کویت همان قطر نیست! / طنز
پیرامون تنش‌‌های بین عربستان و قطر

کویت همان قطر نیست! / طنز

نویسنده : محمدعلی محمدپور

سه شنبه، شنبه نمای این هفته را در حالی آغاز می‌کنیم که در عرصه روابط بین‌الملل غباری از قهر و «دیگر توی کشور ما نیایید مرسی اه» حوزه خلیج فارس را دربرگرفته است. عربستانی‌ها که چند روز پیش با ترامپ بر روی گوی نورانی پیمان داداشی بودن بسته بودند اکنون همراه نوچه‌های‌شان سر تنگه هرمز جمع شده‌اند و منتظرند که قطر بیاید از آن‌جا رد شود تا زیر چشمانش بادمجان بکارند.

اما همه این اتفاقات باعث شده که جمع کثیری از آریایی‌ها در گروه‌های فامیلی و آشپزی و کیک‌پزی اقدام به تحلیل استراتژیک این مسائل کنند. طوری که شوهرعمه من در آخرین تحلیلش نوشت: «به نظرم تورهای دبی ارزان‌تر می‌شود» گفتیم چه ربطی به امارات داشت که با توضیحاتش فهمیدیم اساسا قطر را با امارات اشتباهی گرفته است و فکر می‌کند کویت هم همان قطر است که با توضیحات متوجه این موضوع شد که اساسا بورکینافاسو جزو کشورهای حوزه خلیج فارس نیست. گویی شمشیر گذاشته‌اند روی گلوی یک عده‌مان که حتما باید تحلیل ارائه بدهیم. انگار که دکتر حسن عباسی هستیم! اصلا شما فکر کنید یک نفر این همه تلاش کرده رفته متخصص مسائل سیاسی قطر شده است و دارد توی آژانس کار می‌کند و بعد از سال و ماهی توی بازار کساد، فرصت عرض اندام پیدا کرده است بعد امثال شوهرعمه من با تحلیل‌های‌شان این فرصت را از او می‌گیرند.

با همه این اوصاف از آنجایی که ما هم از راه همین تحلیل‌ها نان می‌خوریم، یک بار برای همیشه به صورت اساسی این موضوع را برای‌تان می‌شکافم.

اصولا یکی از مسائل استراتژیک که در قطع این روابط اتفاق می‌افتد و خبرش را خیلی زود خواندیم این است که عربستان شیرفلکه شکرش را بر روی قطر می‌بندد. بنابراین نتیجه‌ای که ناشی از تحریم شکر اتفاق می‌افتد این است که قطری‌ها مجبور می‌شوند به جای خوردن حلیم با شکر آن را با نمک میل کنند که به منزوی شدن بیش از پیش این کشور در انظار عمومی خواهد انجامید. اما اگر می‌پرسید علل این قهر قهر تا روز قیامت که اتفاق افتاده است چیست باید توجه شما را به سفر چند روز قبل آقای ترامپ و آن رقص شمشیر جلب کنم. اگر در تصاویر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که موقع رقص ترامپ همه کشورهای عربی به او شاباش دادند غیر از شاه قطر که همان موقع داشت خیار پوست می‌کند و اصلا جلو نرفت. بعد این‌ها توی فیلم مراسم که شاباش‌ها را می‌شمردند متوجه این موضوع شدند و چند روز بعد حالا نتیجه‌اش را داریم می‌بینیم.

علاوه بر این، همه این نکات را هم که کنار بگذاریم باید پدیده عرصه روابط خارجه در جهان را به شما معرفی کنم. مالدیو این کشور تا خرتناق (همین قدر می‌دانم که خرتناق قاعدتا منطقه‌ای از بدن باید باشد اما از مکان دقیق آن بی‌خبرم!) فرو رفته در آب که بلافاصله اعلام موجودیت کرده و روابط خودش با قطر را قطع کرده است. اگر یادتان باشد سر قطع روابط سعودی با ایران هم مالدیو چنین کاری را کرد و بار دیگر به جامعه جهانی نشان داد که هنوز به طور کامل زیر آب فرو نرفته است. حالا این‌که روی اکثر نقشه‌ها زیر پونز است بماند. اما به نظرم برای به آرامش دعوت کردن مالدیو نه نیازی به ظریف است و نه دستگاه دیپلماسی. کافی‌ست عکس کریم باقری را برای‌شان بفرستیم تا خودشان آرام شوند و از تنش‌های فرامنطقه‌ای بکاهند!

برچسب ها
عربستان سعودی
قطر
قطع روابط عربستان و قطر
تنش در کشورهای جنوب خلیج فارس
مالدیو
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/١٦
٣
٠
عکس کریم باقری :))))))))))) و پیمان داداشی منو کشت!
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٣/١٩
٠
٠
الهی زنده و برقرار باشین :)
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
قربونت
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٣/١٨
١
٠
کلی روحمون شاد شد مرسی :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٣/١٩
٠
٠
سلامت باشین :)