مادر قلب اتمی؛ پست‌مدرن بی‌کیفیت
یک ضد پیشنهاد

مادر قلب اتمی؛ پست‌مدرن بی‌کیفیت

نویسنده : محمد حسین وکیلی

خلاصه داستان

آرینه (ترانه علیدوستی) و نوبهار (پگاه آهنگرانی) هر دو مست از مهمانی بیرون می‌آیند و در خیابان دور دور می‌کنند. در این میان کامی را هم می‌بینند و سه نفری به دور دورشان ادامه می‌دهند تا زمانی‌که در ولیعصر تصادف می‌کنند.

 

بررسی فیلم / خطر اسپویل

فیلم دو پاره است. بخش اول فیلم روایتی رئال دارد. چند جوان مست و خوشحال که در خیابان‌های تهران دور دور می‌کنند، خلاف جهت خیابان می‌روند و شوخی‌های نامتعارفی انجام می‌دهند. اما در بخش دوم با اضافه شدن شخصیت توفان (محمدرضا گلزار)، داستان به صورت سورئال ادامه پیدا می‌کند. شخصیتی عجیب و گنگ که با تمام دیکتاتورهای جهان دوست است و حتی با صدام دیدار می‌کند و حالا همسفر اجباری آرینه و نوبهار شده است.

مادر قلب اتمی

مادر قلب اتمی به صورت کلی از لحاظ تکنیک نمره قبولی می‌گیرد. بهره‌گیری از رنگ و نور به فضای کلی فیلم کمک کرده و قاب‌ دوربین برخلاف فیلم‌های روز ایران، چشم را نمی‌زند اما محتوای فیلم انصافا ضعیف و پوچ است. علی احمدزاده (کارگردان)  قصد داشته دغدغه‌هایش را در یک فیلم پست‌مدرن و جوان‌پسند مطرح کند اما در این کار کاملا شکست خورده. شکل روایت داستان جذاب است اما یک‌پارچه و منسجم نیست. شخصیت‌پردازی هیچ کاراکتری درست انجام نشده و آن‌قدر سطحی معرفی‌ شده‌اند که بیننده نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. کارگردان حتی از همان شخصیت‌های ناقص هم نتوانسته بازی بگیرد، از همین رو پس از پایان فیلم انتظار درخشش از بازیگران را نمی‌توانید داشته باشید. برخی کاراکترها و پلان‌ها هم کاملا غیرضروری به نظر می‌رسند و به نظر می‌آید نویسنده از چسباندن تکه‌داستان‌های فیلم عاجز مانده و برای همین یک کاراکتر را خلق کرده تا به واسطه آن، زنجیر داستان به هر شکلی متصل باشد

 

فیلم را ببینیم؟

همانطور که مشخص است نباید انتظار دیدن فیلم خوبی را داشته باشید اما افتضاح هم نیست. باگ داستانی و موقعیتی وجود دارد. بازیگران درخشش ندارند. داستان کمی از عرف معمول جامعه فاصله دارد و کیفیت فیلم‌نامه پایین است و بیشتر به یک پروژه دانشگاهی می‌ماند. اما اگر اهل سینما رفتن و دیدین فیلم‌های متفاوت هستید و یا از فیلم‌هایی که روابط دختر-پسری دارند خوش‌تان می‌آید احتمالا از سینما ناراضی بیرون نخواهید رفت.

مادر قلب اتمی

 

حالا چرا مادر قلب اتمی؟

اسم فیلم برگرفته از آلبوم گروه «پینک فلوید» در سال 1970 است.  این گروه در آن سال‌ها به دنبال اسم برای آلبوم جدید خود می‌گشتند که در صفحات روزنامه به یک خبر جالب برمی‌خورند و آن هم استفاده از باتری اتمی برای تنظیم ضربان قلب یک مادر باردار بوده است (برای نخستین بار در تاریخ) و از همین رو تصمیم گرفتند که نام آلبومشان را «مادر قلب اتمی» انتخاب کنند. نکته جالب داستان اینجاست که در آن سال‌ها، استنلی کوبریک قصد داشته قطعاتی از این آلبوم را برای فیلم شاخص «پرتقال کوکی» استفاده کند که با مخالفت این گروه مواجه شده است اما 45 سال بعد بدون اجازه، در فیلمی ایرانی استفاده می‌شود.

مادر قلب اتمی

 

فاز کارگردان چیست؟

مادر قلب اتمی

اولین فیلم علی احمد زاده، «مهمانی کامی» بود که هر چه تلاش کرد نتوانست مجوز پخش آن را دریافت کند و در حرکتی عجیب فیلمش را به صورت رایگان در فضای مجازی منتشر کرد. البته این فیلم به قدری ضعیف بود که چشم هیچ منتقدی را نگرفت و مردم هم استقبال نکردند. مهمانی کامی برای جشنواره‌ها ارسال شد ولی باز هم موفقیتی به دست نیاورد. حالا این دومین پروژه احمدزاده است که پس 3 سال انتظار و 8 دقیقه سانسور مجوز اکران در سینماهای ایران را گرفت. احمدزاده علاوه برکارگردانی، فیلم‌نامه را هم خودش نوشته و به نظر می‌آید یک بچه پولداری است که دوست دارد فیلم بسازد آن‌هم با ستاره‌های خاص ایران. وقتی به این نتیجه می‌رسید که بدانید سال گذشته و در زمان توقیف این دو فیلم، فیلم سوم احمدزاده به نام «پدیده» هم در خارج از ایران ساخته شد. در پدیده بازیگرانی چون هدیه تهرانی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی، مهرداد صدیقیان، لیلا زارع، مریم پالیزبان، ستاره پسیانی، نازنین فرهانی نقش آفرینی می‌کنند. جالب این‌جاست پگاه آهنگرانی پای ثابت فیلم‌های احمدزاده است و در سه فیلم او بازی می‌کند. نازنین فراهانی و مهرداد صدیقیان هم دو همکاری مشترک با او داشته‌اند.

برچسب ها
فیلم مادر قلب اتمی
ضد پیشنهاد
مهمانی کامی
علی احمدزاده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/١٨
١
٠
که اینطور!!!سپاس از توضیحات مفیدتون :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٢٠
١
٠
با این اوصاف حیف ترانه برا این فیلم :))) البته چند وقتی هست که همه فیلمای سینمای ایران بد شدن و باید به جای اینکه بگیم چی رو نبینیم بگیم چی رو ببینیم؟! امیدوارم به هنر و فرهنگ و سینما و اینا بیشتر توجه بشه :)