ماه عسل ۹۶؛ قابل دفاع یا شکست علیخانی؟
نگاهی به ماه عسل ۹۶ و تغییراتی که در آن اتفاق افتاده

ماه عسل ۹۶؛ قابل دفاع یا شکست علیخانی؟

نویسنده : مائده کاشیان

مائده کاشیان-محبوبه عظیم زاده

از روز اولی که ماه عسل راه افتاد مخالفان و موافقان سرسختی داشت. برخی می‌گفتند تنها رسالت علیخانی در گریه گرفتن از مخاطب است و برخی دیگر در دفاعی تمام‌قد پشت سوژه‌های بکر و شخصیت علیخانی ایستادند. نزاع میان این دو گروه در مورد ماه عسل ۹۶ از همیشه پررنگ‌تر شده است...

 

ماه عسل از روزهای اوجش فاصله گرفته است

دوازده سال است که مردم لحظات قبل از افطارشان را با ماه عسل شریک می‌شوند و پای روایت‌های مهمانان برنامه می‌نشینند. در این مدت تقریبا اکثریت مردم ماه عسل را دوست داشتند و این برنامه ماه رمضان هر سال، مورد استقبال قرار گرفت. قصه‌های جدید و جذابی که مهمانان روایت می‌کردند بیشتر از هر چیزی مخاطب را پای ماه عسل می‌کشاند اما از اتفاقاتی که یکی دو سال اخیر در برنامه ماه عسل افتاده و قصه‌هایی که روایت می‌شوند، معلوم است که چندین سال برنامه‌سازی، ماه عسل را به تکرار انداخته است و داستان‌هایی که در ذهن مخاطب می‌ماند انگشت شمار شده است و دیگر مخاطب را غافلگیر نمی‌کند.

امسال شنیده‌ها خبر از تغییراتی در فرم برنامه، گفتگوها و بیشتر شنونده بودن مجری می‌دادند و این کمی مخاطب را امیدوار می‌کرد که در ماه عسل ۹۶، از تکراری که برنامه در سال‌های اخیر گرفتار آن شده، خبری نیست. اما با پخش چند قسمت از برنامه، تقریبا همه امیدها برای دیدن فرمتی متفاوت از بین رفت و مردم متوجه شدند که نباید منتظر اتفاق تازه و خاصی باشند. البته یک آیتم جدید به برنامه اضافه شده است که در آن یک روانشناس در مورد موضوع مورد بحث مانند طلاق که سوژه قسمت سوم و چهارم ماه عسل بود، چند دقیقه صحبت می‌کند و بیننده را به یاد برنامه‌های خانواده که از شبکه‌های مختلف تلویزیون دیده است می‌اندازد، منتها با این تفاوت که یک نمونه‌ عینی از معضلی که در مورد آن بحث می‌کنند، رو به روی مجری برنامه نشسته و قصه‌ خود را تعریف می‌کند.نمونه‌هایی که مردم هر روز ماجرای‌شان را در روزنامه‌ها می‌خوانند یا امثال آن‌ها را بین دوست و فامیل دیده‌اند. اینجاست که مخاطب هیچ دلیلی برای حضور چنین مهمان‌هایی در برنامه پیدا نمی‌کند جز این‌که احتمالا سوژه‌ها ته کشیده باشند.

البته بعضی شب‌ها برنامه دوباره در همان جلد قبلی‌اش فرو می‌رود و خبری از آیتم‌های کارشناسی نیست. بخش دیگری هم امسال به برنامه اضافه شده که هنرمندان در یک ویدیوی چند دقیقه‌ای از برنامه تعریف و تمجید می‌کنند! در مورد گفتگو با مهمان هم، بر خلاف آن‌که قرار بود احسان علیخانی بیشتر شنونده باشد و کمتر صحبت کند، اما طبق معمول بین صحبت‌های مهمان آن‌قدر سوالات جزئی و حاشیه‌ای می‌پرسد که درست در لحظات پایانی برنامه و نزدیک اذان تهران، به قسمت جالب و اوج داستان می‌رسند و بخش اصلی داستان به قدری تند و خلاصه تعریف می‌شود که هزار سوال بی‌جواب در ذهن مخاطب باقی می‌ماند و مهمانانی که دقایق پایانی به جمع آن‌ها اضافه می‌شوند اصلا فرصت حرف زدن پیدا نمی‌کنند.

همه این‌ها نشان از ضعف مدیریت زمان احسان علیخانی و پرسیدن سوالات نامربوط و حاشیه‌ای دارد. دکور برنامه هم زیبایی و جذابیت سابق را ندارد و در نگاه مردم به هرچیزی مانند تخم مرغی که در مایکروفر ترکیده و قیمه‌هایی که توی ماست‌ها ریخته شده شبیه است، به جز دکور برنامه ماه عسل! دکوری که داد مدیر شبکه سه «علی اصغر پورمحمدی» را هم درآورد و گفت به نظرش کمی شلوغ است. در مورد تیتراژ ابتدایی و انتهایی برنامه هم که مردم با ذوق و شوق منتظر شنیدن آن بودند، امسال چنگی به دل نمی‌زند و نمی‌توان آن‌ها را هم ردیف آهنگ «نگران منی» مرتضی پاشایی یا «سازش» مهدی یراحی یا «بغض» احسان خواجه امیری قرار داد. همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا ماه عسل ۹۶، انتظار مخاطب را برآورده نکند.

 

ماه عسل همچنان قابل دفاع است

اینکه در ۲-۳ سال اخیر یک عده دارند مدام تکرار می‌کنند که ماه عسل دیگر جذاب نیست، سوژه‌هایش تکراری شده‌ است و حرف جدیدی برای گفتن ندارد، اصلا چیز عجیبی نیست. ماه عسل ۱۲ سال سن دارد. ۱۲ سال! عدد کمی نیست. آن هم برای یک برنامه گفت‌وگو محور که قرار است یک نفر را از دل جامعه و از جنس من و شما، روی صندلی‌اش بنشاند و قصه پر فراز و نشیب زندگی‌اش را بازگو کند. اصلا رسالت ماه عسل از ابتدا همین بوده است. این‌که زبان دل مردم عادی جامعه باشد. قهرمان‌های ساده و معمولی اطراف‌مان را به ما معرفی کند. به بیان مسائلی بپردازد که با شدت و حدت کمتری مورد بحث هستند. چیزهای مهمی که شاید خیلی وقت‌ها بهشان اهمیت نمی‌دهیم و فقط سی شب از یک سال را قرار است به خودشان اختصاص بدهند. حالا این مسائل می‌تواند فقر، اعتیاد، طلاق، عشق، ازدواج، ایدز، سرطان، جراحی‌های زیبایی، قصاص، کودکان کار، قصه‌های جنگ یا کلی داستان‌های دیگر باشد. پس خیلی طبیعی است که بعد از ۱۲ سال این پس‌زمینه مشترک بیشتر از قبل به چشم بیاید و بعضی وقت‌ها فقط در یکسری از جزئیات با هم تفاوت داشته باشند. کما این‌که شاید این قضیه زیاد هم تکرار نشده باشد.

اما نکته‌ مهم‌تر این است که ماه عسل نیامده است در طی این مدت فقط دست بگذارد روی برخی از مسائل مهم جامعه. به عبارت دیگر فقط آن‌ها را مطرح نکرده است. برای حل و فصل و بهبود آن‌ها، حتی فقط در مورد همان شخصی که ممکن است مهمانش باشد، دست به اقدام زده است. عمل کرده است. یک اتفاق خوب را رقم زده است. کلی غم فراق را به شوق وصال تبدیل کرده است، سقفی را بالای سر افراد بی‌بضاعت آورده است. یک نفر را از انزوای بدخیمش به یک قهرمان ملی تبدیل کرده است، مفاهیم عمیق انسانی مثل بخشش و معرفت و وفاداری را به انسان‌ها یادآوری کرده است. می‌دانید؟! می‌خواهم بگویم اگر قرار به تکراری بودن هم باشد، برای چنین ماهیتی تکرار شدن ارزش دارد. حتی اگر تکرار صرف باشد. شاید آن یک نفری که می‌آید می‌نشیند روی صندلی و از لنز دوربین زل می‌زند توی چشم‌های منِ مخاطب و اذعان می‌کند که ماه عسل سرنوشتش را تغییر داده است، بشود دو نفر! دو نفر بهتر از یک نفر نیست؟

حالا به این اتفاقات مختص هر قسمت از برنامه، اضافه کنید پویش‌هایی را که در این یکی دو سال اخیر راه‌اندازی شده است. پویش‌هایی که می‌تواند کلی گره را از کلی زندگی باز کند و خلاصه این‌که شده است مسبب خیر.

برای همین‌هاست که نمره ماه عسل در نگاه من نمره قبولی ست. 

برچسب ها
برنامه ماه عسل
تغییرات برنامه ماه عسل
دکور برنامه ماه عسل
احسان علیخانی
ماه عسل ۹۶
نقاط قوت و ضعف ماه عسل
نظرات کاربران
کد امنیتی
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٣/١٥
٢
٢
نميدونم چرا هرجا ازش بد بگن ولي همچنان من اين برنامه دوست دارم. 😊 شايد اونقدرا خوب هست كه هرسال انتظارات بيشتري ازشون داريم
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٥
١
١
و متاسفانه این اواخر داره انتظارات رو از بین میبره و اتفاق خاصی نمیفته!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٣/١٥
١
٢
آره در نهایت با کلی عیب که به نظرم میرسه اما هنوز هم همه ماهایی که بهش انتقاد میکنیم نگاهش میکنیم ؛ ) یجورایی یعنی اینکه هنوزم خوبه. :)))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٢
٥
کلیت برنامه خوبه اما واقعا بعد۱۰سال،تنوع لازم نیست؟حساس بودن رو مهمونا لازم نیست؟میزان این خوب بودن کم شده
Havva
Havva
٩٦/٠٣/١٥
٣
٣
ولی به نظرِ من هنوزم فوق العاده ست :) مهم اینه که از دلِ مردم حرف میزنه! کاری که برنامه های دیگه نمیکنن!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٢
٢
به نظرم تا وقتی به صورت مطلق خوب و بی نقص ببینیمش تغییر و تنوع که لازمه اتفاق نمیفته:) ضمن اینکه همه‌ی مهموناهم حرفی برای گفتن ندارن،زوجی که به خاطر خیانت آقا از هم جدا شدن بعد مدتی حرفاشونو زدن و تصمیم به برگشت گرفتن چرا باید بیان تو ماه عسل اینارو تعریف کنن؟!
امیرعلی طباطبایی
امیرعلی طباطبایی
٩٦/٠٣/١٦
١
٢
ممنون واقعا ... به نظرم کارشون عالیه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
١
١
نه همیشه البته :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٠
١
نه همیشه البته :)
حسین
حسین
٩٦/٠٣/١٦
٢
٠
من ندیدم کسی ازش انتقاد کنه تو کل فامیل
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٠
١
نظر غیر از افراد فامیلتون رو هم بپرسید و بخونید :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٣/١٦
١
٠
نقصای خودشو داره..مام دو سه ساله خیلی کم پیش میاد اتفاقی ببینیم..ولی با حرفتون موافقم حتی اگه صرف همین تکراری بودن زندگیه ی نفر تغییر کنه هم ارزششو داره=)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٠
١
بلاخره برنامه ای که چندین ساله لحظات قبل از افطار و حتی افطار مردم،آنتن تلویزیون رو در اختیار داره باید رضایت مخاطب رو جلب کنه،ایرادهارو برطرف کنه :)
Havva
Havva
٩٦/٠٣/١٦
٣
٠
خب شما از نگاهِ خودتون صحبت میکنید و نمیتونید بگید از نظرِ همه یکنواخت شده! داستانِ اون زوج رو اگه با دقت دیده باشید دغدغه ی خیلیاست! دختر و پسرهایی وقتی عاشق میشن چشم شون رو روی همه چی میبندن! میخواست بگه عاقلانه باید تصمیم گرفت و بینِ عقل و احساس تعادل برقرار کرد! وگرنه نتیجه اش میشه خیانت و طلاق گرفتن با یکی دو تا بچه! این مشکلی هست که روز به روز در حالِ افزایشه!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٠
١
یادم نمیاد گفته باشم همه :) این مشکلی هست که روز به روز در حال افزایشه،هر روز تو تلویزیون و روزنامه ها ازش حرف میزنن،مردم اینور اونور میخونن و میشنون و... و نتیجه ای که ته برنامه گرفته شد،یه تصمیم کاملا شخصی بود که نمیشه اون نسخه رو برای همه پیچید.
مائده
مائده
٩٦/٠٣/١٦
١
٠
به نظرم ماه عسل هنوز هم فوق العادست--هربرنامه ای قسمت های ضعیف و قوی داره---شما نباید اون قسمت محمدو نسترن رو به کل ماه عسل تعمیم بدید---مثلا همین قسمت خانم کلباسی فوق العاده بود
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/١٦
٠
١
هم اسمم که هستیم :) قسمت محمد و نسترن+آقای علی که فرزند طلاق بود+اون آقایی که پارسال بی سواد بود و داستان زندگیش رو کتاب کرده بود+پسری که به خاطر دختر مورد علاقه اش خودشو پرت کرده بود پایین و موارد دیگه ای که مربوط به سال قبل هست و الان دقیق یادم نیست.کاش باور کنیم که یه سری اتفاق ها در هر برنامه ای،حتی ماه عسل ممکنه یه مقدار از این "فوق العاده بودن" کم کنه.به خدا قبول این قضیه چیز بدی نیست،باعث میشه سال بعد برنامه بهتر و کم نقص تری ببینیم!
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٣/١٧
٠
٠
من ماه عسل رو با همه ی نقاط ضعفش خیلی دوست دارم... و بعضی وقتا واقعا بهم درس میده :) و اینکه به نظر من اگر اول نقاط مثبت برنامه گفته میشد و بعد منفی بهتر بود :))) ممنون از مطلب خوبتون
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
مثبت و منفی رو در کنار هم گفتیم دیگه،حالا اول و دومش زیاد فرقی نمیکنه :) ممنون از نظرت :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
مثبت و منفی رو در کنار هم گفتیم دیگه،حالا اول و دومش زیاد فرقی نمیکنه :) ممنون از نظرت :)
f_zarrinfar
f_zarrinfar
٩٦/٠٣/١٨
٠
٠
من ماه عسلو خیلی دوست دارم و بنظرم اینکه یکم بی مزه شده بخاطر اینه که مگه چنتا قصه جذاب توپ تو ایران میتونه اتفاق افتاده باشه که همه قسمتهای ماه عسل جداب باشه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
نکته همینجاست که وقتی سوژه های خوب کم میشه چه اصراری هست که برنامه بدون تغییر و تحولی،عینا طبق روال قبل ادامه پیدا کنه؟
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٦/٠٣/١٩
٠
٠
ماه عسل وقتی جذاب بود که فقط افراد خاص مهمونش بود عین ده سال پیش که هنوز من سحر کمالی تو ذهنمه. دیگه داره خیلی تکراری میشه.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
دقیقا :)
a_a
a_a
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
ببنید ماجراهایی ک نشون میده تو ماه عسل ی مورد از هزاران موردی مشابهش در جامعس و هر قسمت ماه عسل ب اون مشابه ها کمک میکنه اینو هم در نظر بگیرید موضوعات تکراری هم ک میفرمایید حتما این موضوعات اونقدر مهم هستن ک نیاز ب تکرار داره چون مشابهش تو. جامعه زیاده....
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
بعضی چیزا صرفا یه تصمیم شخصیه و چندان به موارد مشابه کمکی نمیکنه.ضمن اینکه تکرار یک موضوع از یه حدی که بگذره دیگه اثر لازم رو نداره و واسه آدم عادی میشه.مثلا اگر ماه عسل امسال یه مهمونی بیاره که به بیماریش غلبه کرده آیا جذابیت اون افراد مشابه که سال های قبل دعوت میکرد رو داره؟واقعا نه