تلویزیون با برنامه آشپزی اضافه
طنزی در باب گسترش قارچی برنامه های آشپزی

تلویزیون با برنامه آشپزی اضافه

نویسنده : الهام حبشی

تا چند سال پیش در تمام خانه‌های ایرانی مادری بود قلم و کاغذ به دست، چمباتمه زده مقابل تلویزیون. مادر یک ‌نفس مواد لازم خوراک‌های متفاوت را بی‌‌کم‌ و کاست می‌نوشت، مجری آشپزنما هم رعایت حال بینندگان را کرده و دستور پخت را آهسته می‌گفت، با این حال گاهی مادر مورد نظر عقب می‌افتاد، خودم با همین گوش‌ها بارها شنیدم که مادرم خطاب به جعبه جادویی گفت: «دوباره بگو». آشپز هم لج می‌کرد و دوباره نمی‌گفت. آن وقت مادرم اگر بعد از نیم‌قرن، قصد پختن غذای جدیدی می‌کرد و دفتر آشپزی را می‌گذاشت روبه‌رویش، درست می‌رفت سراغ همان غذای کچلی که آشپز تلویزیونی موادش را مجدد نخوانده بود، این‌جا بود که مادر در حرکتی خلاقانه و ایضا ناجوانمردانه، مواد دیگری را جایگزین قسمت مفقودالاثر دستور غذا می‌کرد و به‌ عنوان مثال یک‌دفعه جای شیرموز، دوغ موز درست کرده بود، بعد رنگ گچ شدن برادرم را انکار می‌کرد و پای ادا اطواری بودنش ‌می‌گذاشت، همچنان هم معتقد بود دوغ موز خیلی هم خوب است.

از آن دوران، مدت مدیدی می‌گذرد، کما فی‌السابق باز هم تلویزیون سرجای خودش است، خانمِ خانه هم همین‌طور، اما برنامه‌های آشپزی دیگر آن برنامه‌هایی که می‌شناختیم نیستند. اول این‌که هر زمان سراغ تلویزیون برویم حداقل نیمی از شبکه‌ها، برنامه‌ی آشپزی‌شان به راه است. قدیم بین آگهی‌ها چند برنامه‌ای به چشم می‌خورد، حالا آگهی‌های بازرگانی به برنامه‌های آشپزی تبدیل شده‌اند و بین آشپزی‌های مختلف گه گاه مختاری، پزشک دهکده‌ای یا گزارش سیل، خرابی، بیکاری و تظاهرات آمریکا را هم نشان می‌دهند. تغییر دیگر، از بین رفتن آن دفاتر بارکشی است که وظیفه ثبت و ضبط برنامه‌های آشپزی را داشتند و حالا جای خود را به فلش مموری‌ها داده‌اند.

فکرش را بکنید، الان در منزل ما فلشی نیست که جانِ خالی از دست برنامه‌های آشپزی به در برده باشد.

به هر حال، تمام تغییرات به نوآورانگی تغییر آخر نیست. قبلا یک برنامه آشپزی در طول روز پخش می‌شد، که مختص گل فلان نامی بود بسیار پلشت، به جای پنیر پیتزا آدامس جویده شده کل عوامل پشت صحنه را در پیتزا جاسازی می‌کرد، بعد هم با لبخندی مجلسی یک تکه پیتزا را جدا می‌کرد، به آدامس‌ها اشاره کرده و می‌گفت: «پنیر شیرآخران چه کشی میاد!» هیچ کس هم نمی‌فهمید.

امروز برنامه‌های آشپزی نه تنها آشپز دارند بلکه ژانگولر، پرزنتور، بازیگر و روانشناس حل اختلاف خانواده هم دارند، و مطمئن هستم اگر لازم باشد جد بزرگ‌شان را هم از سینه‌ی قبرستان بلند می‌کنند و برای باز شدن اشتهای ما و نمای بیشتر می‌چپانند داخل دکور. یکی هم آن وسط بین اضافه کردن نمک و فلفل گوشزد می‌کند اگر قابله‌های اسپانسر برنامه را نخرید، خسرالدنیا والآخرت هستید چرا که هیچ جای دنیا قابلمه 50 تومانی را 200 تومان اندرون پاچه نمی‌کنند، آن هم وقتی همین‌ها را در بازار 400 تومان قالب‌تان می‌کنند.

با تمام این اوصاف برای من که بد نشد، چرا که مادرم دیگر ‌هیچ برنامه آشپزی را نه یادداشت و نه ضبط می‌کند، تنها می‌زند کانالی دیگر و با هم برای هزارمین بار تکرار جومونگ 4 را نگاه می‌کنیم و می‌گوییم خوش به حال مردم گوگوریو که برنامه آشپزی ندارند.

برچسب ها
برنامه های آشپزی تلویزیون
برنامه های آشپزی پولی
طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
ساده
ساده
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
یاد یکی از اقوام افتادم که هنوز که هنوزه از من برنامه ی سه سال پیش طرز تهیه مربای کدو رو می خواد خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
از سه سال پیش داره میگه طرز تهیه مربا کدو رو بدین! نمیدین ؟ طفلی! خب از نت سرچ کنین بدین بهش گناه داره ! :) ممنون وقت گذاشتین :)
ساده
ساده
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
اتفاقا به زور پیداش کردم و دانلودش کردم و بهش دادم، باز میاد میگه پاکش که نکردی، شاید دوباره ازت بگیرم خخخ مگه من آرشیو صداوسیمام خخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
عجب آدمه آینده نگری :))
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
خخخخ باحال بود واقعا :) خانوم حبشی اسم غذایی که گفتین از اون هاست که تو اسم فامیل دعوا راه میندازه خخخ ٬ یه بار تو اسم فامیل یکی خوراک رو نوشته بود طالبی پلو چقدر خندیدیم ؛ موفق باشید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
من با قسمت اشیا، اسم فامیل خاطره دارم :)) همه چیز پلاستیکی!! طالبی پلو ! به نظر بدمزه میاد :ی تشکر از وقتی که گذاشتین :)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
تلویزیون رو روشن کرد همیشه صبح ها قبل از رفتن با من چای میخوره و در همون حین تلویزیون تماشا میکنه.... امروز کمی دیرتر قراره بره تقریبا ظهر شده... تلویزیون که روشن میشه چشمش به برنامه آشپزی میفته... همونطور که سینی رو جلوش میذارم صدای اَه گفتنشو میشنوم..شبکه رو عوض میکنه... کنارش مینشینم و به صفحه تلویزیون چشم میدوزم؛؛؛ بازم آشپزی ... عصبانی میشه و میگه خاک بر سرتون بااین مدیریت برنامه هاتون و شبکه رو عوض میکنه در کمال تعجب بازم آشپزی!!! و باز دکمه ریموت رو با غیظ فشار میده ... برای اینکه کمی جهت فکرشو تغییر بدم ازش سوالی میپرسم بهم خیره میشه و بالبخند جوابمو میده ..چشمم میوفته به تلویزیون ...نمیشنوم شوهرم چی میگه .. یهو از خنده ریسه میرم.. جهت نگاهمو میگیره... دوباره ====> آشپزی... از خنده ی من خندش میگیره و تلویزیونو خاموش میکنه :)) اینم خاطره ای از من و همسرم :)) ممناااااااااانم که خاطرمو زنده کردید :}
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
خخخخخخخخخخ خیلی باحال بود آره واقعا الان هر کی از مامانش قهر می کنه سریع یه برنامه آشپزی میزنه ...عالی بود
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
خوشحالم که خاطره ها زنده شدن :ی چه خاطره ای هم :)) آشپزی بی مزه تلویزیون ! مث کابوسه :ی ... ممنون از وقتی که گذاشتی عزیزجان ^_^ انشالله همیشه با آقاتون خوش باشین :ی ^_^
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
:)) ممناااااااانم :}
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
ممنونم الهام جون...... عالی بود...:)))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
من ممنون که همیشه لطف داری عزیزم ^_^
m.babaee
m.babaee
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
الان که جومونگ نداره بزن جواهری در قصر خخخخ ممنون از مطلب خوبت😊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
جواهری در قصر؟ اونو دوس ندارم ، مثل برنامه های آشپزی میمونه :ی ممنون از حضورت منا بانو ^_^
f.haghighat
f.haghighat
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
سلام
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٦
٠
٠
علیک سلام :ی
n_rezaei
n_rezaei
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
وقعا هاا! معلوم نیست برنامه ی آشپزیه ؟ تبلیغات بازرگانیه؟ برنامه ی نمایشیه؟ درس اخلاقه؟ یا چی؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/١٧
٠
٠
آش شله قلمکاره :)) ممنون عزیزم :)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/١٩
٠
٠
خخخخ خیلی قشنگ بود
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/٢٩
٠
٠
قربونت عزیزم :ی