امام را دوست دارم چون...
امام خیمنی (ره) از زبان جوان‌های چند دهه قبل

امام را دوست دارم چون...

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

این سوال برایم پیش آمده با این که امسال 28 امین سالگرد درگذشت امام خمینی(ره) است، چطور مردم بعد از این همه سال هنوز امام را یادشان است و چه چیزی باعث شده که امام در خاطرشان بماند. برای پیدا کردن جواب سوالم راهی نداشتم جز این‌که به سراغ افرادی بروم که حضور امام را درک کردند و از آن‌ها دلیل دوست داشتنی بودن و در خاطر ماندن امام را بپرسم؟

 

بعد از این‌که امام را از نزدیک دیدم علاقه‌ام به او بیشتر شد

آقا محمد اولین نفری است که با او صحبت می‌کنم. تا متوجه می‌شود که موضوع بحث‌مان از چه قرار است مشتاقانه کمکم می‌کند. 52 ساله است و این‌گونه صحبتش را آغاز می‌کند: «شخصیتی مقابل تو است که به مردم مملکتش اهمیت می‌دهد، که به فکر زندگی و رفاه مردمش است، مخصوصا قشر ضعیف. شخصیتی که زیر بار زور نمی‌رود، زیر بار حکومت شاه و از همان اوایل جوانی دنبال انقلاب و تغییر در کشورش بوده است. حالا واقعا می‌توان این شخصیت را دوست نداشت؟»

خودش مستقیم اشاره نمی‌کند اما لابه‌لای صحبت‌هایش متوجه می‌شوم که آزاده است و مدتی اسیر بوده. از آن‌هایی بوده است که در جوانی رخت جنگ و جبهه را پوشیده است. این گونه ادامه می‌دهد: «البته شاید کسانی که سن و سال‌شان از من بیشتر باشد بهتر بتوانند حرف بزنند و بهتر کمکت کنند اما شاید برایت جالب باشد بدانی که من امام را از نزدیک دیده‌ام. نمی‌توانستم چیزهایی را که می‌بینم باور کنم. یک اتاق فوق‌العاده ساده با حداقل اسباب مورد نیاز. سادگی و صمیمیت از در و دیوار خانه می‌بارید. از راه رفتنش، حرف زدنش، نگاه کردنش و لبخندش. باور نمی‌کردم که رهبر یک امت بتواند تا این حد ساده زیست و متواضع باشد. این دیدار علاقه من به امام را چندین برابر کرد. شاید الان بعد از این همه مدت نتوانم حرف‌هایی را که از زبان امام شنیدم دقیق به خاطر بیاورم امام هنوز حال خوش آن ملاقات را با تمام وجودم حس می‌کنم.»

 

حرف‌هایی که از دل بر می‌آید و بر دل می‌نشیند

زهرا خانم معلم بازنشته است. از آن معلم‌هایی که چهره‌اش خیلی جدی است. شک ندارم دانش‌آموزانش بدجوری از او حساب می‌بردند. 60 سال سن دارد. وقتی از او می‌خواهم برایم حرف بزند با یک آرامش مثال زدنی می‌گوید: «حکایت حرف‌هایی که امام می‌زد حکایت همان‌ است که می‌گویند از دل بر می‌آید و بر دل می‌نشیند. تمام افکار و اندیشه امام از اعماق دل و با خلوص نیت بیان می‌شد. به خاطر همین هم بود که مردم این‌قدر حرف‌هایش را قبول داشتند. واقعا دوست داشتند حرف‌ها و سخنانش را بشنوند. بهترین گواه این قضیه هم شهدای انقلاب هستند که برای حفظ این انقلاب‌ از جان و مال خودشان گذشتند.» به اینجا که می‌رسد انگار که یاد عزیزی برایش زنده شده باشد بغض می‌کند اما در نهایت خودش را کنترل می‌کند و ادامه می‌دهد: «گفتارش صادقانه بود. بدون ریا بود. همه را شیفته و مجذوب خودش کرده بود. در نهایت هم با رفتارش و در عمل، به جهان فهماند که برای قیامش اهداف والایی دارد و برای رسیدن به تکامل انسانی، ایجاد عدالت اجتماعی و از بین بردن ظلم و فساد از هیچ تلاشی دریغ نکرد. آنقدر استقامت کرد تا پیروز شد.»

 

یک تنه آمد اما یک ملت را با خودش همراه کرد

مرضیه خانم و آقا ابراهیم را کنار هم پیدا می‌کنم. زوج مسنی هستند. سوالم را که می‌پرسم زل می‌زنم به چشم‌های هردوی آن‌ها تا یک نفر آغاز کننده صحبت باشد. به یکدیگر نگاه می‌کنند و زهرا برایم می‌گوید: «سر این قضیه می‌توانم کلی برای‌تان حرف بزنم. اما اگر بخواهم خیلی مفید و مختصر اشاره کنم می‌توانم دوتا کلیدواژه به شما بدهم.  شجاعت و محبت. در مورد شجاعتش که جای بحثی نیست. یک تنه آمد اما یک ملت را با خودش همراه کرد. مقابل همه زورگوها ایستاد و حرف خودش را که حق بود به کرسی نشاند. هرچند کلی هجمه علیه‌ش وجود داشت. اما به نظرم چیزی که توانست امام را به یک شخصیت محبوب و دوست داشتنی تبدیل کند محبتی بود که نسبت به مردم داشت. به آن‌ها علاقه داشت. به آن‌ها عشق می‌ورزید. اگر حرفی می‌زد، اگر کاری می‌کرد، برای آن‌ها بود. امام توانست محبتش را به مردم اثبات کند.»

خطاب به همسرش می‌گویم نظر شما را هم دوست دارم بشنوم. چشم بر زمین می‌دوزد و می‌گوید: «امام خالص بود. خالص و روراست. همین!»

 

امام دوست داشتنی ما

تاریخ ایران حتما به خودش می‌بالد که چنین شخصیت بزرگ و محبوبی را در بطن خودش جا داده است. شاید اگر از یک جوان امروزی همین سوال را بپرسی که چرا امام خمینی را دوست داری، با این‌که شناختش از او فقط محدود به شنیده‌هایش است، بتواند مثل همان نسل قدیمی‌ها از شجاعت و صداقت و محبتش دفاع کند. شخصیتی که حضورش کلی آدم را امیدوار و رفتنش، کلی آدم را داغدار کرد. شخصیتی که توانست عزیز بودن و ماندگار بودن را به بهترین شکل معنا کند. امام واقعا دوست داشتنی است. چرا ندارد دیگر...!

برچسب ها
امام خمینی
چهاردهم خرداد
چرا مردم امام خمینی (ره) را دوست دارند؟
28 امین سالگرد ارتحال امام
انقلاب اسلامی ایران
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٦/٠٣/١٦
٠
٠
بله امام واقعا دوست داشتنی هستند،ممنون بابت مطلبتون
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
ممنون از شما که وقت گذاشتین و خوندین. :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
خیلی دوست داشتم زمان انقلاب بودم و امام رو از نزدیک میشناختم... این نشناختن امام از نزدیک واسه نسل ما خیلی بده. حتی کاش میشد همه ما نسل جدید رهبر رو هم از نزدیکتر بشناسیم و صحبت کنیم و یاد بگیریم :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٤/٠٣
٠
٠
مطالعه چیزیه که میتونه در حال حاضر بهت برای اون شناختی که میگی کمک کنه :))