به صدای جهان گوش بسپار
معرفی وب سایت تحقیقاتی، علمی و جذاب Localingual

به صدای جهان گوش بسپار

نویسنده : محمد اخلاقی

 وب سایت‌های مختلفی در سر تا سر دنیا مشغول معرفی زبان، گویش و آداب و رسوم مردم کشور و منطقه خود هستند. تمامی این وب سایت‌ها برای دوستداران فرهنگ و هنر جذاب هستند. مشکل بیشتر وب سایت‌ها محدود بودن و پرداختن به یک منطقه و یا زبان خاص است. گاهی جرقه‌ای کوچک در میان این دنیای پر هیاهو می‌تواند الهام بخش و راهنما باشد. شاید بتوان وب سایت Localingual را همچون جرقه‌ای الهام بخش برای آشنایی با فرهنگ و آداب رسوم مردم سرتا سر دنیا دانست. وب سایتی که محدودیت‌هایی که بر شمردیم را کنار زده و سعی کرده است به صورت گرافیکی و خیلی زیبا، مخاطبینش را با زبان و گویش مردم سراسر جهان آشنا کند. شعار این وب سایت این است: "listen to the voices of the world" یعنی به صدای جهان گوش بسپار. با ما همراه باشید تا جزئیات این وب سایت جالب را بیشتر بررسی کنیم.

دیوید دینگ یکی از مهندسان سابق شرکت مایکروسافت، طراح وب سایت Localingual  است. پیش از طراحی سایت، او برای تعطیلات به سفر دور اروپایی رفت. او که به صورت backpacking یا کوله گردی سفر می‌کرد، در طول سفر با گویش‌ها و زبان‌‌های گوناگونی آشنا شد. همین‌جا بود که به ذهنش رسید وب سایتی طراحی کند که دایره المعارف زبان و گویش‌های گوناگون از مردم سراسر دنیا باشد. او آرزو دارد تا وب سایتش روزی ویکی پدیای علاقه‌مندان به زبان شناسی شناخته شود. هر چند که وب سایت او نوپا و تازه تاسیس است، اما جذابیت‌های فراوانی دارد.

با مراجعه به وب سایت با یک نقشه رنگی از کل جهان مواجه خواهید شد. برای آشنایی با گویش و زبان مردم هر کشور کافیست روی نقشه آن‌ها کلیک کنید. با کلیک روی هر کشور، زبانه‌ای در سمت راست تصویر باز خواهد شد که در بالا نام و پرچم کشور نمایش داده می‌شود. در قسمت پایین زبانه، نام کشور و یا قومیت‌های آن با صداهای واقعی انسان‌های مختلف ضبط شده و قابل شنیدن است. مثلا با کلیک روی کشور ایران مشاهده می‌کنید که اسم ایران و تهران با زبان‌های مختلف نوشته شده و تلفظ آن نیز روبروی آن قابل شنیدن است. در کنار نام کشور، سرود ملی آن را نیز می‌توانید بشنوید. همچنین با کلیک روی آیکن مکالمه، لیستی از جملات پر کاربرد همراه با تلفظ آن در زبان مبدا را مشاهده خواهید کرد. هر کاربری نیز می‌توانید خودش با میکروفون کامپیوتر و یا گوشی همراهش لیست جملات را کامل کند و در اختیار دیگر کاربران قرار دهد. شما هم می‌توانید با صدای خودتان و نوشتن چند جمله دیوید دینگ را یاری کنید تا به آرزویش برسد و وب سایتش را غنی‌تر کند، همچنین می‌توانید با ارسال جملات مناسب، راهنمای توریست‌هایی باشید که به ایران سفر کرده‌اند.

پیشنهاد می‌کنم حتما به وب سایت https://localingual.com سر بزنید و دقایقی با زبان و گویش مردم سراسر جهان سرگرم باشید.

 

برچسب ها
سایت Localingual
معرفی سایت های جذاب
سایت سرگرم کننده
دیوید دینگ
listen to the voices of the world
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مهرداد
مهرداد
٩٦/٠٣/١٨
١
٠
دمت گرم عالی بود
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنونم، خوشحالم مورد توجه تون واقع شد