تاریخچه فعالیت گروه‌ های تروریستی در ایران
از ترور منافقانه تا انتحار داعشی

تاریخچه فعالیت گروه‌ های تروریستی در ایران

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

خبر را در یکی از گروه‌های تلگرامی خواندم: «حمله چند تروریست به مجلس و مرقد امام»‌. باور نکردم و از گسترش دامنه شایعات تعجب کردم. اما خبر واقعی بود. اتفاقی که برای نسل  ما ناباورانه و بی‌سابقه بود ولی برای بزرگترهای ما که از اول انقلاب تا کنون ترور شخصیت‌ها و انفجارها و کشتار مردم بی‌گناه را زیاد دیده‌اند یادآور خاطرات تلخ بود‌.

ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریست است و در مدت حدود 39 سال انقلاب انواع حملات تروریستی را تجربه کرده و بالغ بر 17000 نفر شهید داده است که منجر به بی‌کسی خانواده‌ها و یتیمی کودکان زیادی شده و اندوه‌ و هزینه زیادی را برای ایران به بار آورده است. گروه‌های تروریستی مختلفی در این جنایات نقش داشته‌اند که هر کدام به گوشه‌ای از وطن عزیزمان زخم زده‌اند. ولی سردمدار ترورها و جنایت‌ها گروهک منافقین است که خون بیش از 12000 نفر را به زمین ریخته است!

حادثه بهارستان ناجوانمردانه جان 12 نفر از هموطنان‌مان را گرفت و خاطره تلخی را در ذهن همه ما به جا گذاشت.  به همین خاطر مروری داریم بر گروه‌های تروریستی که از ابتدای انقلاب تاکنون سعی کرده‌اند با جنایاتشان، هرج و مرج را جایگزین امنیت در کشورمان کنند.

 جنایت های منافقین

مجاهدین خلق (منافقین)

گروهک منافقین باقی‌مانده مجاهدین خلق است که در سال 40 شکل گرفته بودند ولی در سال 50 توسط ساواک دستگیر و اعدام شدند. از این میان فقط مسعود رجوی که بقیه گروه را لو داده بود عفو شد و در دی سال 57 از زندان آزاد شد. رجوی در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت نشد و به حمایت بنی‌صدر رو آورد. بعد از عزل بنی‌صدر، در 30 خرداد ماه سال 60 عوامل مجاهدین در تهران به شورش و اوباش‌گری و غارت اموال عمومی و تجاوز به نوامیس مردم پرداختند. رجوی مدعی است که در آن سالها 12000 نفر را ترور کرده‌اند. سو‌ءقصد به جان آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله رفسنجانی ناکام ماند ولی انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی و دفتر نخست وزیری منجر به شهادت بهشتی‌، رجایی و باهنر شد. در جریان جنگ هم طی 23 عملیات نظامی در مرز ایران حدود 6000 نفر را به شهادت رساندند.  انفجار حرم‌مطهر رضوی در سال 73 و زدن خمپاره به مراکز حساس تهران در سال 77، ترور صیاد شیرازی در سال 78  از جنایات منافقین است. جاسوسی برای اسرائیل و ترور شهدای هسته‌ای هم در پرونده منافقین ثبت شده است.

 

گروه فرقان

در سال 58 با هدف انجام عملیات نظامی علیه ایران و با رهبری اکبر گودرزی تشکیل شد و در عمر کوتاه یک ساله خود نزدیک به 20 ترور انجام داد. ترور آیت ا... محمد مفتح، آیت ا... مرتضی مطهری و سپهبد قرنی در کارنامه این گروه ثبت شده است. با شناسایی تمام عوامل آن در تابستان 59 منحل می‌شود.

 

گروه کومله

گروهی تجزیه‌طلب، تروریستی، کمونیستی که داعیه جدایی کردستان از ایران را دارد و  برای رسیدن به اهداف خود دست به سلاح برد و به رفتارهای تروریستی روی آورد. در سال 60 پایگاه اصلی آنها به عراق منتقل شد اما رفتارهای تروریستی آنها همچنان ادامه دارد.

کاشتن مین بر سر راه پایگاه‌های نیروهای نظامی، اجرای کمین بر سر راه کاروان‌های نظامی، حمله شبانه به پایگاه‌های قوای انتظامی و نظامی، حمله به تأسیسات دولتی در شهرها و روستاها و نفوذ در شهرها و درگیر شدن با نیروهای امنیت شهری، از تاکتیک‌های نظامی این گروهک تروریستی است. به طور کلی کومله استراتژی خود را حمله چریکی و نامنظم تعریف کرده است. آنها با وحشیانه‌ترین و بی‌رحم ترین شکل دست به قتل می‌زدند و حتی در چند نمونه پوست سر پاسداران را هم می‌کندند!

 

حزب دموکرات کردستان

سابقه این حزب به قبل از انقلاب برمی‌گردد. با پیروزی انقلاب در سال 57 این گروه با سرکردگی عبدالرحمان قاسم‌لو و حمله به پادگان ارتش در مهاباد  تسلیحات را به غارت برد و به دولت مرکزی اعلام جنگ داد. فیلم «چ» به بیان این واقعه تاریخی می‌پردازد. این قائله سرانجام در 28 مرداد 1358 با فتوای جهاد امام خمینی علیه این گروه پایان یافت و قاسم‌لو درخواست آتش‌بس کرد. در سال 59  اقدامات تجزیه‌طلبانه دوباره آغاز گشت که با هجوم سراسری نیروهای مسلح کار تجزیه‌طلبان یکسره شد و قاسملو به خارج از کشور گریخت. در سال 73 اقدامات این گروه مجدد شروع شد که با مقابله سپاه و فرماندهی شهید احمد کاظمی و حمله به مقر این گروه در کردستان عراق پایان پذیرفت.

 

گروه خلق عرب‌الاحواز

این گروه در کنار اقدامات تروریستی به ترویج وهابی‌گری با هدف ایجاد گسست و شکاف مذهبی بین قومیت‌‌ها می‌پردازد و از طرف سرویس‌های اطلاعاتی عرب منطقه حمایت می‌شود. این گروهک سودای جدایی اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و دشت آزادگان از ایران را در سر مي‌پروراند که با بی‌اهمیتی مردم منطقه مواجه شده است. در سال 1384 سه عملیات تروریستی در اهواز انجام داد و حدود 200 نفر را شهید و مجروح کرد.

 

گروهک انجمن پادشاهی ایران

.سرکرده این گروه «فرود فولادوند» است که از سال 2007 مفقود گردیده است. او اقدام به تاسیس یک کانال تلویزیونی شخصی به نام «تلویزیون شما» کرد که در آن بدترین شکل ممکن به دین اسلام، قرآن، ائمه اطهار، پیامبراکرم (ص) و همه مقدسات مردم ایران اهانت می‌کرد. این گروهک در فرودین 87 «حسینیه کانون رهپویان وصال شیراز» را منفجر کرد و حدود 100 شهید و مجروح بر جای گذاشت که عوامل آن نیز دستگیر شدند.

 

گروه پژاک

حزب حیات آزاد کردستان یا پژاک در سال 2003  به صورت مستقل تاسیس شد و اقدام به بمب‌گذاری‌ در مناطق کردنشین ایران کرد.

رابطه موساد و پژاک غیر قابل انکار است. این گروه از جانب کشورهای غربی هم تروریست شناخته می‌شود. گروهک پژاک باقی‌مانده دو گروه تروریستی کومله و حزب دموکرات کردستان است که  در حملات مختلف به نیروهای امنیتی در خاک ایران دست داشته‌اند. در سال 1385 یگان‌های لشکر سوم سپاه برای سرکوب نیروهای پژاک،‌ عملیاتی را در منطقه جنوب شرق به اجرا درآوردند. در این عملیات، بیش از 117 نفر از اعضای پژاک به هلاکت رسیدند. همچنین در این عملیات سردار قهاری، فرمانده لشکر سوم سپاه پاسداران، به دلیل سقوط بالگرد به شهادت رسید. 

در سال 90 به پاسگاه مرزی مریوان حمله می کنند و چند سرباز را به شهادت میرسانند. از آن به بعد هم چندین اقدام تروریستی دیگر هم ترتیب می‌دهد و تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی و مرزبان‌های کردستان را به شهادت می‌رسانند. آخرین حمله آنها هفته پیش بود که چند سرباز را به شهادت رساندند. این گروه که زیر نظر پ.ک.ک می باشد مشکلاتی برای عراق و ترکیه هم بوجود آورده‌ است.

 دستگیری عبدالمالک ریگی

گروه جندلله

این گروهک تروریستی شبه نظامی از سال 82 دست به مبارزه مسلحانه با نظام زد و یک جریان بنیادگرای ‌تروریستی، فرقه‌گرا و سازمانی تروریستی است که تحت حمایت آمریکا و برخی کشورهای عرب منطقه دست به ترور، قاچاق سوخت و مواد مخدر می‌زند. معروفترین عضو این گروه عبدالمالک ریگی بود که دستگیر و اعدام شد. ریگی در زندان اعتراف کرد که آمریکا به او و گروهش قول همکاری و حمایت داده‌ بود.

عملیات تاسوکی در اسفندماه سال ۱۳۸۴ که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل‌های عبوری عادی را متوقف و مردم را پیاده و همه را به رگبار بستند.  

انفجار در مسجد امیرالمومنین زاهدان و شهادت 25 نفر، انفجار در گردهمایی ریش‌سفیدان محلی زاهدان و فرماندهان سپاه پاسداران که منجر به شهادت 30 نفر از جمله شهید شوشتری شد، از اقدامات این گروه است.

 اسارت 5 مرزبان ایرانی

گروه جیش‌العدل

بعد از دستگیری ریگی و فروپاشی گروه‌، محمدرضا بلوچی سرکردگی جندلله را به عهده گرفت و نام آن را به جیش‌العدل تغییر داد و اقدامات تروریستی و خرابکارانه را ادامه داد. اين گروهک‌ در سال 92 طی یک عمليات تروريستي و درگیری مسلحانه در سراوان 14 نفر از نیروهای هنگ مرزی سراوان را به شهادت رساند.

ربودن 5 مرزبان و شهادت یک نفر از آنها در سال 93، شهادت 8 تن از مرزبان ها در سال 94 در منطقه جکیگور، و کشتن 9 مرزبان ایرانی در میرجاوه در سال 96  از اقدامات این گروه است.  این گروه ارتباط نزدیکی با سازمان اطلاعاتی پاکستان دارد.

 حادثه تروریستی در مجلس شورای اسلامی

گروه داعش

داعش نام گروهی است که این روزها اقدامات وسیع تروریستی در سراسر جهان انجام می‌دهد  و از فرانسه و انگلیس و آلمان هم صرف‌نظر نکرده است. این گروه که اصلی‌ترین اقداماتش به راه انداختن جنگ در عراق و سوریه است علی‌رغم تلاش‌های زیادی(بالغ بر صد عملیات) که برای نا‌امن کردن ایران کرده ولی تا به حال موفق به انجام عملیات در ایران نشده است.

مسئولیت حمله تروریستی ناموفق به مجلس و حرم مطهر که منجر به شهادت 17 نفر شد را داعش به عهده گرفت. تیم عملیاتی داعش 5 تروریست سابقه‌دار وابسته به گروه‌های وهابی و تکفیری بودند که در عملیات‌های موصل و رقه هم مشارکت داشتند.

برچسب ها
گروه های تروریستی
داعش در ایران
حمله داعش به مجلس
تروریست
پژاک
داعش
کومله
حزب دموکرات کردستان
جیش العدل
نظرات کاربران
کد امنیتی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
چه مطلب جالبی بود. مرسی از اطلاعات کاملت. :)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنونم محدثه جان:) چقدر خوب که خوندی و نظر دادی. مرسی
مهسا
مهسا
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
خیلی هم خوب. امیدوارم یادمون باشه این جنایتا تا بعدها نشیم حامی تروریست و جای شهید و جلاد رو عوض نکنیم
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٦/٠٣/٢٢
١
٠
ممنونم مهسا خانم. امیدوارم به حرف رهبری عمل بشه و دقت نظر بیشتری داشته باشیم.