هیاهوی قبل انتخابات آمریکا دکتر سم وانگ کارشناس نظرسنجی و موسس جمعیت انتخاباتی پرینستون گفت دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا نمی‌تواند بیش از240 رای الکترال بگیرد و اگر پیش بینی‌اش اشتباه بود حشره خواهد خورد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد، ترامپ در عین ناباوری توانست رقیب خود هیلاری کلینتون را پشت سر بگذارد و 306 رای الکترال را از آن خود کند تا چهل‌ و پنجمین رییس‌جمهور آمریکا شود. با این حساب شما اگرجای سم بودید چه کار می‌کردید؟ در یکی از برنامه‌های زنده سی‌ان‌ان حاضر می‌شدید، به پیش‌بینی اشتباه‌تان اعتراف می‌کردید و برای پایبند بودن به قول‌تان یک بشقاب سوسک مامانی را در برنامه زنده می‌خوردید؟ این کاری بود که سم وانگ انجام داد. نتیجه اخلاقی‌اش می‌شود این که هیچ وقت قول چندش ندهید.

 

یک قول مو سر را می‌دهد بر باد!

در این‌که دونالد ترامپ اول حاشیه بوده است و بعد دست و پا  و ایضا چشم و ابرو در آورده شکی نیست، ترامپ هم یکی از مردان این قول‌های عجیب‌ و غریب بوده است. یکی از خفن‌ترین قول‌های او به سال 2007 در یک مسابقه کشتی کج برمی‌گردد. او که با «مک ماهون» قهرمان سابق کشتی کج آمریکا به تماشای یک مسابقه کشتی کج نشسته بودند قول دادند که ورزشکار مورد نظر هرکدام‌شان برنده شود سر رقیب را همان‌جا بتراشند. مک ماهون بازنده این قول شد، ترامپ با حرص عجیبی مک را به صندلی بست و همان‌جا در رینگ جلوی چشم همه سر او را از ته تراشید و شد آن چه می‌بینید، ابعاد جدیدی از دونالد ترامپ!

 

قول‌ها عجیب‌تر می‌شوند!

دنیای ورزش مستعد قول دادن‌های عجیب و غریب است اما نه این‌قدر عجیب که مجری برنامه قول نامتعارف بدهد. گری لینه‌کر آقای گل جام جهانی 1986و مجری معروف انگلیسی در چند فصل گذشته گفت اگر لستر سیتی قهرمان لیگ جزیره شود با لباس زیر در برنامه تحلیلی‌اش حاضر می‌شود. البته با توجه به اوضاع لسترسیتی قول او زیاد بی‌حساب و کتاب نبود چون کمتر تحلیل‌گر ورزشی به قهرمانی لسترسیتی امیدوار بود، اما از آن‌جا که هیچ چیز قابل پیش بینی نیست شاگردان رانیری و توپ و تور دست به کار شدند تا لسترسیتی قهرمان جزیره شود. دست آخر گری به قولش عمل کرد و تنها با یک شورت ورزشی و بدون هیچ دوشواری در برنامه زنده حاضر شد و به قولش عمل کرد.

البته گری تنها کسی نبود که قهرمانی لستر برایش گران تمام شد. احمد حسام میدو بازیکن سابق تاتنهام هم گفت مطمئن است تاتنهام قهرمان می‌شود و اگر لستر سیتی قهرمان شود موی سرش را از ته می‌تراشد. لستر قهرمان شد و میدو موهایش را که برای خودشان سلسله گیسویی بودند در یک برنامه تلویزیونی تراشید.

 

قول بده قول ندی!

انگار قول عجیب دادن و عمل کردن به آن در کارنامه بعضی‌ها واجب است. این بار مجری اتریشی یکی از شبکه‌های ورزشی قول داد که اگر بارسلونا مقابل پاری سن‌ ژرمن پیروز شود و صعود کند با لباس زیر وارد استودیو می‌شود و برنامه را اجرا می‌کند. همان طور که حدس می‌زنید بارسلونا صعود کرد و این مجری هم همان طور که گفته بود برنامه‌اش را اجرا کرد. حالا قهرمانی لستر سیتی شاید بعید به نظر برسد اما آیا یک مجری ورزشی باید برای برد و صعود بارسلونا که همیشه شگفتی ساز است قول بدهد؟ خب قبل از قول دادن کمی به سابقه تیم‌ها نگاه کنید دیگر!

 

قول رنگی رنگی!

یکی دیگر از از قول‌های عجیب که باز هم به دنیای فوتبال گره خورده است قول لوئیز نیکولین مالک باشگاه مون پلیه در لیگ 1 فرانسه است. او در سال 2012 قول داد که اگر تیمش قهرمان شود مدل موهای خود را شبیه ژرمی منز مهاجم وقت پاری سن ژرمن می‌کند. مون پلیه قهرمان شد و لوئیز نه تنها مدل مویش را عوض کرد که حتی موهایش را به رنگ لباس تیم یعنی آبی و نارنجی تغییر داد. به طور کلی قهرمانی تیم‌های ضعیف برای قول دهندگان گران تمام می‌شود. 

رومن لوپاتنکو مجری تلویزیونی قزاقستان هم یکی دیگر از زخمی‌های قول دادن است. او قول داده بود که اگر تیم توبول قهرمان شود ورزشگاه سنترال را در قوستانای قزاقستان جارو می‌کند. توبول قهرمان شد و رومن برای عمل به قولش در شهر قوستانای 700 کیلومتر پرواز کرد تا کل ورزشگاه را جارو بزند و برگردد.

 

خوش قول وطنی داریم، چه خوش قولی!

در ایران هم کم قول و قرار عجیب نداشتیم. نمونه‌اش هم اکبر میثاقیان سرمربی سابق راه آهن که قول داد اگر راه آهن به لیگ یک سقوط کند خودش را بالای برج میلاد به پایین پرت خواهد کرد. از آن جا که در فلسفه اکبر میثاقیان هیچ چیز بعید نیست راه‌آهنی‌ها تمام تلاش‌شان را کردند و تیم در لیگ برتر ماند.

داستان برج میلاد آن قدر معروف شد که میثاقیان گفته بود از چند برج‌ساز پیشنهاد همکاری برای تبلیغ داشتم و اصلا برج میلاد را من معروف کردم. او حتی جریان برج میلاد را برای کارلوس کی‌روش تعریف کرده و پرسیده بود اگر تیمش به جام جهانی نرود این کار را می‌کند؟ کی‌روش هم عقل خود را قاضی کرده و گفته است که من هیچ قولی درباره پرت کردن خودم از برج میلاد نمی‌دهم.

بگذریم حالا که حرف از قول دادن شد یک حساب سرانگشتی بکنید. به چند تا از قول‌هایی که داده‌اید عمل کردید؟

برچسب ها
قول عجیب
خوردن کتاب
مرد است و قولش
عجیب ترین قول‌های آدم معروف‌ها
مجری ورزشی لباس زیر
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٢٢
٠
٠
خب چه کاریه از این قولها میدن؟! :| کاش ترامپ باخته بود میدیدیم کچل بشه چی میشه!! 😆 فقط اون دوتا مهمون برنامه ورزشی که اون پشت دارن با هم حرف میزنن و میخندن 😅
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
فکر می‌کنم بیشترش به خاطر جوگیری لحظه‌ای هست. آدم تحت شرایط جو هر کاری می‌کنه و بعدا متوجه میشه که ای دل غافل این چه کاری بود با خودم کردم:| این قدر ترامپ حرص و ولع داشت و با یک وحشی گری درونی سر رقیبش رو تراشید که ازش ترسیدم:|
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
نمیدونم بگم شجاعت یا حماقت!البته در مورد بعضیاش که شکی ندارم حماقت :/ تو نمونه های ایرانی یاد ایوبی و افخمی افتادم تو برنامه هفت،موقع جشنواره فجر یه سری قولا در مورد استعفا دادن!//قول رنگی و جارو زدن ورزشگاه از همش بهتر بود :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
به نظرم شجاعت آمیخته در حماقته یه جورایی و از هم منفک نمی‌شن. زیر قول زدنای زیادی داشتیم اما خواستیم اشاعه خوش قولی بدیم و از نیمه پر لیوان اصطلاحا به دنیا نگاه کنیم. من دوست داشتم ویدئوی جارو زدن ورزشگاه رو ببینم اما متاسفانه پیداش نکردم. این دوتای آخر بیشتر عقل کرده بودن گویا:))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
اون که کتابشو خورد یا اون که حشره خورد درست نشون نداد -_- ممکنه کلک باشه
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
نه خب این ویدئوها فشرده اس. می خوای یه قول بده تست کنیم الهام😁
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
خخخ خدا شفاشون بده... ممنون اکرم جان :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
یه حسی بهم میگه همیشه از قول دادن فرار می‌کنی نسیم جان😄خواهش می‌کنم😄
گل گلی خاتون :)
گل گلی خاتون :)
٩٦/٠٣/٢٥
٠
٠
مک چرا انقدر کولی بازی در آورد:/ خی میخواستی شرط نبندی!